Προς το περιεχόμενο

Μεγάλης αξίας σαμπάνια στο πατρικό μου? Η μήπως όχι?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για αυτόν τον λόγο είπα να προσπαθήσει και ίσως βρεθεί κάποιος. Έχω αγοράσει απο περιέργεια αρκετά κρασιά επειδή ο άλλος το έδωσε στο 30% της τιμής του ώστε να το δοκιμάσω. Εχω φάει φόλες, έχω πιει και κρασάρες. Σίγουρα ειναι ένα μεγάλο ρίσκο να πάρεις ετσι κρασί.

Υ.Γ1 Στα 20 χρόνια λοιπόν περιμένουμε να μας πεις τις εντυπώσεις σου σε αυτό το ποστ!

Υ.Γ2 Σκέψου ομως τι θα σου ζητήσει στα 30 χρόνια εφόσον ειναι καλή η σαμπάνια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω περίπου 35 μπουκάλια κρασί (διάφορες μάρκες) και τα φυλάω σε σκιερό και δροσερό μέρος 

Μια φορά έβαλα αγγελία (πιο πολύ από περιέργεια να δω πόσο περίπου θα μου δώσουν για τα συγκεκριμένα) και με πήραν 2-3 άτομα που είχαν κάβα και ήθελαν να μου δώσουν περίπου 100-120€ μέσο όρο και να τα πάρουν όλα (είχα δώσει συνολικά περίπου 190€ να τα πάρω,δεν με χαλαγαν βέβαια τα 120€ αλλά οκ δεν είχα ανάγκη) και δεν τα έδωσα,τα κράτησα για την φιγούρα να υπάρχουν και για να τα δοκιμάσω σε 3-4 χρόνια μετά να δω την γεύση τους (και μερικά να τα χαρισω σαν δωράκια η σε κανένα συγγενή)

 

Λέτε η γεύση να είναι περίεργη η να μην αξίζουν πια; (Είναι αγορασμενα περίπου 2014-2015 σχεδόν όλα)

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μιλάμε για κρασιά του 2014-15 και εφόσον μιλάμε για σκιερό -  δροσερό μέρος αυτή τη στιγμή δεν έχουν πάθει τίποτα(100%). Όμως, ένα κρασί επειδή ειναι παλιό και έχει συντηρηθεί σωστά δε σημαίνει οτι γίνεται καλύτερο χρόνο με το χρόνο. Τα περισσότερα κρασιά εμφιαλώνονται ώστε να καταναλωθούν φρέσκα ή το πολύ στα επόμενα χρόνια(3-4). Γι αυτό το λόγο ακόμη και τα κρασιά που παλαιώνουν κάποια στιγμή φτάνουν στο ανώτερό τους σημείο και μετά αρχίζει η πτώση. Το κρασί είναι ζωνταντός οργανισμός και επηρεάζεται πολύ απο το χρόνο και τις συνθήκες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Εχω περίπου 35 μπουκάλια κρασί (διάφορες μάρκες) και τα φυλάω σε σκιερό και δροσερό μέρος 

Μια φορά έβαλα αγγελία (πιο πολύ από περιέργεια να δω πόσο περίπου θα μου δώσουν για τα συγκεκριμένα) και με πήραν 2-3 άτομα που είχαν κάβα και ήθελαν να μου δώσουν περίπου 100-120€ μέσο όρο και να τα πάρουν όλα (είχα δώσει συνολικά περίπου 190€ να τα πάρω,δεν με χαλαγαν βέβαια τα 120€ αλλά οκ δεν είχα ανάγκη) και δεν τα έδωσα,τα κράτησα για την φιγούρα να υπάρχουν και για να τα δοκιμάσω σε 3-4 χρόνια μετά να δω την γεύση τους (και μερικά να τα χαρισω σαν δωράκια η σε κανένα συγγενή)

Λέτε η γεύση να είναι περίεργη η να μην αξίζουν πια; (Είναι αγορασμενα περίπου 2014-2015 σχεδόν όλα)

Στέλιο επειδή μιλάς για κρασιά του πεντάευρου, το καλύτερο που μπορεί να συμβεί είναι απλά να είσαι τυχερός και να μην έχουν χαλάσει... 

Εγώ θα σου έλεγα να τα βάλεις κάτω σιγά σιγά να τα εξαφανίσεις... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Στέλιο επειδή μιλάς για κρασιά του πεντάευρου, το καλύτερο που μπορεί να συμβεί είναι απλά να είσαι τυχερός και να μην έχουν χαλάσει... 

Εγώ θα σου έλεγα να τα βάλεις κάτω σιγά σιγά να τα εξαφανίσεις... 

Λες ε; Σιγά σιγά πάντως έχω σκοπό να τα πιούμε και μερικά θα κάνω δωρακι :)

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stelios18120 είπε

Λες ε; Σιγά σιγά πάντως έχω σκοπό να τα πιούμε και μερικά θα κάνω δωρακι :)

E ναι

Δώστου, με δυο τρεις φίλους ένας μήνας δουλειά είναι :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κρασια-σαμπανιες για να συντηρηθουν (γιατι μεσα στο μπουκαλι ΔΕΝ ωριμαζουν) θελουν σκοταδι, σταθερη θερμοκρασια και οριζοντια τοποθετηση (για να μενει ο φελλος υγρος).

Αμα πεταξεις ενα μπουκαλι ντομ στο σαλονι ορθιο, σε 10-15-20-30 χρονια παιζει να γινει απο νερο ως ξυδι. Η 'νορμαλ' διαρκεια ζωης μιας καλης σαμπανιας σε μπουκαλι (οπου νορμαλ = δεν εχουν γινει οι απαραιτητες ενεργειες για τη σωστη συντηρηση της) ειναι 4-5 χρονια.

Επεξ/σία από fredd0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα κρασάκια εγώ τα είχα σε οριζόντια θέση όλα (καθώς έχω μια μεγάλη βάση στο σαλόνι για κρασιά ) σε σκοτεινό μέρος και μακριά από ήλιο και ζεστή. 

 

Οπότε λογικά θα έχουν διατηρηθεί :)

 

Οπότε λιώμα για ένα μήνα 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, stelios18120 said:

Πάντως τα κρασάκια εγώ τα είχα σε οριζόντια θέση όλα (καθώς έχω μια μεγάλη βάση στο σαλόνι για κρασιά ) σε σκοτεινό μέρος και μακριά από ήλιο και ζεστή. 

Οπότε λογικά θα έχουν διατηρηθεί :)

Οπότε λιώμα για ένα μήνα 😂😂😂

Δεν συντηρούνται όλα τα κρασιά προσέχοντας απλά πως τα αποθηκεύεις. Παίζουν άλλα πράγματα ρόλο στο αν δέχονται παλαίωση και για πόσο! :) 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα κόκκινα είναι αυτά που χαλάνε πιο εύκολα, από προσωπική εμπειρία.

Δεν είμαι σίγουρος γιατί. (Ίσως επειδή δεν τα πίνω :P)

Επεξ/σία από Vassilis_24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...