Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση μνήμης σε laptop....Ποιά ταιριάζει;

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας παίδες!

Έχω ένα laptop με επεξεργαστή Ryzen 5 2500U. Διαθέτει μία μνήμη soldered 4 gb και έχω ένα slot ελεύθερο για να προσθέσω ακόμη 4 gb ( max 8 gb )

Η ενσωματωμένη μνήμη δεν ξέρω ποια είναι, αλλά διαθέτει τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

αρχικό 1.png

αρχικό 2.png

Έχω στην διάθεση μου δύο sodimm 4gb και δεν ξέρω ποιο ταιριάζει καλύτερα. Και τα δύο πάντως παίζουν σε dual channel.

Το ένα είναι:  

Αρχικό 3.png

και το άλλο αυτό:

αρχικό 4.png

Ποιο από τα δύο να βάλω; Αν δω κάποια διαφορά; 

Ή υπάρχει κάποιο άλλο να κοιτάξω;

Επεξ/σία από Green Dragon
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε την πρωτη π ειναι στα 2400.. εχει ιδια συχνοτητα με αυτη π φορας κ θα συγχρονισουν μαζι στο dual channel

η δευτερη ειναι στα 2666.. ειναι παρα πολυ ελαχιστη η διαφορα οποτε κ να την βαλεις να παιξει μαζι με την αλλη απλα θα κανει underclock απο 2666 στα 2400.. αρα παλι στο ιδιο αποτελεσμα θα ερθεις

η καλυτερη λυση απο ολα αυτα ειναι να δωσεις τις 2 μνημες των 2400Mhz κ να παρεις αλλη μια στα 2666.. ετσι θα εισαι κερδισμενος στο μεγιστο

• Thanks 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 17/1/2019 στις 4:39 ΠΜ, FarmaS είπε

βαλε την πρωτη π ειναι στα 2400.. εχει ιδια συχνοτητα με αυτη π φορας κ θα συγχρονισουν μαζι στο dual channel

η δευτερη ειναι στα 2666.. ειναι παρα πολυ ελαχιστη η διαφορα οποτε κ να την βαλεις να παιξει μαζι με την αλλη απλα θα κανει underclock απο 2666 στα 2400.. αρα παλι στο ιδιο αποτελεσμα θα ερθεις

η καλυτερη λυση απο ολα αυτα ειναι να δωσεις τις 2 μνημες των 2400Mhz κ να παρεις αλλη μια στα 2666.. ετσι θα εισαι κερδισμενος στο μεγιστο

Σε ευχαριστώ!  Η μνήμη που φοράει το laptop 4gb στα 2400 είναι ενσωματωμένη, οπότε η τρίτη πρόταση σου (που θα ήταν ιδανική) δεν είναι εφικτή.

Από ότι κατάλαβα όποια από τις άλλες δύο που διαθέτω και να βάλω θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα. Σωστά;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 19/1/2019 στις 6:38 ΜΜ, Green Dragon είπε

Σε ευχαριστώ!  Η μνήμη που φοράει το laptop 4gb στα 2400 είναι ενσωματωμένη, οπότε η τρίτη πρόταση σου (που θα ήταν ιδανική) δεν είναι εφικτή.

Από ότι κατάλαβα όποια από τις άλλες δύο που διαθέτω και να βάλω θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα. Σωστά;

Οτι και να βαλεις (πανω απο 2400) οι μνημες θα τρεξουν στα 2400.Παντα η χαμηλοτερη συχνοτητα "κερδιζει".

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.