Προς το περιεχόμενο

Η AMD ανακοίνωσε την 7nm Radeon VII στα $699


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δουλεύει σαν το πρωτο vega και αυτο, δηλαδή uv-oc θα παρει και αλλο μπουστ σε επιδόσεις.

Νωρις ακομα για να πουμε εαν αξιζει η οχι σαν καρτα σε σχεση με 2080 κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 244
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Twoface είπε

Και οι 2 είναι τραγικοί ! 

Φτάσαμε να θέλουμε 1.500€ για ένα game pc ( μόνο πύργο ) 

Πλέον παγιώθηκε και τιμή στα κινητά πάνω από 1000€ 

Όλα οκ !!! 

Αν συγκρίνεις με την άνοδο των επιδόσεων στις κονσόλες....δυστυχώς πρώτη φορά βλέπω το pc gaming να είναι πλέον για λίγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τις 9 σελιδες "συζητησης απ τα Lidl" ζητημα ειναι αν τα "καλα" σχολια γεμιζουν μια σελιδα.

 

ειλικρινα δε μπορω να καταλαβω αυτο τον νεοελληνικο φανατισμο,Παρτε βρε μαλακες τη καρτα που γουσταρετε,τα ιδια τρεχουν πανω κατω,

το pc building απο χομπι εχει γινει ανωμαλη εμμονη.

Ωραιος ο ανταγωνισμος οταν εκτιμαται,εγω προσωπικα μια ζωη nvidia εβαζα και οσο με παιρνει οικονομικα nvidia θα βαζω,αν τωρα μια καρτα με 100-200-300€ λιγοτερα τρεχει το ιδιο μαγκια της με χαρα της,οποιος εχει ελειψη χρηματων ας  παει εκει και ολα καλα.

Αυτες οι συζητησεις ειναι τυπου καγκουροφορουμ με αμαξια, το δικο μου rallye ειναι πιο γρηγορο με 200 αλογα ενω το δικο σου με 210 ειναι 5 χιλιομετρα πιο αργο.

Ολα την ιδια χρηση εχουν παρτε αυτο που σας κανει κεφι και αιντε καλα παιχνιδια.

 

  • Like 15
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ts0ts0s είπε

Απο τις 9 σελιδες "συζητησης απ τα Lidl" ζητημα ειναι αν τα "καλα" σχολια γεμιζουν μια σελιδα.

 

ειλικρινα δε μπορω να καταλαβω αυτο τον νεοελληνικο φανατισμο,Παρτε βρε μαλακες τη καρτα που γουσταρετε,τα ιδια τρεχουν πανω κατω,

το pc building απο χομπι εχει γινει ανωμαλη εμμονη.

Ωραιος ο ανταγωνισμος οταν εκτιμαται,εγω προσωπικα μια ζωη nvidia εβαζα και οσο με παιρνει οικονομικα nvidia θα βαζω,αν τωρα μια καρτα με 100-200-300€ λιγοτερα τρεχει το ιδιο μαγκια της με χαρα της,οποιος εχει ελειψη χρηματων ας  παει εκει και ολα καλα.

Αυτες οι συζητησεις ειναι τυπου καγκουροφορουμ με αμαξια, το δικο μου rallye ειναι πιο γρηγορο με 200 αλογα ενω το δικο σου με 210 ειναι 5 χιλιομετρα πιο αργο.

Ολα την ιδια χρηση εχουν παρτε αυτο που σας κανει κεφι και αιντε καλα παιχνιδια.

 

Μπράβο ρε φιλε... Τα είπες όλα σε ένα σχόλιο. Ακριβώς έτσι είναι! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

που το ειδες το beta? 🤨

επισης, το που θα κατεβασω drivers δεν ειναι δικαιολογια. το experience ειναι της nvidia και αν μη τι αλλο στο πασαρει απο μονη της με την εγκατασταση των drivers, οποτε το πιο φυσιολογικο ειναι οι περισσοτεροι να το εχουν εγκατεστημενο ή τουλαχιστον αυτος ειναι ο στοχος της nvidia. αρα νομιζω το να λειτουργει σωστα δεν ειναι καποια τρελη απαιτηση μετα απο τοσα χρονια που χει βγει

Τιποτα κανε uninstall το geforce experience μονο χωρο στον δισκο και RAM σου τρωει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, animedono είπε

Όλο το 19 θα παίζει μπάλα μόνη της η nvidia στα mid range με την 2060 φαίνεται, δυστυχώς.

