Προς το περιεχόμενο

Sony WH-1000XM3 Review


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, nzeppos είπε

Ψήνομαι σιγά σιγά να αντικαταστησω τα PXC550... 

Θα αντικαταστησεις τα. Pxc550 για τα sony ? Να πας να ακουσεις τα Sony πρωτα διαφορες δεν θα δεις. Τα PXC550 ειναι παρα πολυ καλα οπως και τα Sony. 

Επισης τα PXC550 εχουν ηχο που θυμιζει open back δλδ λιγοτερο μπασο και εμφαση στα mids ειναι ποιο ζεστα και δεν ειναι τοσο bright στα highs. Οπως τα xm ,q35.

Επειδη εχω αρκετες ωρες και στα 3 πανω απο 200. Αν βοηθαει θα σου πω αυτα.

Σε σχεση μεταξυ τους πάντα.

Pxc550 εμφαση στα mids lyrics με ζεστο ηχο καθολου φωτεινα highs και μπασο ελαχιστο παρα μονο high bass γρηγορο.

Q35 ειναι τα ποιο ανετα απο όλα και ποιο ελαφρυα εχουν το. Ποιο flat ηχο απο ολα το μπασο ειναι αργο και προοδευτικο παει ποιο βαθεια απο ολα και εμφανίζεται μονο εκει που πρεπει δεν καβαλαει τα mids. Mids highs ειναι και αυτα εντελος flat και καθολου φωτεινα σιγουρα ομως ποιο φωτεινα απο τα PXC550.

Sony xm3 τα ποιο ομορφα για μενα εμφανισιακα και ποιο high-tech ομωε με τα χειροτερα πλαστικα και μαξιλαρακια και απο τα 3 ειδικα σε σχεση με τα bose μέρα με την νυχτα. Εχουν τον ποιο (μοντερνο ηχο απο ολλα δλδ μπασο γρηγορο και με παρουσια σχεδον παντου ) ειναι τοσο αγαπητα γιατι εχου ν αυτο το V shape οχι πολυ τοσο οσο ωστε να ειναι αγαπητα. Αν ακουσεις διπλα διπλα ηρεμα και τα q35 xm3 θα δεις οτι τα sony ειναι ποιο εντυποσιακα φωτεινά ενο τα bose ποιο ζεστα.και τα highs φωτίζουν μονο σε λιγα τραγούδια και εκει που πρεπει.

Κατα την γνώμη μου ολα ειναι καλα και κοντα οποτε ειναι θεμα γουστου. Αν θελω πολλές ωρες και βραδυ ακρόαση βαζω bose Ποιο ηρεμα. Αν θελω βολτα εξω και διασκεδαση τα sony.

Παντός τα PXC550 ειναι αρκετα καλα να ξερεις εκτος αν σου αρεσει να ακους V shaped δλδ μπασο και highs

3 ώρες πριν, fivdis είπε

Στη δουλειά οι συνάδελφοι έχουν ότι κυκλοφορεί σε noise cancelling headphone.

Τα bose υπερέχουν σε σχέση με τα sony σε ευελιξία Bluetooth (πόσες συσκευές μπορείς να έχεις συνδεδεμένες ταυτόχρονα κλπ) που τώρα που οι κατασκευαστές αρχίζουν και αφαιρούν το headphone jack είναι σημαντικό.

Επίσης τα bose είναι λίγο πιο άνετα σε σχέση με τα sony XM3 και πολύ πιο άνετα από τα Sony XM1 και Sony XM2.

Όμως τα sony έχουν σαφώς ανώτερο noise cancelling.

Το συμπέρασμά μου είναι πως για χρήση γραφείου, όπου δεν υπάρχει και τόσος θόρυβος και η χρήση είναι πολύωρη είναι καλύτερα τα bose. Ενώ για ταξίδια που σε νοιάζει το καλύτερο noise cancelling τότε τα sony. 

Ποιο δυνατο ναι . ποιο καλο ειναι σχετικο διοτι κανουν ενα πος ναντο πω εντονο βουητο λες και εισαι κατω απο νερο που στα bose υπαρχει αλλα οχι τοσο εντονα.

Επεξ/σία από Agony
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα δοκίμασα αρκετές φορές πριν τα πάρω δίπλα δίπλα με τα QC35 2
Τα Bose παραμένουν πιο άνετα, αλλά σε noise cancelling τα Sony είναι καλύτερα και σε ποιότητα ήχου πολύ καλύτερα. Το ίδιο ισχύει και για τα xm2 που ήταν από πέρσυ ήδη καλύτερα των Bose. 

