Προς το περιεχόμενο

Η AMD ανακοίνωσε την 7nm Radeon VII στα $699


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 244
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, bilythekid είπε

Για προπαραγγελιες ακούστηκε κάτι; 

Τίποτα

13 λεπτά πριν, forgotten είπε

ας βγαλουν και απαντηση στα λαπτοπ στις καρτες γραφικων που εδω και χρονια παιζει μονοπωλιο η nvidia ....

Και να βγάλει άμα ο ΟΕΜ δεν την βάζει μέσα δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, είναι όπως στους CPU. Ο APU τους είναι κλάσης ανώτερος από κάτι Atom στην ίδια τιμή αλλά δεν βλέπεις πολλά laptop.

Αυτό το ξέρουν και οι ίδιοι πιστεύω δεν είναι χαζοί οπότε στοχεύουν τα markets που τους αποδίδουν κέρδος όπως servers/creators

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, DonPitbull είπε

Η σύζυγος γεννήθηκε μεγάλωσε εξωτερικό και ήρθαμε Ελλάδα πριν λίγα χρόνια. Όλο το σόϊ της συζύγου είναι ακόμα εξωτερικό 4η και 5η γενιά Ελλήνων μεταναστών. Θέλεις να στο εξηγήσω περισσότερο τι γνωρίζω και τι όχι? 2000$ ο κατώτατος στον Καναδά και 3200€ ο κατώτατος στην Αυστραλία. Όχι ο μέσος. Ο κατώτατος.

καλά άσε τώρα τι είπαν οι συγγενείς και οι συνηφάδες και ψάξε λίγο σε κανένα google καμιά πρόσφατη έρευνα για τον μέσο μισθό που είναι πιο σημαντικός από τον κατώτατο.

σου απαντήσανε ήδη για την αυστραλία και τα 3.200 σε μεγάλη πόλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Agony είπε

25% + απο Vega που ηταν ποιο αργη και απο την παλια 1080 και ΤΙ?

Κριμα περιμενα να ειναι ποιο γρήγορη απο 2080.

Εν έτη 2019, η Vega 64 (Nitro & Devil ή custom watercool) είναι 10% ποιο γρήγορη από τον GTX1080, out of the box. Με downvolting οι επιδόσεις ανεβαίνουν ακόμα ποιο πολύ, ενώ καταναλώνει πολύ λιγότερη ενέργεια. (μπορώ να σου δώσω έτοιμα settings που δουλεύουν για όλες τις V64 χωρίς overclocking). 

Στα "reviews" που βασίζεις την άποψή σου, η Strix έχει σχεδιαστικό πρόβλημα, και το thermal padding των VRM είναι μικρότερου πάχους, με αποτέλεσμα να τρώει τρομερό throttling. 
Η reference έχει πρόβλημα με το cooler. Ενώ περισσότερα τελείως ηλίθια όπως του guru3d που πήγαν και ανέβασαν το floor voltage στα 1200mV, με αποτέλεσμα να τρώει γερό throttling.

Και δεν είμαι από αυτούς που γράφω βασισμένος σε reviews. Την τελευταία 2ετία, (2016-18) είχα 1080, 1080Τi και V64, όλες watercooled επίσης. (H GTX1080 με 2190 core είναι ποιο αργή από την V64 με 1705 core και έχω τα στοιχεία αν θες)
Και πήγα από 1080Τi σε V64 γιατί δεν παίζω μόνο παιχνίδια, αλλά δουλεύω με TensorFlow και η V64 έχει (out of the box) το 90% των επιδόσεων της Nvidia TV100, σε matrix calculations, ενώ κοστίζει το 1/8 τις τιμής. Καμία mainstream Nvidia κάρτα φτάνει αυτές τις επιδόσεις, ούτε η Nvidia παράγει τα εργαλεία για αυτές. Εν αντιθέσει με την AMD που όλα είναι open source. 

Επεξ/σία από Apoll
  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yokki είπε

καλά άσε τώρα τι είπαν οι συγγενείς και οι συνηφάδες και ψάξε λίγο σε κανένα google καμιά πρόσφατη έρευνα για τον μέσο μισθό που είναι πιο σημαντικός από τον κατώτατο.

σου απαντήσανε ήδη για την αυστραλία και τα 3.200 σε μεγάλη πόλη.

