Προς το περιεχόμενο

Προσωρινή απόδειξη σε εστιατόριο


telis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 minutes ago, umad said:

Όχι εκεί τους παρακαλάνε να τους σώσουν και πληρώνουν όσο και όσο...

Πας καλά ή είσαι εντελώς άσχετος?

Όταν εσύ απολαμβάνεις ένα προιόν ο μαγαζάτορας όταν το προμηθεύτηκε δεν έδωσε Φπα στην συναλλαγή του?

Κάθε τρίμηνο ή κάθε μήνα -ανάλογα τι εταιρία έχει- δεν θα αποδώσει διαφορά φπα εσόδων-φπα εξόδων?

Όταν έφτιαξε το μαγαζί του δεν πλήρωσε φπα για τα πάντα?

Μην λέτε ότι θέλετε από τον καναπέ όλοι...

Και είτε σας αρέσει είτε όχι οι τιμές στα καταστήματα εδώ και χρόνια έχουν διαμορφωθεί με άλλη φορολόγηση στις επιχειρήσεις και όχι αυτήν την ληστρική.

Άμα όμως σου αυξήσει το καφεδάκι σου η καφετέρια που πας και αράζεις και ποστάρεις αυτές τις ηλιθιότητες θα σε πειράξει που ακούω ανθρώπους και γράφουν ότι ο καφές και το σουβλάκι είναι ακριβά.Χρησιμοποιήστε λίγο εγκέφαλο και υπολόγισε τι νομίζεις ότι τσεπώνει κάποιος από καφέ η σουβλάκι.Πιθανόν άνθρωποι σαν εσένα που εκφράζονται με τέτοια εμπάθεια-πιθανώς γιατί δεν τα κατάφερες προσωπικά- να πάθουν κάνα εγκεφαλικό μόλις δουν τι λειτουργικά έχουν μαγαζιά καφεστίασης και τι πουλάνε και τι τζιράρουν και πόσο κόσμο πρέπει να έχουν επισκεψιμότητα κάθε μέρα για να επιβιώσουν.Θα είναι περίπου το ετήσιο εισόδημα σου ο κάθε μήνας τους(x2 το δικό σου).

Ας νομιμοποιήσουμε λοιπόν τους παντώς είδους κλέφτες γιατί και αυτοί για να επιβιώσουν το κάνουν και ας γκρινιάζουμε μετά γιατί ως μισθωτοί(που δεν μπορουμε να κλέψουμε και πολλα) ανεβάζει τους φόρους το δημόσιο συνέχεια. Αν κάποιος δεν βγαίνει κλείνει, τόσο απλά. Γιατί όταν έρχεται ο έλεγχος και πέφτει το πρόστιμο δεν λέει οτι αναγκάζομαι να το κανω για να μην κλείσω, ούτε κινείται νομικά. Πληρώνει γιατί ξέρει οτι έχει βγάλει παραπάνω από όσα θα πληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 366
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, bilya είπε

αυτά είναι υπολογισμένα θεωρητικά στην τιμή προ φόρων κ αποτελούν άλλη ιστορία. 

Δεν ισχύει αυτό που λες. Φόρο εισοδήματος και ΕΦΚΑ χρεώνεσαι ανάλογα με τον τζίρο που κανεις (άρα σύμφωνα με τις αποδείξεις που κόβεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Εχω κανει στα νιατα μου ...ντελιβερας .Αρα ξερω εκ των εσω ποσο..πεινανε οι κακομοιρηδες.😆 

 

Ε, δεν θα έλεγε κανείς ότι είσαι και πολύ σχετικός 😀. Ντελιβεράς ή σερβιτόρος έχει κάνει η μισή Ελλάδα στα νιάτα της (και εγώ). Δεν είναι η μισή Ελλάδα σχετική με την εστίαση. Ούτε ξέρουν να ξεχωρίσουν εύκολα σε μια επιχείρηση εστίασης τι είναι είσπραξη, τι είναι μεικτό κέρδος, τι είναι κέρδος προ φόρων, τι είναι καθαρό κέρδος κτλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, vasilk είπε

Ε, δεν θα έλεγε κανείς ότι είσαι και πολύ σχετικός 😀. Ντελιβεράς ή σερβιτόρος έχει κάνει η μισή Ελλάδα στα νιάτα της (και εγώ). Δεν είναι η μισή Ελλάδα σχετική με την εστίαση. Ούτε ξέρουν να ξεχωρίσουν εύκολα σε μια επιχείρηση εστίασης τι είναι είσπραξη, τι είναι μεικτό κέρδος, τι είναι κέρδος προ φόρων, τι είναι καθαρό κέρδος κτλ.

