Προς το περιεχόμενο

Η AMD ανακοίνωσε την 7nm Radeon VII στα $699


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο πυρήνας της κάρτας είναι κομμένος; γιατί εχει 3840 streams και 60 cu αντι για

4096-64 της vega 64. Μήπως βγάλουν ποιο δυνατό μοντέλο μελλοντικά με full gpu; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 244
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Theodore PC Enthusiast είπε

Επισημη ερευνα? Δεν ξερω αμα διαβασες το αρθρο αλλα καπου λεει οτι η ερευνα αυτη ηταν της AMD.. Τι περιμενες να πει η AMD στην ιδια της της ερευνα? Λοιπον επειδη θες αποδειξη για ολα δες αυτο το βιντεο αν θες 

H AMD έβαλε την εταιρία να κάνει την έρευνα, λογικό είναι αυτό. Η εταιρία που έκανε την έρευνα είναι αυτή https://qaconsultants.com/about-us/

Αν η nvidia θεωρούσε ότι έχει αδικηθεί στην έρευνα θα είχε βγάλει μια απάντηση ή θα είχε κάνει έρευνα από την μεριά της. Επίσης η συγκεκριμένη εταιρία δραστηριοποιείται 25 χρόνια στον χώρο.

Προσπάθησα να δω το βίντεο και αναφέρεται στο dx12 και καθόλου αντικειμενικά. Υπάρχουν εκατοντάδες αναφορές και από χρήστες της nvidia για το dx12. Αν έχεις κάτι πιο αντικειμενικό να βγάλεις θα ήταν καλύτερα, από ένα youtuber που δεν είναι από τους πιο αντικειμενικούς.

Επεξ/σία από armagedwnn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DonPitbull είπε

Η σύζυγος γεννήθηκε μεγάλωσε εξωτερικό και ήρθαμε Ελλάδα πριν λίγα χρόνια. Όλο το σόϊ της συζύγου είναι ακόμα εξωτερικό 4η και 5η γενιά Ελλήνων μεταναστών. Θέλεις να στο εξηγήσω περισσότερο τι γνωρίζω και τι όχι? 2000$ ο κατώτατος στον Καναδά και 3200€ ο κατώτατος στην Αυστραλία. Όχι ο μέσος. Ο κατώτατος.

 

Αν και offtopic και ζηταω συγνωμη για αυτό σε ενημερωνω ότι με 3200 στην Αυστραλια στις μεγαλες πολεις αν εισαι σε ενοικιο δεν σε φτανει ουτε να φας.  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χτυπηστε μια vega 56 , καντε της ena profil στο afterburner και ειναι σαν ναχετε 2070 και πιο σταθερη σε 4κ αναλυσεις και φυσικα πολυ καλυτερη εικονα σε βιντεο και 2d 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω ρε φίλε αυτή η καραμέλα "τα προιόντα της AMD βγαζούν πιο πολλά προβλήματα", πραγματικά την έχω βαρεθεί. Αυτοκίνητα είναι ρε παιδιά? Μήπως δεν βάζετε καλή βενζίνη? Λάδια αλλάζετε τακτικά? 

Σας έχουν χαλάσει πολλά τσιπάκια της amd ή έχετε καμια έρευνα να το στηρίξετε κάπου αυτό?

Τιμές, απόδοση, κατανάλωση, θερμοκρασία, ΝΑΙ, όλα αυτά τα κοιτάς, και κρίνεις τι θα πάρεις... Αλλά ρε παιδιά, από πότε δηλαδή υπάρχει θέμα αξιοπιστίας? Πότε καταλήξαμε ότι δεν πρέπει να πάρεις τον τάδε επεξεργαστή επειδή χαλάνε εύκολα ή βγάζουν προβλήματα? Τι είναι αυτά τα προβλήματα δηλαδή? Δεν μπορώ να καταλάβω....

Στον χώρο αυτό, το να επιλέγεις τη μια μάρκα, επειδή φοβάσαι ότι η άλλη θα χαλάσει πιο γρήγορα ή θα βγάλει "προβλήματα" είναι εντελώς άτοπο... Δεν είναι αυτοκίνητα, ούτε λέβητες αερίου. Το να χαλάσει ένα τσιπάκι είναι πραγματικά πολύ σπάνιο.. Δε πα να'ναι και το φθηνότερο...

