Προς το περιεχόμενο

Η AMD ανακοίνωσε την 7nm Radeon VII στα $699


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, JoannisV είπε

Από την μία κράζεις την 590 (και με το δίκιο σου βέβαια είναι ένα τραγικό προϊόν) μετά όμως λες πως τα προβλήματα που είχαν σε μεγάλο βαθμό τα πρώτα batches των RTΧ με την GDDR6 (και ακόμα αν ψάξεις κάποιοι έχουν) δεν ήταν κάτι φοβερό και όλα ΟΚ. Το ότι η ίδια η Nvidia σε κάποιες περιπτώσεις (δεν θα πω ότι ήταν πολλές αλλά προσωπικά εντόπισα αρκετές) ανάγκαζε αγοραστές να πληρώσουν τα μεταφορικά έξοδα για να τους αντικατασταθούν οι καμένες κάρτες δεν το συζητάμε καν. Αγοράζεις το highest end GPU της χρονιάς στα 1200$, σου καίγεται μετά από μια βδομάδα και πρέπει να δώσεις άλλα 50$ για αντικατάσταση. Τουλάχιστον η 590, αν και τραγικό προϊόν ξαναλέω, δεν χάλαγε έτσι.  

Σχετικά με τους drivers ψάξε ποιος προσθέτει νέες δυνατότητες (όπως VR μέσω streaming σε smartphone πχ.), ποιος προσπαθεί να βελτιώνει βάσει feedback, ποιος έχει ενσωματωμένο software για OC/UV και δίνει μεγαλύτερο έλεγχο της gpu στον τελικό καταναλωτή. Σε σταθερότητα έχεις την παραπάνω έρευνα και μαζί κάμποσα σχόλια χρηστών σε φόρουμ παγκοσμίως. Εγώ προσωπικά όπως και πολλοί φίλοι δεν είχαμε ποτέ θέμα, ή αν είχαμε λύθηκε εύκολα ή δεν ήταν καν θέμα driver αλλά παιχνιδιού (που λύθηκε με update από τον developer). Μπορεί εσύ να είχες κάποια κακή εμπειρία στο παρελθόν και έτσι να δικαιολογείς την στάση σου, βάσει όμως των ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ των τελευταίων ετών, έχεις άδικο εδώ.

Όσο για εμένα, έχω AMD γιατί στο budget που συνήθως διαθέτω μου προσφέρει πάντα το καλύτερο (είμαι mid-low, οπότε δες τιμές σε 570/580 και αντίστοιχα της Nvidia, δεν θα μιλήσω καν για CPU). Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν αναγνωρίζω την δύναμη της Nvidia στο high end ή και τώρα με την 2060 (και ας είναι άπληστη), και αν ήταν να ανέβω κατηγορία ίσως να πήγαινα προς τα εκεί. 

Καλό είναι για έναν enthusiast να λαμβάνει υπόψη όλα τα δεδομένα πριν βγάλει συμπεράσματα. Και λέω δεδομένα γιατί αυτά πρέπει να στηρίζονται στην πραγματικότητα και όχι σε συναισθήματα.

Μπορείς να πεις ότι είμαι fanboy όπως παραπάνω στον φίλο και να αγνοήσεις τα λεγόμενα μου, πετυχαίνεις το ίδιο με το να κάνεις και καθρεπτάκι με την παλάμη σου και να πεις "όποιος το λέει είναι". Εγώ σου παρέθεσα κάποια επιχειρήματα στο γιατί έχεις άδικο στα περισσότερα από αυτά που λες, αν θες να μου αλλάξεις γνώμη δώσε βάσιμα επιχειρήματα και εσύ ώστε να στηρίξεις κάτι στο οποίο διαφωνείς. 

