Προς το περιεχόμενο

Υποχρεωτική Ευρω-ταυτότητα σε βάθος διετίας αποφάσισε η Ε.Ε


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Ntinaras είπε

εγω ειχα απο το 2002, που ηταν χειρογραφη

ειχα προβλημα σε ουκρανια, νορβηγια, ακομα και στην ελλαδα...

Εγώ είχα που έλεγε χριστιανός ορθόδοξος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 160
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

40 λεπτά πριν, Ouranium είπε

Αν προσέξετε την φωτο στο ιριδιζον τμήμα γράφουν 2015 οπότε το 2025 πάμε για μια χώρα λογικά όλη η Ευρώπη...

για να γινει αυτο ,πρεπει να γινει πολιτικη ενωση της ΕΕ...να ψηφιζουμε για προεδρο της ΕΕ....εχει πολλες δεκαετιες δρομο αυτο να για να γινει και ειδικα αυτες τις εποχες που υπαρχουν πολλες αψημαχιες μεταξυ των κρατων της ΕΕ...ο ενας δεν παει τον αλλον και ειδικα με την κριση αυτο εχει ενταθει....ο Μακρόν δεν μπορει να ελενξει καλα τους γαλλους που αντιδρουν ,οι ιταλοι εριξαν πορτα στις ορεξεις της γερμανιας για μετρα ,εμεις κοτες οπως παντα που δεν μπορουμε ουτε με τα σκοπια να παραβγουμε,οι βρετανοι φευγουν ,οι ισπανοι και οι πορτογαλοι βυθισμενοι στα δικα τους οικονομικα προβληματα ,οι αυστριακοι αντιδρουν στα παντα και θελουν κλεισιμο συνορων με ελεγχους  , οι τσεχοι στην κοσμαρα τους ,οι βαλτικες χρεοκοπημενες και πουλημενες απο την εισοδο τους στην ΕΕ...για βαλκανια δε πιανω κουβεντα γιατι θα αρχισουμε να αραδιαζουμε σεντονια ....εαν το 2025 παμε για ενοποιημενη ευρωπη ...εγω θα γινω ο μπατμαν με στολη !!!

  • Like 15
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

59 λεπτά πριν, BorrowedTime είπε

Δεν κατάλαβα. Δηλαδη οι νεες ταυτοτητες που περιμενουμε δεν θα βγουνε; Η ταυτοτητα μας πλεον θα ειναι ευρωπαικη η θα εχουμε 2;

Πάντως Google search με "ευρω ταυτοτητα" βγαζει 2 αρθρα. Πρώτο Θέμα και Αχαια News. Search με european identification δεν βγαζει τιποτα. Στην πηγη του αρθρου γράφει πρώτο θέμα οποτε ειμαι 100% σιγουρος πως δεν ισχυει. Αν το ΠΘ γράφει μια "ειδηση" ακομα και αν την βλεπω μπροστα μου δυσκολα θα την πιστεψω

 

22 λεπτά πριν, dali13gr είπε

Μάλλον το Πρώτο Ψέμα είχε ξεμείνει από ειδήσεις και έγραψε μια παπάντζα. Υποψιάζομαι ότι πρόκειται για την παρακάτω περίπτωση που αναφέρει ότι στις εθνικές ταυτότητες θα μπαίνει και η σημαία της ΕΕ και θα έχουν όλες minimum κοινά χαρακτηριστικά ασφαλείας.

http://www.brusselstimes.com/eu-affairs/13351/european-parliament-committee-approves-new-id-cards

Και μένα δεν μου κόλλαγε η "φρεσκάδα" της είδησης αφού ουσιαστικά από τον περασμένο Απρίλιο έχουμε να μάθουμε ουσιαστικές εξελίξεις ενώ η πηγή του "κομιστή" παραθέτει ευρωπαϊκό έγγραφο με ημερομηνία 30 Οκτωβρίου 2018 που αναφέρεται στις αποφάσεις του Απριλίου. Τεσπά γελάσαμε και απόψε λίγο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Έχω την ταυτότητά βασίλειου της Ελλάδος και σιγά μην την αλλάξω. Μια χαρά κάνω την δουλειά μου με αυτή. Ποια ειναι αυτή η Ευρωπαϊκή ένωση που ξέρει καλύτερα από τον βασιλιά; 

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα ταυτότητα..δεν ξέρω καν σε ποιο συρτάρι είναι χαμένη!!Δεν κουβαλάω κανένα χαρτί πάνω μου όταν βγαίνω έξω..

Βγήκα ένα βράδυ κατά τις 3 για τσιγάρα,φορούσα κουκούλα,είχα και τα μούσια από κάτω και περνάω μπροστά από κάτι μπάτσους και με κοιτούσαν με μισό μάτι..Καμιά μέρα θα με βάλουν μέσα!!:-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έσκασαν δύο τρεις βόμβες στο Παρίσι μερικές τρομοκρατικές ενέργειες σε Μόναχο, Βέλγιο κ.τ.λ. μετά από τα κύματα προσφύγων και μεταναστών από Αφρική και Ασία....

