Προς το περιεχόμενο

Hardware Wallets


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Τα mobile software wallets όπως το coinomi δεν θεωρούνται ασφαλή γιατί αν σου κλέψουν το κινητό θα έχουν πρόσβαση στο wallet;

Δεν θεωρούνται ασφαλή γιατί δεν είναι open-source (τουλάχιστον όχι αυτό που είπες). Σίγουρα όχι στην περίπτωση που στο κλέψουν. Μπορείς απλά να βάλεις password.

1 ώρα πριν, Bourdoulas είπε

Απο την άλλη δεν χρειάζεται καν να έχεις ένα ενεργό πορτοφόλι μαζί σου ή σε οποιαδήποτε συσκευή εφόσον ανά πάσα στιγμή μπορείς να έχεις πρόσβαση στα coin σου μέσω του private key από οπουδήποτε . Δηλαδή δημιουργείς ένα πορτοφόλι με το coinomi πχ , μεταφέρεις τα νομίσματα σου και μετά σβήνεις την εφαρμογή. Αυτό αφορά όταν θες να κρατήσεις τα νομίσματα αλλιώς δεν βολεύει .

Αυτό που λες δεν προτείνεται. Γενικά το να έχεις non-custodial wallet στο κινητό δεν προτείνεται. Απλά πάρε HW. Θα σου γλυτώσει την πιθανή ζημιά που πας να δημιουργήσεις με το κινητό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, RedYonko είπε

Δεν θεωρούνται ασφαλή γιατί δεν είναι open-source (τουλάχιστον όχι αυτό που είπες). Σίγουρα όχι στην περίπτωση που στο κλέψουν. Μπορείς απλά να βάλεις password.

Αυτό που λες δεν προτείνεται. Γενικά το να έχεις non-custodial wallet στο κινητό δεν προτείνεται. Απλά πάρε HW. Θα σου γλυτώσει την πιθανή ζημιά που πας να δημιουργήσεις με το κινητό.

Εάν έχω κινητό που θα χρησιμοποιώ μόνο για αυτό τον σκοπό διαφέρει από το hw  wallet από την στιγμή που και στα δυο είναι encrypted το private key ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαφέρει στο ότι το hardware wallet είναι πολύ ποιο ανεξάρτητη συσκευή από ένα απλό κινητό. Και στις δύο περιπτώσεις εσύ θα πρέπει να τηρείς την ασφάλεια σου δλδ το seed key ποτέ δεν το δίνεις σε τρίτους και το φυλλάς σαν κόρη οφθαλμού καθώς αν στο κλέψουν χάνεις και τα bitcoin σου. 

Στο κινητό μετά προσέχεις πάντα τι εφαρμογές θα βάλεις καθώς ιδίως στο android app store αλλά και στις apple κυκλοφορούν αρκετές scam εφαρμογές η μασκαρισμένα wallet που είναι όμως scam ενώ νομίζεις ας πούμε ότι ειναι γνωστών ανταλλακτήριων η ακόμα και γνωστών mobile wallet. 

Εχει συμβεί από τέτοιες εφαρμογές να χάσει κόσμος ψηφιακά νομίσματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Εάν έχω κινητό που θα χρησιμοποιώ μόνο για αυτό τον σκοπό διαφέρει από το hw  wallet από την στιγμή που και στα δυο είναι encrypted το private key ;

Δεν μπορείς να το χρησιμοποιείς μόνο για αυτό το σκοπό. Το κινητό θα χρειαστεί να συνδεθεί στο ίντερνετ, το OS δεν είναι open source κτλπ.

Αν μιλάμε φυσικά για μικρά ποσά, πήγαινε. Μην νομίζεις δηλαδή πως για τους λόγους που ανέφερα χάνουν όλοι τα λεφτά τους. Απλά αν έβαζες 1 εκατομμύριο ευρώ, ε δεν θα ήταν τόσο τρομερό να δώσεις ένα μικρό ποσό για HW.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 6/5/2021 στις 4:57 ΜΜ, Bourdoulas είπε

Τα mobile software wallets όπως το coinomi δεν θεωρούνται ασφαλή γιατί αν σου κλέψουν το κινητό θα έχουν πρόσβαση στο wallet; Γιατί αν είναι μόνο αυτό υπάρχουν λύσεις όπως πχ να κλειδώσεις την εφαρμογή είτε το υποστηρίζει εγγενώς είτε όχι. 