στα ιδια χτηματα με 2060 αγοραζεις 56 και εισαι αρχοντας .....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Theodore PC Enthusiast είπε

Τιποτα κανε uninstall το geforce experience μονο χωρο στον δισκο και RAM σου τρωει.

Θα έπρεπε να ήσουν πιο διαβασμένος:

το άρθρο του pcmag στα ελληνικά:

https://gr.pcmag.com/amd-1/30189/ksekhaste-oti-xerate-oi-gpu-drivers-tes-amd-einai-oi-pio-sta

Ολόκληρη η έρευνα:

https://www.amd.com/system/files/documents/graphics-driver-quality.pdf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Θα έπρεπε να ήσουν πιο διαβασμένος:

το άρθρο του pcmag στα ελληνικά:

https://gr.pcmag.com/amd-1/30189/ksekhaste-oti-xerate-oi-gpu-drivers-tes-amd-einai-oi-pio-sta

Ολόκληρη η έρευνα:

https://www.amd.com/system/files/documents/graphics-driver-quality.pdf

Ναι καλα.. AMD fanboys τα λενε αυτα.. Στην πραξη ποτε δεν θα αλλαξει αυτο. Η AMD το ξερει πολυ καλα αυτο γιαυτο και τα προιοντα της ειναι πιο προσιτα σε τιμες, τι νομιζες οτι μας κανει χαρη γιατι μας αγαπαει?

Για να μην παρεξηγηθω δεν λεω οτι τα προιοντα της AMD δεν δουλευουν.. Φυσικα και δουλευουν απλα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα καποιος να εχει προβληματα με GPU της AMD αντιθετα πολυ μικρη πιθανοτητα καποιος να εχει προβλημα με τα προιοντα της Nvidia ασχετα με το προβλημα που προεκυψε με την σειρα 2000 λογο της προβληματικης RAM GDDR6

 

  • Confused 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς και η Radeon Vega 2 βγηκε περισσότερο για θέμα κύρους, πρώτη στα 7nm κ.α. και λιγότερο για τις πωλήσεις στους gamers. Αν ήθελαν να έχουν αυξημένες πωλήσεις, σε ότι αφορά το target group των  gamers, δεν θα έβαζαν 16GB HBM, που εκτοξεύει την τιμή της κάρτας.

 

Δεν είμαι αισιόδοξος ότι η Radeon 7 θα έχει μεγάλη διαθεσιμότητα. Φοβάμαι ότι όσοι χρειάζονται τα 16GB HBM για την δουλειά τους θα την τσιμπήσουν κατευθείαν, επομένως ίσως να αργήσει και κάποιο price drop.

 

Προσωπικά είμαι περίεργος να δω τι θα παίξει το επόμενο διάστημα με rtx 2060, vega 56/64, GTX 1180 σε ότι αφορά τη διαθεσιμότητα και τις τιμές.

*Το ray tracing δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν, όταν βγει software και όταν μπορεί να τρέξει καλά (δηλαδή σε rtx 3080/4080) τότε να το συζητήσουμε. Ούτως ή άλλως και εδώ στο forum απ΄ότι είδα οι περισσότεροι που πήραν 2080, την διάλεξαν για το raw performance και όχι για τις επιδόσεις  στο ray tracing.

Επεξ/σία από Darthvader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Theodore PC Enthusiast είπε

Ναι καλα.. AMD fanboys τα λενε αυτα.. Στην πραξη ποτε δεν θα αλλαξει αυτο. Η AMD το ξερει πολυ καλα αυτο γιαυτο και τα προιοντα της ειναι πιο προσιτα σε τιμες, τι νομιζες οτι μας κανει χαρη γιατι μας αγαπαει?

Λοιπόν τα στοιχεία είναι μπροστά στα μάτια σου, τώρα ποιος είναι fanboy δεν χρειάζεται να το συζητήσουμε, οι περισσότεροι καταλαβαίνουν.

Επίσης θα σου πρότεινα να ψάξεις για μια θέση marketing. Εδώ προσπαθούμε να κάνουμε μια όριμη συζήτηση μόνος σου μειώνεις τον εαυτό σου αυτή την στιγμή.

