Προς το περιεχόμενο

lg oled55b8 vs sony kd-55xf9005 vs samsung QE55Q8FN


lef7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ από ότι έχω διαβάσει και έχω καταλάβει είναι άλλο πρόβλημα το Burn In και άλλο το Image Retention.

Το 2ο το λύνει με software η LG και είναι το πιο συνηθισμένο αλλά λύνεται (pixel moving, pixel refresher πως τα λένε). Image Retention μπορεί να σου κάνει και LCD αν και αυτό θα είναι προσωρινό.

Το Burn In αντίθετα είναι η φυσιολογική διαδικασία που συμβαίνει σε αυτές τις τηλεοράσεις όπου τα Pixel είναι αυτόφωτα και μειώνεται φυσιολογικά ο φωτισμός τους όσο περισσότερο χρησιμοποιούνται, με τα γνωστά αποτελέσματα - όπου τα άλλα πιο φωτεινά Pixel με μεγαλύτερο φωτισμό θα σχηματίσουν το "αποτύπωμα (μόνιμο)" αλλά αυτή η διαδικασία είναι "αθροιστική" και όχι συγκυριακή - του στυλ έπαιξα 10 ώρες Call of Duty και μου έμεινε το UI στην τηλεόραση από την πρώτη μέρα. Φυσικά όσο πιο πολύ χρησιμοποιεί κάποιος την ίδια "εφαρμογή" (παιχνίδι, κανάλι κτλ) τόσο πιο ανομοιόμορφα καίει τα "αυτόφωτα". Τα oled panel επίσης έχουν backup φωτισμό από ότι έχω καταλάβει. Με τον καιρό και δεν ξέρω τι μετρήσεις κάνουν, αναπληρώνουν το decay του φωτισμού με φωτισμό που είχαν spare - ώστε να είναι πάντα το ίδιο φωτεινές.

Εν τέλει, από ότι έχω καταλάβει (και να κάνω λάθος κάπου διορθώστε με φυσικά), οι OLED σε αυτό που μειονεκτούν είναι στο πόσο θα κάνουν trigger το OCD του καθενός και πόσο επιρρεπής είναι κάποιος σε αυτό, υποθέτω ανάλογα και την οικονομική του κατάσταση. (αλλιώς το βλέπει κάποιος υποθέτω που μπορεί να τις αλλάζει σαν πουκάμισα).

Όπως και να έχει η XF9005 με το πάναργο android spyware της, το broken netflix app της από ότι διαβάζω με το dolby vision στο τελευταίο update δεν μπορεί να συγκριθεί με ένα oled panel. Το ένα είναι midrange και το άλλο premium. Απλά, δυστυχώς, τυγχάνει στην χώρα μας να μην σκάνε τα panel της Visio με κάτι panel με FALD άπειρων ζωνών που ντροπιάζουν οτιδήποτε LED κυκλοφορεί στην χώρα μας.

Στην εξίσωση/ερώτηση του νήματος - μόνο η Q9FN μπορεί να υπάρχει και αυτό υπό συνθήκες.

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω παντος αυτην την φορα την απεφυγα την oled.δεν ξερω καπου μεσα μου το μετανιωσα.την επομενη φορα ομως θα την κτυπησω...θα την προσεχω λιγακι και οτι θελει ας βγει.δεν θα κατσω να σκασω κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, lef7 είπε

Η χρήση θα είναι για νετφλιξ, ταινιες κατεβασμένες, κανένα streaming ποδοσφαιρικού αγώνα και κανάλια τηλεόρασης από τη γυναίκα. Αυτά κατά βάση. Παιχνίδια δεν έχω παίξει ποτέ.

Το android εχει σοβαρο πλεονέκτημα  ότι μπορεις να αξιοποιήσεις τις εφαρμογές που στριμάρεις δωρεάν ταινίες , ote tv κτλ.

Από την άλλη το pointer της lg μου φάνηκε πολύ βολικό.

καλο το Pointer, αλλα εχε στο νου σου οτι -λογω Bluetooth- μπορεις σε οποιαδηποτε να βαλεις πληκτ-ποντ και να εισαι πολυ πιο ευελικτος...!!!  

 

Επεξ/σία από cabdik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, manoskost είπε

Καλημερα, σε τι αποσταση βλεπεις τη 65αρα που πηρες? τα 3 εως 3.50 μετρα ειναι λιγα για 65αρα?

