Προς το περιεχόμενο

προβληματικες βενζινες


tornado

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eγώ πάντως προτιμώ να με κλέβουν στην ποσότητα παρά στην ποιότητα. Το θέμα είναι να μη κάνουν συνδιασμό κ των δύο. Με την οικονομική κατάσταση στην Ελλάδα το βρίσκω κάπως δικαιολογημένο να κλέβουν οι βενζινάδες. Κλέφτες να γίνουν;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 322
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 ώρες πριν, tornado είπε

το ποιντ του θεματος ειναι αν θα πρεπει να γινονται γνωστα τα βενζιναδικα που πουλανε λασπη για σουπερ αμολυβδη....

Καποιο πρατηριο μπορει να κατεβασει την τιμη επειδη δεν θα εχει βαλει μεσα τα προσθετα.. και δεν θα ειναι τυπικος στον καθαρισμο της δεξαμενης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gia_nnis είπε

Καποιο πρατηριο μπορει να κατεβασει την τιμη επειδη δεν θα εχει βαλει μεσα τα προσθετα.. και δεν θα ειναι τυπικος στον καθαρισμο της δεξαμενης..

σε καθε τομεα, οι επαγγελματιες που προσφερουν τετοιες υπηρεσιες πρεπει να κλεινουν,

πες οτι βαζεις βενζινη και αυτη σου προκαλει μια ανεπανορθωτη ζημια, οι μηχανισμοι του κρατους δεν πρεπει να σου παρεχουν προστασια?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, De@th L0rd είπε

Eγώ πάντως προτιμώ να με κλέβουν στην ποσότητα παρά στην ποιότητα. Το θέμα είναι να μη κάνουν συνδιασμό κ των δύο. Με την οικονομική κατάσταση στην Ελλάδα το βρίσκω κάπως δικαιολογημένο να κλέβουν οι βενζινάδες. Κλέφτες να γίνουν;

Στην ποσότητα κλέβουν απο λίγο εως αρκετά.

Στην ποιότητα παίζει να είμαστε και οι πιο σκαρτοι σε όλη την Ευρώπη.

4 λεπτά πριν, tornado είπε

σε καθε τομεα, οι επαγγελματιες που προσφερουν τετοιες υπηρεσιες πρεπει να κλεινουν,

πες οτι βαζεις βενζινη και αυτη σου προκαλει μια ανεπανορθωτη ζημια, οι μηχανισμοι του κρατους δεν πρεπει να σου παρεχουν προστασια?

Μηχανισμοί κράτους;;;; Ελλάδα είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, De@th L0rd είπε

Eγώ πάντως προτιμώ να με κλέβουν στην ποσότητα παρά στην ποιότητα. Το θέμα είναι να μη κάνουν συνδιασμό κ των δύο. Με την οικονομική κατάσταση στην Ελλάδα το βρίσκω κάπως δικαιολογημένο να κλέβουν οι βενζινάδες. Κλέφτες να γίνουν;

Αρα να τους δικαιολογησουμε κιολας?

Μια χαρα λεφτα βγαζουν,μη φοβασαι.Ειδικα οταν κλεβουν.

Μαζευουν τοσα που αν τους πιασουν και τους ριξουν προστιμα κατι χιλιαρικα,τα πληρωνουν και συνεχιζουν και κλεβουν.

Προφανως προτιμω να με κλεψει στη ποσοτητα,παρα να ρεταρει το οχημα η να παρω καμια τρομπα στο χερι.

Τουλαχιστον το κλεψιμο στη ποσοτητα λιγο πολυ μπορεις να το ελεγξεις οταν γεμιζεις τελειως.

Πχ εγω που εχω μηχανη,αν μου βαλει κανα λιτρο παραπανω,θα του κανω ιστορια.Αν το παρακανει σιγα μη τον πληρωσω κιολας.

Απο βενζιναδικο που ηθελε να μου βαλει απο συγκεκριμενη αντλια,σηκωθηκα και εφυγα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι υπάρχουν καλές και κακές εταιρείες ή καλή και κακή βενζίνη.

