Προς το περιεχόμενο

H εντυπωσιακή 49 ιντσών Dual QHD οθόνη CRG9 της Samsung υποστηρίζει FreeSync 2 και 120Hz


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, peterako είπε

έμενα χωράει στο γραφείο μου, άλλα αμφιβάλω αν χωράει στο πορτοφόλι μου.

Τεσπα

Μου λέτε ποιοι αγοράζουν όλες αυτές τις εξωφρενικές οθόνες?! Όχι τηλεόραση τοίχος, η άλλη διπλώνει, αυτή είναι ΤΟ μακρινάρι, σε ποιους απευθύνονται!?

Η συγκεκριμένη πολυ ευκολα σε simracers.

Ultrawide triplea super ultrawide ειναι οτι καλυτερο για εξομοιωτές.

2 ώρες πριν, Necrogeddon είπε

απορω τι το βαζουν το freesync. Εκτος του οτι δεν υπαρχει καμια σοβαρη amd καρτα γραφικων να παιξει χαλαρα σε τετοιες αναλυσεις και τετοιο frame rate, οταν ειχα την r9 380 4Gb δεν υπηρχε περιπτωση να ενεργοποησω το freesync στο LG 34UC99 και να μην συνουσιαζοταν ο Διας. Απειρο flickering σε σημειο να θελεις να το σπασεις. Σκατα drivers μια ζωη. Παρτε ενα monitor με gsync να βρειτε την υγεια σας

Εχεις το uc99 ? Εγω εχω το uc98 ... Εντυπωσεις ? Τα μαυρα του πως ειναι ? Με Nvidia παιζει στα 75hz χωριε frame skip? 

Και εγω την UC98 με AMD την ειχα με άπειρα black screen και tearing ασε που δεν επαιζε το 10bit. Τελικα πειρα μια 1080TI και ολα λειτουργούν αψογα ευτυχώς ομως εννοείτε χωρις freesync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Necrogeddon είπε

απορω τι το βαζουν το freesync. Εκτος του οτι δεν υπαρχει καμια σοβαρη amd καρτα γραφικων να παιξει χαλαρα σε τετοιες αναλυσεις και τετοιο frame rate, οταν ειχα την r9 380 4Gb δεν υπηρχε περιπτωση να ενεργοποησω το freesync στο LG 34UC99 και να μην συνουσιαζοταν ο Διας. Απειρο flickering σε σημειο να θελεις να το σπασεις. Σκατα drivers μια ζωη. Παρτε ενα monitor με gsync να βρειτε την υγεια σας

Θα υποστηρίξει και η NVIDIA FREEsync

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα ειναι η απαντηση της 'ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΗ΄ στην LG και στις αλλες εταιρειες που εβγαλαν καινοτομες ιδεες :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι το νέο ρε παιδιά. Πρώτη φορά βλέπεται μόνιτορ? Η samsung έχει το συγκεκριμένο σχέδιο 49άρας εδώ και 3 χρόνια... απλώς εδώ το μόνο νέο που βλέπουμε είναι η υψηλότερη ανάλυση και freesync. Το έχει φίλος και είναι ΤΙΜΙΟΤΑΤΟ μόνιτορ και πανέμορφο και απολαυστικό σε ΟΛΑ.

Επίσης οι φωτογραφίες το δείχνουν τόσο μεγάλο. Δεν είναι. Είναι ακριβώς 2 οθόνες 27άρες 16:9 , τίποτε το ιδιαίτερο. 

Μπράβο στην samsung ! Πολλοί θέλουν την συγκεκριμένη ανάλυση και μέγεθος και παρακαλάνε να βγεί ένα μόνιτορ δίχως καθόλου bezzels να τα βάλουν δίπλα δίπλα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, peterako είπε

Μου λέτε ποιοι αγοράζουν όλες αυτές τις εξωφρενικές οθόνες?! Όχι τηλεόραση τοίχος, η άλλη διπλώνει, αυτή είναι ΤΟ μακρινάρι, σε ποιους απευθύνονται!?