Γενικά δεν συμμετέχω σε τέτοιες συζητήσεις και fanboισμό και ο λόγος είναι ο ίδιος με το γιατί δεν μπορώ να βλέπω Ελληνικό ποδόσφαιρο/basket. Θες να πεις κάτι εποικοδμητικό και να περάσεις ευχάριστα την ώρα σου με παρέα και νιώθεις πίεση από παντού από την χολή που στάζει. Λες και τώρα που μπήκε ένα γκολ παραπάνω (ή έχουμε 5 fps λιγότερα και 1°C παραπάνω) τελείωσε ο κόσμος και πλέον πρέπει να βάλω και την γάτα μου να κλέει και απαγορεύεται να χαρώ και ας πέρασα καλά με την παρέα μου (ή παίζοντας το παιχνίδι μου στα 70fps αντί για 75) 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Επίσης με αυτά που διαβάζω ήταν ή αυτό ή κομπρέσες με χαμομήλι και χλωρίνη στα μάτια.

Οταν λεω οτι εχουν προβλημα οι drivers της AMD αυτο εννοω.. Οτι crusharoun την ωρα που παιζεις καποιο game και σε πεταει. Δεν ειναι αρκετα σταθεροι ειδικα οταν εχει γινει και καποιο overclock. Αυτο παντα ετσι ηταν και ετσι θα ειναι ως καποιο βαθμο. Δεν εχω κατι εναντιον της AMD απλα σαν φανατικος με τα PC οφειλω να πω πως εχουν τα πραγματα. Καλα κανεις και υποστηριζεις το προιον που αγορασες δεν ειναι κακο, παρολαυτα ξερεις οτι εχω πιο πολυ δικιο αποτι αδικο. Η AMD αν μπορουσε να ειναι σαν την Nvidia και σαν την Intel θα το ειχε κανει απο καιρο πιστεψε με δεν ειναι θεμα ηθικων φραγμων, ολοι αυτοι τα ιδια σκατα ειναι σε θεματα απληστιας.

Επεξ/σία από Theodore PC Enthusiast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 244
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, johnmt2 είπε

Ο πυρήνας της κάρτας είναι κομμένος; γιατί εχει 3840 streams και 60 cu αντι για

4096-64 της vega 64. Μήπως βγάλουν ποιο δυνατό μοντέλο μελλοντικά με full gpu; 

Μα το είπε στη παρουσίαση ότι μέσα στο έτος θα βγάλουν άλλες καρτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Theodore PC Enthusiast είπε

Οταν λεω οτι εχουν προβλημα οι drivers της AMD αυτο εννοω.. Οτι crusharoun την ωρα που παιζεις καποιο game και σε πεταει. Δεν ειναι αρκετα σταθεροι ειδικα οταν εχει γινει και καποιο overclock. Αυτο παντα ετσι ηταν και ετσι θα ειναι ως καποιο βαθμο. Δεν εχω κατι εναντιον της AMD απλα σαν φανατικος με τα PC οφειλω να πω πως εχουν τα πραγματα. Καλα κανεις και υποστηριζεις το προιον που αγορασες δεν ειναι κακο, παρολαυτα ξερεις οτι εχω πιο πολυ δικιο αποτι αδικο. Η AMD αν μπορουσε να ειναι σαν την Nvidia και σαν την Intel θα το ειχε κανει απο καιρο πιστεψε με δεν ειναι θεμα ηθικων φραγμων, ολοι αυτοι τα ιδια σκατα ειναι σε θεματα απληστιας. 

Αν πίστευα ότι έχεις πιο πολύ δίκιο απ' ό,τι άδικο δεν θα έμπαινα στον κόπο να γράψω όλο αυτό το κατεβατό.

