Προς το περιεχόμενο

το καλυτερο εμφιαλωμένο νερο?


Christos c_k

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 7/1/2019 στις 7:59 ΜΜ, Vassilis_24 είπε

Πας καθόλου καλά ή απλά επιβεβαιώνεις τα γραφόμενά σου;

Ποιος ανέφερε το Ζαρός και τι διάβασες που δεν ισχύει;

"Καλύτερα πάντως να προτιμάτε τα φυσικά μεταλλικά και όχι τα επιτραπέζια, στα οποία γίνεται επεξεργασία, όπως είναι τα νερά κρήτης..."

Έτσι όπως το διατύπωσες κατάλαβα (εσφαλμένα) ότι τα νερά της Κρήτης είναι επιτραπέζια (επεξεργασμένα). 

Το ζαρός είναι από τα λίγα,αν όχι το μόνο,μεταλλικό νερό της Κρήτης. Δηλαδή τα υπόλοιπα είναι επιτραπέζια. 

Οπότε από αυτό που είπες δεν ισχύει: ότι τα νερά της Κρήτης είναι μεταλλικά. Ούτε επιτραπέζια είναι όλα,γιατί το Ζαρός είναι μεταλλικό.

Με συγχωρείς που μίλησα απότομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 249
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει δίκιο το πάνω μέλος εδώ στην Αθήνα παίζει ένα εμφιαλωμένο με όνομα Νερά Κρήτης που είναι όμως επιτραπέζιο. Φαντάζομαι για εκείνο έλεγε . 

Το ΖΑΡΟΣ είναι φυσικό μεταλλικό νερό το λέει κι όλας η συσκευασία του ( το προτιμώ γενικά ) αν και ακριβότερο από τα υπόλοιπα Βίκος & Ζαγόρι 

Στις 5/1/2019 στις 10:19 ΜΜ, Ίων Δραγούμης είπε

Το νερό "Ψηλορείτης" είναι από το ίδιο βουνό με τα 2 παραπάνω,με την διαφορά ότι κοστίζει και ΠΟΛΥ λιγότερα (1,14 Σκλαβενίτης). Σε αυτή την τιμή,που είναι και σταθερή δεν έχει αντίπαλο,ειλικρινά.

Φαντάζομαι και αυτό είναι φυσικό μεταλλικό σωστά ? το λέω για να δοκιμάσω γιατί 1€ διαφορά στην 12 είναι μεγάλο ποσό σε σχέση με το ΖΑΡΟΣ ... ελπίζω μόνο ( Να το έχει ο Σκλαβενίτης στην Αθήνα και φυσικά να έχει παρόμοια ας πούμε αίσθηση γεύσεις ) 

Επεξ/σία από maxdore217
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2019 στις 8:36 ΜΜ, maxdore217 είπε

Έχει δίκιο το πάνω μέλος εδώ στην Αθήνα παίζει ένα εμφιαλωμένο με όνομα Νερά Κρήτης που είναι όμως επιτραπέζιο. Φαντάζομαι για εκείνο έλεγε . 

Το ΖΑΡΟΣ είναι φυσικό μεταλλικό νερό το λέει κι όλας η συσκευασία του ( το προτιμώ γενικά ) αν και ακριβότερο από τα υπόλοιπα Βίκος & Ζαγόρι 

Φαντάζομαι και αυτό είναι φυσικό μεταλλικό σωστά ? το λέω για να δοκιμάσω γιατί 1€ διαφορά στην 12 είναι μεγάλο ποσό σε σχέση με το ΖΑΡΟΣ ... ελπίζω μόνο ( Να το έχει ο Σκλαβενίτης στην Αθήνα και φυσικά να έχει παρόμοια ας πούμε αίσθηση γεύσεις ) 