Πρώτον δεν έχει σχέση με το τι μου είπε ο καθένας. Ζούσα εκεί και τα έβλεπα.

4.400 δολάρια, μέσος μηνιαίος μισθός στην Αυστραλία μετά φόρων

2.300 δολάρια, μέσος μισθός σε φοιτητές που εργάζονται σε δημοφιλή επαγγέλματα part time

1.800 δολάρια, μέσος μισθός σε φοιτητές που εργάζονται σε προσωρινές θέσεις εργασίας part time

Σερβιτόρος - 15 δολάρια / ώρα

Υπάλληλος Fast Food - 15 δολάρια / ώρα

Υπάλληλος καταστήματος - 18 δολάρια / ώρα

Υπάλληλος αποθήκης - 20 δολάρια / ώρα

Οδηγοί ελαφρών - βαρέων φορτηγών - 21 δολάρια / ώρα

Κτίστες - Οικοδόμοι - Υδραυλικοί  - 25 - 27-29 δολάρια / ώρα

Βοηθοί Μάγειρες  - 25 δολάρια / ώρα

Κομμώτες  - 21 δολάρια / ώρα

Υπάλληλος Παραγωγής  - 20 δολάρια / ώρα

Κοινωνικοί Λειτουργοί  - 28 δολάρια / ώρα

Νοσοκόμοι - 31 δολάρια / ώρα

Δάσκαλοι - 30 δολάρια / ώρα

Λογιστές - 27 δολάρια / ώρα

Μηχανικός Αυτοκινήτων  - 21 δολάρια / ώρα

Οδοντίατρος  - 49 δολάρια / ώρα

Στις παραπάνω απολαβές δεν έχουν προστεθεί τυχόν, φιλοδωρήματα, μπόνους και επιστροφές φόρων.

Κόστη Διαβίωσης  

Διαμονή με συγκατοίκηση το μήνα: 480$ - 1.000$

Διαμονή σε εστία πανεπιστημίου το μήνα: 800$ - 1200$

Διαμονή σε σπίτι Αυστραλών το μήνα: 450$ - 1200$

Ενοίκιο διαμερίσματος το μήνα: 1200$ - 2500$

Επί το πλείστον οι παραπάνω τιμές περιλαμβάνουν μερικά ή όλα τα έξοδα για θέρμανση, ψύξη, ηλεκτρισμό, νερό και internet.

Μετακίνηση με μηνιαία κάρτα: 120-150 $

Ένα εισητήριο μιας διαδρομής: 4 $

Υλικά για μαγείρεμα: 350$ - 800$

Κινητό τηλέφωνο: από 20$

Σύνδεση στο Internet: 70$ - 100$

Καφέ σε καφετέρια: 4$ - 8$

Πακέτο τσιγάρα: 15$ - 30$ 

Διασκέδαση και ψυχαγωγία 100$ - 200$

Ενδεικτικά για ένα άτομο που δεν χαρακτηρίζεται σπάταλο το κόστος για την διαβίωση του ανέρχεται το μήνα στα 1.350$ έως 1.600$

Θέλεις να συνεχίσω?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DonPitbull είπε

Πρώτον δεν έχει σχέση με το τι μου είπε ο καθένας. Ζούσα εκεί και τα έβλεπα.

4.400 δολάρια, μέσος μηνιαίος μισθός στην Αυστραλία μετά φόρων

2.300 δολάρια, μέσος μισθός σε φοιτητές που εργάζονται σε δημοφιλή επαγγέλματα part time

1.800 δολάρια, μέσος μισθός σε φοιτητές που εργάζονται σε προσωρινές θέσεις εργασίας part time

