Προς το περιεχόμενο

Rx 580 bios switch / bad flash


Plig88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στη κοινότητα ,,,,,, θέλω τη βοήθεια σας γιατί δεν υπάρχουν και πολλά θέματα περί αυτού στο Ίντερνετ ,,, λοιπόν πρόσφατα πήρα μια XFX RX 580 black edition .... όλα κομπλέ ,,,, παρατήρησα την προηγούμενη εβδομάδα ότι είναι χρόνισμενη στα 1150 mhz ( core clock ) ,κανονικά έπρεπε να είναι 1405 mhz ,, έκανα το διακόπτη του bios από την άλλη και δεν είδα διαφορά ,,,, πάλι ο ίδιος χρονισμός ,,,,,,,,, έψαξα το θέμα μπας και βρω κάτι αντίστοιχο ,,,, και απλά ήθελε flash το bios ,,,, κατεβάζω το αρχεία από την amd , κατεβάζω και το ati flash ,,,, και σαν άπειρος περί του θέματος κάνω flash τα stock bios του μοντέλου μου ,,,,,,μόλις τελείωσε η διαδικασία , μου έγραψε ότι ήταν επιτυχής και έπρεπε να κάνω restart,,,, έλα μου Ντε που μετά το ρεσταρτ δεν είχε σήμα το μόνιτορ ,,,,,,,,πως μου κόβει και γυρίζω το bios switch και όντος αυτό είχε σήμα κανονικά ,,,,, το θέμα είναι το εξής ,,, έψαξα το θέμα και βρήκα ότι λέγεται bad flash ή blinked bios ,,,, με το switch να βρίσκεται στο bios που λειτουργεί , πλέον μου δείχνει τις κανονικές ρηθμισεις ,,, 1405 MHz ,,,, απλά για το γαμωτο θέλω να επαναφέρω τα αλλά bios σε λειτουργία ,,,,,,έψαξα και βρήκα το εξής : 1) κάνω πρώτα backup τα bios 

            2) ανοίγω το pc με το διακόπτη στα χαλασμένα bios και περιμένω να φορτώσει 

            3) κάνω εναλλαγή θέσης του διακόπτη ( όπου λογικά ανοίγει η οθόνη ;;) 

            4) και κάνω flash τα bios 

 

Υπάρχει κάποιος που ξέρει περί του θέματος ή θα γαμησω και τα μόνα bios που δουλεύουν ,,, και τυφλό σύστημα δεν γνωρίζω !!!!!!!! Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομιζω οτι ανοιγεις με το BIOS που λειτουργει, περνας διακοπτη στο χαλασμενο με ανοιχτο το PC και μετα κανεις flash το BIOS. Μη σε πάρω ομως στο λαιμο μου. Ρώτα την ιδια την AMD καλυτερα ή την XFX. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Νομιζω οτι ανοιγεις με το BIOS που λειτουργει, περνας διακοπτη στο χαλασμενο με ανοιχτο το PC και μετα κανεις flash το BIOS. Μη σε πάρω ομως στο λαιμο μου. Ρώτα την ιδια την AMD καλυτερα ή την XFX. 

Καλύτερα μη το κάνει γιατί θα του πουν πως θα του ακυρώσουν την εγγύηση όπως σε έναν γνωστό μου που έκανε το ίδιο :P  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Από όσο θυμάμαι τα VBIOS είναι μέσα στις εγγυήσεις των καρτών. Από την άλλη έχω EVGA οπότε μπορεί να έχεις δίκιο :P 

Σκέψου απλά πως τους είπε οτι ήθελε το original bios της κάρτας του (sapphire nitro) επειδή φλάσαρε κάποιο άλλο και του είπαν ξέρω γω πως η εγγύηση του πλέον δεν ισχύει και κάτι τέτοια. 

Ούτε το έψαξε να δει τι έγινε εντέλει αχαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, θεωρητικά, το VBIOS θα επρεπε να ειναι της ιδιας της Sapphire αλλιώς ναι θα ηταν εκτος εγγύησης. Τουλαχιστον η EVGA τα δικα της VBIOS τα καλύπτει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις ,,,, αλλά γενικά δεν βρίσκω και κάτι έγκυρο και σίγουρο στο διαδύκτιο ,,,, ωστόσο μπορώ να την πάω σε κάποιο κατάστημα επισκευής να το φτιάξουν αυτό ;;; Ή παίζει να τη γαμησουν από υπερβολική ασχετοσύνη ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2019 στις 5:38 ΜΜ, thetiesthatbind είπε

Νομιζω οτι ανοιγεις με το BIOS που λειτουργει, περνας διακοπτη στο χαλασμενο με ανοιχτο το PC και μετα κανεις flash το BIOS. Μη σε πάρω ομως στο λαιμο μου. Ρώτα την ιδια την AMD καλυτερα ή την XFX. 

