Προς το περιεχόμενο

Προσωρινή απόδειξη σε εστιατόριο


telis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, skiabox είπε

Οτι και να γράφετε εδώ στη Λάρισα μαγαζιά κεντρικότατα με τεράστιους τζίρους δεν έχουν καν POS και δεν δέχονται κάρτες.

Συνεπώς έλεγχος δεν υπάρχει ούτε στο ελάχιστο!

Προφανώς και έχουν POS, απλά προφανώς σου λένε ότι δεν έχουν, αλλά αν έρθει έλεγχος θα το εμφανίσουν σε 2 δευτερόλεπτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 366
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Προφανώς και έχουν POS, απλά προφανώς σου λένε ότι δεν έχουν, αλλά αν έρθει έλεγχος θα το εμφανίσουν σε 2 δευτερόλεπτα.

Κοίτα για εμένα καλά κάνουν.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να δίνουν φόρους σε αγράμματους Καρανίκες.

Τι είναι οι αγράμματοι Καρανίκες πιο έξυπνοι από αυτούς και αυτοί είναι οι βλάκες;

Οτι πιο δίκαιο έχει υπάρξει ποτέ στον Ελληνικό χώρο η φοροδιαφυγή.

Αλλά βλέπεις για την εργοδιαφυγή των σφραγιδοπατητών, ενώ μπορείς να έχεις φθηνή μηχανογράφηση παντού από την δεκαετία του 80, δεν μιλάει κανείς!

  • Like 2
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και πας για να χαλαρώσεις όχι να τσακωθείς . Το χα κάνει όταν ήμουν νέος και ιδεαλιστής άλλα δε βλεπω κανένα λόγο πλέον  :P 

Εννοείται ότι στηρίζω μαγαζιά που είναι εντάξει σε αυτό που σου σερβιρουν πάνω από όλα .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Mhlogiatros είπε

Και πας για να χαλαρώσεις όχι να τσακωθείς . Το χα κάνει όταν ήμουν νέος και ιδεαλιστής :P 

Καλό να είσαι ιδεαλιστής αλλά μόνο υπέρ κάποιου που παράγει κάτι, όχι υπέρ του παρασιτισμού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σου λένε ότι δεν λειτουργεί προσωρινά η το έχουν κρυμμένο πουθενά να μη φαίνεται...

 

Από κουτοπονηρια άλλο τίποτα ο Έλληνας,από δω και πέρα οποίος δεν σας κόβει να φεύγετε χωρίς να πληρώνετε! Μη ντρέπεστε αυτοί γιατί δε ντρέπονται που μας κοροϊδεύουν μπροστά στα μάτια μας?

Κλέβουν δύο φορές το κράτος μια που τσεπωνουν τον ΦΠΑ και μια ακόμα που δεν φαίνεται καθόλου ο τζίρος που κάνουν στην φορολογική τους δήλωση. Γι'αυτό βλέπουμε ηλεκτρολόγους να δηλώνουν 4000 τον χρόνο και να παίρνουν επίδομα τεκνων,κοινωνικό μέρισμα,επίδομα ενοικίου κλπ κλπ

Να ζητατε! Και ας τους πονάει!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, funbreaker είπε

Ειδικά σε γιατρούς αν δεν γίνει υποχρεωτικό, .............

Η εγκατάσταση POS στους ιατρούς (όπως και σε μηχανικούς, δικηγόρος, λογιστές και γενικά επιστήμονες ελεύθερους επαγγελματίες) είναι υποχρεωτική εδώ και 1,5 χρόνο.

33 λεπτά πριν, funbreaker είπε

Επίσης απορώ ποια είναι τα επιχειρήματα των γιατρών/μηχανικών/δικηγόρων που διαφωνούν με την υποχρεωτική χρήση κάρτας. Ότι δεν θα μπορούν πλέον να κλέβουν; Το λένε επισημα δηλαδή;

Αν υπάρχει κάποιος Ελ. Επαγγελματίας εδώ μέσα που διαφωνεί, ας μας πει τα επιχειρήματά του.

Έχουν ειπωθεί πολλές φορές τα επιχειρήματα (έχουν ανοίξει πολλά τέτοια νήματα) αλλά στο τέλος πάντα καταλήγει στο "Τι με νοιάζει εμένα; Δικό του πρόβλημα." Όποτε οποίος ήθελε να ακούσει, έχει ακούσει επιχειρήματα. Όποιος δεν ήθελε να ακούσει, δεν θα αλλάξει κάτι αν τα ακούσει για άλλη μια φορά.