Εγώ μόλις σου είπα ότι ποτέ δεν είχα θέμα με τους driver και αν κάποια φορά είχα (στους 7 μήνες να ήταν 1 φορά που θυμάμαι και εκεί έφταιγε το παιχνίδι και όχι ο driver) το θέμα λύθηκε πολύ εύκολα (και στην περίπτωση αυτή ο developer του game το έλυσε διορθώνοντας την πατάτα που είχε κάνει). Τώρα αν θες να επιμείνεις ότι 1 πρόβλημα σε 7 μήνες σε ένα παιχνίδι είναι κάτι φοβερό και η nvidia δεν έχει ποτέ τέτοια θέματα, δικαίωμα σου αλλά δώσε μου επιχειρήματα αν θες να το θεωρήσουμε βάσιμη άποψη... Όσο για το OC, αν δεν έχεις κάποιο κόκκινο gpu να το τεστάρεις και να δεις μόνος σου πόσο εύκολο και χωρίς θέματα είναι, σου προτείνω να το ψάξεις γιατί και εκεί κάνεις λάθος. (στο λέω και από προσωπική εμπειρία και βάσει του υπόλοιπου διαδικτύου).

Τέλος δεν υποστηρίζω AMD γιατί αυτή αγόρασα, αλλά το ανάποδο. Την αγόρασα γιατί την υποστηρίζω, την υποστηρίζω όμως προσπαθώντας πάντα να είμαι όσο πιο ορθολογικός γίνεται και δεν αποκλείω να στραφώ σε Nvidia σε μελλοντικές αναβαθμίσεις αν αυτό που μου προσφέρουν για τα λεφτά που θα δώσω με ικανοποιεί.

Και εννοείται θα βγω και θα την κράξω και αυτή και την nvidia για τις πατάτες τους, όπως τα gimpworks, οι υψηλές τιμές, η RX590 και τώρα η VII. Αυτό δεν σημαίνει πως θα πάρω ένα πρόβλημα τους και θα τους κρίνω βάσει και μόνο αυτού από εδώ και στο εξής...

Επεξ/σία από JoannisV
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Ouranium είπε

Μα το είπε στη παρουσίαση ότι μέσα στο έτος θα βγάλουν άλλες καρτες

Ποιο μεγάλες απο την παρούσα; η μπερδεύεσαι με τις ποιο μικρές navi; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Theodore PC Enthusiast είπε

Οταν λεω οτι εχουν προβλημα οι drivers της AMD αυτο εννοω.. Οτι crusharoun την ωρα που παιζεις καποιο game και σε πεταει. Δεν ειναι αρκετα σταθεροι ειδικα οταν εχει γινει και καποιο overclock. Αυτο παντα ετσι ηταν και ετσι θα ειναι ως καποιο βαθμο. Δεν εχω κατι εναντιον της AMD απλα σαν φανατικος με τα PC οφειλω να πω πως εχουν τα πραγματα. Καλα κανεις και υποστηριζεις το προιον που αγορασες δεν ειναι κακο, παρολαυτα ξερεις οτι εχω πιο πολυ δικιο αποτι αδικο. Η AMD αν μπορουσε να ειναι σαν την Nvidia και σαν την Intel θα το ειχε κανει απο καιρο πιστεψε με δεν ειναι θεμα ηθικων φραγμων, ολοι αυτοι τα ιδια σκατα ειναι σε θεματα απληστιας.

εγω 5 χρόνια τώρα με δυο διαφορετικές κάρτες amd δεν θυμαμαι να ειχα κανένα κρασαρισμα και με ελαφρυ oc , δεν ξερω αν ισχυε αυτο που λες παλιοτερα γιατι δεν ασχολούμουν , αλλα για τωρα νομίζω κανεις λαθος, εκτός και ειμαι εγω πολυ τυχερός.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, ThReSh είπε

Κι έτσι παγιωνονται οι "τιμούλες" στα 700+ euro και για τους 2...