Επίσης είναι πιο feature packed, usb-c, fast charging, μπαταρία τέρας, LDAC, touch controls, assistants etc

Μόνο Multi-pairing δεν έχουν αυτή τη στιγμή

Θα έλεγα πως όποιος ενδιαφέρεται να αγοράσει τέτοια ακουστικά να περιμένει μήπως ανακοινώσει η Bose την επόμενη γενιά ακουστικών της. Αλλίως τα Sony είναι μονόδρομος αυτή τη στιγμή

Επεξ/σία από mariosk89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Agony είπε

Σε ποιοτητα ηχου τα Q35 2 ειναι καλυτερα και σε κατασκευη,  επισης ειναι πολυ ποιο ανετα. 

Κατακευαστικα κορυφη ειναι τα Bowers and wilkins Px αλλα δεν μου αρεσε ο ηχος τους .

Τα sony ειναι καπου στην μεση τα κανουν ολα καλα οχι ομως τελεια.

Μάλλον δεν τα ειχες τα q35 2 σε σχεση με τα Xm1 ειχαν δερμα ηταν ποιο ελαφρυα ειχαν σαφος ανωτερη κασκευη χωρις αυτο το τριξιμο στο σασι ειχουμ memmory foam οπως ειπα δεν ειναι PX αλλα σιγουρα ανωτερα απο τα sony (οχι οτι τα xm ειναι σε επιπεδο senhheiser πλαστικουρα πχ τα 599 φαίνονται παιχνιδι διπλα τους) 

Τωρα στο κοματι του ηχου δεν ξερω τη λενε τα περισσοτερα site στα δικα.μου αυτια τα Bose ηταν ποιο flat και οχι τοσο χαρουμενα με ενα μπασο low end που παει.βαθια και σε mid bass high bass ειναι ελαχιστο. 

Τωρα θεμα γουστου θα μου πεις. Για wireless closed back μια χαρα ηταν και τα 2.

Ο συγκεκριμενος δεν εχει εμπειρια ουτε τα κατάλληλα οργανα μετρησης . θα σου προτείνω rtratings μάλιστα υπαρχει μεσα και Ελληνας reviewer.

Σε επιπεδο wireless οχι δενθα εχεις θεμα και για την ωρα 8 χρονια μετα σε αλλο ζευγαρι wireless δεν ειχα θεμα με μπαταριες. Τωρα για τα μαξιλάρια και τους drivers η Sony ειναι απλα οκ. Σιγουρα δεν ειναι Final audio , focal ,BW, με premium υλικα παρολα αυτα αν έχουν νορμαλ χρηση δεν θα παθουν τιποτα. Υπαρχουν τα PX που ειναι πολυ ανωτερα ομως αρκετα βαρια και με πολυ μπάσο και μετα τα Bose με υπεροχο δερμα μαλακο και memmory foam. Ομως απο forums εχω δει οτι το δερμα στα bose q35 και ae2 ειναι ευαίσθητο σαν το αλακνταρα ενα πραγμα.

Οι drivers ειναι συνήθως προβλημα σε In ear στα 25 χρονια μονο 3 σετ around ear μου βγαλαν προβλημα κατι παλια sony κατι HD600 και κατι hifi planar.

Αν μπορεις και θες κατι ακομα καλυτερο πας στα Beyerdynamic Home wireless αν και αυτα λογο υλικών ειναι ποιο βαριά.

Η μονη λυση ειναι carbon για βαρος και ποιοτητα ομως δεν το βλεπω να φτιαχνει καμια σε wireless. 

Εγώ φίλε είχα δοκιμασει τα qc35 τα πρώτα και ο ήχος τους ήταν πολύ φλατ για τα γούστα μου.. δε συγκρινονταν ούτε στο ήχο και ούτε στην ακύρωση θορύβου. Στη ποιότητα κατασκευής συγκρινονταν.. αν τώρα μου λες για τα qc35 ii τοτε να τα συγκρίνεις όχι με τα xm1 αλλά με τα μετέπειτα.. επίσης ο ήχος είναι κάτι πολύ υποκειμενικο.. μη λέμε ότι θέλουμε.. για εμένα συγκεκριμένα και το αυτί μου τα sony ήταν συνολικά η καλύτερη αγορά πριν 2 χρόνια. Και είχα δοκιμάσει και τα BW. Στην ακύρωση ήταν πολύ πίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, KAKADI είπε