Έτσι γίνεται. Για τον OP: το φλασάρισμα γίνεται στο bios στο οποίο είναι γυρισμένος ο διακόπτης αλλά αλλαγές στις συχνότητες κτλ γίνονται μετά από reboot. Έκανες reboot αφού γύρισες τον διακόπτη την πρώτη φορά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mindtrapper είπε

Έτσι γίνεται. Για τον OP: το φλασάρισμα γίνεται στο bios στο οποίο είναι γυρισμένος ο διακόπτης αλλά αλλαγές στις συχνότητες κτλ γίνονται μετά από reboot. Έκανες reboot αφού γύρισες τον διακόπτη την πρώτη φορά;

Κάτσε για να καταλάβω ,,,,, ανοίγω το Pc , κομπλέ ,,,, και πάω το διακόπτη στη «χαλασμένη» μεριά ,,, αφού όμως δεν λειτουργούν τα bios σε εκείνη τη μεριά ,,, παραμένει κανονικά το σήμα στο μόνιτορ ;;;; Και παραμένει το σήμα  , το flash θα το κάνει για το σημείο που έχω το διακόπτη ή για την αρχική του μεριά ( όπου ανοίγει το pc) ???

Επεξ/σία από Plig88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θυμάσαι ότι το φλασάρισμα γίνεται πάντα στην θέση που είναι ο διακόπτης, ανεξάρτητα τι δείχνει η οθόνη. 

Αλλά αν δεν θες να φλασάρεις και θες απλά να πας, ας πούμε, στο silent bios τότε ή θα γυρίσεις τον διακόπτη πριν ανοίξεις το PC ή θα κάνεις reboot. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με ξεπερνάει η ελαφρότητα να παίζουν με καινούργια κάρτα και άλλα beta bios ... To dual σώζει όπως σου λένε θεωρητικά .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντος παιδιά ,,,, πέρα από τη πλάκα το ότι έχει dual bios με έσωσε ,,,, αν δεν έχει , την είχα κάτσει !!!

6 ώρες πριν, mindtrapper είπε

Να θυμάσαι ότι το φλασάρισμα γίνεται πάντα στην θέση που είναι ο διακόπτης, ανεξάρτητα τι δείχνει η οθόνη. 

Αλλά αν δεν θες να φλασάρεις και θες απλά να πας, ας πούμε, στο silent bios τότε ή θα γυρίσεις τον διακόπτη πριν ανοίξεις το PC ή θα κάνεις reboot. 

Ναι οκ καταλαβαίνω και πάλι ,,,,,,,πάω να δοκιμάσω αν παραμένει το σήμα αν κάνω εναλλαγή του διακόπτη ,,,,, και σε ρωτήσω κάτι άλλο ,,, έστω ότι κάνω flash και restore τα bios ,,,,, αν βγάλει κανα σφάλμα και μαμησω και αυτά τα  bios ??? Τι θα κάνω μετ χωρίς σήμα στο μόνιτορ ;;;;............. υπάρχει περίπτωση ο διακόπτης να είναι στη χαλασμένη μεριά και να μου γαμησει την άλλη με το οποίο το άνοιξα ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mindtrapper είπε

Να θυμάσαι ότι το φλασάρισμα γίνεται πάντα στην θέση που είναι ο διακόπτης, ανεξάρτητα τι δείχνει η οθόνη. 

Αλλά αν δεν θες να φλασάρεις και θες απλά να πας, ας πούμε, στο silent bios τότε ή θα γυρίσεις τον διακόπτη πριν ανοίξεις το PC ή θα κάνεις reboot. 

 Λοιπόν τζίφος η φάση ,,,,, ανοίγω το pc - γυρίζω διακόπτη - ανοίγω το ati flash ( run as admistrator φάση ) - κάνω load τα bios που κατέβασα από powertech - και μόλις έκανα flash ,,, μου λέει ότι γ έκδοση αυτή είναι ιδι εγκατεστημένη ,,,,, και μόλις έκανα reboot δεν είχε σήμα ,,,,,, αλλά μόλις το γύρισα , είχα ξανά ,,,,,,, όποτε δεν έκανε φλας ,,,,να σας πω τώρα κάτι άλλο τρελό ,,,αν έχω το διακόπτη στο χαλασμένο bios  και δεν έχει σήμα έτσι και αλλιώς ,,, δουλεύει όμως το pc ,, έτσι δεν είναι ;; Τρέχουν τα Windows ?? ,,,, μπας και προσπαθήσω να κάνω restore των silent bios με τυφλό σύστημα !;!;!;!;!;...... τρελό ή αδύνατο ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...