Προς το περιεχόμενο

Βελτίωση επιπέδου ομιλίας αγγλικών σε λίγες μέρες


kostask91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Όντας σε αναζήτηση εργασίας εδώ και καιρό, μου έκατσε μία πολύ καλή ευκαιρία. Πέρασα από συνέντευξη σε μία εταιρία και τώρα έχω την άλλη βδομάδα συνέντευξη με το διευθυντή ο οποίος είναι Γάλλος και η συνέντευξη θα γίνει στα αγγλικά. 

Προσωπικά λόγω σειρών και ταινιών καταλαβαίνω πολύ καλά, αλλά το πρόβλημα μου είναι στην ομιλία. Τι μου προτείνετε να κάνω για να βελτιωθώ μέσα σε λίγες μέρες; Υπάρχει κάποιο site ή application που να σε προετοιμάζει πχ για συνεντεύξεις; Γιατί με το να πάρω ένα βιβλίο και να ξεκινήσω διάβασμα δε νομίζω να προλαβαίνω.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κι αυτός μπορεί να μη μιλάει καλά, το θέμα είναι να συνεννοηθείς. Δε νομίζω ότι προλαβαίνεις να κάνεις κάτι σε λίγες μέρες, απλά μην αγχώθεις και προσπάθησε να μιλάς απλά και κατανοητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostask91 είπε

Προσωπικά λόγω σειρών και ταινιών καταλαβαίνω πολύ καλά, αλλά το πρόβλημα μου είναι στην ομιλία. Τι μου προτείνετε να κάνω για να βελτιωθώ μέσα σε λίγες μέρες; Υπάρχει κάποιο site ή application που να σε προετοιμάζει πχ για συνεντεύξεις; Γιατί με το να πάρω ένα βιβλίο και να ξεκινήσω διάβασμα δε νομίζω να προλαβαίνω.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Πάρε ένα οποιοδήποτε βιβλίο αγγλικών (εντάξει, όχι επιστημονικο) και αρχισε να το διαβάζεις σαν να το διαβάζεις στη γιαγιά σου. Αργά, σταθερά και δυνατά. Μετά από μερικές μέρες θα δεις διαφορά και ας υπάρχουν λέξεις που δε ξέρεις. 

Το λέω σοβαρά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω νέο ένα θέμα πρέπει να βελτιώσω τα Αγγλικά μου.Είχα πάρει στο Γυμνάσιο το lower και από εκεί και πέρα ξεκίνησε μία φθίνουσα πορεία. Στην ανάγνωση/listening δεν έχω πρόβλημα(να είναι καλά τα βιβλία/σειρές) αλλά στην παραγωγή λόγου είμαι χάλια. Στο γραπτό λόγο κάνω  γραμματικά λάθη και στον προφορικό όταν δεν είναι απλές κουβέντες θα σκαλώσω μέχρι να μου έρθει η κατάλληλη λέξη. Έχετε να προτείνετε κάποια βιβλία για να τα φρεσκάρω και αν γίνεται την άνοιξη να δοκιμάσω για το Proficiency?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3 ώρες πριν, Muchacho είπε

Για να μην ανοίγω νέο ένα θέμα πρέπει να βελτιώσω τα Αγγλικά μου.Είχα πάρει στο Γυμνάσιο το lower και από εκεί και πέρα ξεκίνησε μία φθίνουσα πορεία. Στην ανάγνωση/listening δεν έχω πρόβλημα(να είναι καλά τα βιβλία/σειρές) αλλά στην παραγωγή λόγου είμαι χάλια. Στο γραπτό λόγο κάνω  γραμματικά λάθη και στον προφορικό όταν δεν είναι απλές κουβέντες θα σκαλώσω μέχρι να μου έρθει η κατάλληλη λέξη. Έχετε να προτείνετε κάποια βιβλία για να τα φρεσκάρω και αν γίνεται την άνοιξη να δοκιμάσω για το Proficiency?

http://learnenglish.britishcouncil.org/courses 

8 ώρες πριν, kostask91 είπε

Καλησπέρα σας,

Όντας σε αναζήτηση εργασίας εδώ και καιρό, μου έκατσε μία πολύ καλή ευκαιρία. Πέρασα από συνέντευξη σε μία εταιρία και τώρα έχω την άλλη βδομάδα συνέντευξη με το διευθυντή ο οποίος είναι Γάλλος και η συνέντευξη θα γίνει στα αγγλικά. 

Προσωπικά λόγω σειρών και ταινιών καταλαβαίνω πολύ καλά, αλλά το πρόβλημα μου είναι στην ομιλία. Τι μου προτείνετε να κάνω για να βελτιωθώ μέσα σε λίγες μέρες; Υπάρχει κάποιο site ή application που να σε προετοιμάζει πχ για συνεντεύξεις; Γιατί με το να πάρω ένα βιβλίο και να ξεκινήσω διάβασμα δε νομίζω να προλαβαίνω.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

http://learnenglish.britishcouncil.org/youre-hired

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Έκανα το πρώτο exercise. Φαίνεται πολύ καλό και ευχάριστο μπορώ να πω. Ευχαριστώ πολύ. Αν πάρω τη δουλειά, χρωστάω κέρασμα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...