Προς το περιεχόμενο

Προσωρινή απόδειξη σε εστιατόριο


telis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, telis είπε

Προφανώς τις κόβουν όταν τις ζητήσεις. Αλλιώς μένεις με την προσωρινή. Όσες φορές έχω φάει και δεν έχω ζητήσει, δεν μου έφεραν ποτέ την τελική 

Moλις διαβασα το πρωτο ποστ, μιλας για προσωρινη και τελικη, αρα τωρα καταλαβα τι εννοεις:-)

Σκεψου παντως ότι οι περισσοτεροι λαϊκατζηδες δε δινουν ουτε προσωρινες ουτε τελικες.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 366
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, 3wPsO είπε

Στο ρέθυμνο αυτο γίνεται συνέχεια! Μια απόδειξη μπορεί να αλλάξει 10 τραπέζια!

Ε και .Μπορει να ειναι κουβαρνταδες οι πελατες και να θελουν να κανουν μια ευγενικη χορηγια για το ενφια του καταστηματαρχη  .Και ειναι και σεμνοι, το κανουν σαν να ειναι η..καθημερινοτητα τους , με μια μεγαλη φυσικοτητα.Κανε το καλο και ριχτο στο γυαλο που λεμε 🤣

Ρε τετοιους...κουβαρνταδες να βρισκεις δεν θες τιποτα  αλλο 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, djuan1988 said:

Προφανώς και έχουν POS, απλά προφανώς σου λένε ότι δεν έχουν, αλλά αν έρθει έλεγχος θα το εμφανίσουν σε 2 δευτερόλεπτα.

Ποτε και πως εμφανιζεται ο ελεγχος ομως ειναι πολυ καλο ερωτημα. Υπαρχουν επιχειρησεις σε κεντρικοτατα σημεια που κοβουν 1/10 αποδειξεις και αν. Τα POS τους μονιμως χαλασμενα η με "πεσμενο το συστημα". Ενα που ξερω εχει φαει και πολλαπλες καταγγελιες. Τι αλλαξε; Τιποτα. Ολα ακομα ετσι λειτουργουν απροβληματιστα.

Αυτο που γραφουν καποιοι παντως, με την αστυνομια.. Δεν ξερω αν λειτουργει σε μικρες κομωπολεις και χωρια, σε μεγαλα αστικα κεντρα δεν ισχυει παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι πολύ απλά κ ξεκάθαρα οποιος δεν μπορεί/δεν βγαίνει δεν δεν δεν να αυξήσει τις τιμές ή να το κλείσει. 

Κάποιοι πρέπει να στε πολλοί μικροί λογικά κ δεν θυμάστε οτι κ τις καλές μέρες με την χαμηλή φορολογία τις ίδιες δικαιολογίες λέγανε.  

Αλλά όταν οι πλειοψηφία των "επιχειρηματιών" υπολογίζει τον ΦΠΑ σαν έσοδο δεν φταίει κανείς που δεν βγαίνουν.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ποτέ δεν ζητάω και αν δω ότι πάει να κόψει του λέω δεν την θέλω.

Πιστεύω πως ο ενφια πχ που πληρωνει, μια χαρά υπεραντισταθμιζει την μη έκδοση απόδειξης.

Όλοι οι υπόλοιποι μια χαρά κάνετε και ζητάτε απόδειξη, κάπως πρέπει να πληρωθούν και τα κομματοσκυλα δεν νομίζετε;

  • Like 1
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Tompgr είπε

Εγώ ποτέ δεν ζητάω και αν δω ότι πάει να κόψει του λέω δεν την θέλω.

Πιστεύω πως ο ενφια πχ που πληρωνει, μια χαρά υπεραντισταθμιζει την μη έκδοση απόδειξης.

Όλοι οι υπόλοιποι μια χαρά κάνετε και ζητάτε απόδειξη, κάπως πρέπει να πληρωθούν και τα κομματοσκυλα δεν νομίζετε;

Σε χρεώνει ΦΠΑ που τον βάζει στο παντελόνι. Αν δεν τον χρεώνει να το κουβεντιασουμε 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λευτερια στον ανεμο που πηρε την αποδειξη του ντελιβερα .Ολοι μαζι  μπορουμε , να φτιαξουμε την μεζονετα της κορη του κλαμπαρχη-εστιατορα.🤣

Λεμε ναι στην αριστεια , οχι στην κρατικη παρεμβατικοτητα της αποδειξης  🤣

Επεξ/σία από bluesattack
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Tompgr είπε

Εγώ ποτέ δεν ζητάω και αν δω ότι πάει να κόψει του λέω δεν την θέλω.

Πιστεύω πως ο ενφια πχ που πληρωνει, μια χαρά υπεραντισταθμιζει την μη έκδοση απόδειξης.

Όλοι οι υπόλοιποι μια χαρά κάνετε και ζητάτε απόδειξη, κάπως πρέπει να πληρωθούν και τα κομματοσκυλα δεν νομίζετε;

Το πρόβλημα δεν είναι στο ότι δεν πληρώνει φπα, αλλά στο ότι εμφανίζεται σχεδόν άπορος, και σαν τέτοιος "δικαιοιύται" και επιδόματα, και φτηνό ρεύμα, και σβήσιμο χρεών και προτεραιότητα σε τυχόν προσλήψεις κ.λπ. κ.λπ.