 

Βασικα σε καθε ανακοινωση τιμων ειναι συνηθως αν οχι παντα καπου +100 ευρω καπελο...οποτε fix 800 ευρω

Επεξ/σία από Aias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Theodore PC Enthusiast είπε

Οταν λεω οτι εχουν προβλημα οι drivers της AMD αυτο εννοω.. Οτι crusharoun την ωρα που παιζεις καποιο game και σε πεταει. Δεν ειναι αρκετα σταθεροι ειδικα οταν εχει γινει και καποιο overclock. Αυτο παντα ετσι ηταν και ετσι θα ειναι ως καποιο βαθμο. Δεν εχω κατι εναντιον της AMD απλα σαν φανατικος με τα PC οφειλω να πω πως εχουν τα πραγματα. Καλα κανεις και υποστηριζεις το προιον που αγορασες δεν ειναι κακο, παρολαυτα ξερεις οτι εχω πιο πολυ δικιο αποτι αδικο. Η AMD αν μπορουσε να ειναι σαν την Nvidia και σαν την Intel θα το ειχε κανει απο καιρο πιστεψε με δεν ειναι θεμα ηθικων φραγμων, ολοι αυτοι τα ιδια σκατα ειναι σε θεματα απληστιας.

Άστα να πάνε, το πως πήγαν οι fanatic στον ημιτελικό του παγκοσμίου του lol μόνο αυτοί ξέρουν !

Φήμες λένε πως τα pause στο LCS ήταν λόγω των pc των fanatic !

Επεξ/σία από Phoenix4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Έπρεπε να πάτε στα 7nm να πιάσετε την 1080Ti των 16nm..Θες να σου πω τι θα γίνει μόλις βγουν οι 7nm NVIDIA ; Δεν θα 'χετε ούτε σώβρακο να φορέσετε..Και 'μεις θα ψάχνουμε το πορτοφόλι μας..

Μην ασχολείσαι. Χαμένη υπόθεση είναι. Δεν έχει νόημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, koula25 είπε

Πιςτευω θα ηταν καλα σε crossfire..

2XRADEON 7. Θα εχεις 32 GB μνήμης με 2TB bandwidth, αντί για rtx 2080 ΤΙ, που κοστίζει μια οσο δυο  Radeon 7

CF και SLI είναι ψιλονεκρά η αλήθεια, η υποστηρίξη τους από τα παιχνίδια τουλάχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JoannisV είπε

Αν πίστευα ότι έχεις πιο πολύ δίκιο απ' ό,τι άδικο δεν θα έμπαινα στον κόπο να γράψω όλο αυτό το κατεβατό.

Εγώ μόλις σου είπα ότι ποτέ δεν είχα θέμα με τους driver και αν κάποια φορά είχα (στους 7 μήνες να ήταν 1 φορά που θυμάμαι και εκεί έφταιγε το παιχνίδι και όχι ο driver) το θέμα λύθηκε πολύ εύκολα (και στην περίπτωση αυτή ο developer του game το έλυσε διορθώνοντας την πατάτα που είχε κάνει). Τώρα αν θες να επιμείνεις ότι 1 πρόβλημα σε 7 μήνες σε ένα παιχνίδι είναι κάτι φοβερό και η nvidia δεν έχει ποτέ τέτοια θέματα, δικαίωμα σου αλλά δώσε μου επιχειρήματα αν θες να το θεωρήσουμε βάσιμη άποψη... Όσο για το OC, αν δεν έχεις κάποιο κόκκινο gpu να το τεστάρεις και να δεις μόνος σου πόσο εύκολο και χωρίς θέματα είναι, σου προτείνω να το ψάξεις γιατί και εκεί κάνεις λάθος. (στο λέω και από προσωπική εμπειρία και βάσει του υπόλοιπου διαδικτύου).

Τέλος δεν υποστηρίζω AMD γιατί αυτή αγόρασα, αλλά το ανάποδο. Την αγόρασα γιατί την υποστηρίζω, την υποστηρίζω όμως προσπαθώντας πάντα να είμαι όσο πιο ορθολογικός γίνεται και δεν αποκλείω να στραφώ σε Nvidia σε μελλοντικές αναβαθμίσεις αν αυτό που μου προσφέρουν για τα λεφτά που θα δώσω με ικανοποιεί.

Και εννοείται θα βγω και θα την κράξω και αυτή και την nvidia για τις πατάτες τους, όπως τα gimpworks, οι υψηλές τιμές, η RX590 και τώρα η VII. Αυτό δεν σημαίνει πως θα πάρω ένα πρόβλημα τους και θα τους κρίνω βάσει και μόνο αυτού από εδώ και στο εξής...

