Προς το περιεχόμενο

Αξίζει τώρα η αγορά Apple TV 4K;...


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
4 minutes ago, paredwse said:

... ή επίκειται αναβάθμιση; Έχουν ακουστεί τίποτα ψίθυροι στα σοκάκια των rumor-based ιστοσελίδων; 

Θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο γιατί το τωρινό 4Κ το έβγαλε κάπως "γρήγορα" για να ακολουθήσει τον ανταγωνισμό στο θέμα 4Κ. Εκτιμώ πως θα έχουμε νέο μοντέλο πριν τις παρουσιάσεις του Σεπτεμβρίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης λέγεται ότι θα υπάρξει και δεύτερο φθηνότερο μοντελο Dongle.

Ίσως προς το παρόν συμφέρει να πάρεις το απλό και όχι το 4Κ αν δεν μπορείς να περιμένεις γιατί τίποτα δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ευχαριστώ αμφότερους για τις απαντήσεις! :)

@iYannis δεν ενδιαφέρομαι για φθηνότερο dongle γιατί, συνήθως τα dongle δεν ενσωματώνουν αποθηκευτικό χώρο και για τη χρήση που κάνω στο Apple TV (streaming αρχείων βίντεο από NAS μέσω του Infuse Pro), χρειάζομαι αποθηκευτικό χώρο καθώς το Infuse αποθηκεύει όλα τα metadata στο Apple TV - οπότε γλυκοκοιτάζω το 64άρι .

Φοβάμαι επίσης ότι το dongle, αν υπάρξει, δεν θα μπορεί να είναι HomeKit hub και κάτι τέτοιο είναι βασικό για εμένα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή είμαι χρήστης ATV 4K με mrmc, infuse και steam link, δεν νομίζω ότι καίγονται για αναβάθμιση της συσκευής. Το Nvidia shield του 2015 είναι ότι καλύτερο υπάρχει από πλευράς Android και το ATV4K είναι ήδη πιο γρήγορο κατά 20% από το shield. Παίζει Dolby Vision και Atmos στα stream και με αναπαραγωγή από τοπικό δίκτυο (mrmc και Infuse) σηκώνει άνετα remux ταινίες 70-80GB 4Κ HDR με PCM ήχο έως 7.1 (dolby true HD και DTS HD MA). Η ποιότητα εικόνας είναι αξεπέραστη χάρμα οφθαλμών στην OLED μου. Το steam link δουλεύει πολύ καλά χωρίς lag και καθυστερήσεις. Ο μόνος λόγος αναβάθμισης θα ήταν το Apple arcade αλλά ο Α10Χ ειναι ήδη σκυλί για τα παιχνίδια που θα βγουν, δεν νομίζω να δούμε γραφικά battlefield σε ΑTV games έτσι και αλλιώς. 

Επεξ/σία από iazriel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

το μοναδικό υπερ του atv 4k ήταν HDR standart. Πλέον πολλοί κατασκευαστές androind το υποστηρίζουν,θα σου έλεγα να μην δώσεις τα extra χρήματα εκτός 1) αν η οθόνη σου-τηλεόραση το υποστηρίζει 2) αν όντως κάνεις πολύ συχνά mirror τις apple συσκευές σου σε αυτό οπότε θα χαίρεσαι το απροβλημάτιστο intergration.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 10/07/2019 at 06:17, slaughterer said:

το μοναδικό υπερ του atv 4k ήταν HDR standart. Πλέον πολλοί κατασκευαστές androind το υποστηρίζουν,θα σου έλεγα να μην δώσεις τα extra χρήματα εκτός 1) αν η οθόνη σου-τηλεόραση το υποστηρίζει 2) αν όντως κάνεις πολύ συχνά mirror τις apple συσκευές σου σε αυτό οπότε θα χαίρεσαι το απροβλημάτιστο intergration.

Να σου πω την αλήθεια α) δεν με απασχολεί τι κάνουν οι καστασκευαστές android γιατί δεν έχω καμία συσκευή android (μόνο iOS/macOS συσκευές) οπότε προτιμώ κάτι που ταιριάζει με το οικοσύστημα της Apple και β) αγόρασα τελικά Apple TV 4K 64GB και είμαι πανευτυχής με την ένταξή του στο ευρύτερο οικοσύστημα.

Συν του ότι χρειάζομαι απαραιτήτως ένα HomeKit hub, το οποίο μόνο το Apple TV προσφέρει στην ουσία... :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Apple TV 4K είναι συσκευή που πρωτοεμφανίστηκε το 2017. Αυτόν το Σεπτέμβρη περιμένουμε το καινούργιο μοντέλο που θα υποστηρίζει και την νέα υπηρεσία, το Apple TV+, επομένως αν σε παίρνει να περιμένεις 1-2 μήνες κάντο. Το κόστος θα είναι περίπου το ίδιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/7/2019 στις 5:27 ΜΜ, paredwse είπε

Να σου πω την αλήθεια α) δεν με απασχολεί τι κάνουν οι καστασκευαστές android γιατί δεν έχω καμία συσκευή android (μόνο iOS/macOS συσκευές) οπότε προτιμώ κάτι που ταιριάζει με το οικοσύστημα της Apple και β) αγόρασα τελικά Apple TV 4K 64GB και είμαι πανευτυχής με την ένταξή του στο ευρύτερο οικοσύστημα.