Το Ψηλορείτης είναι επιτραπέζιο,είναι από το ίδιο βουνό,αλλά εικάζω από διαφορετική πηγή (άλλο σημείο συλλογής) με το Ζαρός. Επειδή τα έχω πιεί όλα από το ίδιο βουνό (1.ψειλορείτης,2.ζαρός,3.ρούβας) δεν βρίσκω ΚΑΜΙΑ διαφορά στις γεύσεις τους,παρά μόνο στην τιμή. Είναι και τα 3 εξαιρετικά,παρόλο που μόνο το Ζαρός είναι φυσικό μεταλλικό και τα άλλα 2 επιτραπέζια. Σε 2 διαφορετικά Σκλαβενίτης του Ηρακλείου (Κρήτης) που πάω υπάρχουν σταθερά εδώ και 1μιση χρόνο. Αρχικά είχε 1,24 η εξάδα,αλλά μετά από καιρό πήγε στο 1,14 (κάνα εξάμηνο τώρα και παραπάνω).

Προσωπικά μόνο άλλο ένα νερό μου αρέσει πλην αυτών των 3,και είναι από τα Λασιθιώτικα βουνά και λέγεται Σεληνάρι. Έχω δοκιμάσει Βίκο,Κορπί,του lidl κάτι δικά του και δεν μου άρεσε κανένα.

Φυσικά κατανοώ ότι όλα αυτά είναι σχεδόν υποκειμενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Το Ψηλορείτης είναι επιτραπέζιο,είναι από το ίδιο βουνό,αλλά εικάζω από διαφορετική πηγή (άλλο σημείο συλλογής) με το Ζαρός. Επειδή τα έχω πιεί όλα από το ίδιο βουνό (1.ψειλορείτης,2.ζαρός,3.ρούβας) δεν βρίσκω ΚΑΜΙΑ διαφορά στις γεύσεις τους,παρά μόνο στην τιμή. Είναι και τα 3 εξαιρετικά,παρόλο που μόνο το Ζαρός είναι φυσικό μεταλλικό και τα άλλα 2 επιτραπέζια. Σε 2 διαφορετικά Σκλαβενίτης του Ηρακλείου (Κρήτης) που πάω υπάρχουν σταθερά εδώ και 1μιση χρόνο. Αρχικά είχε 1,24 η εξάδα,αλλά μετά από καιρό πήγε στο 1,14 (κάνα εξάμηνο τώρα και παραπάνω).

Προσωπικά μόνο άλλο ένα νερό μου αρέσει πλην αυτών των 3,και είναι από τα Λασιθιώτικα βουνά και λέγεται Σεληνάρι. Έχω δοκιμάσει Βίκο,Κορπί,του lidl κάτι δικά του και δεν μου άρεσε κανένα.

Φυσικά κατανοώ ότι όλα αυτά είναι σχεδόν υποκειμενικά.

Σε ευχαριστώ , πήγα σε έναν μεγάλο Σκλαβενίτη ( για γενικά ψώνια πάσχα ) εδώ στην Αθήνα και δεν το βρήκα οπότε δύσκολο το βλέπω να το ψάξω περισσότερο ...ωστόσο είχε το Κωστηλατας  ( που δεν είχα δοκιμάσει και σε προσφορά ) μια χαρά μου φάνηκε και αυτό. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
  • 7 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανακάλυψα τώρα το θέμα και ας καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου. Καταρχάς να πω ότι λόγω μικροπροβλήματος στα νεφρά (άμμος) κι επειδή τα καλοκαίρια περνάω αρκετό καιρό σε νησί που υδροδοτείται με υδροφόρες και υπάρχει μεγάλη διακύμανση στη σκληρότητα/αγωγιμότητα του νερού κι όχι μόνο (έχω μετρήσει ο ίδιος με αγωγιμόμετρο αγωγιμότητα από 400κάτι μέχρι και 2400...(η υψηλή τιμή παραμονές δεκαπενταύγουστου που το νησί είχε βουλιάξει από κόσμο), εστιάζω περισσότερο σε θέματα αλάτων/σκληρότητας και δευτερευόντως στη γεύση καθαυτή (που είναι και κάπως πιο υποκειμενικό θέμα). Με βάση λοιπόν την δική μου εμπειρία, τα καλύτερα νερά είναι (κατά σειρά, και με την επιφύλαξη ελάχιστων που δεν έχω δοκιμάσει ) τα: Πηγές Κωστηλάτας, Σαμαρίνα, Θεόνη, Ζαρός, Νερά Κρήτης, Σαμαριά, Ζαγόρι. Από αυτά δυστυχώς το Πηγές Κωστηλάτας είναι εξαιρετικά δυσεύρετο και η αίσθησή μου είναι ότι γίνεται τον τελευταίο χρόνο κάποιος πόλεμος στην εταιρεία από ανταγωνιστικά συμφέροντα. Ακολουθούν με διαφορά όμως, Ιόλη και Αύρα. Βίκος, Κορπή,  μπορεί να έχουν σχετικά ισορροπημένη γεύση, ωστόσο οι τιμές σκληρότητάς τους είναι τόσο ψηλές που για μένα δεν αξίζουν για καθημερινή πόση. Από τα χειρότερα νερά επίσης ότι βγαίνει στην περιοχή του Λουτρακίου (ενδεικτικά, Ήβη Λουτράκι, Υάς).