 

...Ήρθε παιδιά μου η στιγμή που θα αποκτήσουμε ταυτοποίηση της προκοπής μπας και σώσουμε τίποτα τώρα στα τελευταία. Βρε άι σιχτίρ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετά λένε η Ευρώπη είναι μπροστά και τέτοιες μλκς κανονικά πρέπει να χουμε ένα nfc picochip στο χέρι που να περνάς τα πάντα όλα μέσα κάρτες, διπλώματα, άδειες, φορολογικές κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται ότι οι δικές μας ταυτότητες θα άλλαζαν εντός του '19. Αν πρέπει να τις ξανά αλλάξουμε σε 2 χρόνια, να βρουν κάποια πατέντα να μην χρειαστεί νέα φωτογραφία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, dali13gr είπε

Μάλλον το Πρώτο Ψέμα είχε ξεμείνει από ειδήσεις και έγραψε μια παπάντζα. Υποψιάζομαι ότι πρόκειται για την παρακάτω περίπτωση που αναφέρει ότι στις εθνικές ταυτότητες θα μπαίνει και η σημαία της ΕΕ και θα έχουν όλες minimum κοινά χαρακτηριστικά ασφαλείας.

http://www.brusselstimes.com/eu-affairs/13351/european-parliament-committee-approves-new-id-cards

Μπα, απλά είναι παλιά είδηση. 

https://www.eunews.it/2018/04/18/ue-terrorismo-carte-identita/103858

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηδη έχει αργήσει πολλα χρόνια......όλα τα άλλα κράτη (ακόμα και τα τριτοκοσμικά αφρικάνικα και η Ασία) εχουν τις νέου τύπου ταυτότητες απο πολύ καιρο πριν.....μόνο το Ελλαδιστάν έχει ξεμείνει σε αυτό το χάλι που το λένε ταυτότητα......μια μπλέ γκουμούτσα τις περισσότερες φορές τσαλακωμένη αφού δεν χωράει στις τσέπες και στο πορτοφόλι, που ακόμα στους παππουδες αναγράφει <<βασίλειον της Ελλάδος και χριστιανός ορθόδοξος και εχει τρύπες απο τις εκλογές>>.

Σε τι ενδιαφέρει μια υπηρεσία ταυτοποίησης του ατόμου, τράπεζα ή  τελωνείο ή οτιδήποτε άλλο  αν είσαι χριστιανός ή βουδιστής, ή Ολυμπιακός ή ΑΕΚ......αυτά είναι προσωπικά δεδομένα άλλοστε???

Ολα τα κράτη γελούν με τις ταυτότητες μας (ακομα και οι  Τούρκοι και οι Αλβανοί......)

Φοβούνται οι κυβερνήσεις την εκκλησία και τους στενόμυαλους  μην πουν οτι φακελώνουν τους πολίτες με το 666 και το σφράγισμα......τέτοια παραμύθια πουλάνε για χρόνια στον κόσμο και μας κρατάνε δεκαετίες πίσω.....

Οπως και να έχει (ακόμα και αληθεια να είναι τα σενάρια συνομωσίας) το ποτάμι της παγκοσμιοποίησης και της εξέλιξης δεν γυρνάει πίσω ούτε η Ελλάδα μπορεί να το φρενάρει....Αναγκαστικά θα ακολουθήσουμε την νέα εποχη, όπως  καναμε με το ευρώ, την ΕΕ, την τεχνολογία, τα κοινωνικά δίκτυα, τα smartphone, κ.λ.π.....

  • Like 6
  • Confused 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσο σοβαρό το θέμα με τις ηλεκτρονικές ταυτότητες ξέρετε ότι μία εταιρεια ιδιωτικη θα έχει όλα τα προσωπικά μας στοιχεία όλων των Ελλήνων καταχωρημένα σε μία βάση δεδομένων έχουνε γίνει πολλά σκάνδαλα με αυτά τα πράγματα είναι πολύ σοβαρό θέμα και από τον τρόπο που η κυβέρνηση αντίδραση σε διάφορα πολιτικά θέματα καταλαβαίνω ότι με τις ταυτότητες είναι να τις πάρουμε τουλάχιστον εγώ δεν θα τη χρησιμοποιώ πουθενά θα περιμένω να σκάσει το πρόβλημα και μετά θα πάρω τη δεύτερη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Tilemaxx said:

Δηλαδή είσαι ικανοποιημένος με το τωρινό κουρελόχαρτο που έχουμε για ταυτότητα; 

 

Δεν ξέρω αν το κατάλαβες, αυτό ήταν σαρκαστικό σχόλιο για ένα μέτρο που θα έπρεπε να είναι σε ισχύ τουλάχιστον απ' το 2005.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...