Προς το περιεχόμενο

Θερμοκρασια καρτας γραφικων


aesop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τέτοιο σκατόκρυο, δεν νομίζω πως είναι φυσιολογικό :P

Τι game παίζεις και έχεις τόσους;

Παίζει ρόλο και το κουτί που έχεις κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, aesop είπε

Καλησπερα. Εχω μια gigabyte 1060 6G και σε gaming εχω 81 βαθμους. Εθναι φυσιολογικο;

αναλογα τις συχνοτητες, τη λειτουργια των ανεμιστηρων, τη ροη αερα του κουτιου σου και τη θερμοκρασια του χωρου.

81 βαθμοι παντως δεν ειναι κατι. απ οσο ξερω στους 85 εχει βαλει οριο η nvidia και δε σ αφηνει να πας παραπανω. οποτε κοιτα τις συχνοτητες που πιανει την ωρα του παιχνιδιου. αμα πιανεις καλο boost τοτε εισαι νταξει, αμα δεις και throttlαρει τοτε εχεις θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να την καθαρίσεις, να αλλάξεις και καμιά πάστα, καθάρισε και το κουτί να παίρνει φρέσκο αέρα, και ενημέρωσε και εδώ αποτελέσματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/1/2019 στις 4:54 ΜΜ, aesop είπε

Καλησπερα. Εχω μια gigabyte 1060 6G και σε gaming εχω 81 βαθμους. Εθναι φυσιολογικο;

https://www.guru3d.com/files-details/unigine-superpostition-benchmark-download.html

αν δε τοχεις κατεβασε το και τρεξε ενα superposition  στα 1080p (extreme mode)  που καργαρει τη καρτα  πιο καλα (gpu load 100% το run )

να σε συγκρινω με μενα για να χουμε ιδιo run

θερμοκρασια δωματιου ειταν  20 βαθμους 

 αλλα με  max fan στη καρτα  ( και στοκ ρολογια  /ρευματα) 

βαλε  το  gpu-z  να μετραει max  ρολογια /θερμοκρασιες  οπως δειχνω

Απόλυτη σύγκριση σε καμμία περίπτωση δεν μπορεί να γίνει λόγω  διαφορετικών καταστάσεων αλλά  σε γενικές γραμμές κάποια συμπεράσματα θα βγουν 

 

xdfcxcc.JPG

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι καθολου φυσιολογικο για τη συγκεκριμενη καρτα. κανονικα θα επρεπε να εχει γυρω στους 75 το ανωτερο υπο φισιολογικες συνθηκες περλαμβανομενης της εξωτερικης θερμοκρασιας (εως 38°) και του σωστου airflow.η το χεις κοντα σε καλοριφερ η υπαρχει προβλημα με το cable managment η τους fans. μπορει να θελει και παστα αλλα μη δινεις πολυ βαση σε αυτο οσοι κι αν το πουν ειναι νωρις ακομα για αλλαγη παστας σε αυτην την καρτα. δεν ειναι η gtx 660  το 2016 το καλοκαιρι βγηκε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκλεισες το παιχνιδι και μετά άνοιξες το πρόγραμμα.

Σε αυτά τα 10 δευτερολεπτα η θερμοκρασία μπορεί ΑΝΕΤΑ να έχει κατέβει και 10°C μόνο και μόνο απο την πτώση του χρονισμού της κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...