Επίσης θα συμφωνήσω ότι το νερό βρύσης της Αθήνας - ΕΥΔΑΠ είναι από τα καλύτερα νερά πόλης (και μακάρι να παραμείνει έτσι χωρίς να πέσει η ποιότητα και χωρίς να ανέβει η τιμή, γιατί τελευταία ακούγονται διάφορα για την ΕΥΔΑΠ - ιδιωτικοποίηση κλπ). Με συνήθη τιμή αγωγιμότητας σταθερά κάτω από τα 300 μs/cm είναι και από τα πολύ καλά σε σκληρότητα νερά και γευστικά είναι μια χαρά. Όποτε είμαι Αθήνα εννοείται ότι πίνω νερό βρύσης, με μόνη παρατήρηση την τοποθέτηση ενός απλού φίλτρου ενεργού άνθρακα κυρίως για απομάκρυνση του χλωρίου. Αν η περιοχή της Αττικής που μένετε δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο θέμα με το δίκτυο σωληνώσεων, να ξέρετε ότι το νερό που φτάνει στη βρύση σας είναι πάρα πολύ καλό. Απλά βάζετε ένα φιλτράκι ενεργού άνθρακα, κόστους 30-40 ευρώ (αντικατάσταση φίλτρου 1 φορά το χρόνο με κόστος από 10 μέχρι 20 ευρώ ανάλογα τη μάρκα), το οποίο πετυχαίνει μηχανική φίλτρανση συν αποχλωρίωση και είστε άρχοντες. Δεν χρειάζεται να ασχολείστε ούτε με εμφιαλωμένα ούτε κάτι παραπάνω.

Τέλος, γενικά σαν μπούσουλας, όσο ψηλότερα σε υψόμετρο βρίσκεται η πηγή από όπου προέρχεται το νερό τόσο καλύτερη είναι η συνολική ποιότητά του.

Επεξ/σία από lazarefa
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει τιμές σκληρότητας για το Λουτράκι κι επίσης έχω διαβάσει σε εργαστηριακές δοκιμές τιμές νιτρικών.

Δεν λέω ότι άμα πίνεις Λουτράκι θα αρρωστήσεις, προς Θεού, απλά ότι αυτό όπως και άλλα είναι αρκετά σκληρά νερά (οι πρωταθλητές βέβαια σε σκληρότητα είναι τα Contrex & Evian). Προσωπικά το θεωρώ βλακεία για κάποιον που υδρεύεται σπίτι του από το δίκτυο της ΕΥΔΑΠ να αγοράζει και να πίνει νερά με έως και διπλάσια σκληρότητα, αυξάνοντας σημαντικά σε βάθος χρόνου την πιθανότητα πρόκλησης  ζημίας στα νεφρά του (άμμος, πέτρες).