Σερβιτόρος - 15 δολάρια / ώρα

Υπάλληλος Fast Food - 15 δολάρια / ώρα

Υπάλληλος καταστήματος - 18 δολάρια / ώρα

Υπάλληλος αποθήκης - 20 δολάρια / ώρα

Οδηγοί ελαφρών - βαρέων φορτηγών - 21 δολάρια / ώρα

Κτίστες - Οικοδόμοι - Υδραυλικοί  - 25 - 27-29 δολάρια / ώρα

Βοηθοί Μάγειρες  - 25 δολάρια / ώρα

Κομμώτες  - 21 δολάρια / ώρα

Υπάλληλος Παραγωγής  - 20 δολάρια / ώρα

Κοινωνικοί Λειτουργοί  - 28 δολάρια / ώρα

Νοσοκόμοι - 31 δολάρια / ώρα

Δάσκαλοι - 30 δολάρια / ώρα

Λογιστές - 27 δολάρια / ώρα

Μηχανικός Αυτοκινήτων  - 21 δολάρια / ώρα

Οδοντίατρος  - 49 δολάρια / ώρα

Στις παραπάνω απολαβές δεν έχουν προστεθεί τυχόν, φιλοδωρήματα, μπόνους και επιστροφές φόρων.

Κόστη Διαβίωσης  

Διαμονή με συγκατοίκηση το μήνα: 480$ - 1.000$

Διαμονή σε εστία πανεπιστημίου το μήνα: 800$ - 1200$

Διαμονή σε σπίτι Αυστραλών το μήνα: 450$ - 1200$

Ενοίκιο διαμερίσματος το μήνα: 1200$ - 2500$

Επί το πλείστον οι παραπάνω τιμές περιλαμβάνουν μερικά ή όλα τα έξοδα για θέρμανση, ψύξη, ηλεκτρισμό, νερό και internet.

Μετακίνηση με μηνιαία κάρτα: 120-150 $

Ένα εισητήριο μιας διαδρομής: 4 $

Υλικά για μαγείρεμα: 350$ - 800$

Κινητό τηλέφωνο: από 20$

Σύνδεση στο Internet: 70$ - 100$

Καφέ σε καφετέρια: 4$ - 8$

Πακέτο τσιγάρα: 15$ - 30$ 

Διασκέδαση και ψυχαγωγία 100$ - 200$

Ενδεικτικά για ένα άτομο που δεν χαρακτηρίζεται σπάταλο το κόστος για την διαβίωση του ανέρχεται το μήνα στα 1.350$ έως 1.600$

Θέλεις να συνεχίσω?

ε μάλλον θα έχουν λάθος όλες οι έρευνες του ίντερνετ και δίκαιο οι θειάδες.
επειδή είσαι από αυτούς που έχουν λάθος και δεν πείθονται ποτέ δεν θα ασχοληθώ άλλο.
άμα θες να δεις εκτός σογιού τι λένε οι έρευνες google.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολες οι εταιριες το κερδος κοιτουν οχι μονο τωρα απο παντα και λογικο ειναι ολα θεμα χρηματων ειναι!Καταρχην δεν ειμαι intel η amd fanboy,οποιος βγαλει καλο πραγματακι σε καλη τιμη θα το σκεφτω,η συνηθισμενη παγαποντια ειναι στις ανακοινωσεις nvdia καινουργια gpu 30% καλυτερη το ενα το αλλο ray tracing που στην ουσια ηταν κατι βιαστικο μη optimized μη υποστηριξιμο feature απο κανενα παιχνιδι εκτος battlefield 5 αν θυμαμαι καλα,στο τελος καταληγουν οι μετρησεις δεν ηταν τοσο καλες και η αποδοση ειτε σε cpu ειτε σε gpu να ειναι 10%-15% ΠΑΝΤΑ!Με λιγα λογια κοροιδια......Φυσικα να πουλησουν θελουν ολα θεμα μαρκετινγκ ειναι πλεον,αν ομως κανεις δεν αγοραζε σε αυτες τις τιμες οχι μονο απο ελλαδα αλλα σε ολον τον κοσμο θα σ ελεγα εγω αν θα πουλουσαν gpu 1700 ευρω!!!!τι???Η https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-N208TAORUSX-W-11GC#kf ειχε στο σκρουτζ 1700ευρω παιδια γτ???100% πανω σαν τιμη απο την 1080ti ας πουμε της αντιστοιχης εταιριας για 20-30fps αποδοση να  πω????Ενταξει.....Δεν εχω σκοπο να κακολογισω ουτε να θιξω ετσι εχουν απλα τα πραγματα.Η amd οσον αφορα καρτες γραφικων δεν το βλεπω να βγαζει κατι της προκοπης ουτε σε 3 χρονια απο τωρα διοτι εχει πρωτα να μαξαρει αποδοση στους ryzen οποτε ολο το budget παει στα cpu και ποτε δεν απεθυνοταν σε high-end κοινο για gpu.Μακαρι να εβγαζε κατι καλο για τον ανταγωνισμο και να εχουν ολοι να κανουν τις επιλογες τους οπως θελουν αλλα το budget που εχει η nvidia ας πουμε δεν γινεται να το περασει καποιος για να ριξει χρηματα σε gpu development τοσο πολυ.Επισης η amd εχει να ασχοληθει με 2 κομματια hardware cpu & gpu οποτε δεν γινεται να τα πανε καλα σε ολα προφανως και ειναι δυσκολο!Κατι ακομα η amd ηταν παντα στο κοινο για workstation περισσοτερο και οχι τοσο για gaming.

