Προς το περιεχόμενο

H νέα σειρά επεξεργαστών AMD Ryzen 3000 έχει και ένα 16πύρηνο μοντέλο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ισχύει το όλον νομίζω ότι η AMD μία χαρά το παίζει το παιχνίδι! Αφού στους server δίνει 64/128 threads με τους epic/zen2 γιατί να μην δώσεις και 16/32 στο λαό!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λογικα ο Ryzen 3700x θα είναι συμβατός μετά σημερινά motherboards ενώ ο r9 3850 θα χρειαστούν νέες μητρικές 

παντως 12cores και 24thread στα 350 ευρώ είναι κλεψιά η Amd επίσημα πλέον θα έχει Καλύτερο  single core performance από την ιντελ ενώ σε multi core οι διάφορες θα είναι χαοτικές 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ryzen 5 3600 ή 3600Χ η χρυσή τομή για μένα. Περιμένω πως και πως να κυκλοφορήσουν για να αναβαθμίσω τον ταπεινό, πλέον, 3570Κ μου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το καλο να ερθουν να δειτε πως θα πεσει ο 9900k στη μιση τιμη. Ακομα αμφιβαλλω ομως για την εγκυροτητα. Δηλαδη 12/24 στα 5ghz και τιμη κατω απο 400 ευρω. Φανταζει πολυ καλο για να ειναι αληθινο αλλα περιμενουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

βασικα μια αξιοπρεπής καρτα γραφικων κάνει σχεδον οσο 16γβ καλής μνημης. αυτη τη στιγμη οι μνήμες είναι το προβλημα της αγοράς.

Ισχυει αλλα τις μνημες τις παιρνεις μια φορα και εχουν εφ ορου ζωης εγγυηση.Ενω μια καρτα των1000€ μετα την τριετια ετσι και ψοφησει την πηρες αγκαλια και της κανεις μνημοσυνο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απίστευτά, υπογραμμίζω τα μοντέλα 2800x, 2700x, 2600 και 2300. Αν είναι αληθινά (που είναι πολύ αμφίβολο) τότε όποιος δεν αναβάθμισε σε ryzen ήδη θα το κάνει τώρα και η Ίντελ θα το κλείσει το μαγαζί όπως πάει, αν δε δημιουργήσει κάτι που θα προσφέρει κάτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε πόνο AMD... Βγάλε 8 πυρήνες κάτω από 200€, και θα δικαιολογήσω εγώ στον εαυτό μου ότι οι 6 δε μου φτάνουν για να παίζω rocket league... Αυτό είναι το μόνο εύκολο... 😵

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimitris21gr είπε

Ryzen 5 3600 ή 3600Χ η χρυσή τομή για μένα. Περιμένω πως και πως να κυκλοφορήσουν για να αναβαθμίσω τον ταπεινό, πλέον, 3570Κ μου.

Μια απο τα ίδια,αν είναι η τιμή καλή,σκοπεύω να αναβαθμίσω και γω,εκτός απροόποτου την CPU,με κάποιον απο αυτούς τους 12cores/24threadαριδες πρός αντικατάσταση  του I5 μου -_-

Αυτό που περιμένω περισσότερο όμως και έχω περιέργεια μεγάλη,είναι η νεα GPU που θέλω να δω πόσο θα χτυπάει σε τιμή και απόδοση τον High end ανταγωνισμό της ,γιατί στα Mid είναι μια χαρά τώρα και σε  τιμές με τις Rx580 και με τις Vega (που είναι τουμπανάκια) 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

βασικα μια αξιοπρεπής καρτα γραφικων κάνει σχεδον οσο 16γβ καλής μνημης. αυτη τη στιγμη οι μνήμες είναι το προβλημα της αγοράς.

Ντάξει κάπως έπεσαν και οι τιμές στις μνήμες, 16GB G.skill (b die) στα 3200mhz/cas 16 στα 170 ευρώ είναι νομίζω και μία 1080p GPU (RX 580) κάνει +250

Ακόμα είναι ακριβές σίγουρα αλλά παλεύεται τώρα, πριν έκαναν +240...

1 ώρα πριν, nikos5800 είπε

Λογικα ο Ryzen 3700x θα είναι συμβατός μετά σημερινά motherboards ενώ ο r9 3850 θα χρειαστούν νέες μητρικές 

παντως 12cores και 24thread στα 350 ευρώ είναι κλεψιά η Amd επίσημα πλέον θα έχει Καλύτερο  single core performance από την ιντελ ενώ σε multi core οι διάφορες θα είναι χαοτικές 

Λογικά μόνο κάτι μητρικές επιπέδου Crossahair θα αντέχουν τον R9 άνετα

49 λεπτά πριν, LeonV12 είπε

Ισχυει αλλα τις μνημες τις παιρνεις μια φορα και εχουν εφ ορου ζωης εγγυηση.Ενω μια καρτα των1000€ μετα την τριετια ετσι και ψοφησει την πηρες αγκαλια και της κανεις μνημοσυνο.

