Προς το περιεχόμενο

Η AMD ανακοίνωσε νέας γενιάς Ryzen, Athlon και A-Series CPUs για Notebooks και Chromebooks


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΟΙ ΖΕΝ ελπίζω ότι θα έχουν πολύ καλές τιμές κοντά στα 150 ευρώ για έτοιμα συστήματα για να ανταγωνιστούν την αντίπαλη εταιρεία, αλλά οι ryzen περιμένουμε να δούμε πως θα αποδείξουν ότι είναι ταχύτεροι σε όλες τις πολυδιεργασίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Cell_7 είπε

Αν δεν κάνω λάθος, η σειρά 3xxx για σταθερούς θα είναι 7nm που θα παρουσιαστεί σε λίγο καιρό, τώρα βγάλανε mobile 3xxx στα 12nm. Τι φάση;

H AMD έχει ανακοινώσει πως οι APU θα είναι πάντα 1 node πίσω, γιαυτό την 1η γενιά δεν είχαμε APU και στην 2ερη ήταν στα 14nm αντί για τα 12nm που ήταν οι κύριοι CPU.

Θέλουν και πρέπει να βγάζουν και κάποιους CPUs από την GloFo γιατί είχαν κάνει έναν μπερδεμένο συμβόλαιο παλιά όποτε τους βολεύει

34 λεπτά πριν, dermitzos είπε

Πιστεύετε ότι θα υπάρξουν σύντομα πτώσεις τιμών στη σειρά 2000 των Ryzen 7 λόγω της επικείμενης ανακοίνωσης των 3000;

Έγινε με την 1η γενιά όταν βγήκε η 2ερη οπότε πιστεύω πως ναι, ειδικά τώρα που το άλμα από την 2ερη στην 3η είναι μεγαλύτερο σε σχέση με το άλμα της 1ης στην 2ερη.

1 ώρα πριν, zodiacskipper είπε

Chrome books? Υπάρχουν ακόμα ? 

Απότι έχω καταλάβει πουλάνε στην Αμερική στους μαθητές, ε καλό είναι για την AMD όπως και να έχει που μπόρεσε και διείσδυσε και σε αυτή την αγορά αλλά δεν τους έδωσε και τίποτα τρελό αφού οι CPU είναι Excavator όχι Zen.. ξεφορτώνονται παλαιό stock.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Silverage είπε

1280x720;

Laptop του 2005 δοκιμάζουν;

Οχι, αλλα 1ον σε αυτη την κατηγορια, μην περιμενεις 60fps στα 1080p και 2ον η διαφορα στις επιδοσεις των cpu ειναι πιο εμφανης σε χαμηλη αναλυση

στα 1080p θα ειχες 11fps vs 12fps  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Silverage είπε

1280x720;

Laptop του 2005 δοκιμάζουν;

Ειναι για να μην γινεται και καλα bottleneck και να δεις τι κανουν τα cpu. Ειναι οπως πχ εκαναν τεστ τα 9Χ00 series cpu με μια 2080ti πανω vs Ryzen 2X00 οπου Χ το μοντελο που θες. Στα 1080p οι intel ειχε 15-20% καλυτερα fps, κριμα ομως που οποιος θα προεβαινε σε τετοιες αγορες προφανως δεν ενδιαφερεται για τετοιες αναλυσεις αλλα απο 2κ και πανω. Σε 2κ και 4κ το 15-20% πλεονεκτημα εξαφανιζοταν προφανως και απλα ειχες πληρωσει αρκετα χρηματα παραπανω χωρις κανενα ουσιαστικο οφελος. Παρολαυτα ομως το μαρκετινγκ ελεγε "the worlds BEST gaming processors" και δεν μπορουσες να τους πεις και κατι. 

Επεξ/σία από tsibosp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, tsibosp said:

Ειναι για να μην γινεται και καλα bottleneck και να δεις τι κανουν τα cpu. Ειναι οπως πχ εκαναν τεστ τα 9Χ00 series cpu με μια 2080ti πανω vs Ryzen 2X00 οπου Χ το μοντελο που θες. Στα 1080p οι intel ειχε 15-20% καλυτερα fps, κριμα ομως που οποιος θα προεβαινε σε τετοιες αγορες προφανως δεν ενδιαφερεται για τετοιες αναλυσεις αλλα απο 2κ και πανω. Σε 2κ και 4κ το 15-20% πλεονεκτημα εξαφανιζοταν προφανως και απλα ειχες πληρωσει αρκετα χρηματα παραπανω χωρις κανενα ουσιαστικο οφελος. Παρολαυτα ομως το μαρκετινγκ ελεγε "the worlds BEST gaming processors" και δεν μπορουσες να τους πεις και κατι. 