Επεξ/σία από gurgurant
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Theodore PC Enthusiast είπε

Ακομα και ετσι να ειναι (που δεν ειναι αλλα τεσπα) η AMD παντα θα ειναι πισω σε performance σε σχεση με την Nvidia.

Το ότι κάθομαι και απαντάω σε ένα λογαριασμό που φτιάχτηκε πάνω κάτω ίδια ώρα με το άρθρο και κάνει τέτοιου είδους post με ξεπερνάει. Μπράβο.

Επεξ/σία από JoannisV
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά εάν μου έλεγαν Aliens πάτα το κόκκινο κουμπί και save humanity φάση, θα σκεφτόμουν αγαπημένα πρόσωπα τα πρώτα seconds, θα πήγαινα να το πατήσω και μετά θα μου έσκαγε αυτό εδώ το topic με τα comments που διαβάζω τώρα και θα άλλαζα γνώμη "aaaah F*** it!" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, yokki είπε

ε μάλλον θα έχουν λάθος όλες οι έρευνες του ίντερνετ και δίκαιο οι θειάδες.
επειδή είσαι από αυτούς που έχουν λάθος και δεν πείθονται ποτέ δεν θα ασχοληθώ άλλο.
άμα θες να δεις εκτός σογιού τι λένε οι έρευνες google.com

https://www.aboutstudies.gr/giati-australia/apolaves-kostos-zois-stin-australia

Επειδή είσαι ...... διάβασε ... πριν διαβάσεις το άρθρο ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΛΑ ΤΙ ΓΡΑΦΩ ΕΓΩ!!! Ζούσα εκεί μέχρι που γύρισα ΕΛΛΑΔΑ. Αν εσύ διαβάζεις αυτά που θέλεις και σε συμφέρουν πρόβλημα σου.

Επίσης εγώ σε όλα σου παραθέτω στοιχεία και αριθμούς εσύ μιλάς με λόγια του αέρα και απλά αναφέρεσαι στο  google. Δώσε μου τα στοιχεία σου για να με πείσεις. Αν μπορείς. Επίσης εγώ δεν κρύβομαι πίσω από ένα ψευδώνυμο χωρίς φωτογραφία. Έχω καθαρό το κούτελο και μιλάω με πρόσωπο. Εγώ με ....... δεν ασχολούμαι άλλο. Καληνύχτα.

Επεξ/σία από DonPitbull
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί τρώγεστε έτσι για nVIDIA Vs. RADEON και Ιntel Vs. AMD. Μπαίνει τίποτα στην τσέπη σας αμα πουλήσει περισσότερο η μια έναντι της άλλης; Είστε μέτοχοι σε κάποια εταιρία και την προμοτάρετε γιατί έτσι θα έχετε μεγαλύτερο όφελος;
Σαν απλοί end users μας συμφέρει να υπάρχει κόντρα μεταξύ των εταιριών γιατί έτσι έχουμε εξέλιξη στις τεχνολογίες και στα προϊόντα που φτάνουν στα χέρια μας. Η κόντρα μεταξύ μας ποιόν ωφελεί; Χαλάτε τις καρδιές σας για το κέρδος των άλλων. Πάρτε το χαμπάρι! Ο καθένας εδω μέσα θα έπρεπε να κοιτάζει τί τον συμφέρει και να αγοράζει ανάλογα. Διαθέτω το Α ποσό και θέλω hardware; Θα αγοράσω αυτό που μου κάνει τα κέφια για τη δουλειά που το θέλω, στο budget που διαθέτω την συγκεκριμένη χρονική στιγμή.- 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ηρθε η ωρα της intel και επαθε ζημια με τους zen η nvidia δεν θα την παθει; Τα  υποσυστηματα της AMD γινονται ολο και καλυτερα και οι αλλοι συνεχιζουν δυναμικα να κρατανε τις τιμες στους στα ταβανια δεν θα κρατησει ομως πολυ αυτο ηδη η πιτα της intel αρχιζει να μαζευεται σημαντικα παρολα αυτα η τιμη της δικαιολογειται κατ εμε τοσα χρονια μεχρι και προτεινως ηταν σε πιο budget επιπεδα γιατι να μην δοκιμασει και μια πιο enthusiast κατηγορια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Apoll είπε