Εγώ φίλε είχα δοκιμασει τα qc35 τα πρώτα και ο ήχος τους ήταν πολύ φλατ για τα γούστα μου.. δε συγκρινονταν ούτε στο ήχο και ούτε στην ακύρωση θορύβου. Στη ποιότητα κατασκευής συγκρινονταν.. αν τώρα μου λες για τα qc35 ii τοτε να τα συγκρίνεις όχι με τα xm1 αλλά με τα μετέπειτα.. επίσης ο ήχος είναι κάτι πολύ υποκειμενικο.. μη λέμε ότι θέλουμε.. για εμένα συγκεκριμένα και το αυτί μου τα sony ήταν συνολικά η καλύτερη αγορά πριν 2 χρόνια. Και είχα δοκιμάσει και τα BW. Στην ακύρωση ήταν πολύ πίσω..

Το οτι ειναι πολυ flat για τα γούστα σου δείχνει οτι εχω δικιο το ιδιο ειπα και εγώ . Καλα ακουστικα στους audiophiles ειναι τα flat και απο εκει και περα παιζουμε με eq. Τα Sony ειναι ρυθμισμενα οπως ειπα για ατομα με το δικο σου γούστο δεν τα κανει κακα απλα δεν ειναι flat.  Τωρα το αν συγκρίνονται αυτο εχει να κανει με την μαζα στους περισσότερους αρεσουν τα sony σε άλλους που εχουν μαθει σε φλατ ηχο τα bose οπως σωστα είπε ς ειναι θεμα γουστου αλωστε και εγω ςχω διαφορετικα ακουστικα αναλογα τοντι θελω. Δεν κατηγορω τα sony.

Για να συγκρινουμε κατι πρεπει να ειναι κοντα και σε ποιοτητα ηχου και nc ειναι κοντα και τα bose και τα sony . εκει που δεν συγκρίνονται ομως ειναι στην ποιοτητα κατασκευης η μερα με την νύχτα. Ομορφα τα sony αλλα συγνωμη και όλας τα υλικα ειναι φτηνα και σκούζουν. Ασε που το δερμα ειναι πλαστικη δερματινη. Ουτε αλκανταρα ουτε.δερμα αρνιου ουτε μεμορυ φοαμ. Αυτα ειναι γεγονος δεν τιθεται θεμα γουστου οπως ο ηχος.

Δεν λεω οτι θελω, λεω οτι βλεπω μιας και αγαπαω ολες τις σοβαρες κατασκευάστριες και την Sony που εχω ακουστικα 40 χρονια πρην απο τον πατερα μου αλλα και τα BW που με αυτα μεγάλωσα. Εχω μαθει λοιπον να λεω οτι βλεπω και ακου και οχι οτι θελω . Αν ειμουν προκατειλημμένος δεν θα λεγα οτι δεν μου αρεσουν τα PX . Μιας και λατρευω τα P7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.wired.com/review/review-sony-wh1000xm3-headphones/

No pair of headphones can cancel all sound (you always hear something faint if it’s loud),

but the Sony WH1000XM3s got me really close to noise cancelling nirvana.

https://www.androidcentral.com/sony-wh1000xm3-vs-bose-qc35-ii

While the Bose QC35 II offer great sound quality and noise canceling, the WH1000X3 are even better. The sound is more powerful and customizable and Sony's active noise canceling is simply magical. Also, while battery life on the QC35 II is already great at 20 hours of use, the WH1000X3 go a step further with a 30-hour rating.

 Τα Sony ειναι τα καλύτερα...πλαστικά ναι ... συνδεονται μονο με μια συσκευή ναι ...

σε ολα τα αλλα νικάνε τα Bose. ΚΑι οτι και να λένε οι κριτικές δοκιμαστε τα απλά ...

Η sony τα κατάφερε με αυτά τα ακουστικά. Δεν ακούς τίποτα..και αυτό ειναι που πληρώνεις...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω οτι τα bose qc35 που ειχα ενα χρονο ειναι οτι καλυτερο υπαρχει σε αυτον τον τομεα με ποιοτητα bose  που δεν την φτανει φυσικα η σονυ !!!!και καλυτερη τιμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Agony είπε

Το οτι ειναι πολυ flat για τα γούστα σου δείχνει οτι εχω δικιο το ιδιο ειπα και εγώ . Καλα ακουστικα στους audiophiles ειναι τα flat και απο εκει και περα παιζουμε με eq. Τα Sony ειναι ρυθμισμενα οπως ειπα για ατομα με το δικο σου γούστο δεν τα κανει κακα απλα δεν ειναι flat.  Τωρα το αν συγκρίνονται αυτο εχει να κανει με την μαζα στους περισσότερους αρεσουν τα sony σε άλλους που εχουν μαθει σε φλατ ηχο τα bose οπως σωστα είπε ς ειναι θεμα γουστου αλωστε και εγω ςχω διαφορετικα ακουστικα αναλογα τοντι θελω. Δεν κατηγορω τα sony.

