Προς το περιεχόμενο

Απορία δώρο Χριστουγέννων


makisperama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά είμαι σε μια εταιρεία περίπου 9 μήνες το θέμα μου είναι ότι δεν έχω πάρει το δώρο Χριστουγέννων...απο τα λίγα που γνωρίζω ότι αυτό είναι παράνομο και ότι το δώρο έπρεπε να μπει μέχρι τις 21 Δεκεμβρίου.. Η απορία μου λοιπόν είναι ότι δεν φοβάται ο εργοδότης;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δώρο αν δεν γίνει καταβολή μεχρι 21 Δεκεμβρίου διώκεται αυτεπάγγελτα χωρίς έξοδα για τον εργαζόμενο. Μίλα με το σωματειο σου γιατί έχεις μπλέξει με λαμόγιο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2019 στις 11:12 ΜΜ, makisperama είπε

Καλησπέρα παιδιά είμαι σε μια εταιρεία περίπου 9 μήνες το θέμα μου είναι ότι δεν έχω πάρει το δώρο Χριστουγέννων...απο τα λίγα που γνωρίζω ότι αυτό είναι παράνομο και ότι το δώρο έπρεπε να μπει μέχρι τις 21 Δεκεμβρίου.. Η απορία μου λοιπόν είναι ότι δεν φοβάται ο εργοδότης;;; 

Αν είσαι στην εταιρία απο την 1η Μαίου και μετά δικαιούσαι ολόκληρο δώρο,αν όχι υπολογίζεται αναλογικά.

Εως τις 21/12 θα έπρεπε να καταβληθεί.Δύσκολο να σε έχει νόμιμα με ένσημα και να μην στο έχει καταβάλει διότι φαίνεται στο ΙΚΑ.Σε έχει με full ένσημα η "μαύρα";

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν είναι όλα μαυρα θα επρεπε να παρει μερος του Δωρου .Αν όμως είναι μαυρα...αστα να πανε !!!Προθεσμια όπως ξαναειπωθηκε μεχρι 23/12 αναλογικα με τον χρονο απασχόλησης από 1/5/2018-31/12/2018.

 

Αυτό που μαλλον είναι νομιμο καποιοι εργοδότες δινουν το Δωρο πχ στις 20/12 αλλα για το μεχρι τοτε διάστημα και για το διστημα από 21/12-31/12 με την επομενη εξοφληση .

Επισης : Αν υπαρχουν προσαυξήσεις στον βασικο μισθο (υπερωριες , Κυριακες κλπ) το δωρο υπολογίζεται με το αθροισμα βασικου μισθου + προσαυξήσεις .

Δεν το κανουν όμως ολοι .Δικο μου ατομο με ιδιες προσαυξήσεις το 2017 και το 2018 το 2017 πηρε δωρο όπως προανεφερα και το 2018 επι του βασικου μισθου.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου δινει εκκαθαριστικα μισθωδοσιας καθε μηνα ?

Πληρωνει μεσω τραπεζας ή στα δινει στο χερι ?

Εαν πληρωνει μεσω τραπεζας και δεν εχει κανει καταθεση με ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ ΔΩΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ κανεις καταγγελια και παει ΑΥΤΟΦΟΡΟ...

Εαν στα δινει στο χερι παιζει να εχει υπογραψει αυτος για εσενα στο εκκαθαριστικο μισθοδοσιας και πρεπει να κανεις καταγγελια στην επιθεωρηση..

Ολα αυτα ισχυουν για το μισθο που σε δηλωνει (εαν σε δηλωνει) και οχι σε αυτα που εχεις συμφωνησει...

Εαν δουλευεις μαυρα κλαφτα....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Αν είσαι στην εταιρία απο την 1η Μαίου και μετά δικαιούσαι ολόκληρο δώρο,αν όχι υπολογίζεται αναλογικά.

Εως τις 21/12 θα έπρεπε να καταβληθεί.Δύσκολο να σε έχει νόμιμα με ένσημα και να μην στο έχει καταβάλει διότι φαίνεται στο ΙΚΑ.Σε έχει με full ένσημα η "μαύρα";

 

3 ώρες πριν, Πανος999 είπε

Σαφως κ θα είναι με μαυρα ή τπτ δηλωμενος 4ωρος 3 μερες τη βδομαδα.. 

Για να μν έβαλε το δωρο, θα εχει πατημα.. 

