Προς το περιεχόμενο

Υποχρεωτική Ευρω-ταυτότητα σε βάθος διετίας αποφάσισε η Ε.Ε


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, anax111 είπε

Το θέμα για μένα δεν είναι η ταυτότητα. Είναι η πρόσβαση του πολίτη στις πληροφορίες που καταγράφονται για αυτόν στο τσιπάκι. Ο πολίτης πρέπει να έχει δικαίωμα να γνωρίζει τι αναγράφει ακριβώς το τσιπάκι και αν δεν συμφωνεί να έχει δικαίωμα ενστάσεως. Γιατί όποιος νομίζει πως θα μείνουν στα βιομετρικά στοιχεία κοιμάται τον ύπνο του δικαίου. 

Τα chip αυτά δεν "καταγράφουν" πληροφορίες αλλά αναγνωριστικά (σαν το ΑΦΜ, ονοματεπώνυμο κτλ). Το αναγνωριστικό αυτό πχ σε ένα νοσοκομείο θα μπορούσε να εμφανίσει το ιατρικό ιστορικό σου και την ομάδα αίματος σου, σε ένα αστυνομικό τμήμα τα στοιχεία σου και στην εφορία τα φορολογικά σου στοιχεία.
Αυτά τα δεδομένα δεν μπορούν να αποθηκευτούν σε τόσο μικρές μνήμες αλλά ακόμα και αν μπορέσουν δεδομένου ότι αλλάζουν συνέχεια δεν υπάρχει λόγος. Αποθηκεύονται σε ένα server και υποθέτω ότι με το αναγνωριστικό που θα υπάρχει στο chip θα κατεβαίνουν στην αρμόδια υπηρεσία.

Από το 2000 μας καίτε το κεφάλι με τα τσιπ στα χέρια, με το χάραγμα και ότι βλέπετε σε ταινίες. Ακόμα να ξυπνήσετε από τον ύπνο του δικαίου; 2019 και ένας 15χρονος πιτσιρίκος μπορεί στο σπίτι του να τυπώνει Ελληνικές ταυτότητες πλέον, τι δεν καταλαβαίνετε;

btw το άρθρο μοιάζει μούφα αλλά η Ευρώπη χρειάζεται κοινή ταυτότητα που να είναι απαραβίαστη και να παρέχει βασικές ιατρικές γνώσεις για τον χρήστη της όπως ομάδα αίματος και αλλεργίες.

Επεξ/σία από orgixmh
  • Like 6
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 160
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Η "Ευρώπη" είναι σουρωτήρι αλλά σε σχέση με το κλχαρτο την ελλ. ταυτότητα ok είναι βελτίωση . Αρκεί να μη χρειάζεται να την αλλάζεις και σε τράπεζες και εφορίες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμην και πότε.... Μακαρί να το αναλαμβανε και ευρωπαική υπηρεσία για να γινόταν στην ώρα του.... 10 χρονια λένε πως θα άλλαζαν τις ελληνικές ...και τίποτα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει να είμαστε η μόνη χώρα της Ευρωπαικής Ένωσης που έχουμε αυτό το πλαστικοποιημένο χαρτί που το ονομάζουμε ταυτότητα.

Από όσα γνωρίζω Βουλγαρία και Ρουμανία είχαν βιομετρική πολύ μπουν στην Ευρωπαική Ένωση. Εμάς μας έφαγε το 666 και το πολιτικό κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Είναι θέμα χρόνου να γνωρίζει το κράτος και οι εργοδότες το ιατρικό ιστορικό και να ρίχνουν άκυρα.Ξεχάστε τις ψευδείς πληροφορίες στα βιογραφικά.

Το ιατρικό απόρρητο δεν μπορεί να παραβιαστεί, προστατεύεται μέσω διάφορων άρθρων του Κώδικα Ιατρικής Δεοντολογίας και του Ποινικού Κώδικα. Ούτε ο ίδιος ο δικαστής δεν μπορεί να εξετάσει τον ιατρό-μάρτυρα για να του δώσει τέτοιες πληροφορίες. Αλλά πράγματι, συμφωνώ με το ότι πολλοί θα ήθελαν να ξέρουν για να ρίχνουν τα άκυρα που λες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν απορρίπτω εντελώς ακόμα την είδηση (θέλω να πιστεύω πως ο αρθρογράφος έχει κάνει μια περεταίρω έρευνα) άλλα το ότι η μοναδική πηγή είναι το Πρώτο Ψέμα εμένα προσωπικά δεν μου κάθεται καλά!

Ξέρουμε τι λαμόγια υπάρχουν σε αυτή την κωλό φυλλάδα, τι παιχνίδι παίζουν και πόση παραπληροφόρηση έχει πέσει από αυτούς (σε παρά πολλές ειδήσεις στο παρελθόν)! 

Οπότε κρατάω τις επιφυλάξεις μου ως προς την ορθότητα της είδησης! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, vagelisda είπε

εχω την πρωτη μου ταυτοτητα απο τα 14 και ειμαι 40. το τυπακι στην ταυτοτητα φαινεται λες και δεν εχει συγγενεια με μενα καν

χαχαχαχαχα...#metoo....συμπάσχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο μοιάζει πιο πολύ για κάρτα υγείας για όταν λας στο εξωτερικό πχ σχολικές εκδρομές.. Μια παρόμοια είχα βγάλει πριν 6 με 7 χρόνια απλά δεν είχε φωτογραφία.. Τέλος πάντων ότι τους κατέβει κάνουν στην ΕΕ λες και το πρόβλημα ήταν οι ταυτότητα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε καιρός ήταν μόλις έκανα αίτηση και για νέο δίπλωμα να σταματήσω να κουβαλάω κουμουτσα πορτοφόλι , ένα μικρό που να παίρνει 4-5 κάρτες και κανά 2 χαρτονόμισματα και είσαι μινιμαλ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...