Για να συγκρινουμε κατι πρεπει να ειναι κοντα και σε ποιοτητα ηχου και nc ειναι κοντα και τα bose και τα sony . εκει που δεν συγκρίνονται ομως ειναι στην ποιοτητα κατασκευης η μερα με την νύχτα. Ομορφα τα sony αλλα συγνωμη και όλας τα υλικα ειναι φτηνα και σκούζουν. Ασε που το δερμα ειναι πλαστικη δερματινη. Ουτε αλκανταρα ουτε.δερμα αρνιου ουτε μεμορυ φοαμ. Αυτα ειναι γεγονος δεν τιθεται θεμα γουστου οπως ο ηχος.

Δεν λεω οτι θελω, λεω οτι βλεπω μιας και αγαπαω ολες τις σοβαρες κατασκευάστριες και την Sony που εχω ακουστικα 40 χρονια πρην απο τον πατερα μου αλλα και τα BW που με αυτα μεγάλωσα. Εχω μαθει λοιπον να λεω οτι βλεπω και ακου και οχι οτι θελω . Αν ειμουν προκατειλημμένος δεν θα λεγα οτι δεν μου αρεσουν τα PX . Μιας και λατρευω τα P7.

Δε διαφωνούμε ιδιαίτερα φίλε. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Και ευτυχώς δηλαδή γύρω όλοι θα είχαμε τα ίδια. Δε διαφωνώ μαζί σου τόσο στη ποιοτητα. Ίσως να έχεις κάπου δικιο. Εμένα δε με χαλάει τόσο,  ίσα ίσα που βρίσκω πλέον παροχημενα τα κουμπάκια σε προϊόντα όπως τα qc35 εν έτη 2018.. και ναι είναι λεπτομέρειες αυτά αλλά σε λεπτομέρειες πεζοντουσαν οι διαφορές όσον αφορά εμένα όταν επέλεγα.. ιδού και η κριτική μου όταν τα είχα πάρει για την ιστορία..

SmartSelect_20190107-013614_Chrome.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2019 στις 6:49 ΜΜ, nikthanos είπε

εγώ έχω το ΧΜ1, και είμαι ευχαριστημένος. σε πουλμαν με ούνους και κίνηση στο δρόμο, ρίχνω κάτι ύπνους :) επένδυση, όχι αγορά.

Δεν ξέρω σε σχέση με τα BOSE QC35II τι λένε στο θέμα ακύρωσης θορύβου, αλλά τα BOSE πιστεύω θα είναι καλύτερα σε ήχο και σε ποιότητα κατασκευής.

