Προς το περιεχόμενο

BIOS Update FAIL


thimiosdn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από μια αποτυχημένη απόπειρα update των BIOS της "ASUS B150 pro gaming/aura", το PC φαίνεται να μην περνάει το POST αφου δεν ακούγεται το χαρακτηριστικό beep απ το speaker της mobo, το μόνο που φαίνεται είναι μαύρη οθόνη (BlackScreenOfDeath) δηλαδή Νο Display (ούτε σε συνδεση VGA απευθείας με τη mobo), καθιστώντας το PC άχρηστο.. 

Έχει κανείς εμπειρία πάνω στο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασα  τη τυχη μου μεσω internet που είχε επολογη στο ASUS EZ flash utility. Φανηκε να έχει κατεβασει τη σωστη εκδοση των BIOS, έγινε το πρωτο restart, έδειξε 100% και μετα.. μαυρη οθονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασε το bios,βαλε το σε ενα usb φλασακι (κάτω απο 8gb) φορμαρισμενο σε FAT32,βαλετο σε μια πισω θυρα και ξεκινα το pc.

Αν εχεις το dvd της μητρικής δοκίμασε και απο εκεί.Βάλε το μέσα και ξεκινα το pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω δοκιμάσει όλα αυτά φίλε, με την ονομάσια του αρχειου όπως το γράφει στο manual και με το DVD μπας και μπει στο CrashFree BIOS 3 και δεν έκανε recover με τιποτα.. δοκιμασα επίσης να βγάλω όλα τα USB, τους σκληρους, επανατοποθέτηση κάρτας γραφικών, αλλαγή θέσης RAM.. τίποτα

Το έστειλα τελικώς σε ένα τοπικό μάστορα να μου επαναπρογραμματίσει το chipάκι των BIOS στη αρχική του έκδοση.. άντε να δούμε

6 ώρες πριν, dpolal είπε

Εγγύηση έχει ;;
Αν ναί, τότε το επιστρέφεις και δε λες τίποτα περί αναβαθμίσεων BIOS ελπίζωντας να στο αλλάξουν.
 

RMA δεν αποτελεί επιλογή για μένα, γιατί συνήθως παίρνει άπειρο χρόνο αναμονής και το χρειάζομαι το PC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ειχα παθει το 2011 σε αλλο μοντελο της asus (laptop κιολας) και τοτε ειχα βρει στο ebay εναν αμερικανο ο οποιος μου εφτιαξε-εγραψε νεο τσιπακι bios και σε 3 μερες το ειχα στα χερια μου. Υστερα πηγα την μητρικη σε εναν ηλεκτρονικο και επιτοπου μου κολλησε το νεο τσιπ! Ηταν τοσο ευκολο που δεν μου πηρε χρηματα...

Για ριξε μια ματια... https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=ASUS+B150+pro+gaming+bios+chip&_sacat=0

https://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=ASUS+B150+pro+gaming+bios+chip&_osacat=0&_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=ASUS+B150+pro+gaming%2Faura+bios+chip&_sacat=0

 

Απο τοτε δεν ξανα ακουμπησα bios 🤫....xaxa

A και το λαπτοπ αυτο συμπληρωσε 10 χρονια και ειναι ακομα ζωντανο!!!

 

Επεξ/σία από ilias43
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, ilias43 είπε

Το ειχα παθει το 2011 σε αλλο μοντελο της asus (laptop κιολας) και τοτε ειχα βρει στο ebay εναν αμερικανο ο οποιος μου εφτιαξε-εγραψε νεο τσιπακι bios και σε 3 μερες το ειχα στα χερια μου. Υστερα πηγα την μητρικη σε εναν ηλεκτρονικο και επιτοπου μου κολλησε το νεο τσιπ! Ηταν τοσο ευκολο που δεν μου πηρε χρηματα...

Για ριξε μια ματια... https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=ASUS+B150+pro+gaming+bios+chip&_sacat=0

https://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=ASUS+B150+pro+gaming+bios+chip&_osacat=0&_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=ASUS+B150+pro+gaming%2Faura+bios+chip&_sacat=0

Απο τοτε δεν ξανα ακουμπησα bios 🤫....xaxa

A και το λαπτοπ αυτο συμπληρωσε 10 χρονια και ειναι ακομα ζωντανο!!!

Είμαι τόσο τυχερός που έχω 2 στα 2 Flash fails! Το ξαναέπαθα κι γω παλιοτερα σε laptop και το εφτιξα με 15 ευρώ όσο δηλαδη κάνει το chipάκι αφου έψαξα και βρηκα τυχαια το αρχειο BIOS που χρειαζόταν και τα πηγα στον ίδιο μάστορα μου το έκανε σε 1 ωρα.

Κι γω δε προκειται να ξανακουμπήσω τα διαολοBIOS..

το αστειο έιναι οτι όσοι γνωστοι - φιλοι μου έχουν δοκιμάσει flash δεν ειχαν ποτέ θέμα!

Επεξ/σία από thimiosdn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

THREAD UPDATE.

Μετα από 1,5 εβδομάδα αναμονής και 1753991 προσευχές και τάματα, ο τεχνικός δεν κατάφερε να το επαναφέρει στη ζωή αφου αποπειράθηκε 4 φορές επαναπρογραμματισμό του chipακίου των BIOS. To PC είναι πλέον και με γνωμάτευση γιατρού κλινικά νεκρό.

Τέλος μένει να χρησιμοποιήσω την εγγύηση της mobo κοινώς RMA.. 

για να δουμε ποσο καιρό ακόμα θα τη παλευουμε χωρίς PC!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...