2 πράγματα που μου ήρθαν στο μυαλό :

ηχολήπτες, για να έχουν άνεση στο session και να μπορούν να ελέγχουν εισόδους/εξόδους ήχου

εικονολήπτες/οπερατέρ, για να ελέγχουν πολλά κανάλια εικόνας ταυτόχρονα σε live αναμεταδόσεις, και τώρα που το σκέφτομαι θα με βόλευε απίστευτα γιατί έχω 6 οθόνες stacked. Με 2χ 49' θα ξεμπέρδευα αμέσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..λίγο υπερβολή οι 49', θεωρώ ότι το sweet spot στις ultra-wide είναι το 34' και το 38' (και για γραφείο κ για gaming, πάνω από 38' αναγκάζεσαι να στρίβεις το κεφάλι σα να βλέπεις αγώνα τένις..)

για το χρηματιστήριο τη βλέπω μια χαρά πάντως!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, dhmhtries22 είπε

Μόνιτορ των 800 - 900 € με κάρτα των 60€ το πολύ; Δοκίμασες να βάλεις μια πιο δυνατή κάρτα να δεις τι γίνεται;

Δεν ειναι θεμα αποδοσης, απλα οι drivers για το freesync ειναι χαλια. Απλα googlαρε amd freesync flickering και παρε ποπκορν. Εκτος αυτου, η r9 καινουργια εκανε 300€ και μεταχειρισμενη κανει περιπου 150€

7 ώρες πριν, Agony είπε

Η συγκεκριμένη πολυ ευκολα σε simracers.

Ultrawide triplea super ultrawide ειναι οτι καλυτερο για εξομοιωτές.

Εχεις το uc99 ? Εγω εχω το uc98 ... Εντυπωσεις ? Τα μαυρα του πως ειναι ? Με Nvidia παιζει στα 75hz χωριε frame skip? 

Και εγω την UC98 με AMD την ειχα με άπειρα black screen και tearing ασε που δεν επαιζε το 10bit. Τελικα πειρα μια 1080TI και ολα λειτουργούν αψογα ευτυχώς ομως εννοείτε χωρις freesync.

εμαι απολυτα ευχαριστημενος μετα απο 2 μονιτορ 27UD68 που μου εβγαλαν μια καθετη κοκκινη γραμμη πιξελ αριστερα της οθονης, αυτο μου το εδωσαν σαν αντικατασταση μετα απο πιεση. Πηρα και μια 1080 και ισιωσα. Τα χρωματα ειναι αψογα και μαλιστα σε παιρνει OC στα 85Hz χωρις να εχω παρατηρησει το παραμικρο frame skip. Το μονο κακο τα πλαστικα της LG, τριζουν οταν ζεστενεται απο κρυα και επισης κουνιεται πολυ

Επεξ/σία από Necrogeddon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, peterako είπε

έμενα χωράει στο γραφείο μου, άλλα αμφιβάλω αν χωράει στο πορτοφόλι μου.

Τεσπα

Μου λέτε ποιοι αγοράζουν όλες αυτές τις εξωφρενικές οθόνες?! Όχι τηλεόραση τοίχος, η άλλη διπλώνει, αυτή είναι ΤΟ μακρινάρι, σε ποιους απευθύνονται!?

Θα μπορούσε να έχει επαγγελματική χρήση και όχι Gaming. Ίσως κάποιος σχεδιαστής - μηχανικός που δουλεύει σε μεγάλο project και θέλει να δουλευει ένα αρχείο και να έχει 2-3 ακόμα ανοιχτά για να αντλεί πληροφορίες. Και πάλι πάντως υπερβολή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Necrogeddon είπε

