Προς το περιεχόμενο

προβληματικες βενζινες


tornado

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ που ρώτησα έναν που την είχε 1,60 και μου έδειξε τα τιμολόγια με 1,48 αγορα πως ένας άλλος στην γειτονια μου την έχει 1,40 μου είπε: την νοθευουν με τολουολιο που είναι φτηνό συνθετικό υποκατάστατο της  βενζίνης που καίγεται γρήγορα και μακροπροθεσμα κανει ζημιά στον κινητήρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 322
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, stefan123 είπε

Εγώ που ρώτησα έναν που την είχε 1,60 και μου έδειξε τα τιμολόγια με 1,48 αγορα πως ένας άλλος στην γειτονια μου την έχει 1,40 μου είπε: την νοθευουν με τολουολιο που είναι φτηνό συνθετικό υποκατάστατο της  βενζίνης που καίγεται γρήγορα και μακροπροθεσμα κανει ζημιά στον κινητήρα...

Όταν η βενζίνη είναι νοθευμένη με τολουολιο  έχει συμπτώματα? (εκτός από την ποιο γρήγορη καύση την βενζίνης που ανέφερες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Candela είπε

Κανένας βενζινάς δεν νοθεύει με νερό, εκτός κι αν είναι πολύ χαζός. Αν νοθεύσει με νερό, η ζημιά θα είναι άμεση 

Μεταφορικη ειναι η εκφραση.Σημασια εχει να μην ειναι νοθευμενη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη η κακή ποιότητα βενζίνης που προκαλεί ζημιά έχει να κάνει και με λάθη στην αποθήκευση και στην διακίνηση, με την διαφορά ότι γίνεται από αμέλεια/άγνοια και όχι με κερδοσκοπικό σκοπό (όπως στην νοθεία)

Πηγή: https://www.gazzetta.gr/plus/article/984114/etsi-notheyoyn-ta-kaysima-stin-ellada-oles-oi-tehnikes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Ειδα και την προηγουμενη αναρτηση σου, και συμφωνω 100%

Ο τυπος ειναι τελειως σκουπιδι

Μου γαμησε το αμαξι. Και μιλαμε αμαξι 21 ετων, οχι τιποτα υπερευαισθητο με συμπιεση 100000 προς 1 και 8πλα τουρμπο.

ατμοσφαιρικο 1.3 75ps γιαπωνεζικο

μου χαλασε 2 φορες τα μπεκ

και τα μπουζι (ιριδιου κιολας) βγηκαν ετσι

IMG_20210505_134415.jpg

 

Τι σκ@τα εχει βαλει μεσα ο τυπος αραγε? Σοβαρη ζημια.. φανταζομαι σε αλλα καινουργια με 838957389475 ευαισθητα μπιμπλικια τι ζημιες εχει κανει. Σημερα συζηταγαμε με το μηχανικο στη δουλεια για το βενζιναδικο αυτο... πριν ερθει στην εταιρια ασχολουταν μοναχα με αυτοκινητα και σε μεγαλο ποσοστο με αερια. Μου ειπε για 4 αν οχι παραπανω περιπτωσεις που δεν θυμαται απο πελατες του που ειχαν γεμισει αεριο απο το πρατηριο αυτο.. Τωρα πως νοθευεται το αεριο δεν εχω ιδεα! Μοναχα για ποσοτητα ηξερα οτι επαιζαν μπαλα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Candela είπε

Εγώ λέω καλύτερα να βρεις κάποιο έμπιστο βενζινάδικο. Και την 100αρα πάλι την νοθεύουν. 

Εγώ στα οχήματά μου βάζω απλή 95αρα βενζίνη από βενζινάδικα που έχω βάλει πολλές φορές βενζίνη και δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα

 

και πως τον βρισκεις τον εμπιστο?

ο τεχνικος μαλιστα μου εκανε και γεωγραφικη κατανομη...

Πειραιως, Λ. Αθηνων και περιξ λεωφοροι Δ. Αττικης εχουν βενζιναδικα υποπτα.

Αντιθετα βενζιναδικα Α. Αττικης και Βορεια προαστεια ειναι καλυτερης τυχης.

Τωρα σορρυ δηλαδη, θα παω κηφισια για να βαλω βενζινα?

 

Η κατοσταρα δεν εχει νοημα να την νοθευσουν γιατι η κινηση της ειναι μαξ 10-20% οποτε εχει μικρο περιθωριο κερδους.

Σου λεω τι μου ειπε ο τεχνικος υπαλληλος οχι την γνωμη μου.

 

Τελος μου συστησε ενα συγκεκριμενο βενζιναδικο κοντα στη περιοχη μου.

Θα παω εκει να κανω μια συζητηση μαζι του, (θα πω την περιπετεια μου δηλαδη) θα βαζω 100αρα και θα ελπιζω να πανε ολα καλα.

Δεν μπορω να κανω την ζωη μου δυσκολη για να βρω ποιος παιρνει το μεταλιο εμπιστοσυνης στα καυσιμα αττικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tornado είπε

Η κατοσταρα δεν εχει νοημα να την νοθευσουν γιατι η κινηση της ειναι μαξ 10-20% οποτε εχει μικρο περιθωριο κερδους.

Γι'αυτό σου βάζουν την 95άρα (την καθαρή) στην τιμή της 100άρας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dark_Nightfall είπε

Γι'αυτό σου βάζουν την 95άρα (την καθαρή) στην τιμή της 100άρας.