Θέλω να μάθω λοιπόν ποιά είναι αυτά τα προβλήματα. Ίσως εγώ δεν έχω καταλάβει τι εννοούν οι ποιητές.

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

699$ ειναι 610 ευρω περιπου και οχι 700+. Αξιολογη ειναι η τιμη για High end PC που προσφερει η συγκεκριμενη καρτα σε σχεση με τις RTX και τις ΤΙ της NVidia

Επεξ/σία από exNvP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Έπρεπε να πάτε στα 7nm να πιάσετε την 1080Ti των 16nm..Θες να σου πω τι θα γίνει μόλις βγουν οι 7nm NVIDIA ; Δεν θα 'χετε ούτε σώβρακο να φορέσετε..Και 'μεις θα ψάχνουμε το πορτοφόλι μας..

Εχεις και εσυ θεματα τελικά... Μια ελεγες σκόνη η amd την ιντελ, τα αλλαζεις οταν βγαινει κ παιρνεις τον 8700κ.εκθοαζεις την μπλε. Αν αυριο το πρωι βγάλει η amd περισσότερα fps απο μια 2080τι θα μιλας γ καναρινια τυροπιτες κ μπουγάτσες. Well εδωσε μια 2080 χωρις rt (που δεν θυμάμαι ποσα παιχνιδια εχουν) και dlss (επισης) 100 ευρω πιο κατω με διπλη μνημη. Αλλα πρεπει να δικαιολογείς την αγορα σ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, exNvP είπε

699$ ειναι 610 ευρω περιπου και οχι 700+. Αξιολογη ειναι η τιμη για High end PC που προσφερει η συγκεκριμενη καρτα σε σχεση με τις RTX και τις ΤΙ της NVidia

αυτο πες το στους εισαγωγεις, γιατι αυτοι νομιζουν οτι τα 700$ θα ναι 800-850 ευρω 😂

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, exNvP είπε

699$ ειναι 610 ευρω περιπου και οχι 700+. Αξιολογη ειναι η τιμη για High end PC που προσφερει η συγκεκριμενη καρτα σε σχεση με τις RTX και τις ΤΙ της NVidia

Ξεχνάς το Ευρωπαϊκό καπέλο, ΦΠΑ κτλπ. Βέβαια πάλι θα είναι πιο φθηνή από την 2080 άμα δεν υπάρχει έλλειψη που δεν νομίζω αφού ψόφησε το mining για την ώρα.

22 λεπτά πριν, nikolas.stamb είπε

Πω ρε φίλε αυτή η καραμέλα "τα προιόντα της AMD βγαζούν πιο πολλά προβλήματα", πραγματικά την έχω βαρεθεί. Αυτοκίνητα είναι ρε παιδιά? Μήπως δεν βάζετε καλή βενζίνη? Λάδια αλλάζετε τακτικά? 

Σας έχουν χαλάσει πολλά τσιπάκια της amd ή έχετε καμια έρευνα να το στηρίξετε κάπου αυτό?

Τιμές, απόδοση, κατανάλωση, θερμοκρασία, ΝΑΙ, όλα αυτά τα κοιτάς, και κρίνεις τι θα πάρεις... Αλλά ρε παιδιά, από πότε δηλαδή υπάρχει θέμα αξιοπιστίας? Πότε καταλήξαμε ότι δεν πρέπει να πάρεις τον τάδε επεξεργαστή επειδή χαλάνε εύκολα ή βγάζουν προβλήματα? Τι είναι αυτά τα προβλήματα δηλαδή? Δεν μπορώ να καταλάβω....

Στον χώρο αυτό, το να επιλέγεις τη μια μάρκα, επειδή φοβάσαι ότι η άλλη θα χαλάσει πιο γρήγορα ή θα βγάλει "προβλήματα" είναι εντελώς άτοπο... Δεν είναι αυτοκίνητα, ούτε λέβητες αερίου. Το να χαλάσει ένα τσιπάκι είναι πραγματικά πολύ σπάνιο.. Δε πα να'ναι και το φθηνότερο...

Θέλω να μάθω λοιπόν ποιά είναι αυτά τα προβλήματα. Ίσως εγώ δεν έχω καταλάβει τι εννοούν οι ποιητές.