τα bose ανεκαθεν ηταν μετριοτατα προιοντα με υψηλη τιμη που ικανοποιουν τον "μεσο χρηστη" που νομιζει οτι αγοραζοντας ενα πολυδιαφημισμενο και ακριβο προιον ηχου θα παρει κατι καλο..σαν τα beats ενα πραγμα. ειναι 90% marketing και 10% ουσια. το μονο καλο προιον τους ηταν τα noise cancelling ακουστικα και αυτα μονο στο κομματι ακυρωσης θορυβου και οχι στον ηχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που έχω τα XM2 και διάβαζα reviews πριν τα πάρω (Πιο πριν είχα ακουστικά κάτω των 10 ευρώ) για noise cancelling που κυρίως με ενδιέφερε πρότιναν όλοι xm2 (reddit, reviews κλπ). Λένε ότι τα xm3 είναι ακόμα καλύτερα. Μετά από 10 μήνες χρήσης μπορώ να πω ότι όντως με λίγο μουσική (έστω και πολύ χαμηλή) δεν ακούς σχεδόν τίποτα σε αεροπλάνα κλπ, Είναι άθλια αν θες να κανεις ποδήλατο και να ακούς (Υποθέτω και τρέξιμο) και ακόμα χειρότερα αν μιλάς στο τηλέφωνο με αυτά (Και στις 2 περιπτώσεις αντί για noise cancelling του αέρα κάνουν enhance του). Οπότε για hands free είναι χάλια αλλά για ακουστικά είναι πολύ καλά. Καλός ήχος (όσο μπορώ να καταλάβω) παρα παρα πολύ καλή μπαταρία, πολύ καλό noise cancelling. Προσωπικά με εκνευρίζει το γεγονός ότι δεν μπορεί να συνδεθεί σε 2 συσκευές ταυτόχρονα και πιο πολύ το γεγονός ότι δεν μπορείς να κάνεις manual disconnect. Δηλαδή ιδανικά θα έπρεπε από το κινητό να επιλέγεις σε ποια συσκεθή θα συνδεθείς (προυποθέτει προφανώς ότι θα κάνει ένα data link στο κινητό για οδηγίες και sound link όπου επιλέξεις). Μπορεί κάποιους να μην τους επηρεαζει το γεγονός προφανώς, αλλά αν έχεις 2 -3 συσκευές στο ίδιο δωμάτιο που ανάλογα τις ανάγκες θες να συνδέσεις τα ακουστικά ασύρματα, πρέπει να κλείνεις τα bt από την πηγή. Πράγμα απαράδεκτο. Πιθανό σενάριο, κινητό, pc, tv box, tablet, Αν θες να πας από το ένα στο άλλο πρέπει σίγουρα να κλείσεις το προηγούμενο. Αυτό είναι σοβαρό πρόβλημα πλέον. Επίσης, αν και καλός ο google assistant, το κακό τους είναι ότ δεν κάνουν ρύθμιση ανά συσκευή, οπότε αν το κινητό υποστηρίζει και το ενεργοποιήσεις εκεί, και μετά το συνδέσεις στο pc, δεν μπορείς να ελέγξεις το noise cancelling. Γενικά στον τρόπο διαχείρησης του sw θέλει δουλειά η sony... (δεν ξέρω πως και τι κάνει η BOSE). Μετά από κάποιες ώρες κουράζουν στα αυτιά (σφίξιμο) αλλά από ότι ακούω έχουμε βελτίωση και σε αυτόν τον τομέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, duende είπε

τα bose ανεκαθεν ηταν μετριοτατα προιοντα με υψηλη τιμη που ικανοποιουν τον "μεσο χρηστη" που νομιζει οτι αγοραζοντας ενα πολυδιαφημισμενο και ακριβο προιον ηχου θα παρει κατι καλο..σαν τα beats ενα πραγμα. ειναι 90% marketing και 10% ουσια. το μονο καλο προιον τους ηταν τα noise cancelling ακουστικα και αυτα μονο στο κομματι ακυρωσης θορυβου και οχι στον ηχο.

επειδή έχω και ΒΤ headset της bose και ενα soundlink ηχείο της bose, και ο ήχος τους σε σχέση με άλλα που είχα ακούσει (φτηνότερα βέβαια) είναι αρκετά καλύτερος και πιο διαυγής. Επίσης απο υποστήριξη software διαχείρισης της συσκευής στέκεται αρκετά καλά.

Το αν είναι μέτρια τα προϊόντα της Bose είναι και λίγο υποκειμενικό, γιατί εμένα τουλάχιστον στα inear ακουστικά-ψείρες, της bose που δεν μπαίνουν μέσα στο αυτί με έχουν βολέψει απίστευτα, και ακούω συχνότητες που με τα υπόλοιπα in-ear απλά τις χάνω. μπορεί να είναι και κατασκευαστική ατέλεια δική μου βέβαια :) :) :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Agony είπε

Θα αντικαταστησεις τα. Pxc550 για τα sony ? Να πας να ακουσεις τα Sony πρωτα διαφορες δεν θα δεις. Τα PXC550 ειναι παρα πολυ καλα οπως και τα Sony. 

Επισης τα PXC550 εχουν ηχο που θυμιζει open back δλδ λιγοτερο μπασο και εμφαση στα mids ειναι ποιο ζεστα και δεν ειναι τοσο bright στα highs. Οπως τα xm ,q35.

Επειδη εχω αρκετες ωρες και στα 3 πανω απο 200. Αν βοηθαει θα σου πω αυτα.

Σε σχεση μεταξυ τους πάντα.

Pxc550 εμφαση στα mids lyrics με ζεστο ηχο καθολου φωτεινα highs και μπασο ελαχιστο παρα μονο high bass γρηγορο.

Q35 ειναι τα ποιο ανετα απο όλα και ποιο ελαφρυα εχουν το. Ποιο flat ηχο απο ολα το μπασο ειναι αργο και προοδευτικο παει ποιο βαθεια απο ολα και εμφανίζεται μονο εκει που πρεπει δεν καβαλαει τα mids. Mids highs ειναι και αυτα εντελος flat και καθολου φωτεινα σιγουρα ομως ποιο φωτεινα απο τα PXC550.