Άμα οι διαφορές είναι 15-20% στην ίδια τιμή γιατί να μην πάρεις λοιπόν τον Intel? Θα πάρεις τον πιο αργό amd επειδή δεν βλέπεις τις διαφορές? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, strawman είπε

Άμα οι διαφορές είναι 15-20% στην ίδια τιμή γιατί να μην πάρεις λοιπόν τον Intel? Θα πάρεις τον πιο αργό amd επειδή δεν βλέπεις τις διαφορές? 

Θα παρεις τον καλυτερο επεξεργαστη για τις αναγκες σου.

Αν παιζεις σε 2.5k και δεν β λεπεις διαφορα γιατι να δωσεις εξτρα λεφτα?

ποσο μαλλον οταν η διαφορα εκμηδενιζεται σε ρεαλιστικες συνθηκες

ποσοι παιζουν παιχνιδια και εχουν απο πισω ανοιχτο κρομ με 4-5 παραθυρα.

φαντασου να το κανεις αυτο με 2πυρηνο ιντελ, και θα δεις πως θα ειναι η εμπειρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Ntinaras said:

Θα παρεις τον καλυτερο επεξεργαστη για τις αναγκες σου.

Αν παιζεις σε 2.5k και δεν β λεπεις διαφορα γιατι να δωσεις εξτρα λεφτα?

ποσο μαλλον οταν η διαφορα εκμηδενιζεται σε ρεαλιστικες συνθηκες

ποσοι παιζουν παιχνιδια και εχουν απο πισω ανοιχτο κρομ με 4-5 παραθυρα.

φαντασου να το κανεις αυτο με 2πυρηνο ιντελ, και θα δεις πως θα ειναι η εμπειρια...

Μα δεν ειπα να δώσεις παραπανω, είπα στα ίδια λευτα. 

 

Δηλαδή πως πρότεινεις να τρέχουν τα cpu benchmark, σε 4k?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, strawman είπε

Μα δεν ειπα να δώσεις παραπανω, είπα στα ίδια λευτα. 

Δηλαδή πως πρότεινεις να τρέχουν τα cpu benchmark, σε 4k?

Να γινονται σε ολες τις αναλυσεις

με 100 ευρω τι θα επαιρνες δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Ntinaras said:

Να γινονται σε ολες τις αναλυσεις

με 100 ευρω τι θα επαιρνες δηλαδη?

Αυτόν που αποδίδει καλύτερα στη μικρότερη ανάλυση, το οποίο ήταν και το point μου εξαρχής. Και ας παίζω εγώ σε 4k

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, strawman είπε

Αυτόν που αποδίδει καλύτερα στη μικρότερη ανάλυση, το οποίο ήταν και το point μου εξαρχής. Και ας παίζω εγώ σε 4k

Εγω σε ρωτησα για συγκεκριμενο μοντελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Ntinaras said:

Εγω σε ρωτησα για συγκεκριμενο μοντελο.

Ναι αλλά εγώ δεν μιλάω για συγκεκριμένο μοντέλο. Εγώ απάντησα στο φίλο που είπε οτι δεν έχουν σημασία τα bench σε χαμηλές αναλύσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, strawman είπε

Άμα οι διαφορές είναι 15-20% στην ίδια τιμή γιατί να μην πάρεις λοιπόν τον Intel? Θα πάρεις τον πιο αργό amd επειδή δεν βλέπεις τις διαφορές? 

What? Γιατί που είδες να λέω ότι έχουν ίδια τιμή; που ακόμα και να το έλεγα δλδ, που στην αγορά έχεις δει να έχουν ίδιες τιμές; οι Intel με όλα τα παρελκόμενα είναι πιο ακριβοί για ένα "πλεονέκτημα" που εξαρχής οποίος τους πάρει για gaming δεν θα το δει ποτέ γιατί δεν θα ασχοληθεί με αυτή την ανάλυση. Στα Υπόλοιπα είναι τα ίδια με 1-2 fps διαφορά που πέφτει στο error margin, είναι σχεδόν αστείο δλδ. 

Επεξ/σία από tsibosp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...