Το γενικό επιχείρημα είναι το κόστος κατοχής και χρήσης των POS. Τα POS δεν είναι δωρεάν.

Υπάρχει ένα κόστος κατοχής κάπου 140€ το χρόνο. Αν δεν υπάρχει και σταθερή γραμμή τηλεφώνου το κόστος είναι ακόμα μεγαλύτερο. Πχ ένας επαγγελματίας δεν θα το χρησιμοποιήσει ποτέ (είναι τέτοια η φύση της δουλειάς του) αλλά είναι υποχρεωμένος να πληρώσει ένα "νταβατζηλίκι" κάθε μήνα στις τράπεζες γιατί τον υποχρεώνει το κράτος. (Τι μας νοιάζει εμάς; Δικό του πρόβλημα. Τα λένε γιατί θέλουν να κλέβουν.)

Υπάρχει κόστος χρήσης του POS (προμήθεια) για τις συναλλαγές από (0,8)%-(1+)%. Για επαγγελματίες με μικρό ποσοστό κέρδους αυτό είναι υπολογίσιμο. Υπάρχουν ακόμα περιπτώσεις όπου το μεικτό κέρδος του επαγγελματία από το προϊόν (πχ τσιγάρα) είναι 2%-3% άρα όταν τον πληρώνουν με κάρτα πρέπει να δώσει σε προμήθεια το μισό ή και παραπάνω από το μεικτό του κέρδος. (Τι μας νοιάζει εμάς; Δικό του πρόβλημα. Τα λένε γιατί θέλουν να κλέβουν.)

Υπάρχουν δύο "μισές αλήθειες" που μας έχουν πει για τα POS.

"Τα POS έγιναν υποχρεωτικά για να διευκολυνθούν οι συναλλαγές". Όντως τα POS μπορεί να διευκολύνουν κάποιους στις συναλλαγές τους αλλά ο πραγματικός λόγος είναι άλλος. Για τις τράπεζες η διακίνηση φυσικού ή ηλεκτρονικού χρήματος έχει τεράστια διαφορά. Η διακίνηση φυσικού χρώματος (μετρητά) έχει τεράστιο κόστος για τις τράπεζες (κάπου είχα διαβάσει ότι είναι κάπου 2%) ενώ δεν προσφέρει κανένα κέρδος. Είναι σκέτη χασούρα. Αντιθέτως, η διακίνηση ηλεκτρονικού χρήματος (POS, κάρτες) έχει ελάχιστο κόστος ενώ ταυτόχρονα προσφέρει μεγάλα κέρδη από τις προμήθειες.

"Τα POS έγιναν υποχρεωτικά για να καταπολεμήθει η φοροδιαφυγή". Ελάχιστη αλήθεια. Την φοροδιαφυγή την καταπολεμά η έκδοση αποδείξεων και όχι η πληρωμή με κάρτα. Τα POS δεν είναι συνδεδεμένα με τις ταμειακές μηχανές και δεν γίνεται καμία αυτόματη διασταύρωση στοιχείων. Ο επαγγελματίας μπορεί να μην κόψει απόδειξη είτε το πληρώσεις με κάρτα, είτε το πληρώσεις με μετρητά. Διατρέχει το ίδιο κίνδυνο να τον πιάσουν. Άρα αν θέλεις να πολεμήσεις την φοροδιαφυγή ζήτα απόδειξη. Το αν θα πληρώσεις με μετρητά ή κάρτα έχει ελάχιστη σημασία.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, eidikos33 είπε

Η σου λένε ότι δεν λειτουργεί προσωρινά η το έχουν κρυμμένο πουθενά να μη φαίνεται...

Από κουτοπονηρια άλλο τίποτα ο Έλληνας,από δω και πέρα οποίος δεν σας κόβει να φεύγετε χωρίς να πληρώνετε! Μη ντρέπεστε αυτοί γιατί δε ντρέπονται που μας κοροϊδεύουν μπροστά στα μάτια μας?

Κλέβουν δύο φορές το κράτος μια που τσεπωνουν τον ΦΠΑ και μια ακόμα που δεν φαίνεται καθόλου ο τζίρος που κάνουν στην φορολογική τους δήλωση. Γι'αυτό βλέπουμε ηλεκτρολόγους να δηλώνουν 4000 τον χρόνο και να παίρνουν επίδομα τεκνων,κοινωνικό μέρισμα,επίδομα ενοικίου κλπ κλπ

Να ζητατε! Και ας τους πονάει!