Sony xm3 τα ποιο ομορφα για μενα εμφανισιακα και ποιο high-tech ομωε με τα χειροτερα πλαστικα και μαξιλαρακια και απο τα 3 ειδικα σε σχεση με τα bose μέρα με την νυχτα. Εχουν τον ποιο (μοντερνο ηχο απο ολλα δλδ μπασο γρηγορο και με παρουσια σχεδον παντου ) ειναι τοσο αγαπητα γιατι εχου ν αυτο το V shape οχι πολυ τοσο οσο ωστε να ειναι αγαπητα. Αν ακουσεις διπλα διπλα ηρεμα και τα q35 xm3 θα δεις οτι τα sony ειναι ποιο εντυποσιακα φωτεινά ενο τα bose ποιο ζεστα.και τα highs φωτίζουν μονο σε λιγα τραγούδια και εκει που πρεπει.

Κατα την γνώμη μου ολα ειναι καλα και κοντα οποτε ειναι θεμα γουστου. Αν θελω πολλές ωρες και βραδυ ακρόαση βαζω bose Ποιο ηρεμα. Αν θελω βολτα εξω και διασκεδαση τα sony.

Παντός τα PXC550 ειναι αρκετα καλα να ξερεις εκτος αν σου αρεσει να ακους V shaped δλδ μπασο και highs

Ποιο δυνατο ναι . ποιο καλο ειναι σχετικο διοτι κανουν ενα πος ναντο πω εντονο βουητο λες και εισαι κατω απο νερο που στα bose υπαρχει αλλα οχι τοσο εντονα.

Πριν αγοράσω τα Sennheiser είχα κάνει έρευνα αγοράς αρκετών εβδομάδων και πραγματικά σε κάθε φόρουμ ο καθένας είχε δικές του απόψεις για τα PXC550, τα ΧΜ και τα QC35. Σε σημείο που δεν έβγαινε άκρη ή έστω μέσος όρος, καθώς για το κάθε ακουστικό γράφονταν εκ διαμέτρου αντίθετα πράγματα. Πιθανώς αυτό σημαίνει ότι μεταξύ τους δεν έχουν τεράστιες διαφορές και τα περισσότερα κριτήρια είναι μάλλον υποκειμενικά ή έχουν να κάνουν με τη χρήση που θέλει ο καθένας, το είδος της μουσικής που ακούει κλπ. Τα QC35 τα δοκίμασα από συνάδελφο και δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα. Στο τέλος μέτρησαν δύο-τρία πολύ απλά πράγματα:

1) Τα PXC550 ήταν πιο ελαφριά από όλα τα υπόλοιπα (ίσως το πιο σημαντικό για μένα). Εκ των υστέρων αποδείχθηκαν και τα πιο άνετα καθώς μου κάθονταν πολύ καλύτερα από τα QC35

2) Ήταν σχεδόν 100 ευρώ φθηνότερα, καθώς στην Ελλάδα πωλούνταν μόλις 230-240 όταν στο εξωτερικό (πχ. Amazon) τα είχαν πάνω από 310 και τα Sony/Bose ήταν ακόμα ακριβότερα

3) Είχαν touch controls για αυξομείωση έντασης και play/pause, πραγματικά δεν ήθελα με τίποτα να ψάχνω και τα πατάω κουμπάκια ακόμα και για τις πιο συνηθισμένες λειτουργίες

Απόκριση σε διάφορες συχνότητες, δυνατότητα ταυτόχρονης σύνδεσης με δύο συσκευές, ποιότητα πλαστικού ή δέρματος κλπ δεν με ενδιέφεραν καθόλου. Μέχρι στιγμής έχουν βγάλει τα λεφτά τους μέχρι τελευταίου ευρώ, αλλά κάποια στιγμή θα ήθελα να δοκιμάσω και κάτι διαφορετικό γι' αυτό κοιτάω προς τα XM3. Θα αποφασίσω εν καιρώ, αφού (όπως σωστά λες) τα δοκιμάσω.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, duende είπε

τα bose ανεκαθεν ηταν μετριοτατα προιοντα με υψηλη τιμη που ικανοποιουν τον "μεσο χρηστη" που νομιζει οτι αγοραζοντας ενα πολυδιαφημισμενο και ακριβο προιον ηχου θα παρει κατι καλο..σαν τα beats ενα πραγμα. ειναι 90% marketing και 10% ουσια. το μονο καλο προιον τους ηταν τα noise cancelling ακουστικα και αυτα μονο στο κομματι ακυρωσης θορυβου και οχι στον ηχο.