Η βενζίνη σε όλα τα βενζινάδικα ανεξαρτήτου φίρμας είναι ίδια.Όλα τα βυτία από την ίδια μάνικα του διυλιστηρίου φορτώνουν είτε είναι   ΕΚΟ ,BP , ETEKA , SHELL ή ότι άλλο. Εάν κάποια νοθευτεί θα νοθευτεί από τον πρατηριούχο ή αν σε κλέψει σε λίτρα αυτός θα σε κλέψει.

Εγώ χρόνια από ένα Silk βάζω που έχει την πιο φτηνή στην περιοχή μου και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.Οπότε αν δείτε πρόβλημα απλά αλλάζετε βενζινάδικο .Είναι παραμύθι ότι π.χ. η τάδε μάρκα έχει καλύτερη βενζίνη από τις υπόλοιπες.Όλες ίδιες είναι απλά είναι θέμα μάρκετινγκ και διαφήμισης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα μονο 100αρα ,shell . Oτιδηποτε αλλο μοιαζει ερασιτεχνικο μπροστα της και σε γκαζι και στο πως δουλευει ο κινητηρας και στην καταναλωση. 

Αα βαζω και 97αρα που και που επισης πολλη καλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Playstationjk είπε

Προσωπικα μονο 100αρα ,shell . Oτιδηποτε αλλο μοιαζει ερασιτεχνικο μπροστα της και σε γκαζι και στο πως δουλευει ο κινητηρας και στην καταναλωση. 

Αα βαζω και 97αρα που και που επισης πολλη καλη

σε τι αμάξι, με τι χρήση και πόσα χιλιόμετρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΠροσωπικα μονο 100αρα ,shell . Oτιδηποτε αλλο μοιαζει ερασιτεχνικο μπροστα της και σε γκαζι και στο πως δουλευει ο κινητηρας και στην καταναλωση. 

Αα βαζω και 97αρα που και που επισης πολλη καλη

 

Μηχανες κυριως. Αλλα και κορσα του 2006

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Playstationjk είπε

ΓΠροσωπικα μονο 100αρα ,shell . Oτιδηποτε αλλο μοιαζει ερασιτεχνικο μπροστα της και σε γκαζι και στο πως δουλευει ο κινητηρας και στην καταναλωση. 

Αα βαζω και 97αρα που και που επισης πολλη καλη

Μηχανες κυριως. Αλλα και κορσα του 2006

νομίζω τζάμπα τα χρήματα που δίνεις αλλά δικιά σου τσέπη είναι.

δίνεις 17% παραπάνω χρήματα σε βενζίνη για να κερδίσεις 2% επιδόσεις...

https://www.4troxoi.gr/4tlibrary/article.php?year=2004&month=2&issue=332&cat=Τεχνικά και άλλα&number=9557