Σιγα τα πολυπλοκα λογιστικα.Παντως , νεος ξαναλεμε , αν ηθελα να πειραξω κανενα ''πειναλεο'' μαγαζατορα, του ελεγα οτι δεν θελω μισθο αλλα θα δουλευω με ποσοστα.Ειχα και ενα ποτηρι νερο μαζι μου , να τον ξυπνησω αν λυποθυμισει απο την τρομαρα του 😆

Παντως αν θελεις μπορουμε να μιλησουμε ''σοβαρα'' για το αν πεινανε ολοι, αν δεν κοβουν αποδειξη λογω πεινας, αν δεν βαζουν ενσημα η βαζουν μερικα λογω πεινας, αν αναγκαζονται οι υπαλληλοι να τους επιστρεφουν το δωρο χριστουγεννων λογω πεινας και αλλες ιστοριες επιχειρηματικης ''πεινας'' .Και με λινκ , να δουμε ποσο..πειναει ο κλαδος

Επεξ/σία από bluesattack
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, VonLoutsos είπε

Ας νομιμοποιήσουμε λοιπόν τους παντώς είδους κλέφτες γιατί και αυτοί για να επιβιώσουν το κάνουν και ας γκρινιάζουμε μετά γιατί ως μισθωτοί(που δεν μπορουμε να κλέψουμε και πολλα) ανεβάζει τους φόρους το δημόσιο συνέχεια. Αν κάποιος δεν βγαίνει κλείνει, τόσο απλά. Γιατί όταν έρχεται ο έλεγχος και πέφτει το πρόστιμο δεν λέει οτι αναγκάζομαι να το κανω για να μην κλείσω, ούτε κινείται νομικά. Πληρώνει γιατί ξέρει οτι έχει βγάλει παραπάνω από όσα θα πληρώσει.

Ε καλά να παραπονιέται ο μισθωτός για φορολογία δηλαδή έλεος...Ψάξε λίγο τι πληρώνει ένας ελεύθερος επαγγελματίας ίσως να αναθεωρήσεις.Μην μου δώσεις σαν επιχείρημα ότι κλέβει και τέτοιες ηλιθιότητες.Αλλά ο μισθωτός που δεν πληρώνει μια θέλει και υγεία, θέλει και πρόνοια, θέλει και κανούριους δρόμους ε?Για ρώτα πόσοι ελεύθεροι επαγγελματίες πήραν μέρισμα ή κάποιο επίδομα τα τελευταία χρόνια της κρίσης.

Ορισμοί ελληνικής κοινωνίας:

Έλληνας=στάζω χολή για κάτι που άλλος έχει καταφέρει που δεν μπορώ να κάνω εγώ,άρα να πεθάνει ή να ψοφήσει ακόμα και αν έχει επενδύσει τα πάντα σε μια επιχείρηση.

Μαγαζάτορας στην Ελλάδα=έχει λεφτά ας ψοφήσει.

Το ότι έκανε κάποιος πλάνα και όρισε ένα τιμοκατάλογο με άλλα μέτρα και σταθμά από αυτά που ισχύουν σήμερα το καταλαβαίνεις?

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Lakou είπε

Πληρωμή μόνο με κάρτα τίποτα άλλο απλά πράγματα 

Φίλε μου εγώ κατά 80% πληρώνω μετρητά στα μικρομάγαζα γιατί θεωρώ ότι είμαι πιο κοντά στον μεροκαματιάρη μικρομαγαζάτορα από τις τράπεζες που τις έβαλαν με το ΄΄έτσι θέλω΄΄συνεταίρο σε κάθε έρμο ,που έχει βγάλει ρίζες στο μαγαζί  και προσπαθεί να βγάλει ένα μεροκαματάκι..

Ειδικά για το τσιγάρο ,που το 90% της τιμής του είναι φόροι και από το υπόλοιπο 10% θα πρέπει να πληρωθούν παραγωγοί-βιομηχανίες-μεταφορείς -πωλητές , ο μεγάλος απατεώνας είναι

το κράτος-πρεζέμπορας ...