Γενικά οι μνήμες είναι πιο διαχρονικές, η GPU σε 3 χρόνια είναι απαρχαιωμένη και η απόδοση που έδωσες στα 1000 ευρώ την βρίσκεις μετά στα 400.

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Με το καλο να ερθουν να δειτε πως θα πεσει ο 9900k στη μιση τιμη. Ακομα αμφιβαλλω ομως για την εγκυροτητα. Δηλαδη 12/24 στα 5ghz και τιμη κατω απο 400 ευρω. Φανταζει πολυ καλο για να ειναι αληθινο αλλα περιμενουμε.

Λογικά είναι 5.0 boost για 1 core μόνο οπότε φαίνεται λογικό. Το all core boost είναι αυτό που μετράει και άμα είναι κανά 4.7 είναι αρκετό σε συνδιασμό με το +15% IPC που υπόσχονται, είναι παραπάνω απότι χρειάζονται για να ξεπεράσουν την Intel.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Μια απο τα ίδια,αν είναι η τιμή καλή,σκοπεύω να αναβαθμίσω και γω,εκτός απροόποτου την CPU,με κάποιον απο αυτούς τους 12cores/24threadαριδες πρός αντικατάσταση  του I5 μου -_-

Αυτό που περιμένω περισσότερο όμως και έχω περιέργεια μεγάλη,είναι η νεα GPU που θέλω να δω πόσο θα χτυπάει σε τιμή και απόδοση τον High end ανταγωνισμό της ,γιατί στα Mid είναι μια χαρά τώρα και σε  τιμές με τις Rx580 και με τις Vega (που είναι τουμπανάκια) 

φήμες λένε οτι θα παρουμε επιδοσεις 1070 με πρπ 250ευρω και 1080 με 300ευρω. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, thodoris5321 είπε

Είναι απίστευτά, υπογραμμίζω τα μοντέλα 2800x, 2700x, 2600 και 2300. Αν είναι αληθινά (που είναι πολύ αμφίβολο) τότε όποιος δεν αναβάθμισε σε ryzen ήδη θα το κάνει τώρα και η Ίντελ θα το κλείσει το μαγαζί όπως πάει, αν δε δημιουργήσει κάτι που θα προσφέρει κάτι καλύτερο.

Κι ομως, ενω σημειωνει ρεκορ πωλήσεων η AMD, οι πωλησεις αυτες ανέρχονται στο 12% των συνολικων πωλήσεων H/Y! Σε αρκετούς τομεις η AMD ακομα δεν υπάρχει, οπως στα laptop τα οποια ειναι σχεδον η αλλη μιση αγορα των PC, και στα prebuilds που αρκετοι prebuilders δεν εχουν καν ή δεν προτείνουν ποτε AMD.

Επεξ/σία από Lied
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω οι gpu της amd να ακουμπάνε απόδοση 1080ti/2080. Με τους cpu απλά δεν θα έχει αντίπαλο.. Έχω ήδη τον r5 1600.. Και είμαι Υπέρ καλυμμένος για την χρήση που κάνω.. Παιχνίδια.. Και από πίσω καμία εκατοστή καρτέλες ανοιχτές (που δεν κλείνω ποτέ) στον chrome και office. Δηλ τι παραπάνω να θελω; μόνο αν πάω σε navi gpu επθπεδου 2080 θα δικαιολογείται η αναβάθμιση στο cpu. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Ντάξει κάπως έπεσαν και οι τιμές στις μνήμες, 16GB G.skill (b die) στα 3200mhz/cas 16 στα 170 ευρώ είναι νομίζω και μία 1080p GPU (RX 580) κάνει +250

Ακόμα είναι ακριβές σίγουρα αλλά παλεύεται τώρα, πριν έκαναν +240...

Λογικά μόνο κάτι μητρικές επιπέδου Crossahair θα αντέχουν τον R9 άνετα

Γενικά οι μνήμες είναι πιο διαχρονικές, η GPU σε 3 χρόνια είναι απαρχαιωμένη και η απόδοση που έδωσες στα 1000 ευρώ την βρίσκεις μετά στα 400.

Λογικά είναι 5.0 boost για 1 core μόνο οπότε φαίνεται λογικό. Το all core boost είναι αυτό που μετράει και άμα είναι κανά 4.7 είναι αρκετό σε συνδιασμό με το +15% IPC που υπόσχονται, είναι παραπάνω απότι χρειάζονται για να ξεπεράσουν την Intel.

Θα δουμε ωραια πραγματα ας παει λιγο αιμα και στην intel γιατι πολυ υψηλα εχει σηκωσει τον αμανε απο το 2011 και μετα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...