Με τους φόρους δεν πληρώνονται μόνο τα κομματόσκυλα αλλά και όλα όσα λειτουργούν σε ένα κράτος, νοσοκομεία, σχολεία, αστυνομία, στρατός, πυροσβεστική κ.λπ.

Στην ουσία όταν δεν ζητάς απόδειξη εσύ πληρώνεις και τους φόρους και τον φπα και αυτός εκμεταλλεύεται όλες τις υποδομές χωρίς να πληρώνει αλλά και να πληρώνεται τελικά από σένα!

Αν νομίζεις ότι βοηθώντας κάποιον να φοροδιαφεύγει τιμωρείς τα κομματόσκυλα λάθος.

Το κράτος αν δεν εισπράξει αυτά που "χρειάζεται" απλά θα αυξήσει τους φόρους επιβαρύνοντας ξανά αυτόυς που δεν μπορούν/δεν θέλουν να φοροδιαφεύγουν.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, telis είπε

Σε χρεώνει ΦΠΑ που τον βάζει στο παντελόνι. Αν δεν τον χρεώνει να το κουβεντιασουμε 

εν το μεταξύ αν κάνουν τα μαθηματικά μερικοί θα εκπλαγούν για τι ποσά μιλάμε.

έστω καφές 3€ κ 24% ΦΠΑ (δεν ξέρω αν είναι τόσο ή λιγότερος) = 0,58€ ΦΠΑ ο καφές

ΜΕ 100 πελάτες την ημέρα ο ΦΠΑ που πρέπει να αποδοθεί είναι:

  • 58€  την μέρα
  • 1,740€ τον μήνα  
  • 20,880€ τον χρόνο
Επεξ/σία από bilya
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, bilya είπε

εν το μεταξύ αν κάνουν τα μαθηματικά μερικοί θα εκπλαγούν για τι ποσά μιλάμε.

έστω καφές 3€ κ 24% ΦΠΑ 9δεν ξέρω αν είναι τόσο ή λιγότερος) = 0,58€ ΦΠΑ ο καφές

ΜΕ 100 πελάτες την ημέρα ο ΦΠΑ που πρέπει να αποδοθεί είναι:

  • 58€  την μέρα
  • 1,740€ τον μήνα  
  • 20,880€ τον χρόνο

100 πελατες ειναι στα ορια της.. σουδας η του του συνοικιακου ουζερι.Για πολλαπλασιαστε με 5,6 οδηγους που ο καθενας παει 300-400 ευρω εισπραξεις , με 50,100-200 τραπεζια , ειδικα το καλοκαιρι να δουμε ποσα βγαινουν

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bluesattack είπε

100 πελατες ειναι στα ορια της.. σουδας η του του συνοικιακου ουζερι.Για πολλαπλασιαστε με 5,6 οδηγους που ο καθενας παει 300-400 ευρω εισπραξεις , με 50,100 τραπεζια , ειδικα το καλοκαιρι να δουμε ποσα βγαινουν

έβαλα 100 για ευκολία στα νούμερα :P .

Μια καφετερία με 10 τραπέζια τα χει για πλάκα τα 100 άτομα. Μόνο σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις Αθήνα 15 Αυγοστο πχ δεν θα χει κόσμο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, agamoi-thytai είπε

Η προσωρινή απόδειξη είναι απόλυτα νόμιμη μέχρι να εκδοθεί υποχρεωτικά η τελική. Μη λέτε ότι σας κατέβει. Διαβάστε και λίγο το νόμο.

Για τον ελεγκτή εφοριακό που θα έρθει δεν υφίσταται προσωρινή απόδειξη. Διάβασε λίγο καλύτερα το νόμο και προσγειώσου στην πραγματικότητα αγαπητέ. Μια είναι η νόμιμη απόδειξη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, great είπε

Μπορεί κάποιος να απαντήσει σε αυτο; Γιατί έχω την εντύπωση οτι νόμιμα πρέπει να φέρει την απόδειξη με το που ζήτησεις να πληρώσεις και όχι όταν εσυ κάνεις την μανουρα.

http://www.kathimerini.gr/453940/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/proswrinh-apodei3h

Στην πιο λαικη διαλεκτο...απευθυνονται στους χαζοβιοληδες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, bilya είπε

εν το μεταξύ αν κάνουν τα μαθηματικά μερικοί θα εκπλαγούν για τι ποσά μιλάμε.

έστω καφές 3€ κ 24% ΦΠΑ (δεν ξέρω αν είναι τόσο ή λιγότερος) = 0,58€ ΦΠΑ ο καφές

ΜΕ 100 πελάτες την ημέρα ο ΦΠΑ που πρέπει να αποδοθεί είναι:

  • 58€  την μέρα
  • 1,740€ τον μήνα  
  • 20,880€ τον χρόνο

Έχεις ξεχάσει και τον φόρο εισοδήματος που γλιτώνει καθώς και το ΕΦΚΑ! Συνολικά γλιτώνει γύρω στο 50%

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...