 3-3.2 μέτρα περίπου. Η αλήθεια είναι ότι το πρώτο απόγευμα μου φάνηκε λίγο κάπως. σκέφτηκα πως μπορεί η 55άρα να ήταν καλύτερη επιλογή, από όταν συνήθισε όμως το μάτι (κάμια ώρα αργότερα) την απολαμβάνω και με το παραπάνω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/1/2019 στις 1:30 ΠΜ, chrisgewrgi είπε

Εγω παντος αυτην την φορα την απεφυγα την oled.δεν ξερω καπου μεσα μου το μετανιωσα.την επομενη φορα ομως θα την κτυπησω...θα την προσεχω λιγακι και οτι θελει ας βγει.δεν θα κατσω να σκασω κιολας.

Εγω δεν την απέφυγα :) Πήρα μια πέρυσι και λειτουργεί όλη μέρα TV/Ταινιες/Netflix. Δεν έχω μπει στη διαδικασία να κάνω τα tests με τα burn-in/image retention/+++. Δε θέλω να γυρίσω πίσω 15 χρόνια όταν κοίταγα όλες τις αποχρώσεις του laptop μου να βρω κανένα καμμένο pixel. Η εικόνα απλά εκπληκτική....τώρα αν "χαλάσει" /χάλασε. Το πιο πιθανό ειναι ομως ότι σε πραγματικές συνθήκες δε θα καταλάβω αν απόχρωση κάποιου pixel  εξασθενίσει... :). Μάλλον η όραση μου θα έχει εξασθενίσει πολύ νωρίτερα.

Επεξ/σία από BTL
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, BTL είπε

Εγω δεν την απέφυγα :) Πήρα μια πέρυσι και λειτουργεί όλη μέρα TV/Ταινιες/Netflix. Δεν έχω μπει στη διαδικασία να κάνω τα tests με τα burn-in/image retention/+++. Δε θέλω να γυρίσω πίσω 15 χρόνια όταν κοίταγα όλες τις αποχρώσεις του laptop μου να βρω κανένα καμμένο pixel. Η εικόνα απλά εκπληκτική....τώρα αν "χαλάσει" /χάλασε. Το πιο πιθανό ειναι ομως ότι σε πραγματικές συνθήκες δε θα καταλάβω αν απόχρωση κάποιου pixel  εξασθενίσει... :). Μάλλον η όραση μου θα έχει εξασθενίσει πολύ νωρίτερα.

σε αυτο δεν εχεις αδικο.    χανουμε πολλες φορες την ουσια για λεπτομερειες.   

 

η OLED πραγματι ειναι η καλυτερη εικονα που εχω δει, μετα τις κορυφαιες PLASMΑ.  ο,τι ισχυε -σχεδον- για Burn-in, Image Retention και για τις PLASMA, ισχυει και για τις OLED. αλλα, πιστευω σε πολυ μικροτερο βαθμο..!  

δεν ειναι αιτια αυτη, για να ΜΗΝ παρεις OLED. στο κατω κατω, αν καποιος φοβαται, ας κανει και μια επεκταση εγγυησης στα 5 χρονια.  Του κερατα.......αν δεν βγαλει τιποτα και στην 5ετια.... τι να πει κανεις?  

 

αν ομως ειναι, λογω τιμης, το καταλαβαινω και δεν μπορω να πω κουβεντα...!!  

 

Επεξ/σία από cabdik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, cabdik είπε

σε αυτο δεν εχεις αδικο.    χανουμε πολλες φορες την ουσια για λεπτομερειες.   

η OLED πραγματι ειναι η καλυτερη εικονα που εχω δει, μετα τις κορυφαιες PLASMΑ.  ο,τι ισχυε -σχεδον- για Burn-in, Image Retention και για τις PLASMA, ισχυει και για τις OLED. αλλα, πιστευω σε πολυ μικροτερο βαθμο..!  

δεν ειναι αιτια αυτη, για να ΜΗΝ παρεις OLED. στο κατω κατω, αν καποιος φοβαται, ας κανει και μια επεκταση εγγυησης στα 5 χρονια.  Του κερατα.......αν δεν βγαλει τιποτα και στην 5ετια.... τι να πει κανεις?  

αν ομως ειναι, λογω τιμης, το καταλαβαινω και δεν μπορω να πω κουβεντα...!!  