Εν έτη 2019, η Vega 64 (Nitro & Devil ή custom watercool) είναι 10% ποιο γρήγορη από τον GTX1080, out of the box. Με downvolting οι επιδόσεις ανεβαίνουν ακόμα ποιο πολύ, ενώ καταναλώνει πολύ λιγότερη ενέργεια. (μπορώ να σου δώσω έτοιμα settings που δουλεύουν για όλες τις V64 χωρίς overclocking). 

Στα "reviews" που βασίζεις την άποψή σου, η Strix έχει σχεδιαστικό πρόβλημα, και το thermal padding των VRM είναι μικρότερου πάχους, με αποτέλεσμα να τρώει τρομερό throttling. 
Η reference έχει πρόβλημα με το cooler. Ενώ περισσότερα τελείως ηλίθια όπως του guru3d που πήγαν και ανέβασαν το floor voltage στα 1200mV, με αποτέλεσμα να τρώει γερό throttling.

Και δεν είμαι από αυτούς που γράφω βασισμένος σε reviews. Την τελευταία 2ετία, (2016-18) είχα 1080, 1080Τi και V64, όλες watercooled επίσης. (H GTX1080 με 2190 core είναι ποιο αργή από την V64 με 1705 core και έχω τα στοιχεία αν θες)
Και πήγα από 1080Τi σε V64 γιατί δεν παίζω μόνο παιχνίδια, αλλά δουλεύω με TensorFlow και η V64 έχει (out of the box) το 90% των επιδόσεων της Nvidia TV100, σε matrix calculations, ενώ κοστίζει το 1/8 τις τιμής. Καμία mainstream Nvidia κάρτα φτάνει αυτές τις επιδόσεις, ούτε η Nvidia παράγει τα εργαλεία για αυτές. Εν αντιθέσει με την AMD που όλα είναι open source. 

Οκ με έπεισες δίνω την 1080ΤΙ μου για μια Vega64 και 100 ευρο επιπλέον.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω πως προεκυψε το θεμα με τους μισθους της αυστραλιας και αν σας φτανουν τα λεφτα η οχι να παρετε 1700 ευρω gpu αλλα εδω ειναι ποστ για hardware οχι για να λυσουμε το θεμα μισθοδοσιας ελεος!!!!!!Οπως αναφερει και ο Trelloneritis πρεπει να σταματησει η ολη fanboy φαση  τα λεφτα μας περνουν και θα συνεχισουν να τα περνουν οσο τα δινουμε δεν κλαιγομαι ουτε παραπονιεμαι εχω αρκετα καλο καλο pc δεν ειμαι πλουσιος δουλεψα εκανα υπομονη και πηρα αυτο που ηθελα σιγα σιγα!!!Ο καθενας αγοραζει βαση των χρηματων που διαθετει,δεν μπορεις να το παρεις?μην το περνεις απλα και μην αρχιζεις να κλαιγεσαι οτι οι μισθοι ειναι μικροι και το ενα και το αλλο τι να κανουμε ετσι εχουν τα πραγματα και θα γινουν και χειροτερα καλυτερα?ποιος ξερει αυτα ειναι αλλα θεματα οπως και να εχει!Τωρα λεει και ο Apoll ειναι αυτο που ειπα πριν οι amd προεχει σε workstation εργασιες και αποδοση ετσι εξηγουνται οι πολλοι πυρηνες και το μεγαλο bandwidth στις gpu τους!Οσο πιο μεγαλος ο ανταγωνισμος τοσο καλυτερα για ολους εμας!

Επεξ/σία από gurgurant
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...