Δεν θεωρούνται ασφαλή γιατί το private key αποθηκεύεται στη συσκευή σου η οποία συνδέεται στο internet. Αντίθετα σε ένα hardware wallet το seed σου δεν θα επικοινωνήσει ποτέ με τον έξω κόσμο. Φαντάσου πχ το κινητό σου να έχει εναν keylogger που έχει πρόσβαση και στα αρχεία σου. Αυτό ηταν, δεν χρείαζεται τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα σας,

είμαι τελείως άσχετος, πρόσφατα αγόρασα ένα μικροποσό σε btc μέσω του Change. Επειδή με αγχώνει να έχω χρήματα στο κινητό αποφάσισα να αγοράσω Hw wallet και να τα περάσω εκεί (όχι οτι ξέρω πως γίνεται..) και να τα αφήσω για χρόνια. Η αλήθεια είναι οτι δε κατάλαβα γιατί εδω δε τα προτείνετε για μακροχρόνια αποθήκευση χωρίς συχνές συναλλαγές, επίσης αέχω μπερδευτεί λίγο με τα online wallets και τα ανταλλακτήρια, στο change που τα έχω δε θεωρείται online wallet για παράδειγμα ?

για να μη σας ζαλίζω, θα συνεχίσω το διάβασμα εννοείται, η απορία μου για την ώρα είναι ποιο  wallet να επιλέξω.

φίλος μου πρότεινε ένα απο τα 2

https://shop.trezor.io/product/trezor-one-white

https://shop.ledger.com/products/ledger-nano-s

ευχαριστώ.

υ.γ.: όταν παραλάβω το hw wallet, χρειάζεται και κάποια διαδικασία με το wasabi και μετά τα μεταφέρω για ανωνυμία ? μου πρότεινε όταν πάρω το hw wallet, να αγοράζω π.χ. απο bisq για ανωνυμια και να τα μεταφερω κατευθειαν εκει..

Επεξ/σία από Silenzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα,

διάβασα οτι προτείνετε καλύτερα το trezor, το απλό έχει 73€ ενω το model T  316€. Καλα δε νομίζω να δώσω τόσα χρήματα, αλλά πριν προβώ στην αγορά του model one ήθελα μια γνώμη γιατί τέτοια διαφορά στη τιμή, μήπως αξίζει για μακροχρόνια αποθήκευση που το θέλω τελικά ?

επίσης, έχει νόημα να αγοράσω 2 απο τα οικονομικά, σαν backup αν χαλάσει το ένα να έχω το άλλο ? ή πετάω μπαρούφες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Silenzio είπε

καλημέρα,

διάβασα οτι προτείνετε καλύτερα το trezor, το απλό έχει 73€ ενω το model T  316€. Καλα δε νομίζω να δώσω τόσα χρήματα, αλλά πριν προβώ στην αγορά του model one ήθελα μια γνώμη γιατί τέτοια διαφορά στη τιμή, μήπως αξίζει για μακροχρόνια αποθήκευση που το θέλω τελικά ?

επίσης, έχει νόημα να αγοράσω 2 απο τα οικονομικά, σαν backup αν χαλάσει το ένα να έχω το άλλο ? ή πετάω μπαρούφες ?

κοίτα το hardware wallet είναι ένας εύκολος τρόπος και ασφαλής σχετικά αποθήκευσης Bitcoin. Ακόμα και να χάσεις το wallet σου αυτό που μετράει είναι το seed key δλδ οι λέξεις που δημιουργεί στην αρχή και που θα πρέπει να τις γράψεις. Με αυτές τις λέξεις μετά μπορείς να κάνεις recover τα Bitcoin σου σε οποιοδήποτε άλλο wallet.

Και τα δύο που αναφέρεις είναι αρκετά κάλα wallet, θα προτιμούσα πιο πολύ το trezor παντως. 

Επεξ/σία από chek2fire
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Εφόσον δεν θα κάνεις συναλλαγές, ούτε Wallet ούτε κάτι άλλο χρειάζεσαι. Μόνο το seed phrase. 

τώρα είναι στο change https://www.changeinvest.com/

δεν έχω κάποιο seed phrase όμως..όποτε πέφτει και αν έχω τη δυνατότητα θα αγοράζω απο λίγο. Υπάρχει δυνατότητα στο ανταλλακτήριο αυτό να δημιουργήσω αυτό το seed phrase ? μάλλον εννοείς να κάνω register σε κάποιο online wallet τύπου coin base ?

41 λεπτά πριν, chek2fire είπε

κοίτα το hardware wallet είναι ένας εύκολος τρόπος και ασφαλής σχετικά αποθήκευσης Bitcoin. Ακόμα και να χάσεις το wallet σου αυτό που μετράει είναι το seed key δλδ οι λέξεις που δημιουργεί στην αρχή και που θα πρέπει να τις γράψεις. Με αυτές τις λέξεις μετά μπορείς να κάνεις recover τα Bitcoin σου σε οποιοδήποτε άλλο wallet.

Και τα δύο που αναφέρεις είναι αρκετά κάλα wallet, θα προτιμούσα πιο πολύ το trezor παντως. 

ναι οκ για το trezor, υπάρχει λόγος να προτιμήσω το ακριβό μοντέλο ?

 

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Silenzio είπε

τώρα είναι στο change https://www.changeinvest.com/

δεν έχω κάποιο seed phrase όμως..όποτε πέφτει και αν έχω τη δυνατότητα θα αγοράζω απο λίγο. Υπάρχει δυνατότητα στο ανταλλακτήριο αυτό να δημιουργήσω αυτό το seed phrase ? μάλλον εννοείς να κάνω register σε κάποιο online wallet τύπου coin base ?