Επεξ/σία από axe3d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, umad είπε

Όχι εκεί τους παρακαλάνε να τους σώσουν και πληρώνουν όσο και όσο...

Πας καλά ή είσαι εντελώς άσχετος?

Όταν εσύ απολαμβάνεις ένα προιόν ο μαγαζάτορας όταν το προμηθεύτηκε δεν έδωσε Φπα στην συναλλαγή του?

Κάθε τρίμηνο ή κάθε μήνα -ανάλογα τι εταιρία έχει- δεν θα αποδώσει διαφορά φπα εσόδων-φπα εξόδων?

Όταν έφτιαξε το μαγαζί του δεν πλήρωσε φπα για τα πάντα?

Μην λέτε ότι θέλετε από τον καναπέ όλοι...

Και είτε σας αρέσει είτε όχι οι τιμές στα καταστήματα εδώ και χρόνια έχουν διαμορφωθεί με άλλη φορολόγηση στις επιχειρήσεις και όχι αυτήν την ληστρική.

Άμα όμως σου αυξήσει το καφεδάκι σου η καφετέρια που πας και αράζεις και ποστάρεις αυτές τις ηλιθιότητες θα σε πειράξει που ακούω ανθρώπους και γράφουν ότι ο καφές και το σουβλάκι είναι ακριβά.Χρησιμοποιήστε λίγο εγκέφαλο και υπολόγισε τι νομίζεις ότι τσεπώνει κάποιος από καφέ η σουβλάκι.Πιθανόν άνθρωποι σαν εσένα που εκφράζονται με τέτοια εμπάθεια-πιθανώς γιατί δεν τα κατάφερες προσωπικά- να πάθουν κάνα εγκεφαλικό μόλις δουν τι λειτουργικά έχουν μαγαζιά καφεστίασης και τι πουλάνε και τι τζιράρουν και πόσο κόσμο πρέπει να έχουν επισκεψιμότητα κάθε μέρα για να επιβιώσουν.Θα είναι περίπου το ετήσιο εισόδημα σου ο κάθε μήνας τους(x2 το δικό σου).

Γράφω ότι παντελονιαζει τον ΦΠΑ και απαντάς αν πάω καλά ή αν είμαι άσχετος.... 

Το πρόβλημα που δημιουργούν άτομα σαν εσένα στην κοινωνία, με την αδυναμία σου να κάνεις συζήτηση χωρίς χαρακτηρισμούς και προσβολές είναι πολύ μεγαλύτερο από οποιοδήποτε κοροϊδεύει με τις αποδείξεις. 

Κάνε μου την χάρη να μην ξαναγράψεις στο τοπικ που άνοιξα 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικό να βιώνουμε ως χώρα μια οικονομική κρίση επί 10ετία και να υπάρχουν κάποιοι που επιχειρηματολογούν με πάθος υπέρ της φοροδιαφυγής!

Ρε σεις, αν δεν βγαίνετε ως μαγαζάτορες/ελ. επαγγελματίες/αυτοαπασχολούμενοι κ.λπ. και θωρείτε ότι ο υπάλληλος/εργάτης είναι σε καλύτερη μοίρα από σας γιατί δεν κλείνετε την επιχείρηση/εταιρία/γραφείο, αφού πεινάτε?

Ούτε ίχνος ντροπής, ούτε ίχνος κοινωνικής συνείδησης!

Ο εαυτούλης σας και ας ψοφήσουν όλοι οι άλλοι!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bilya είπε

Τα πράγματα είναι πολύ απλά κ ξεκάθαρα οποιος δεν μπορεί/δεν βγαίνει δεν δεν δεν να αυξήσει τις τιμές ή να το κλείσει. 

Κάποιοι πρέπει να στε πολλοί μικροί λογικά κ δεν θυμάστε οτι κ τις καλές μέρες με την χαμηλή φορολογία τις ίδιες δικαιολογίες λέγανε.  

Αλλά όταν οι πλειοψηφία των "επιχειρηματιών" υπολογίζει τον ΦΠΑ σαν έσοδο δεν φταίει κανείς που δεν βγαίνουν.

Και για να μην μιλάμε με δύο μέτρα και δύο σταθμά, τώρα με την τεχνολογία (τι τώρα, από την δεκαετία του 80) που δεν χρειαζόμαστε πια σφραγιδοπατητές στο δημόσιο να απολυθούν μιας και δεν μπορούμε/δεν βγαίνουμε οι υπόλοιποι να τους πληρώνουμε.