Εχεις και δικιο και αδικο ταυτόχρονα , Ναι οντος ορισμενα μοντελα τις BOSE ηταν  μετρια και πολύ ακριβα για αυτό που προσφεραν , και οντος ηταν σαν τα Beats .

Ουτε εγω γουστάρω την BOSE , όμως όλα αυτά τα χρονια στα ακουστικα και τα ηχεια μεχρι 8inch εχω καταλαβει ότι η μαρκα τελικα δεν παιζει απαραίτητα ρολο.

Τα Bose Soundsport Wireless παράδειγμα 150-200 ευρο είναι με διαφορα τα καλυτερα στα λεφτα τους sport in ear headphones, και εχω δοκιμασει πανω από 100 jbl,beats,senheiser,beyer,κτλ κτλ το πακετο το ειχαν τα bose υπεροχος ηχος με βαθυ μπασο και με το μεγαλυτερο soundstage μιας και δεν ηταν in ear ουσιαστικα ο driver, Αδιάβροχα πολύ ελαφρυα που δεν τραβάγανε , τα silicone tips ηταν πραγματικα τα ποιο αναπαυτικα που ειχαν earhooks, και ότι και αν δοκιμασα foam , μεμμορυ κτλ δεν ηταν το ιδιο ανετα. 

Στα ακουστικα τις τωρα πολυς κοσμος λεει για τα Q35 2 , και δεν γνωριζει τα Bose AE2 τα οποια δεν είναι NC και εχουν τον ιδιο driver με τα Q35 κατά πολους και λογο του ότι δεν είναι NC είναι ότι καλυτερο μουσικη , τα εχω και αυτά λοιπον και μπορω να πω ότι μεχρι στιγμης και μεχρι 300 ευρο είναι ότι καλυτερο εχω ακουσει ακομα και από τα P7 ΒW που επισης είναι πολύ καλα ακουστικα. 

Ακουσα τα ηχεια desktop 2.1 της Bose και οντος εκει ξενερωσα ηταν ηχεια που πραγματικα δεν αξιζαν πανω από 80 ευρο.

Ακουσα όμως και το ηχειο τους το portable soundlink Revole+ , (δεν το εχω το ακουσα σε κατάστημα) και πραγματικα εντυπωσιαστικα από την αρμονια και το ποσο μακρια εφευγε ο ηχος χωρις να αλλαζει . 

 

Αυτό που θελω να πω είναι  ότι η Bose ναι εχει και για μενα ένα κακο παρελθον , και σε σχεση πχ με τις Senn, Beyer,Focal,BW, BO την ειχα του πεταματου και βασικα να πω την αληθεια μου σαν ονομα την εχω ποιο κατω ακομα  και τωρα.

Όμως αυτά τα 3 προιοντα που εχω ακουσει είναι παρα μα παρα πολύ καλα , Q35, AE2,Revolve.

Αλωστε και για την Sony την ιδια εντύπωση ειχα με την BOSE , ότι ηταν του πεταματου , Μεχρι που ακουσα χρονια πρην τα πρωτα In ears quad drivers ακουστικα τις και επαθα πλακα, μετα ακουσα και τα XM1 και πλεον μπορω να πω ότι οκ δεν βγαζει πατατες μονο.

Αν τα Bose Q35 , AE2 Ακουστικα ικανοποιουν τον μεσο χρηστη τοτε για ποιο λογο η Bose εχει τοσο FLAT ηχο ? στα συγκεκριμένα? Και δεν θα εκανε σαν τα Sennheiser Momentum που είναι over bright ? Η γιατι δεν τα εκανε σαν τα Sennheiser HD που είναι mid boosted ? 
Μαλλον το αντιθετο συμβαινει τα συγκεκριμένα είναι φτιαγμένα περισσοτερο για ατομα critical listening.

Και οκ πες εγω είμαι ενας τυχαίος που γραφω ότι θελω … Δεν νομιζω και στο Rtratings που εχουν εξοπλισμούς χιλιαδων ευρο να κανουν και αυτοι λαθος.

Δες εδώ λοιπον , https://www.rtings.com/headphones/reviews/bose/soundlink-around-ear-ii  Τα συγκεκριμένα εχουν ισος το καλυτερο ηχο σε Closed back wireless και συγκρινονται με τα BEYERdynamic Home wireless που είναι πολύ ποιο ακριβα.