 

 

Παρόμοιες ερωτήσεις έχω κάνει και εγώ αλλά τα ίδια άτομα πάντα σιωπούν, δεν ξέρω ζουν σε ένα εναλλακτικό σύμπαν. Αυτή είναι η διαφορά όταν μιλάς με δεδομένα και οι άλλοι μιλάνε με συναισθήματα :D

Επεξ/σία από Phoenix4
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κάνω μια ερώτηση. για να παίξεις και να εκμεταλλευτείς πλήρως τις δυνατότητες αυτής της κάρτας, τι υπολογιστή πρέπει να έχεις τελικά; και τι οθόνη; και πόσο κοστίζουν τα παιχνίδια για αγορά ειδικά εάν τα παίρνεις με το που βγουν.και να τα έχεις όλα αυτά, πάλι δεν μπορείς να τρέξεις στο τέρμα τα παιχνίδια! να θέλεις πλέον 2 χιλιάρικα για να φτιάξεις τέτοιο υπολογιστή. το μόνο καλό είναι πως πλέον με 300 ευρώ μπορείς να φτιάξεις έναν υπολογιστή για να κάνεις τη δουλειά σου. για τα υπόλοιπα πλέον τα hobby γενικά πληρώνονται πάρα πολύ ακριβά.

δεν έχει σχέση με εάν κάποιος έχει μισθό 5 χιλιάρικα στο εξωτερικό. συνήθως αυτός που παίρνει 5 χιλιάρικα δεν έχει χρόνο για να παίζει παιχνίδια. ενώ εάν μένεις Λονδίνο, Παρίσι, Στοκχόλμη κτλ τα 5 χιλιάρικα αντιστοιχούν σε έναν καλό μισθό στην Ελλάδα. εξαιρέσεις από ανθρώπους που βγάζουν λεφτά από social media ή που πουλάνε αέρα (και διαθέτουν χρόνο για ακριβά σπορ) πάντα υπάρχουν αλλά το θέμα είναι πως αυτοί ή τα παίρνουν τζάμπα γιατί κάνουν διαφήμιση ή γενικά είναι πολύ λίγοι.

οι εταιρείες πιο πολύ θέλουν να έχουν μεγάλη γκάμα και ακριβά προϊόντα για θέμα πρεστίζ. η AMD δεν πρόκειται να αφήσει την NVIDIA να έχει την ακριβότερη κάρτα. θα διαφοροποιήσει κάτι (πχ 16 γίγα) και θα ανεβάσει την τιμή αντί για να την πουλήσει φθηνότερα. φθηνότερες κάρτες θα βγάλει έτσι και αλλιώς για να καλύψει τα κενά αυτά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, exNvP είπε

699$ ειναι 610 ευρω περιπου και οχι 700+. Αξιολογη ειναι η τιμη για High end PC που προσφερει η συγκεκριμενη καρτα σε σχεση με τις RTX και τις ΤΙ της NVidia

Και το msrp της 2080ti ειναι 999$ και εδω εχει 1300-1600E 😂😂
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, james01gr είπε

να κάνω μια ερώτηση. για να παίξεις και να εκμεταλλευτείς πλήρως τις δυνατότητες αυτής της κάρτας, τι υπολογιστή πρέπει να έχεις τελικά; και τι οθόνη;

4K οθόνη που κοστίζει λιγότερο από 300€ αφού έχουν πέσει οι τιμές γιατί έχει αυξηθεί η ζήτηση και η αγορά. Από CPU ακόμα και ένας Ryzen των 200€ είναι αρκετός και ειδικά με την νέα γενιά τα πράγματα προβλέπονται ακόμα καλύτερα. Το bottleneck είναι οι GPU.

38 λεπτά πριν, james01gr είπε

και πόσο κοστίζουν τα παιχνίδια για αγορά ειδικά εάν τα παίρνεις με το που βγουν.

Γιατί δεν είχες παιχνίδια από πριν ; Ή τα F2P παιχνίδια δεν υποστηρίζουν 4Κ ; Ή όλα τα παιχνίδια κάνουν 60€ ; Ούτε καν. Δεν κοστίζει παραπάνω ένα παιχνίδι γιατί μπορεί να τρέξει 4Κ...