και τουλαχιστον γλυτωνεις απο τα συνεργεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tornado είπε

και τουλαχιστον γλυτωνεις απο τα συνεργεια...

Όσο αφορά τους τρόπους νοθείας της 100αρας βενζίνης: 

eee.png.b9e45aee1af1fd263aaaf4e85030492c.png

Πηγή: 

https://www.gazzetta.gr/plus/article/984114/etsi-notheyoyn-ta-kaysima-stin-ellada-oles-oi-tehnikes

Δυστυχώς όπως καταλαβαίνεις υπάρχει περίπτωση να νοθευτεί και με τολουόλιο η 100αρα, που προκαλεί μακροχρόνια ζημιά στο όχημα όπως ανέφερε και κάποιος ποιο πάνω

 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, stefan123 είπε

Λοιπόν,το θέμα είναι να βρεις σωστό βενζινάδικο που να μην κλεβει....Εγώ έχω βρει 2 που όμως τυχαίως είναι και απο τα ακριβότερα...Ένα είναι η avin έξω από το κατ που όσα χρόνια έβαζα και χιλιόμετρα έκανα και δουλευε σωστά ο κινητήρας και πλέον που άλλαξα διαδρομη ο καλιγεριδης-bp στην Ηρακλείου έξω από το δεύτερο νεκροταφείο...

Σε πολύ φτηνά είτε δεν εβγαζα χιλιόμετρα ειτε ο κινητήρας δουλευε σαν παλιο diesel...

Oποτε στο χέρι σου ειναι να βρεις τον σωστό....Αν κλέβει,θα κλέβει σε όλες....

Προσυπογράφω για την AVIN κοντά στο ΚΑΤ. Βενζίνη και πετρέλαιο άριστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, prometheas είπε

Προσυπογράφω για την AVIN κοντά στο ΚΑΤ. Βενζίνη και πετρέλαιο άριστα. 

Εταιρικό πρατήριο είναι ή ιδιωτικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Candela είπε

Εταιρικό πρατήριο είναι ή ιδιωτικό?

εταιρικο, ΚΟΝΚΑΤ

update: μιας και ειμαι συνδρομητης ΑVIN στα εταιρικα πρατηρια ΑΤΤΙΚΗ (ΚΑΤ, METAMORΦΩΣΗ, ΧΑΛΑΝΔΡΙ) δε σου $#@ζουν τα #$@ με προσφορες/100αρα και αλλα. Αντιθετα πηγα σε ενα ασχετο avin κοντα στα πρακτικερ μεταμορφωση και μου πριξαν τα #@#@ απο τη στιγμη που πατησε η ροδα εκει μεσα

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

εταιρικο, ΚΟΝΚΑΤ

update: μιας και ειμαι συνδρομητης ΑVIN στα εταιρικα πρατηρια ΑΤΤΙΚΗ (ΚΑΤ, METAMORΦΩΣΗ, ΧΑΛΑΝΔΡΙ) δε σου $#@ζουν τα #$@ με προσφορες/100αρα και αλλα. Αντιθετα πηγα σε ενα ασχετο avin κοντα στα πρακτικερ μεταμορφωση και μου πριξαν τα #@#@ απο τη στιγμη που πατησε η ροδα εκει μεσα

Γενικά στα εταιρικά πρατήρια της AVIN δεν σε πρήζουν τόσο πολύ όπως στα εταιρικά πρατήρια της shell να βάλεις την ακριβότερη βενζίνη.  

Στα ιδιωτικά πρατήρια της AVIN μπορείς να περάσεις τους πόντους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Candela είπε

Γενικά στα εταιρικά πρατήρια της AVIN δεν σε πρήζουν τόσο πολύ όπως στα εταιρικά πρατήρια της shell να βάλεις την ακριβότερη βενζίνη.  

Στα ιδιωτικά πρατήρια της AVIN μπορείς να περάσεις τους πόντους?

ναι κανονικα. Θεωρητικα πρεπει να εχουν διαφημιστικες ταμπελες για τους ποντους τα ιδιωτικα πρατηρια αλλα μπορεις να ρωτησεις και το πωλητη. Πολυ σπανια και κυριως επαρχια δε συμμετεχουν τα ιδιωτικα στο προγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Shell, τσουρέκια επίσης. Τελευταία ατάκα "Σε τέτοιο αυτοκίνητο, θα βάλετε απλή αμόλυβδη?" "Ναι" (ξερό)
Το έχω βρει τα τελευταία χρόνια μετά από ένα λάθος που μου έβαλε ενισχυμένη αντί για απλή και οριακά δεν τον έβαλα να την πιεί και η έκφραση είναι "Καλησπέρα σας, αμόλυβδη ΑΠΛΗ φουλ". Όλως τυχαίως δεν έχουν υπάρξει παρεξηγήσεις ξανά ποτέ και πουθενά έτσι.

Το καλύτερο ήταν όταν μου είχαν βάλει (σε AVIN αυτό) 64 λίτρα βενζίνης ενώ το αυτοκίνητο έπαιρνε 63 βάσει manual και είχα τουλάχιστον 4-5 μέσα (είχε μόλις ανάψει λαμπάκι). :-) Εκεί απλά δεν ξαναπάτησα. Όλως τυχαίως ήταν (είναι ακόμα, χρόνια μετά) ο φθηνότερος της περιοχής με διαφορά τουλάχιστον 3 λεπτά (συνήθως ~5).

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...