Σε είδα ότι είσαι σκληρός οπότε λέω να σκληρύνουμε προς όλους.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SB_1957 είπε

Ο εαυτούλης σας και ας ψοφήσουν όλοι οι άλλοι!

αυτό ακριβώς και τίποτα άλλο είναι η αιτία της κατάντιας μας

επίσης έχω παρατηρήσει  ότι όλοι κλαίγονται και θεωρούν ότι οι άλλοι... είναι σε καλύτερη κατάσταση.

το θέμα της φοροδιαφυγής δε γίνεται να συζητηθεί εδώ. Υπάρχουν άλλα φορουμς όπου μπορεί να γίνει συζήτηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, telis είπε

 

Κάνε μου την χάρη να μην ξαναγράψεις στο τοπικ που άνοιξα 

Μεγάλε σε δημόσιο forum γράφεις όχι σε txt στον υπολογιστή σου.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, skiabox είπε

Και για να μην μιλάμε με δύο μέτρα και δύο σταθμά, τώρα με την τεχνολογία (τι τώρα, από την δεκαετία του 80) που δεν χρειαζόμαστε πια σφραγιδοπατητές στο δημόσιο να απολυθούν μιας και δεν μπορούμε/δεν βγαίνουμε οι υπόλοιποι να τους πληρώνουμε.

Σε είδα ότι είσαι σκληρός οπότε λέω να σκληρύνουμε προς όλους.

κίνηση ματ το σχόλιο σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντωμεταξύ, το γελοίο της υπόθεσης είναι πώς άλλοι σας κατακλέβουν μπροστά στα μούτρα σας κι εσείς τα βάζετε με τον περιπτερά που δε δέχεται κάρτα ή δε θα κόψει απόδειξη για κέρδος 10 λεπτών.

Αλλά από την άλλη σας καταλαβαίνω. Άλλοι κλέβουν χιλιάρικα οπότε έχουν κερδίσει το σεβασμό σας ενώ ο περιπτεράς κλέβει 10λεπτά. ε είναι γύφτος. Ας τα βάλουμε με αυτόν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Τραγικό να βιώνουμε ως χώρα μια οικονομική κρίση επί 10ετία και να υπάρχουν κάποιοι που επιχειρηματολογούν με πάθος υπέρ της φοροδιαφυγής!

Ρε σεις, αν δεν βγαίνετε ως μαγαζάτορες/ελ. επαγγελματίες/αυτοαπασχολούμενοι κ.λπ. και θωρείτε ότι ο υπάλληλος/εργάτης είναι σε καλύτερη μοίρα από σας γιατί δεν κλείνετε την επιχείρηση/εταιρία/γραφείο, αφού πεινάτε?

Ούτε ίχνος ντροπής, ούτε ίχνος κοινωνικής συνείδησης!

Ο εαυτούλης σας και ας ψοφήσουν όλοι οι άλλοι!

1ον Σε παρακαλώ βρες κάποιο σχόλιο κάποιου που επιχειρηματολόγησε υπέρ της φοροδιαφυγής.

2ον Το να σαρδελοποιείς όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες/μαγαζάτορες ότι είναι κλέφτες είναι λανθασμένο και επικίνδυνο.Με την ίδια λογική όλοι οι μετανάστες είναι εγκληματίες,όλοι οι ταξιτζήδες μ@λ@κες και όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι κοπρόσκυλα.Να φανταστώ συμφωνείς και με αυτά ε?

3ον Παθιάζεστε πολλοί να ζητάτε απόδειξη λες και θα έχετε κάποιο προσωπικό και άμεσο όφελος,αλλά όπως έγραψε @skiabox δεν μιλάει κανείς για το αν ένας υπολογιστής μπορεί να αντικαταστήσει 5 δημόσιους υπαλλήλους η μια αυτοματοποιημένη πλατφόρμα εξυπηρέτησης 100.Αυτούς του υπαλλήλους τους πληρώνεις και εσύ αν δεν θυμάσαι...Αν εσύ πιστεύεις όμως ότι το να ζητάς απόδειξη σαν τρόπαιο θα φέρει ανάκαμψη στην Ελλάδα όταν όλα τα άλλα μείνουν ως έχουν τότε λυπάμαι δεν μπορώ να σε βοηθήσω εγώ,χρειάζεται κάποιος πιο ειδικός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...