και να τα έχεις όλα αυτά, πάλι δεν μπορείς να τρέξεις στο τέρμα τα παιχνίδια!

Το νέο DMC πάντως μια χαρά το έτρεχαν στα 100FPS με την V7 που είναι πιο αδύναμη από την 2080Ti, βεβαίως δεν ήταν εν ώρα μάχης αλλά πιστεύω πως στις μάχες θα είναι στα ~60. Πάει αναλόγως το παιχνίδι, μερικά δεν τρέχουν καλά ότι και να έχεις γιατί απλά έτσι φτιάχτηκαν δεν έχει σημασία το Hardware. Το Atlas για παράδειγμα είναι ένα σκουπίδι. Το SC2 είναι CPU bound (single core). Επίσης πολλές φορές υπάρχουν κάτι επιλογές που δεν έχουν ιδιαίτερη διαφορά στην εμφάνιση αλλά τρώνε μεγάλο ποσοστό από τα FPS άρα δεν αξίζουν, τα κλείνεις.

το μόνο καλό είναι πως πλέον με 300 ευρώ μπορείς να φτιάξεις έναν υπολογιστή για να κάνεις τη δουλειά σου. για τα υπόλοιπα πλέον τα hobby γενικά πληρώνονται πάρα πολύ ακριβά.

Συγκρίνεις ένα high end native 4K capable pc με ένα PC που με το ζόρι τρέχει τα 1080p... που απλά θέλεις να κάνεις την δουλειά σου. Το 1080p είναι το minimum standard πλέον το 4Κ είναι πολυτέλεια, άμα πληρώνεις το έχεις. Σε 5 χρόνια θα είναι το νέο standard και θα είναι πολύ πιο φθηνό.

δεν έχει σχέση με εάν κάποιος έχει μισθό 5 χιλιάρικα στο εξωτερικό. συνήθως αυτός που παίρνει 5 χιλιάρικα δεν έχει χρόνο για να παίζει παιχνίδια.

;;;;; Όλα αυτά που παράγει η AMD και η Nvidia ποιος τα καταναλώνει (αγοράζει), η μικροσκοπική και φτωχή αγορά της Ελλάδας ή τα άτομα που έχουν μισθό 5.000 στο εξωτερικό ενώ συνήθως δουλεύουν και λιγότερες ώρες από εμάς με αποτέλεσμα να έχουν χρόνο να αξιοποιήσουν αυτά που αγοράζουν ; Λες αυτές οι δισεκατομμυριούχες εταιρείες να ξοδεύουν εκατομμύρια σε $ και εκατοντάδες χιλιάδες εργατοώρες (κυριολεκτικά εκατοντάδες χιλιάδες) στο να δουλέψουν πάνω σε νέες high-end αρχιτεκτονικές ώστε να φτιάξουν προϊόντα που δεν θα έχουν απήχηση σε ένα κοινό ;

οι εταιρείες πιο πολύ θέλουν να έχουν μεγάλη γκάμα και ακριβά προϊόντα για θέμα πρεστίζ.

Ωχ τελικά το λες... οϊμέ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Theodore PC Enthusiast είπε

Ναι καλα.. AMD fanboys τα λενε αυτα.. Στην πραξη ποτε δεν θα αλλαξει αυτο. Η AMD το ξερει πολυ καλα αυτο γιαυτο και τα προιοντα της ειναι πιο προσιτα σε τιμες, τι νομιζες οτι μας κανει χαρη γιατι μας αγαπαει?

Για να μην παρεξηγηθω δεν λεω οτι τα προιοντα της AMD δεν δουλευουν.. Φυσικα και δουλευουν απλα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα καποιος να εχει προβληματα με GPU της AMD αντιθετα πολυ μικρη πιθανοτητα καποιος να εχει προβλημα με τα προιοντα της Nvidia ασχετα με το προβλημα που προεκυψε με την σειρα 2000 λογο της προβληματικης RAM GDDR6

