Προς το περιεχόμενο

Υποχρεωτική Ευρω-ταυτότητα σε βάθος διετίας αποφάσισε η Ε.Ε


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 160
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τρεχτε να την παρετε ελληναρες  σε λιγα χρονια θα σας πουν οτι χανονται ευκολα και ειναι επικυνδινες γιατι εχουν βιομετρικα στοιχεια φερε το χερακι σου 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, glight said:

Επιτέλους! Με το παπακύρηγμα που έχουμε σαν κράτος μείναμε 70 χρόνια πίσω σε αυτό το θέμα. Οι ταυτότητές μας είναι πάρα πολύ εύκολο να πλαστογραφηθούν. Και θα πρέπει επίσης να δίνεται αριθμός γέννησης σε κάθε βρέφος που θα αναγράφεται πάνω σε αυτήν την ταυτότητα.

Εμείς και η Ουγκάντα συμβαίνει να γεννιούνται παιδιά και να μην έχουν αριθμό πρωτοκόλου. Αναρωτιέμαι τι μπίζνα παίζει εκεί από πίσω. 

Τα έλεγε ο καημένος απ’ το 2013 αλλά δεν πρόλαβε να το δει. 

 https://www.google.gr/amp/s/www.newsbeast.gr/greece/arthro/470525/o-amka-stin-astunomiki-tautotita-kai-os-afm%3famp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, katman2000 said:

τρεχτε να την παρετε ελληναρες  σε λιγα χρονια θα σας πουν οτι χανονται ευκολα και ειναι επικυνδινες γιατι εχουν βιομετρικα στοιχεια φερε το χερακι σου 

Αρα κατι ξερουμε εμεις που εχουμε την τεραστια χειρογραφη ταυτοτητα. Ειμαστε προστατευμενοι απο τις τεχνολογιες και ολα τα κακα που φερνει.

Εγω λεω να σκαλισουμε ταυτοτητες σε μενιρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, LeonV12 είπε

Καλα ας φτιαξουν τη λαθρομεταναστευση και ας ταυτοποιησουν πρωτα αυτους και εμεις πιστεψε με ειμαστε οι τελευταιοι που θα θεωρηθουμε δημοσιοι κινδυνοι.

εσύ όμως είσαι με εμάς ή με τους άλλους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι βιαζεστε να βγαλετε μια ταυτοτητουλα οπως αυτη της photo, μπορειτε να την παραγγειλετε αμεσα απο εδω:

https://dokumencik.com.pl/product/european-id-card-2-2/?lang=en

Προλαβετε τωρα που εχει εκπτωσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Kwsths67 είπε

εγω να δεις που εχω ταυτοτητα απο 1η γυμνασιου και ειμαι 24 τωρα, με κοιτανε καλα καλα στα συνορα, ποσες φορες νομιζα θα με σταματησουν. αντε αλλο ενα χρονακι και να βγαλω αυτη τοτε.

εμενα ο κουμπαρος μου ειναι 52 και εχει ταυτοτητα ιδια απο τα 14 καλα εισαι χαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι και εγω ειμαι πισω 3 ταυτότητες και μονο για λόγους cultίλας θα ηθελα να κρατήσω τη παλια :P

με το καλό να ερθει η καινουργια ομως που και πιο ευκολα μπαινει στα πορτοφολια και προφανως αντιγράφεται δυσκολότερα απο ενα απλο χαρτί χειρόγραφο κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, katman2000 είπε

τρεχτε να την παρετε ελληναρες  σε λιγα χρονια θα σας πουν οτι χανονται ευκολα και ειναι επικυνδινες γιατι εχουν βιομετρικα στοιχεια φερε το χερακι σου 

Από το 2006 έχουμε τα ηλεκτρονικά διαβατήρια και μέχρι στιγμής, όλα καλά... 

2 ώρες πριν, sistah είπε

Αρα κατι ξερουμε εμεις που εχουμε την τεραστια χειρογραφη ταυτοτητα. Ειμαστε προστατευμενοι απο τις τεχνολογιες και ολα τα κακα που φερνει.

Εγω λεω να σκαλισουμε ταυτοτητες σε μενιρ.

 

xa.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, orgixmh είπε

Τα chip αυτά δεν "καταγράφουν" πληροφορίες αλλά αναγνωριστικά (σαν το ΑΦΜ, ονοματεπώνυμο κτλ). Το αναγνωριστικό αυτό πχ σε ένα νοσοκομείο θα μπορούσε να εμφανίσει το ιατρικό ιστορικό σου και την ομάδα αίματος σου, σε ένα αστυνομικό τμήμα τα στοιχεία σου και στην εφορία τα φορολογικά σου στοιχεία.
Αυτά τα δεδομένα δεν μπορούν να αποθηκευτούν σε τόσο μικρές μνήμες αλλά ακόμα και αν μπορέσουν δεδομένου ότι αλλάζουν συνέχεια δεν υπάρχει λόγος. Αποθηκεύονται σε ένα server και υποθέτω ότι με το αναγνωριστικό που θα υπάρχει στο chip θα κατεβαίνουν στην αρμόδια υπηρεσία.

Από το 2000 μας καίτε το κεφάλι με τα τσιπ στα χέρια, με το χάραγμα και ότι βλέπετε σε ταινίες. Ακόμα να ξυπνήσετε από τον ύπνο του δικαίου; 2019 και ένας 15χρονος πιτσιρίκος μπορεί στο σπίτι του να τυπώνει Ελληνικές ταυτότητες πλέον, τι δεν καταλαβαίνετε;

btw το άρθρο μοιάζει μούφα αλλά η Ευρώπη χρειάζεται κοινή ταυτότητα που να είναι απαραβίαστη και να παρέχει βασικές ιατρικές γνώσεις για τον χρήστη της όπως ομάδα αίματος και αλλεργίες.

Συμφωνώ και συμπληρώνω οτι  απο τι στιγμη που θα υπαρχει το ΑΦΜ  -ΑΜΚΑ αυτοματα τα ιατρικά δεδομενα  και τα οικονομικά στοιχεια ειναι στο <<πιατο>> αφου φορτώνονται απο τη βαση δεδομενων του ΕΟΠΥ και του ΑΑΔΕ σε κλασματα δεπτερολεπτου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...