Προς το περιεχόμενο

Rx 580 nitro+ προβλημα στους fans


insomiaistas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 έχω μία RX 580. Μετά την εγκατάσταση  του νέου adrenaline της AMD (ver 18.12.3) οι ανεμιστήρες της κάρτα γραφικών μου δεν σταματάνε να γυρίζουν  με τίποτα,  είναι πάντα σε 800 στροφές σε idle και μεγαλωνουν αναλογα με τον φορτίο . έβαλα MSI afterburner και έβαλα το fan curve Έτσι ώστε να  κλείνουν κάτω από τους 50 βαθμούς , Αλλά και πάλι τίποτα.
και να πειράξω Το Speed\ temperature απο  automatic σε manual δεν γίνεται τίποτα , ουτε με on\off zero rpm. η καμπυλη των rpm στο adrenaline δεν με αφηνει να την βαλω στο 0%
Εννοειται πως εχω κανει reset to default εχω σβησει- ξαναβαλει το afterburner  
 

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, insomiaistas είπε

 έχω μία RX 580. Μετά την εγκατάσταση  του νέου adrenaline της AMD (ver 18.12.3) οι ανεμιστήρες της κάρτα γραφικών μου δεν σταματάνε να γυρίζουν  με τίποτα,  είναι πάντα σε 800 στροφές σε idle και μεγαλωνουν αναλογα με τον φορτίο . έβαλα MSI afterburner και έβαλα το fan curve Έτσι ώστε να  κλείνουν κάτω από τους 50 βαθμούς , Αλλά και πάλι τίποτα.
και να πειράξω Το Speed\ temperature απο  automatic σε manual δεν γίνεται τίποτα , ουτε με on\off zero rpm. η καμπυλη των rpm στο adrenaline δεν με αφηνει να την βαλω στο 0%
Εννοειται πως εχω κανει reset to default εχω σβησει- ξαναβαλει το afterburner  
 

Screenshot_1.png

Μην ανοίγεις και ab και wattman μαζι.

Φτιαξε ενα custom fan curve με ab,εφόσον εχεις κλειστο wattman.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

15 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Μην ανοίγεις και ab και wattman μαζι.

Φτιαξε ενα custom fan curve με ab,εφόσον εχεις κλειστο wattman.

πως κλεινω το wattman ? Αν εννοεις ολα default και να κανω γραφημα απο msi ab το εκανα και παλι δεν κλεινουν

Επεξ/σία από insomiaistas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, insomiaistas είπε

πως κλεινω το wattman ? Αν εννοεις ολα default και να κανω γραφημα απο msi ab το εκανα και παλι δεν κλεινουν

Σωστα αυτο εννοώ.

Για δοκιμασε να βαλεις προηγούμενο οδηγο εαν στο κάνει? 

Αλλιως Uninstall ab και δοκιμασε και το trixx.

Αν στο κανει και πάλι ειναι οι οδηγοι πιθανον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Σωστα αυτο εννοώ.

Για δοκιμασε να βαλεις προηγούμενο οδηγο εαν στο κάνει? 

Αλλιως Uninstall ab και δοκιμασε και το trixx.

Αν στο κανει και πάλι ειναι οι οδηγοι πιθανον

την καμπυλη των fanς στο wattman μπορεις να μηδενισεις τις στροφες? γιατι εγω μπορω να παω τις στροφες τοσο κατω οσο και η φωτογραφια που ποσταρα  πιο πανω (στην φωτο ειναι γκρι λογω defaulτ αλλα αν το βαλω manual παλι δεν μπορω να τις παω κατω κατω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, insomiaistas είπε

την καμπυλη των fanς στο wattman μπορεις να μηδενισεις τις στροφες? γιατι εγω μπορω να παω τις στροφες τοσο κατω οσο και η φωτογραφια που ποσταρα  πιο πανω (στην φωτο ειναι γκρι λογω defaulτ αλλα αν το βαλω manual παλι δεν μπορω να τις παω κατω κατω)

Δεν ξερω να στο απαντήσω αυτο για την 580.

Στην vega64 μου δούλευε.

Όπως έφτιαχνα το fan curve ετσι εμενε.