Από την μία κράζεις την 590 (και με το δίκιο σου βέβαια είναι ένα τραγικό προϊόν) μετά όμως λες πως τα προβλήματα που είχαν σε μεγάλο βαθμό τα πρώτα batches των RTΧ με την GDDR6 (και ακόμα αν ψάξεις κάποιοι έχουν) δεν ήταν κάτι φοβερό και όλα ΟΚ. Το ότι η ίδια η Nvidia σε κάποιες περιπτώσεις (δεν θα πω ότι ήταν πολλές αλλά προσωπικά εντόπισα αρκετές) ανάγκαζε αγοραστές να πληρώσουν τα μεταφορικά έξοδα για να τους αντικατασταθούν οι καμένες κάρτες δεν το συζητάμε καν. Αγοράζεις το highest end GPU της χρονιάς στα 1200$, σου καίγεται μετά από μια βδομάδα και πρέπει να δώσεις άλλα 50$ για αντικατάσταση. Τουλάχιστον η 590, αν και τραγικό προϊόν ξαναλέω, δεν χάλαγε έτσι.  

Σχετικά με τους drivers ψάξε ποιος προσθέτει νέες δυνατότητες (όπως VR μέσω streaming σε smartphone πχ.), ποιος προσπαθεί να βελτιώνει βάσει feedback, ποιος έχει ενσωματωμένο software για OC/UV και δίνει μεγαλύτερο έλεγχο της gpu στον τελικό καταναλωτή. Σε σταθερότητα έχεις την παραπάνω έρευνα και μαζί κάμποσα σχόλια χρηστών σε φόρουμ παγκοσμίως. Εγώ προσωπικά όπως και πολλοί φίλοι δεν είχαμε ποτέ θέμα, ή αν είχαμε λύθηκε εύκολα ή δεν ήταν καν θέμα driver αλλά παιχνιδιού (που λύθηκε με update από τον developer). Μπορεί εσύ να είχες κάποια κακή εμπειρία στο παρελθόν και έτσι να δικαιολογείς την στάση σου, βάσει όμως των ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ των τελευταίων ετών, έχεις άδικο εδώ.

Όσο για εμένα, έχω AMD γιατί στο budget που συνήθως διαθέτω μου προσφέρει πάντα το καλύτερο (είμαι mid-low, οπότε δες τιμές σε 570/580 και αντίστοιχα της Nvidia, δεν θα μιλήσω καν για CPU). Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν αναγνωρίζω την δύναμη της Nvidia στο high end ή και τώρα με την 2060 (και ας είναι άπληστη), και αν ήταν να ανέβω κατηγορία ίσως να πήγαινα προς τα εκεί. 

Καλό είναι για έναν enthusiast να λαμβάνει υπόψη όλα τα δεδομένα πριν βγάλει συμπεράσματα. Και λέω δεδομένα γιατί αυτά πρέπει να στηρίζονται στην πραγματικότητα και όχι σε συναισθήματα.

Μπορείς να πεις ότι είμαι fanboy όπως παραπάνω στον φίλο και να αγνοήσεις τα λεγόμενα μου, πετυχαίνεις το ίδιο με το να κάνεις και καθρεπτάκι με την παλάμη σου και να πεις "όποιος το λέει είναι". Εγώ σου παρέθεσα κάποια επιχειρήματα στο γιατί έχεις άδικο στα περισσότερα από αυτά που λες, αν θες να μου αλλάξεις γνώμη δώσε βάσιμα επιχειρήματα και εσύ ώστε να στηρίξεις κάτι στο οποίο διαφωνείς. 

Γενικά δεν συμμετέχω σε τέτοιες συζητήσεις και fanboισμό και ο λόγος είναι ο ίδιος με το γιατί δεν μπορώ να βλέπω Ελληνικό ποδόσφαιρο/basket. Θες να πεις κάτι εποικοδμητικό και να περάσεις ευχάριστα την ώρα σου με παρέα και νιώθεις πίεση από παντού από την χολή που στάζει. Λες και τώρα που μπήκε ένα γκολ παραπάνω (ή έχουμε 5 fps λιγότερα και 1°C παραπάνω) τελείωσε ο κόσμος και πλέον πρέπει να βάλω και την γάτα μου να κλέει και απαγορεύεται να χαρώ και ας πέρασα καλά με την παρέα μου (ή παίζοντας το παιχνίδι μου στα 70fps αντί για 75) 

 

Επίσης με αυτά που διαβάζω ήταν ή αυτό ή κομπρέσες με χαμομήλι και χλωρίνη στα μάτια.

 

Επεξ/σία από JoannisV
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...