2 ώρες πριν, nikthanos είπε

επειδή έχω και ΒΤ headset της bose και ενα soundlink ηχείο της bose, και ο ήχος τους σε σχέση με άλλα που είχα ακούσει (φτηνότερα βέβαια) είναι αρκετά καλύτερος και πιο διαυγής. Επίσης απο υποστήριξη software διαχείρισης της συσκευής στέκεται αρκετά καλά.

Το αν είναι μέτρια τα προϊόντα της Bose είναι και λίγο υποκειμενικό, γιατί εμένα τουλάχιστον στα inear ακουστικά-ψείρες, της bose που δεν μπαίνουν μέσα στο αυτί με έχουν βολέψει απίστευτα, και ακούω συχνότητες που με τα υπόλοιπα in-ear απλά τις χάνω. μπορεί να είναι και κατασκευαστική ατέλεια δική μου βέβαια :) :) :) 

Soundlink ηχειο δεν ειχα ποτε , οποτε δεν μπορω να ξερω, απλα εχω ακουσει από κοντα το revolve και ηταν υπεροχο.

Από εκει και περα, τα BT headset της bose Soundlink wireless ναι είναι ότι καλυτερο , το soundsignature κανει ένα μεγαλο ανεβασμα στα low mids όμως είναι λογικο διοτι είναι συνηθος για χρηση σε τρεξιμο και γυμναστηριο , τα NC in ear τις δεν εχουν τοσο μπασο. 
Όχι μονο δεν είναι μετρια τα συγκεκριμένα ξεπερνανε σε ηχο image , soundstage όλα τα in ear που εχω ακουσει , ακομα και ακουστικα με triple + quad drivers . Τα συγκεκριμένα εχουν ένα μεγαλο γρηγορο driver εκτος αυτιου και σου δινουν αυτή την αισθηση , ασε που είναι τοσο ζεστα που δεν τρυπανε τα αυτια τα highs όπως πχ τα Sennheiser Momentum , JBL reflect , Χ3,Χ4 . Τα συγκεκριμένα θυμιζουν ηχο από Planar Audeze και αυτό δεν είναι υπερβολή , αν ακουσεις το ιδιο τραγουδι και βαζεις βγαζει ακουστικα θα πεις κοιτα ποσο κοντα είναι , μονο το soundstage είναι που κανει μπαμ στα Audeze και παλη όχι σε όλα τα τραγουδια . 

Το μονο κακο με τα Bose Soundsports είναι η εμφανιση … που είναι απολυτα λογικο διοτι ο driver μπαταρια κτλ κτλ όλα είναι πανω στο αυτι και όχι στο χειριστηριο, Λογικο για να μην τραβάει το βαρος τους το ακουστικο εξω.  Το  μονο λοιπον ρεαλιστικο λαθος τους είναι η μπαταρια που σιγουρα θα μπορουσαν να βαλουν καλυτερη . 

Επεξ/σία από Agony
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

To anc είναι απλά απίστευτο. Δουλευω σε open-office space και οταν τα φοράω ο θόρυβος απλώς εξαφανίζεται. Δε με κουράζουν καθόλου μετά απο πολλές ώρες χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Τα έχω μια βδομάδα και όταν τα πήρα ήταν στην 4.1.1 και σχεδόν αμέσως (την επόμενη μέρα) τα αναβάθμισα στην 4.2.2

Παρατήρησα σήμερα (δεν ξέρω αν λειτουργούσε έτσι και στην 4.1.1) ότι το bt multi-connect (όχι multi-pair απλά) μου έπαιξε κανονικά όπως περιγράφω εδώ (δεν δουλεύει τέλεια, αλλά δουλεύει)

 

Ίσχυε και στην 4.1.1 αυτό (για να μην γράφω ανοησίες) ή όντως είναι κάτι το νέο;

(Δεν βρήκα άλλο σχετικό θέμα με πρόσφατες αναρτήσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σήμερα το πρωί βγήκε νέο firmware update. Πλέον μπορείς να αλλάζεις και την ένταση από τα touch controls (single tap για volume up & long press για down) αλλά θα πρέπει να "θυσιάσεις" είτε το ambient control ή το playback control από τους αισθητήρες στο κάθε ακουστικό μιας και δεν τα υποστηρίζει όλα ταυτόχρονα! Επίσης εμφανίζεται στο app και η κατάσταση της μπαταρίας στη θήκη φόρτισης (κάνει τη μέτρηση μόνο κάθε φορά που αφαιρείς τα ακουστικά από τη θηκη). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...