Αναφορά σε κείμενο

Μετρήσεις ισχύος και ροπής
Ξεκινώντας από την αμόλυβδη των 95 οκτανίων της bp, η μέγιστη ισχύς στους τροχούς του
Mondeo έφτασε στους 110,3 ίππους στις 6.100 σ.α.λ., με μέγιστη ροπή τα 14,4 χλγμ. στις
4.400 σ.α.λ. Όπως ήταν αναμενόμενο, οι τρεις 100άρες βενζίνες παρουσίασαν καλύτερη
απόδοση. Αναλυτικότερα, με την Ultimate της bp, η μέγιστη ισχύς αυξήθηκε στους 112,1
ίππους στις 6.200 στροφές, ενώ αντίστοιχα αυξημένη ήταν και η ροπή, με μέγιστη τιμή τα
14,8 χλγμ. στις 4.400 σ.α.λ. Με ελαφρώς καλύτερα νούμερα από την Ultimate, η V-Power
Racing 99+ της Shell απέδωσε μέγιστη ισχύ 112,7 ίππους στις 6.100 σ.α.λ., ενώ η ροπή, που
κορυφωνόταν στις 4.400 σ.α.λ., δε μεταβλήθηκε ιδιαίτερα (14,9 χλγμ.). Η μεγαλύτερη τιμή
ισχύος της δοκιμής, μετρημένη στους τροχούς πάντα, προέκυψε από την 100άρα Kinitron της
ΕΚΟ (113,2 ίπποι στις 6.100 σ.α.λ.), με τη μέγιστη ροπή να κυμαίνεται στα επίπεδα των
Ultimate και V-Power Racing (14,8 χλγμ. στις 4.400 σ.α.λ.). Το συμπέρασμα από τη
δυναμομέτρηση δεν αφορά τόσο τις διαφορές μεταξύ των τριών καυσίμων υψηλού αριθμού
οκτανίων, οι οποίες ήταν μικρές στη συγκεκριμένη δοκιμασία, όσο τη βελτίωση που επιφέρουν
στην απόδοση σε σχέση με την αμόλυβδη των 95 οκτανίων.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο ασφαλής λύση είναι να βάζετε βενζίνη από εταιρικά πρατήρια των Ελληνικών Πετρελαίων ===) ΕΚΟ ΚΑΛΥΨΩ (περιλαμβάνει σήματα και της ΕΚΟ και της BP).

 

Problem solved.....next!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΠροσωπικα μονο 100αρα ,shell . Oτιδηποτε αλλο μοιαζει ερασιτεχνικο μπροστα της και σε γκαζι και στο πως δουλευει ο κινητηρας και στην καταναλωση. 

Αα βαζω και 97αρα που και που επισης πολλη καλη

 

Μηχανες κυριως. Αλλα και κορσα του 2006

Εγω την shell δεν την αλλαζω. Ο κινητηρας δουλευει αλλιως οτι και να λετε και δεν ειναι στο μυαλο μου. Απο το να χω προβληματα καλυτερα μερικα ευρω παραπανω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Playstationjk είπε

ΓΠροσωπικα μονο 100αρα ,shell . Oτιδηποτε αλλο μοιαζει ερασιτεχνικο μπροστα της και σε γκαζι και στο πως δουλευει ο κινητηρας και στην καταναλωση. 

Αα βαζω και 97αρα που και που επισης πολλη καλη

Μηχανες κυριως. Αλλα και κορσα του 2006

Εγω την shell δεν την αλλαζω. Ο κινητηρας δουλευει αλλιως οτι και να λετε και δεν ειναι στο μυαλο μου. Απο το να χω προβληματα καλυτερα μερικα ευρω παραπανω 

Στο μυαλο σου ειναι αλλα οτι σε κανει να νιωθεις πιο καλα.

Η 100αρα βενζινη εχει νοημα σε κινητηρες με υψηλη συμπιεση,δηλαδη τουρμπο κτλ.

Η μονη διαφορα που μπορει να εχει,ειναι οτι τη νοθευουν κατα πασα πιθανοτητα λιγοτερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Playstationjk είπε

ΓΠροσωπικα μονο 100αρα ,shell . Oτιδηποτε αλλο μοιαζει ερασιτεχνικο μπροστα της και σε γκαζι και στο πως δουλευει ο κινητηρας και στην καταναλωση. 

Αα βαζω και 97αρα που και που επισης πολλη καλη

Μηχανες κυριως. Αλλα και κορσα του 2006

Εγω την shell δεν την αλλαζω. Ο κινητηρας δουλευει αλλιως οτι και να λετε και δεν ειναι στο μυαλο μου. Απο το να χω προβληματα καλυτερα μερικα ευρω παραπανω 

Και είναι ανάγκη να μας γράψεις τρεις φορές την πρώτη πρόταση;;;;;

Το εμπεδώσαμε.Μόνο 100άρα καίει το corsa και γίνεται πύραυλος και μάλιστα shell.Οτιδήποτε άλλο είναι σαβούρα.horny

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...