Προς το περιεχόμενο

το καλυτερο εμφιαλωμένο νερο?


Christos c_k

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 249
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, jmmys είπε

Εμένα μου αρεζε πολύ το ημιανθρακουχο νερό,το medium δηλαδή,που επίνα Γερμανία. Είχε λίγο ανθρακικό,όχι όπως τα κλασσικά spark,τύπου σόδα.

Π.χ. αυτό https://www.amazon.com/Gerolsteiner-5183B00U7F0G7024-Medium-750-ml/dp/

Ελλάδα δεν έχω βρει medium ανθρακουχα νερά.

 

Υπάρχουν, δοκίμασε αυτό http://www.xino-nero.gr/index.php  το παίρνω από βασιλόπουλο αλλά θα υπάρχει και αλλού. Εύκολα συνδιάζεται και με φαγητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Torasu είπε

Θεόνη θα επέλεγα και εγώ αλλά δυστυχώς είναι δυσεύρετο...

Το τελευταιο 4μηνο το συναντω σε περισσοτερα μερη αποτι παλιοτερα. Σκλαβενιτης, mymarket, γαλαξιας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φαντάζομαι αυτά που έχουν πάρει βραβείο (π.χ από Κρήτη) δεν είναι από την παρτίδα που παράχθηκαν , αποθηκεύτηκαν έξω λόγω έλλειψης χώρου , μέχρι να έρθει η νταλίκα , να μπει στο καράβι να ταξιδέψει 9 ώρες Αύγουστο μήνα , να φτάσει Πειραιά και από εκεί Θεσσαλονίκη άλλες 6 ώρες μέσα στην ζέστη , να πάει σε κέντρο διανομής , όπου εκεί τα στάνταρ αποθήκευσης είναι εντελώς ανύπαρκτα και μετά άνα-διανομή σε καταστήματα.

Εμαι σίγουρος οτι αν παίρνανε ένα μπουκαλάκι νερό από εκεί για τον διαγωνισμό , θα έβγαινε ακατάλληλο προς κατανάλωση.

Εγω πάντως παίρνω Αύρα , κυρίως λόγο της σοβαρότητας/στάνταρ και ελέγχων της 3Ε που τα παράγει και διανέμει.

Επεξ/σία από Vasilisxd
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, jmmys είπε

Όλα τα εμφιαλωμένα έχουν χλώριο μέσα.Οπότε πάνω κάτω όλα ίδια είναι.

Καλοκαίρι παίρνω νερό απο μια βρύση  πανω στον Ολυμπο,όπως πάει ο δρόμος προς τον Αγιάννη, οποίος ξέρει.Ερχεται από πηγή που είναι ψηλά. Είναι το ίδιο ακριβως νερό που έχει η βρύση στα Πριόνια, οποίος ξέρει παλι.

Δεν έχω πιει καλυτερο και πιο ανάλαφρο νερό,και έχω δοκιμάσει πάρα πολλά εμφιαλωμένα.Καμμία σχεση με οποιοδήποτε εμφιαλωμένο.

Το βάζω σε 12 γυάλινες 5λιτρες μπουκάλες,και μου παει πολλές μέρες.Πάντα σε σκιερό μέρος.

Ούτε χλωρια,ουτε μεσα σε πλαστικουρες για εβδομαδες,ουτε να το χτυπάει ο ήλιος.

'Εχω πιει πολλές φορές από αυτή την βρύση, πριν χρόνια που πήγαινα συχνά εκεί. Συμφωνώ και επαυξάνω, τόσο ελαφρύ νερό, που να σου αφήνει τέτοια ωραία αίσθηση, δεν έχω δοκιμάσει ποτέ και πουθενά αλλού.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορπή λόγω καταγωγής και το Ζάρος γιατί μου φαινόταν πιο νερό πηγής σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα.

Μην μασάτε όμως πάρτε ότι έχει καλύτερη προσφορά ή κάποιο που είναι πάντοτε φθηνό όπως του Βίκου και του Ζαγορίου.

Δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές. Τα Κορπή και τα Ιόλη είναι ακριβά λόγω οτί υπάρχουν πολυεθνικές πίσω(Νεστλέ και Heineken) με τίποτα δεν δικαιολογεί διπλή τιμή χονδρικής και τιμή λιανικής από νερό σε νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/1/2019 στις 9:05 ΜΜ, Miracle Worker είπε

Κωστηλάτας και Σαμαρίνα.

Νομίζω ότι καλό είναι να έχει υψηλό PH.

Το καθαρό νερο έχει ph = 7 που σειμένει ουδετερο.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, jsmyth054 είπε

Το καθαρό νερο έχει ph = 7 που σειμένει ουδετερο.

Τα εμφιαλωμένα είναι όμως συνήθως προς αλκαλικά, από 7.2 μέχρι 8. Για κάποιους όσο πιο κοντά στο 8 τόσο καλύτερο είναι. Υπάρχει και η τάση για κατανάλωση εντελώς αλκαλικών νερών, με 9ph, καθώς φέρεται να έχει οφέλη στην υγεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GrooveOn είπε

Υπάρχουν, δοκίμασε αυτό http://www.xino-nero.gr/index.php  το παίρνω από βασιλόπουλο αλλά θα υπάρχει και αλλού. Εύκολα συνδιάζεται και με φαγητό.

Ευχαριστώ φιλε μου,αλλά σε αυτά δεν βλεπω  medium ανθρακούχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Miracle Worker είπε

Τα εμφιαλωμένα είναι όμως συνήθως προς αλκαλικά, από 7.2 μέχρι 8. Για κάποιους όσο πιο κοντά στο 8 τόσο καλύτερο είναι. Υπάρχει και η τάση για κατανάλωση εντελώς αλκαλικών νερών, με 9ph, καθώς φέρεται να έχει οφέλη στην υγεία.

Ναι τα εμφυαλομένα είναι συνήθως πανό από 7 συμφωνώ, όσο για το άλλο δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη χωρίς στιχία αλλά μου φέρνετε υπερβολικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...