Μα δεν μιλάμε για τις αποδείξεις.

Για POS μιλάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, skiabox είπε

Οτι και να γράφετε εδώ στη Λάρισα μαγαζιά κεντρικότατα με τεράστιους τζίρους δεν έχουν καν POS και δεν δέχονται κάρτες.

Συνεπώς έλεγχος δεν υπάρχει ούτε στο ελάχιστο!

Η Λάρισα είναι πόλη μαφιόζων από τις καφετέριες μέχρι τα μπουζούκια σας είστε μέσα στην κομπινα. Μη ξεχνάμε ότι πληθυσμιακά είχε το ρεκόρ στις πωλήσεις πόρσε.

Επεξ/σία από MegalosVeziris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, great είπε

Η ερώτηση μου είναι: είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΈΝΟΣ να φέρει στο τέλος την τελική απόδειξη και όχι την προσωρινή, είναι νόμιμος εάν του πω εγώ δεν έχω τελική απόδειξη φεύγω και να πει μισό μισό να τώρα θα την έφερνα στο τέλος και να τυπώσει να την φέρει και έτσι να την γλιτώσει

Ουσιαστικά η απορία μου είναι, το παιχνιδάκι φέρνω το παραγκελιοχαρτο για απόδειξη και αν του κάνω νίλα ότι δεν πληρώνω γιατί δεν έφερες απόδειξη και πάει και τυπώσει μια και την φέρει και μου πει που πας φιλαράκι να η αποδείξη, ισχύει?

Η πρέπει ΒΆΣΗ ΝΟΜΟΥ η τελική και νόμιμη απόδειξη να είναι στο τραπέζι ΑΜΈΣΩΣ όταν την ζητήσεις και όχι μετά.

 

49 λεπτά πριν, telis είπε

Ε αυτό λέω και εγώ. Το να καλέσω μπροστά του και να πω ότι είπες δεν βγάζει πουθενά. Θα μου δώσει την απόδειξη επιτόπου. Το θέμα είναι να τον ελέγξει κάποιος που να κάνει τον πελάτη

Μπορεί κάποιος να απαντήσει σε αυτο; Γιατί έχω την εντύπωση οτι νόμιμα πρέπει να φέρει την απόδειξη με το που ζήτησεις να πληρώσεις και όχι όταν εσυ κάνεις την μανουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελεγκτής με το που δε θα του φέρει την απόδειξη τον έχει τσιμπήσει ούτε μα ούτε μου  .

Βασικά και μέσο τράπεζας κάπου φαίνονται  αλλά για την επιβολή μόνο πλαστικού που προς τα εκεί μας σπρώχνουν τη θεωρώ απολυταρχική και αντισυνταγματικη .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oποιος δεν ζηταει (τελικη) αποδειξη η του φαινεται νεοταξιτικη η χρηση καρτας, η αντιστασιακη η μη χρηση καλα κανει.Μπορει να θελει να πληρωσει τις καινουργιες γοβες που θα αγορασει η γυναικα του επιχειρηματια , την προικα της κορης του και το γιορτινο ταξιδι τους στο Πηλιο .Δηλαδη αν ο ανθρωπος εχει αυτο το βιτσιο, να του το στερησουμε , να του το βγαλουμε ξινο με γκρινιες ? :D

Επεξ/σία από bluesattack
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, telis είπε

Στο μαγαζί δεν αρνούνται να φέρουν αποδείξεις. Τις κρύβουν και τις φέρνουν μόνο όταν τις ζητήσεις.

Kαι τι κερδιζουν αν δε σου δωσουν την αποδειξη που εκοψαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rus είπε

Kαι τι κερδιζουν αν δε σου δωσουν την αποδειξη που εκοψαν?

Προφανώς τις κόβουν όταν τις ζητήσεις. Αλλιώς μένεις με την προσωρινή. Όσες φορές έχω φάει και δεν έχω ζητήσει, δεν μου έφεραν ποτέ την τελική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, aris86 said:

Μου εχει τυχει (κυριως σε καφετερια ) να μου φερνουν αποδειξη 2 κ 3 ωρες πριν.Δεν τις πετανε μερικοι...παλιο κολπακι.

Στο ρέθυμνο αυτο γίνεται συνέχεια! Μια απόδειξη μπορεί να αλλάξει 10 τραπέζια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...