Ακομα και ετσι να ειναι (που δεν ειναι αλλα τεσπα) η AMD παντα θα ειναι πισω σε performance σε σχεση με την Nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν είχα την οικονομική δυνατότητα την αγόραζα. Πιστεύω είναι πάρα πολύ καλή, ειδικά σε περιπτώσεις όπως με σχεδιασμό 3D μέσω λογισμικών CAD (Solidworks,NX,CATIA) και ακόμα καλύτερα στην χρήση ειδικών λογισμικών (FEA) πεπερασμένων στοιχείων. Φυσικά, θα μου παρείχε κ υψηλές επιδόσεις σε παιχνίδια,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Theodore PC Enthusiast είπε

Ακομα και ετσι να ειναι (που δεν ειναι αλλα τεσπα) η AMD παντα θα ειναι πισω σε performance σε σχεση με την Nvidia.

Φίλε κάθομαι και διαβάζω τα σχόλια σου και γελάω απλά. Θέλεις να το παίξεις Enthusiast όπως λέει και το nickname σου, αλλά δεν έχει βασικές γνώσεις

Επεξ/σία από kostas7837aek
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Theodore PC Enthusiast είπε

Τωρα που η Nvidia θα υποστηριζει και οθονες freesync, rip AMD..Κακα τα ψεματα τα AMD GPUs δεν ειναι οσο αξιοπιστα ειναι τα Nvidia, πολλα προβληματα με drivers κτλπ. Επισης οι καινουργιες τεχνολογιες τυπου RT και DLSS αφησαν την AMD πολυ πισω σε αυτο το θεμα.. Το ξερω οτι υπαρχουν πολλοι AMD fans εκει εξω που δεν θα συμφωνησουν, αλλα η AMD παντα ηταν και παντα θα ειναι η χειροτερη φθηνη λυση οσο αν αφορα τα PC builds αλλιως αμα ηταν εξισου καλη με Ιntel και Νvidia σιγουρα δεν θα ηταν και τοσο φθηνη.

Σορρυ κιόλας αλλά που είδες το φθηνό στα 699$ msrp;

Όσες radeon έχουν περάσει από τα χέρια μου ποτέ δεν είχα πρόβλημα με οδηγούς ή ότι άλλο περιγράφεις. Όσο για τα χαρακτηριστικά RT/DLSS αυτήν την στιγμή τα υποστηρίζουν 2 benchmark και 3 παιχνίδια......Φανμποϊσμός σε όλο του το μεγαλείο από μέρος σου. Γιατί ο υπόλοιπος τεχνολογικός κόσμος

θεωρούν από τις μεγαλύτερες πατάτες το release των 20ΧΧ καρτών βάση τιμών και χαρακτηριστικών. Απλά σχολιάζεις βασισμένος σε μία υπόσχεση που σου πουλάει η nvidia από 450$ και πάνω.

Μερικοί εδώ μέσα δεν ξέρω που τα βρίσκεται όλα αυτά τα υπέροχα....Το ότι φάγατε ξενέρα γιατί δεν έβγαλε κάτι οικονομικό το καταλαβαίνω. Αλλά να σκίζεστε όλοι να βγάλετε συμπεράσματα χωρίς να έχουμε δει τίποτα σε Reviews από τρίτες πηγές αυτό τα ξεπερνάει όλα. 

Η κάρτα για να έχει τέτοια τιμή σημαίνει πως έχει επιδώσεις, μπορεί να μην είναι σούπερ για παιχνίδια αλλά από την στιγμή που μπαίνει και στα νερά της quadro/Titan/Volta με χαρακτηριστικά "Pro" θα ήταν πολύ ηλίθιο από την μεριά της AMD να την χαρίζει. Επιχείρηση έχουν στην AMD όχι φιλανθρωπικό ίδρυμα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...