Και ομως υπαρχουν καποιοι λιγοι που δεν κανουν καν τον κοπο να καταβαλουν το δωρο και μετα να το ζητησουν (εκβιαζοντας με απολυση) πισω, τοσο σιγουροι ειναι οτι δεν θα γινει τιποτα.

 

@makisperamaΑν αντεχεις να χασεις την δουλεια και μαλιστα με τετοιο τροπο*, κανε του καταγγελια, οπως ειπαν και αλλοι γινεται αυτεπαγγελτα και δεν πληρωνεις κατι και μαλιστα κινηται και αυτοφορη διαδικασια (αν την κανεις και καμια Παρασκευη πρωι την καταγγελια ισως και να μεινει ολο το ΣΚ στο κρατητηριο).

*Υπαρχουν μερη στην Ελλαδα οπου αν κανεις καταγγελια μετα δεν θα μπορεις να βρεις δουλεια στην πολη ισως και στον νομό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Και ομως υπαρχουν καποιοι λιγοι που δεν κανουν καν τον κοπο να καταβαλουν το δωρο και μετα να το ζητησουν (εκβιαζοντας με απολυση) πισω, τοσο σιγουροι ειναι οτι δεν θα γινει τιποτα.

@makisperamaΑν αντεχεις να χασεις την δουλεια και μαλιστα με τετοιο τροπο*, κανε του καταγγελια, οπως ειπαν και αλλοι γινεται αυτεπαγγελτα και δεν πληρωνεις κατι και μαλιστα κινηται και αυτοφορη διαδικασια (αν την κανεις και καμια Παρασκευη πρωι την καταγγελια ισως και να μεινει ολο το ΣΚ στο κρατητηριο).

*Υπαρχουν μερη στην Ελλαδα οπου αν κανεις καταγγελια μετα δεν θα μπορεις να βρεις δουλεια στην πολη ισως και στον νομό.

Αυτο ναι..Αλλα ο φιλος δν ειπε οτι του έβαλε δωρο κ το ζητησε πισω.. Απλα δν του εβαλε ποτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Πανος999 είπε

Αυτο ναι..Αλλα ο φιλος δν ειπε οτι του έβαλε δωρο κ το ζητησε πισω.. Απλα δν του εβαλε ποτε..

Ναι, και εγω σου λεω οτι συμβαινει και αυτο. Σε εμενα, στην μια απο τις δυο δουλειες, το ιδιο συνεβει δεν το εβαλε ποτε το δωρο και πολυ αμφιβαλω αν θα το βαλει και ποτε (στην αλλη μου δουλεια ολα καλα, στην ωρα του, σωστο ποσο και εδωσε και κατι της παραπανω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ο νομος ειναι ιδιαιτερα αυστηρος,ειναι γενικα κακη ιδεα να ζητατε αστυνομιες,συλληψεις κτλ εκτος εαν με τον εργοδοτη σας ειστε εντελως σφαγμενοι,δεν σας πληρωνει γενικως,και ειστε απολυτως βεβαιοι οτι προκειται για απατεωνα.

Υπαρχουν εργοδοτες που απλα δεν εχουν να καταβαλουν τα λεφτα,και οι υπολοιποι στον κλαδο δεν θα σας δουν με καλο ματι αν επιχειρησετε να κλεισετε φυλακη εναν εργοδοτη με πραγματικη αδυναμια πληρωμης.

Προσπαθειστε με διαλογο να δειτε τι γινεται,δειξτε κατανοηση,κι αν δεν δειτε φως,ψαξτε αλλου για δουλεια,χωρις πρωτα να εχετε δημιουργησει ασχημο ντορο γυρω απο το ονομα σας

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagos789 είπε

Επειδη ο νομος ειναι ιδιαιτερα αυστηρος,ειναι γενικα κακη ιδεα να ζητατε αστυνομιες,συλληψεις κτλ εκτος εαν με τον εργοδοτη σας ειστε εντελως σφαγμενοι,δεν σας πληρωνει γενικως,και ειστε απολυτως βεβαιοι οτι προκειται για απατεωνα.

Υπαρχουν εργοδοτες που απλα δεν εχουν να καταβαλουν τα λεφτα,και οι υπολοιποι στον κλαδο δεν θα σας δουν με καλο ματι αν επιχειρησετε να κλεισετε φυλακη εναν εργοδοτη με πραγματικη αδυναμια πληρωμης.