Συν του ότι χρειάζομαι απαραιτήτως ένα HomeKit hub, το οποίο μόνο το Apple TV προσφέρει στην ουσία... :) 

Η λογική πίσω απο την απάντηση μου ήταν,μπορείς να αγοράσεις ένα xiaomi box s 4k για 50€ απο τα γνωστά inernetομάγαζα,με παρεμφερείς δυνατότητες,καλορίζικο,περιμένουμε εντυπώσεις απο το καινούργιο λειτουργικό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, slaughterer said:

Η λογική πίσω απο την απάντηση μου ήταν,μπορείς να αγοράσεις ένα xiaomi box s 4k για 50€ απο τα γνωστά inernetομάγαζα,με παρεμφερείς δυνατότητες,καλορίζικο,περιμένουμε εντυπώσεις απο το καινούργιο λειτουργικό. 

 Απόλυτα σεβαστή η απάντηση και σ’ ευχαριστώ. Απλά εξήγησα και εγώ την δική μου λογική για την αγορά του συγκεκριμένου μηχανήματος. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παιδιά έχω σήμερα την ίδια απορία που είχε και ο φίλος . Μέχρι τον προηγούμενο μήνα χρησιμοποιούσα σαν Plex Player , music player ( Spotify) αλλά και για Netflix  ένα PS4. 

Πριν ένα μήνα όμως το έστειλα μιας και δεν έπαιζα καθόλου παιχνίδια + ότι έκοψα εντελώς το Spotify μιας και έχω εδω και 4-5 μήνες Apple Music family.

Περίμενα να ότι θα ανακοινώσει κάτι στο event του Σεπτεμβρίου ,αλλά τίποτα τελικά.

Επειδή έχω βαρεθεί το τελευταίο μήνα να μεταφέρω το Mac mini απο το γραφείο στο σαλονι για να ακουσω μουσική η να δω καμια ταινία κτλ , έχετε ακούσει τίποτα φήμες για new Apple TV 

σε σύντομο χρονικό διάστημα ή να πάω να πάρω ένα 4Κ τώρα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, AonDuine είπε

Παιδιά έχω σήμερα την ίδια απορία που είχε και ο φίλος . Μέχρι τον προηγούμενο μήνα χρησιμοποιούσα σαν Plex Player , music player ( Spotify) αλλά και για Netflix  ένα PS4. 

Πριν ένα μήνα όμως το έστειλα μιας και δεν έπαιζα καθόλου παιχνίδια + ότι έκοψα εντελώς το Spotify μιας και έχω εδω και 4-5 μήνες Apple Music family.

Περίμενα να ότι θα ανακοινώσει κάτι στο event του Σεπτεμβρίου ,αλλά τίποτα τελικά.

Επειδή έχω βαρεθεί το τελευταίο μήνα να μεταφέρω το Mac mini απο το γραφείο στο σαλονι για να ακουσω μουσική η να δω καμια ταινία κτλ , έχετε ακούσει τίποτα φήμες για new Apple TV 

σε σύντομο χρονικό διάστημα ή να πάω να πάρω ένα 4Κ τώρα ? 

Υπήρχαν φήμες για παρουσίαση νέου Α TV τον Σεπ που μας πέρασε μαζί με τα νέα iPhone, όπως πιθανότατα γνωρίζεις. Δεν έγινε οπότε πάμε για το event του Μαρτίου (άρα Ελλάδα τον Μάιο) το συντομότερο. 

Στην θέση σου θα προχωρούσα τώρα. Το Α TV 4K είναι πολύ γρήγορο, το TV OS υποστηρίζει πολλές εφαρμογές και players.  Δεν αισθάνομαι ότι «λείπει» κάτι. 

Αλλ΄αυτή ειναι μόνο η δική μου άποψη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτά και γώ πιστεύω ότι με καλύπτει το υπάρχων για την δουλειά που το θέλω και πως άνετα βγάζει μια διετία . 
Απλα το καθυστέρησα μέχρι τώρα γιατί μετά το event του Σεπτεμβρίου διάβασα σε ξένα sites και για κάποιο event στα μέσα Οκτωβρίου , αλλά τίποτα . 
Επισης ήλπιζα να το παρουσιάσει τώρα , που βγάζει και το tv+. 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To TV + θα παίζει μια χαρά από την εφαρμογή που ειναι ήδη εγκαυεστημένη στο TV OS. 

Καταλαβαίνω την ανυπομονησία σου για την νέα συσκευή αλλά πραγματικά δεν ξέρω αν αξίζει να περιμένεις .... Κι εγώ την περιμένω μήπως αναβαθμίζω αν στην πραγματικότητα δεν χρειάζεται καθόλου. 

Αν θέλεις ενημέρωσε για την απόφαση σου τελικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για το tv+ δεν εχω αμφιβολία ότι θα παίζει σούπερ , συν ότι θα πάρω και τον free χρόνο . 

Με νοιάζει να έχουν υποστήριξειξει τα επόμενα χρόνια εφαρμογές όπως του Netflix και του Plex  καθώς και το ίδιο το μηχάνημα .

Επίσης θα ήθελα να μου πεις , σε περίπτωση που ξέρεις ,  αν το 4k υποστηρίζει στο wifi   5αρα band , πολύ βασικό γιατι  το streaming ταινιών το κάνω μέσω wifi απο το Mac μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...