Το Μιτσικέλι που ανέφερε ένας φίλος παραπάνω, φαίνεται να είναι σχετικά ισορροπημένο νεράκι (δεν θυμάμαι να το έχω δοκιμάσει πάντως) βάσει των αναλύσεών του. Θα το έβαζα κατηγορία Ζαγόρι ίσως κι ελάχιστα καλύτερο. Πάντως κι αυτό δεν φαίνεται να έχει σχέση με τα καλύτερα κατ' εμέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα δοκίμασα από σκλαβενίτη το Isbre. Νόμιζα οτί έπινα το νερό που έπινα σε πηγές του βουνού όταν ήμουν παιδί! Παρα πολύ ωραία, λίγο πικρή, γεύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια και μόνο μπήκα στον κόπο να δω αν η δηλωμένη ολική σκληρότητα του νερού κωστηλατας είναι το αναγραφόμενο ,λοιπόν είναι όπως το δηλώνουν .και σε χημείο και σε έναν μετρητή της Xiaomi.εχω δει που κατά περιόδους έχει αλλάξει η δήλωση σε 102 όπως και παλαιότερα σε 89,2.για εμένα είναι το καλύτερο αρκεί να είναι πολύ κρύο αφού λόγω  χαμηλού στερεού υπολείμματος είναι σχετικά άγευστο.  επισης έπεσε στα χέρια μου μπουκάλι της κωστηλατας με αγγλική και αραβική ταμπέλα ,σε ποσότητα 250ml και αναγραφόμενο κόστος 3$.μαλλον κάτι ξέρουν οι πετρελαιαδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο επιτραπέζιο νερό γίνεται επεξεργασία σε σχέση με το μεταλλικό, είναι ασφαλές το επιτραπέζιο άραγε;

https://www.onmed.gr/diatrofi/story/330298/emfialomena-nera-epitrapezio--fysiko-metalliko--nero-pigis---poio-einai-to-kalytero

Εδώ και κανά 2 χρόνια πίνω μόνο Ζαγόρι επειδή το βρίσκω κάπου 1.20€/εξάδα-1.5 lt.

Ομως τους τελευταίους κάπου 4 μήνες πίνω και επιτραπέζιο στην δουλειά, το γνωστό Διώνη της Rainbow Waters.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υδρια ίσως είναι απο τα ποιο γευστικά νερά απο όσα εχω δοκιμάσει..Πηγή Λουτράκι.

Ηβη κτλ είναι γυψος...απο Λουτράκι.

Πάντα προτιμώ στην περιοχή που είμαι θεονη που η έξοδα εχει 1,50 ευρώ.τίμιο για τα λεφτά του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

 

σιγουρα κατα τη γνωμη μου το καλυτερο νερο στην ευρωπη και θα εξηγησω γιατι.

https://www.sources-alma.com/en/our-brands/cristaline.html

ειναι το πιο εμπορικο με εκατομμυρια πωλησεις, αρεσει στο Γαλλο, Γερμανο, Ολλανδο κτλ, εχουν βγει βιντεο στο γιου τιουμπ και το καταταξαν μπες βαλιου φορ μανι και μερικα χωρις ο δοκιμαστης να βλεπει (γευσιγνωσία). Το αγοραζω και γενικα ειναι ουδετερο, οχι εντονο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι πριν 3 χρόνια έπαιρνα Θεώνη. Μόλις είδα το καλοκαίρι που το αποθήκευαν κάποιες κάβες πήρα φίλτρο και ησύχασα από τον καρκίνο του πλαστικού μπουκαλιού που βράζει στους 50 βαθμούς ενώ πρέπει να αποθηκεύεται στους 18

. Δεν έχει νόημα όσο καλό κι αν είναι το νερό να το παίρνεις σε άθλια κατάσταση 

https://www.tovima.gr/2018/07/01/society/pakoe-ereyna-gia-to-ti-nero-katanalwnoyme/

Επεξ/σία από adi32
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...