Προς το περιεχόμενο

Υποχρεωτική Ευρω-ταυτότητα σε βάθος διετίας αποφάσισε η Ε.Ε


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Ευρωπαϊκή Ένωση τα "βρήκε" με τα διαφωνούντα κράτη-μέλη, και δρομολόγησε άμεσο σχέδιο ως προς την πλήρη εφαρμογή της νέας ενιαίας Ευρω-ταυτότητας για όλους τους Ευρωπαίους πολίτες.

Συγκεκριμένα, η νέα ταυτότητα θα έρχεται στην μορφή μίας κοινής πιστωτικής κάρτας, με ενσωματωμένα βιομετρικά στοιχεία όλων των πολιτών της Ε.Ε. Η δημιουργία της ενιαίας ευρω-ταυτότητας στοχεύει στην ενίσχυση της ελεύθερης κυκλοφορίας των πολιτών ανάμεσα στα κράτη-μέλη, με κύριο μέλημα την αποτελεσματικότερη αντιμετώπιση φαινομένων όπως την πλαστογραφία ταξιδιωτικών εγγράφων, την παράνομη μετανάστευση, και τα κρούσματα τρομοκρατίας ανά την Γηραιά Ήπειρο.

Το συμβούλιο της Ε.Ε, φαίνεται ότι κατέληξε σε συμβιβασμό με όλα τα κράτη-μέλη της Ένωσης, για τις νέες κοινές ταυτότητες που πρόκειται να αποκτήσουν 500 εκ. ευρωπαίοι πολίτες, μέσα σε διάστημα 24 μηνών.

Σύμφωνα με διαβαθμισμένο έγγραφο του Συμβουλίου το οποίο συντάχθηκε τον περασμένο Οκτώβριο, η Αυστριακή προεδρία κατάφερε να μεταπείσει ορισμένα διαφωνούντα κράτη-μέλη πάνω σε θέματα που αφορούσαν τον χρόνο αλλαγής του δελτίου, την διάρκεια των υφισταμένων ταυτοτήτων, όσο και ως προς την έκδοση νέων δελτίων από παιδιά κάτω των 12 και πολίτες άνω των 70 ετών.

EuropeanIdCard2_A-1.jpg.04db4413df15ca0753eca62f9003b1ef.jpg.97a74077020bd162503f03ada7e3e7a9.jpg

Πρώτο Θέμα


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 160
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

είμαι δύο ταυτότητες πίσω δηλαδή....

όσοι έχουν και αποτύπωμα πάνω ειναι τρείς! Καιρος ήταν...η εε ειναι λίγο πιο γρήγορη απο τα αποστακτήρια στο τενεσσυ. 

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελικα καλα εκανα και δεν αλλαξα ταυτοτητα τοσα χρονια :P 

Επεξ/σία από Chaos KinG
  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Chaos KinG είπε

τελικα καλα εκανα και δεν αλλαξα ταυτοτητα τοσα χρονια :P 

εγω να δεις που εχω ταυτοτητα απο 1η γυμνασιου και ειμαι 24 τωρα, με κοιτανε καλα καλα στα συνορα, ποσες φορες νομιζα θα με σταματησουν. αντε αλλο ενα χρονακι και να βγαλω αυτη τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη χάσετε τη μεγάλη μας προσφορά! Οι 100 πρώτοι που θα ταυτοποιηθουν κερδίζουν έκπτωση σε αυθεντικά Κωνσταντινατα και σόμπες Κουμτελ!

 

Πέρα από την πλάκα και πολύ άργησε. Άραγε οι Άγγλοι θα βγάλουνε τέτοιες ταυτότητες? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που να κρατάς και την ταυτότητα χάνεται και μέσα στις τσάντες.

Τα είχε πει ο Κοτζίμα με τις νανομηχανές. Μια ενεσούλα είναι σιγά θα παίρνεις και τηλέφωνο βάζοντας το δεξί χέρι στο αυτί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

εγω να δεις που εχω ταυτοτητα απο 1η γυμνασιου και ειμαι 24 τωρα, με κοιτανε καλα καλα στα συνορα, ποσες φορες νομιζα θα με σταματησουν. αντε αλλο ενα χρονακι και να βγαλω αυτη τοτε.

εχω την πρωτη μου ταυτοτητα απο τα 14 και ειμαι 40. το τυπακι στην ταυτοτητα φαινεται λες και δεν εχει συγγενεια με μενα καν

  • Like 13
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

εγω να δεις που εχω ταυτοτητα απο 1η γυμνασιου και ειμαι 24 τωρα, με κοιτανε καλα καλα στα συνορα, ποσες φορες νομιζα θα με σταματησουν. αντε αλλο ενα χρονακι και να βγαλω αυτη τοτε.

εγω ειχα απο το 2002, που ηταν χειρογραφη

ειχα προβλημα σε ουκρανια, νορβηγια, ακομα και στην ελλαδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Ntinaras είπε

εγω ειχα απο το 2002, που ηταν χειρογραφη

ειχα προβλημα σε ουκρανια, νορβηγια, ακομα και στην ελλαδα...

και εγω χειρόγραφη εχω σkεψου ευρωπη με διαβατήριο παω :P

Επεξ/σία από Chaos KinG
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά. Μου αρέσει που το ωραιοποιούν με ένα πιπίνι/μοντέλο/pro,  και μάλιστα με τσαχπινικη πόζα με broad φωτισμό και χαμόγελο. Ε ρε γλέντια. Οι βιομετρικές φωτό απαιτούν πολύ συγκεκριμένα πράγματά... Καμια σχέση με αυτό.

  • Like 17
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

είμαι δύο ταυτότητες πίσω δηλαδή....

 

16 λεπτά πριν, Chaos KinG είπε

τελικα καλα εκανα και δεν αλλαξα ταυτοτητα τοσα χρονια :P 

 

11 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

εγω να δεις που εχω ταυτοτητα απο 1η γυμνασιου και ειμαι 24 τωρα

 

7 λεπτά πριν, vagelisda είπε

εχω την πρωτη μου ταυτοτητα απο τα 14 και ειμαι 40. 

 

7 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

εγω ειχα απο το 2002, που ηταν χειρογραφη

 

Άμα η ταυτότητα δεν γραφει πάνω "Βασιλειον της Ελλάδος" πάλι καλα

Επεξ/σία από MAFAKA
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Άρα καλά καθυστερούσαμε/αναβάλαμε τις "δικές μας" νέες ταυτότητες (με μορφή πιστωτικής), θα βγάλουμε μια και καλή αυτές, οπότε λιγότερα έξοδα...

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...