ναι οκ για το trezor, υπάρχει λόγος να προτιμήσω το ακριβό μοντέλο ?

 

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Το seed phrase δημιουργειται όταν κατεβάσεις ένα software Wallet. Προσωπικά προτείνω το coinomy. Όταν θελήσεις λοιπόν το κατεβάζεις δημιουργείς ένα Wallet αποθηκεύεις το seed phrase και μεταφέρεις τα κρυπτό σου (όσα υποστηρίζονται) από το exchange στην διεύθυνση του Wallet σου. 

Μετά είτε κάνεις delete την εφαρμογή, είτε χάσεις το κινητό δεν έχει σημασία. Αρκεί να γνωρίζεις το seed phrase για να μην χάσεις τα κρυπτο σου. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Silenzio είπε

τώρα είναι στο change https://www.changeinvest.com/

δεν έχω κάποιο seed phrase όμως..όποτε πέφτει και αν έχω τη δυνατότητα θα αγοράζω απο λίγο. Υπάρχει δυνατότητα στο ανταλλακτήριο αυτό να δημιουργήσω αυτό το seed phrase ? μάλλον εννοείς να κάνω register σε κάποιο online wallet τύπου coin base ?

ναι οκ για το trezor, υπάρχει λόγος να προτιμήσω το ακριβό μοντέλο ?

 

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

όταν τα έχεις στο ανταλλακτήριο δεν σου δίνουν ποτέ private key δλδ ένα sheed phrase που στην ουσία είναι το private key για τα ψηφιακά σου νομίσματα. Νομίζω για κάποιον που δεν έχει και μεγάλη επαφή με τα ψηφιακά νομίσματα ένα hardware wallet είναι μονόδρομος για να μπορεί να διαχειρίζεται μόνος του και με σχετική ασφάλεια τα ψηφιακά του νομίσματα.

Tώρα για το ακριβό μοντέλο που λές απλά έχει μεγαλύτερη οθόνη και περισσότερη μνήμη νομίζω 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

@Silenzio Το seed phrase το παράγεις εσύ, και μόνο εσύ. Όποιος το βρει έχει πρόσβαση στα bitcoins σου. Εάν δεν έχεις κάποιο PC/laptop περισσευούμενο για να παράξεις τη φράση, τότε σου προτείνω να αγοράσεις HW wallet.

Εάν όμως απλώς θέλεις να τα κρατήσεις και όχι να συναλλάσεις κάθε μέρα, δεν έχει νόημα να αγοράσεις μια ολόκληρη συσκευή, απλά για να παράξεις μια φράση. Συνήθως όλοι μας έχουμε ένα laptop που δεν χρησιμοποιούμε πλέον. Του κάνεις format, εγκαθιστάς κάποιο Linux OS (boot από DVD), κατεβάζεις Electrum, επιβεβαιώνεις το signature του, δημιουργείς wallet, γράφεις τη φράση (σημειώνεις και τις διευθύνσεις που θα λαμβάνεις χρήματα ή απλώς το xpub key) και είσαι έτοιμος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/2/2022 στις 4:24 ΜΜ, Silenzio είπε

τώρα είναι στο change https://www.changeinvest.com/

δεν έχω κάποιο seed phrase όμως..όποτε πέφτει και αν έχω τη δυνατότητα θα αγοράζω απο λίγο. Υπάρχει δυνατότητα στο ανταλλακτήριο αυτό να δημιουργήσω αυτό το seed phrase ? μάλλον εννοείς να κάνω register σε κάποιο online wallet τύπου coin base ?

φιλε μου νομιζω πριν κανεις οτιδηποτε πρεπει να ψαξεις λιγο παραπανω πληροφοριες για τα software και hardware wallets, δες λιγο τα youtube βιντεο του coinbureau.

μετα θα σου προτεινα να εγκαταστησεις ενα mobile wallet οπως το trust ή το coinomi και να εξασκηθεις σε αυτα που εμαθες, πχ φτιαξε ενα multicoin wallet, θα καταλαβεις καλυτερα τι ισχυει με seed phrases κτλ. κανε και καμμια δοκιμαστικη μεταφορα απο ανταλακτηριο στο wallet σου καποιου βασικου κ φτηνου coin (εγω εμαθα με xlm) με μικροποσα 2-5 ευρω

οταν εχεις αυτη την καλυτερη αποψη, τοτε θα μπορεις να αποφασισεις καλυτερα τι χρειαζεσαι και τι ισως ειναι overkill

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε αντίθεση με τον @pp6210 θα σου πρότεινα να ΜΗΝ χρησιμοποιήσεις Trust ή Coinomi για long term καθώς δεν είναι open-source και έχουν απίστευτα κακή φήμη. Επίσης, το Coinomi έχει πιαστεί να στέλνει seed phrases (!) σε remote server. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...