Προσπαθειστε με διαλογο να δειτε τι γινεται,δειξτε κατανοηση,κι αν δεν δειτε φως,ψαξτε αλλου για δουλεια,χωρις πρωτα να εχετε δημιουργησει ασχημο ντορο γυρω απο το ονομα σας

Δυστυχως συμφωνω .Ειδικα σε μεγαλες εταιρειες που εχουν πιο καλη "πληροφοριση"

Ίσως κρατουν και ...μητρωο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vagos789 είπε

 

Υπαρχουν εργοδοτες που απλα δεν εχουν να καταβαλουν τα λεφτα

Η μόνη περίπτωση που δεν τον καταγγέλεις είναι αν έχει παραδόσει πινακίδες για το αμάξι, αν έχει μετακομίσει με την οικογένεια σε ισόγειο δυαράκι (αν και τα υπόγεια είναι φτηνότερα αλλά να είμαστε και λίγο μεγαλόψυχοι) και αν ψωνίζει αποκλειστικά στις προσφορές του λιντλ.

 

Γιατί αν δεν τα έχει κάνει αυτά και ταυτόχρονα έχει "αδυναμία πληρωμής" για τους υπαλλήλους του, φυσικά και είναι και απατεώνας και παλιάνθρωπος και πολλά ακόμα.

Επεξ/σία από obby
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, vagos789 είπε

Επειδη ο νομος ειναι ιδιαιτερα αυστηρος,ειναι γενικα κακη ιδεα να ζητατε αστυνομιες,συλληψεις κτλ εκτος εαν με τον εργοδοτη σας ειστε εντελως σφαγμενοι,δεν σας πληρωνει γενικως,και ειστε απολυτως βεβαιοι οτι προκειται για απατεωνα.

Υπαρχουν εργοδοτες που απλα δεν εχουν να καταβαλουν τα λεφτα,και οι υπολοιποι στον κλαδο δεν θα σας δουν με καλο ματι αν επιχειρησετε να κλεισετε φυλακη εναν εργοδοτη με πραγματικη αδυναμια πληρωμης.

Προσπαθειστε με διαλογο να δειτε τι γινεται,δειξτε κατανοηση,κι αν δεν δειτε φως,ψαξτε αλλου για δουλεια,χωρις πρωτα να εχετε δημιουργησει ασχημο ντορο γυρω απο το ονομα σας

Πόση υπομονή να κάνω με την προηγούμενη εταιρία που δεν μου έδωσε άδεια και επίδομα το 2018 για 5 μήνες;Τους τηλεφώνησα μέσα Δεκεμβρίου στο λογιστήριο και είπαν οτι έως το τέλος του έτους θα τα καταθέσουν και οτι το δώρο Χριστουγέννων στις 20-21/12.Το δώρο μπήκε και η λογίστρια ισχυρίστηκε πως το επίδομα αδείας έχει ήδη καταβληθεί όσο εργαζόμουν σε αυτούς.

Τους τηλεφώνησα και πάλι τέλη Δεκεμβρίου αρχές Ιανουαρίου του 2019 και είπε θα μπούν σε λίγες ημέρες,οτι έχει δώσει εντολή.

Θα τους ζητήσω εκκαθαριστικό για το επίδομα αδείας γιατί το ποσό της άδειας που δεν έχω πάρει αλλά μου το έχει πει είναι φυσιολογικό,οχι όμως το επίδομα που υποτίθεται πως πήρα διότι είναι το 1/4 των χρημάτων της άδειας.Πρώτα μάλλον θα τηλεφωνήσω στην επιθεώρηση εργασίας για να μάθω πόσο είναι το επίδομα.

Στην εταιρία που είμαι τώρα 5 μήνες το επίδομα που πήρα είναι το 3πλάσιο σε σχέση με της προηγούμενηςΗ άδεια τα ίδια χρήματα με την προηγούμενη,οπότε το ποσό του επιδόματος δεν είναι σωστό.

Μια χαρά χρήματα έχουν,απλά δεν με έχουν ανάγκη πλέον.Πληρωνόμουν με 1 μήνα καθυστέρηση ενώ η συμφωνία ήταν για 15 ημέρες.Οταν παραιτήθηκα και παραπονέθηκα για την καθυστέρηση πληρωμής ή λογίστρια είπε πως η σύμβαση που υπέγραψα αναφέρει για τις 15 ημέρες.Οταν ζήτησα να μου δείξει την σύμβαση έκανε την παλαβή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...