Το θεμα ειναι οτι δεν σε καλυπτει η εγγυηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Το θεμα ειναι οτι δεν σε καλυπτει η εγγυηση...

Αν υπάρχει κάτι εμφανές πιστεύω θα το καλύπτει. Αν μπαίνουμε ομως στη διαδικασία να αποδείξουμε ότι υπο συγκεκριμένη γωνία και με συγκεκριμένη μονοχρωμη εικόνα (η οποία ποτέ δε τη δεις σε πραγματικό περιεχόμενο) υπάρχει αλλοίωση κάποιου pixel τότε προφανώς και δε θα το καλύψει.

Δεν θα σου κρύψω ότι πριν την αγοράσω προβληματίστηκα πολύ μιας και το κόστος δεν ειναι μικρό.  Δεν ειναι ομως απογορευτικό αν σκεφτείς ότι κοστίζει οσο ενα ακριβό κινητό (το οποίο μπορεί να σου χαλάσει πολύ πιο εύκολα) ή ενα μεσαίο laptop. Στη δική μου περίπτωση, ηθελα να πάρω μια τηλεόραση για να βλέπω ταινίες τα βράδια και να τις απολαμβάνω μιας και ο χρόνος για σινεμά ειναι πλέον ανύπαρκτος λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων.  Το ερώτημα ειναι αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στη αγορά. Η απάντηση ειναι οχι. Ακόμη και σήμερα, 1 χρόνο μετά, κάθε φορά που βλέπω μια ταινία εντυπωσιάζομαι. Για εμένα, το κόστος αγοράς της τηλεόρασης έχει αποσβεστεί ήδη.

 

 

Επεξ/σία από BTL
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, BTL είπε

Αν υπάρχει κάτι εμφανές πιστεύω θα το καλύπτει. Αν μπαίνουμε ομως στη διαδικασία να αποδείξουμε ότι υπο συγκεκριμένη γωνία και με συγκεκριμένη μονοχρωμη εικόνα (η οποία ποτέ δε τη δεις σε πραγματικό περιεχόμενο) υπάρχει αλλοίωση κάποιου pixel τότε προφανώς και δε θα το καλύψει.

Δεν θα σου κρύψω ότι πριν την αγοράσω προβληματίστηκα πολύ μιας και το κόστος δεν ειναι μικρό.  Δεν ειναι ομως απογορευτικό αν σκεφτείς ότι κοστίζει οσο ενα ακριβό κινητό (το οποίο μπορεί να σου χαλάσει πολύ πιο εύκολα) ή ενα μεσαίο laptop. Στη δική μου περίπτωση, ηθελα να πάρω μια τηλεόραση για να βλέπω ταινίες τα βράδια και να τις απολαμβάνω μιας και ο χρόνος για σινεμά ειναι πλέον ανύπαρκτος λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων.  Το ερώτημα ειναι αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στη αγορά. Η απάντηση ειναι οχι. Ακόμη και σήμερα, 1 χρόνο μετά, κάθε φορά που βλέπω μια ταινία εντυπωσιάζομαι. Για εμένα, το κόστος αγοράς της τηλεόρασης έχει αποσβεστεί ήδη.

Ποια oled έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
10 ώρες πριν, MrSotirakis είπε

Έχω το PS4 pro και θελω να αγοράσω η τη Sony Kd55xf9005 η τη Sony kd55gb8 τι μου προτείνεται .. 

Για ασταμάτητο PS4 Pro πολλές ώρες και για παιχνίδια με στατικά λογότυπα καλύτερα με LCD (KD55XF9005) και όχι με OLED (55AG8) λόγω burn in σε βάθος χρόνου. Αν έχεις τη δυνατότητα δες την KD55XG9505 που είναι μια αναβαθμισμένη 55XF9005.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, asemnos είπε

kd55gb8 ?

55ag8 λαθος μου 

12 ώρες πριν, listener είπε

Για ασταμάτητο PS4 Pro πολλές ώρες και για παιχνίδια με στατικά λογότυπα καλύτερα με LCD (KD55XF9005) και όχι με OLED (55AG8) λόγω burn in σε βάθος χρόνου. Αν έχεις τη δυνατότητα δες την KD55XG9505 που είναι μια αναβαθμισμένη 55XF9005.

Όταν λες αναβαθμισμένη.. τι περισσότερο εχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...