Βεβαια ποτε εγω δεν έβαζα 0% γιατι παντα ηθελα εστω και ενα 20% να ειναι σε λειτουργία τα φανς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, insomiaistas είπε

την καμπυλη των fanς στο wattman μπορεις να μηδενισεις τις στροφες? γιατι εγω μπορω να παω τις στροφες τοσο κατω οσο και η φωτογραφια που ποσταρα  πιο πανω (στην φωτο ειναι γκρι λογω defaulτ αλλα αν το βαλω manual παλι δεν μπορω να τις παω κατω κατω)

Ειναι γνωστο bug οτι δε παει πιο κατω κ δε δουλευει το zero rpm οταν μπει σε manual κ θα διορθωθει λογικα στην επομενη εκδοση. Το περιεργο ειναι οτι εφοσον εκανες reset επρεπε να σταματανε οι ανεμιστηρες οπως εγινε ακριβως το ιδιο κ σε μενα. Δοκιμασε να απεγκαταστησεις εντελως afterburner κ riva tuner. Κανε επανεκινηση κ ξαναανοιξε wattman και reset στις ρυμισεις του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Το περιεργο ειναι οτι εφοσον εκανες reset επρεπε να σταματανε οι ανεμιστηρες οπως εγινε ακριβως το ιδιο κ σε μενα

Μία από τα ίδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εβαλα μια εκδοση κατω και για 2-3 ωρες δουλευε καλα , μεtα παλι τα ιδια . Μαλλον θεμα των drivers ειναι ,  οποτε δεν ασχολούμαι αλλο και περιμενω patch !

Επεξ/σία από insomiaistas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στους καινούργιους (19.1.1 )γράφουν οτι διορθώθηκε όπως και το σπαστικό με το Notification:

Zero RPM control may fail to enable correctly when toggled on/off in Radeon Settings.
Radeon Settings Advisor may incorrectly suggest older versions of Radeon Software as an update.

Update: Τρίχες και για τα 2, πάλι τα ίδια κάνει , μόλις τους πέρασα :( 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎10‎/‎1‎/‎2019 στις 12:28 ΜΜ, insomiaistas είπε

 έχω μία RX 580. Μετά την εγκατάσταση  του νέου adrenaline της AMD (ver 18.12.3) οι ανεμιστήρες της κάρτα γραφικών μου δεν σταματάνε να γυρίζουν  με τίποτα,  είναι πάντα σε 800 στροφές σε idle και μεγαλωνουν αναλογα με τον φορτίο . έβαλα MSI afterburner και έβαλα το fan curve Έτσι ώστε να  κλείνουν κάτω από τους 50 βαθμούς , Αλλά και πάλι τίποτα.
και να πειράξω Το Speed\ temperature απο  automatic σε manual δεν γίνεται τίποτα , ουτε με on\off zero rpm. η καμπυλη των rpm στο adrenaline δεν με αφηνει να την βαλω στο 0%
Εννοειται πως εχω κανει reset to default εχω σβησει- ξαναβαλει το afterburner  
 

Screenshot_1.png

18.12.2, 18.12.3 και 19.1.1 έχουν πάνω κάτω τα ίδια bugs.

Μπορείς να κάνεις clean uninstall τον driver και ξανά εγκατάσταση και να μην αγγίξεις το wattman καθόλου.

Φτιάξε μια καμπύλη στο afterburner και λογικά θα δουλεύει κανονικά.

Εμένα πέρα από αυτό το πρόβλημα που έβγαζε με τους 2 πρώτους drivers, βγάζει κι ένα άλλο κουλό. Όταν παρακολουθώ ταινία από mpc, pot, ή και vlc, αν πάω να αγγίξω το pan&scan για να γυρίσω σε 16:9 screen (στην ουσία για να κάνω crop τις μαύρες μπάρες), τότε η οθόνη γίνεται ολόκληρη πράσινη, χωρίς να χάνει ήχο και πρέπει να κλείσω τον player και να τον ξανανοίξω. Με οποιονδήποτε από τους παλαιότερους driver δεν έχω κανένα από αυτά τα προβλήματα.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι τετοια τρέλα με πράσινη οθόνη και τρέμουλα κάνει  όταν βάζω HDMI σε τηλεόραση . Τότε βγάζω και ξανά βάζω το HDMI μέχρι να παίξει κανονικά .  Φταίει το Καλώδιο η κάρτα η τηλεόραση ή οι drivers ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Clean uninstall όλα και πέταμα το AB - είναι παλιάς αρχιτεκτονικής και γενικά προβληματικό utility, ειδικά σε λειτουργικά πάνω από win7 και νεότερες κάρτες. Και να το ισιώσουν στην επόμενη έκδοση, θα στραβώσει στη μεθεπόμενη και θα έχεις τα ίδια. Χρησιμοποίησε το Wattman, για το οποίο έχω μόνο την ένσταση ότι το πλήρες πακέτο power management είναι προς το παρόν διαθέσιμο μόνο στις Vega. Θα φτάσει και σε αρκετές RX, σύντομα, λογικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2019 στις 1:10 ΜΜ, insomiaistas είπε

Κατι τετοια τρέλα με πράσινη οθόνη και τρέμουλα κάνει  όταν βάζω HDMI σε τηλεόραση . Τότε βγάζω και ξανά βάζω το HDMI μέχρι να παίξει κανονικά .  Φταίει το Καλώδιο η κάρτα η τηλεόραση ή οι drivers ;

Ακριβώς το ίδιο μου κάνει . Αντί να στρώνουν οι drivers ,χαλάνε μου φαίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...