Ένα προϊόν δεν είναι ανάλογο με την τιμή του πάντα. Ο πιο σημαντικός παράγοντας για το που θα κινηθεί η τιμή του καθορίζεται από τον όρο ΠΡΟΣΦΟΡΑ-ΖΗΤΗΣΗ. Επίσης αυτή την στιγμή συγκρίνεις τι ακριβώς με την τιμή? Όλοι όπως βέπεις έχουν παράπονο από την τιμή της κάρτας που αναφέρεται σε αυτό το άρθρο, οπότε αβάσιμο το σχόλιο σου. ΄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Ouranium είπε

στα ιδια χτηματα με 2060 αγοραζεις 56 και εισαι αρχοντας .....

Για 56 το έψηνα, αλλά σε stock έχει καπέλο 100watt  επιπλέον της 2060 και ίδιες επιδόσεις, και από reviews που έχω δει, οι σχετικά φτηνές υλοποιήσεις της δεν λένε και πολλά. Αν η 2060 δεν ξεφύγει πολύ από αρχική τιμή , για μένα είναι μονόδρομος . Περίμενα πως και πως για νέα της navi αλλά δυστυχώς δεν μας έκατσε. Η amd θέλει να ξεφορτώσει το stock  της Μ150. Είδομεν βέβαια πως θα πάνε οι τιμές, άμα η 2060 παίξει στα 450 στα μέρη μας, τα πιάσαμε τα λεφτά μας...

Επεξ/σία από animedono
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, armagedwnn είπε

Λοιπόν τα στοιχεία είναι μπροστά στα μάτια σου, τώρα ποιος είναι fanboy δεν χρειάζεται να το συζητήσουμε, οι περισσότεροι καταλαβαίνουν.

Επίσης θα σου πρότεινα να ψάξεις για μια θέση marketing. Εδώ προσπαθούμε να κάνουμε μια όριμη συζήτηση μόνος σου μειώνεις τον εαυτό σου αυτή την στιγμή.

Ένα προϊόν δεν είναι ανάλογο με την τιμή του πάντα. Ο πιο σημαντικός παράγοντας για το που θα κινηθεί η τιμή του καθορίζεται από τον όρο ΠΡΟΣΦΟΡΑ-ΖΗΤΗΣΗ. Επίσης αυτή την στιγμή συγκρίνεις τι ακριβώς με την τιμή? Όλοι όπως βέπεις έχουν παράπονο από την τιμή της κάρτας που αναφέρεται σε αυτό το άρθρο, οπότε αβάσιμο το σχόλιο σου. ΄

Εγω μειωνω τον εαυτο μου γιατι επειδη λεω τι ισχυει? Μαλλον εσυ εισαι παραπανω ισχυρογωμον αποτι θα επρεπε. Τι νομιζες οτι ειμαι καποιος ασχετος απο PC? Τα PC ειναι ολη μου η ζωη. Ενα προιον παντα ειναι αναλογο με την τιμη του γιατι οπως ειπες οριζεται απο το ποσο πολυ το θελει ο καταλωτης. Οι καταναλωτες λοιπον εμπειρικα και μονο επειδη ξερουν τι παιζει με AMD ζητουν πιο πολυ Nvidia. Μονος σου πεφτεις σε αντιφασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, animedono είπε

Για 56 το έψηνα, αλλά σε stock έχει καπέλο 100watt  επιπλέον της 2060 και ίδιες επιδόσεις, και από reviews που έχω δει, οι σχετικά φτηνές υλοποιήσεις της δεν λένε και πολλά. Αν η 2060 δεν ξεφύγει πολύ από αρχική τιμή , για μένα είναι μονόδρομος . Περίμενα πως και πως για νέα της navi αλλά δυστυχώς δεν μας έκατσε. Η amd θέλει να ξεφορτώσει το stock  της Μ150.

https://www.youtube.com/watch?v=BOsCvRRTAgw

δν εχει ιδια τιμι εγω ειμαι σουηδια και βρισκω πιο φτηνα την 56. στο βιντεο αν κατσεις να το δεις δειχνη review  που σκοπιμως εχουν ριξει τα φπς των vega.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...