απορω τι το βαζουν το freesync. Εκτος του οτι δεν υπαρχει καμια σοβαρη amd καρτα γραφικων να παιξει χαλαρα σε τετοιες αναλυσεις και τετοιο frame rate, οταν ειχα την r9 380 4Gb δεν υπηρχε περιπτωση να ενεργοποησω το freesync στο LG 34UC99 και να μην συνουσιαζοταν ο Διας. Απειρο flickering σε σημειο να θελεις να το σπασεις. Σκατα drivers μια ζωη. Παρτε ενα monitor με gsync να βρειτε την υγεια σας

Αυτός που θα πάρει αυτή την οθόνη να είσαι σίγουρος ότι δεν θα έχει μόνο μια κάρτα γραφικών. Και μια nvidia να έχεις πάλι κλασμενη και με χαμηλά frames θα είναι σε αυτή την ανάλυση, τωρινό παιχνίδι με ανεβασμένα φίλτρα δεν φτάνει ούτε για πλάκα τα 120 frames .

 

Πάντως είναι άσχημο μακριναρι και δεν μπορώ να το φανταστώ για gaming μόνιτορ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H οθόνη παιδια είναι εντυπωσιακή. Τα  σπαει. Κατοχος εδώ και λίγες μερες  παρόμοιας qled 49 Super ultra-wide οθόνης  . Μόνο στο γραφείο που υπάρχει η οθόνη είναι κόσμησα .Δεν μιλάω για εμπειρια θέασης ... το κατι άλλο . Είχα δυο οθόνες 27αρες και στα παιχνίδια που σπάνια παιζω με χάλαγε πολύ το bezel ανάμεσα στα δυο μόνιτορ. Σε αυτήν την οθόνη τιποτα.......

είναι λιγο μεγάλη όπως λένε πολλοί εδώ αλλά εάν εχεις χώρο και κάποια άλλα πραγματάκια που ακολουθούν την οθόνη η οθόνη τέτοιου είδους είναι μαγεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, επειδή εγώ είμαι κάτοχος 43ρας οθόνης 3840x2160, τοποθετημένη σε κανονική μικρή απόσταση οθόνης, θα πω ότι οι μεγάλες οθόνες σε συνδυασμό με υψηλές αναλύσεις φέρνουν την εμπειρία σε άλλα επίπεδα. Δεν θα θέλετε να ξανά γυρίσετε σε full hd τυπικές οθόνες όπως 27ρες και 29ρες. Και δεν χρειάζεστε να είστε αρχιτέκτονες ή γραφίστες για μια τέτοια οθόνη (απλά enthusiasts αρκεί 😛).

Απλά οι τόσο μεγάλες οθόνες θέλουν άλλον χειρισμό και αντίληψη. Σε μια 27 ας πούμε full hd ο χρήστης δουλεύει σε ένα παράθυρο σε expanded mode (full screen) κάθε φορά. Σε μια 49ρα όπως αυτή ή ας πούμε εγώ στη 43ρα μου έχω οργανώσει έτσι την επιφάνεια εργασίας με το MaxTo όπου έχω ένα βασικό πλαίσιο μπροστά και κάτω, περίπου σε μέγεθος 140% μιας full hd όπου έχω το βασικό παράθυρο όπου δουλεύω και γύρω γύρω έχω μικρότερα παράθυρα κάθε φορά (skype, thunderbird, music player, δεύτερο παράθυρο browser, windows explorer, IDE). Δεν είναι δηλαδή ότι ανοίγεις ένα window και το κάνεις expand σε μια οθόνη 49 ιντσών και περιστρέφεις συνέχεια το λαιμό. Το βασικό πλαίσιο εργασίας είναι ένα τμήμα της οθόνης, κατά προτίμηση κάτω και κέντρο.

Εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με την σπάνια και ελάχιστη περιστροφή του κεφαλιού στη 43ρα. Μάλιστα, η δική μου, παρότι είναι HDR, έχω το φωτισμό στο μηδέν (δλδ πολύ μικρή κι απαλή φωτεινότητα) ώστε να είναι ξεκούραστη η χρήση της. Βάζεις κι ένα 4k wallpaper και είσαι κομπλέ. 😊

Επεξ/σία από philos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...