Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic - Πληροφορίες


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επανάσταση δε νομίζω. Πάλι θα έβρισκαν κάποιον τρόπο να δικαιολογήσουν την κίνηση της αγαπημένης εταιρίας τους. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, JohnVani18 είπε

Υπάρχουν αρκετά flame-wars σε σχετικά άρθρα αν παρακολουθείς, ειδικά στο fb.

Συνήθως είναι του τύπου "Τι να κάνεις τα παλιά παιχνίδια", "Δεν έχετε παιχνίδια και παίζετε τα παλιά", τέτοιου είδους.

Όσο για το ποιός δεν το θέλει, αυτός που θέλει την έγκριση ότι αγόρασε την σωστή κονσόλα, που παράλληλα θέλει να αποδείξει ότι έκανες λάθος αγορά.

Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναί.. Όταν μου λένε ότι δεν έχω παιχνίδια να παίξω σε μια κονσόλα, άτομα που δεν την έχουν και αναπαράγουν ότι άκουσαν άπο κάποιους, κάτι πάει στραβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Πραγματικά πάντως αναμένω πως και πως την επόμενη γενιά για να δω πως θα χειριστούν το Backwards Compatibility αλλά περισσότερο το Crossgen κομμάτι (Forward Compatibility). Θα παίζει το 5 του 4? Ναι θα παίζει ωραία. Το 4 τι γίνεται? Παίρνει δικές του εκδόσεις ακόμα και το 5 τις παίζει enhanced ή μη, με patch ή Boost mode v2.0?

Τις εκδόσεις του 5 τις παίζει το 4? Βγαίνουν άλλες εκδόσεις? Γειώνεις το τεράστιο κοινό του 4, ενώ προσπαθείς αναγκαστικά ή μη να τους κάνεις να μεταβούν στην επόμενη κονσόλα? Και αν τις παίζει το 4 του 5, πως πείθεται ο άλλος να κάνει την μετάβαση και να μην πει - δεν βαριέσαι - αργότερα και δεν μιλάω για εμάς του φορουμάδες αλλά για το "απλό" κοινό έξω  - του Fifa και Cod. Δεν βάζεις καν BC? Τότε κάνεις reset την γενιά και χάνεις πόντους από το κοινό όπως εμείς που το ψάχνουμε με τεράστια backlogs κλπ., κλπ... 

Και τέλος πότε θα κοπεί ο ομφάλιος λώρος από την προηγουμένη γενιά?

Αυτούς που λυπάμαι όμως περισσότερο είναι τους devs. Έκδοση για slim, έκδοση για pro, έκδοση για S έκδοση για X, έκδοση για PS5 και αν βγουν αληθινές οι φήμες άλλες 2 εκδόσεις για τα Xbones 2?

Κακό χαμό προβλέπω και δεν θα μου έκανε εντύπωση sony-ms να παίζουν κρυφτούλι σκύλος-γάτα για να κυκλοφορήσουν την κονσόλα τους μετά τον άλλον για να μετρήσουν αντιδράσεις του κοινού. Το οποίο κοινό, πλέον, για εμένα, θεωρεί δεδομένη την συμβατότητα όπως π.χ. στα κινητά - έστω για κάποιες γενιές.

Το ps4  να παιζει του ps5   δυσκολα βλεπω να συμβαινει .

Ειναι ευλογοι παντως οι προβληματισμοι σου ,υπαρχουν πολλα πρακτικης και εμπορικης  φυσεως προβληματα στο bc  που εμεις ως gamers  τεινουμε να τα  παραβλεπουμε .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Πραγματικά πάντως αναμένω πως και πως την επόμενη γενιά για να δω πως θα χειριστούν το Backwards Compatibility αλλά περισσότερο το Crossgen κομμάτι (Forward Compatibility). Θα παίζει το 5 του 4? Ναι θα παίζει ωραία. Το 4 τι γίνεται? Παίρνει δικές του εκδόσεις ακόμα και το 5 τις παίζει enhanced ή μη, με patch ή Boost mode v2.0?

Τις εκδόσεις του 5 τις παίζει το 4? Βγαίνουν άλλες εκδόσεις? Γειώνεις το τεράστιο κοινό του 4, ενώ προσπαθείς αναγκαστικά ή μη να τους κάνεις να μεταβούν στην επόμενη κονσόλα? Και αν τις παίζει το 4 του 5, πως πείθεται ο άλλος να κάνει την μετάβαση και να μην πει - δεν βαριέσαι - αργότερα και δεν μιλάω για εμάς του φορουμάδες αλλά για το "απλό" κοινό έξω  - του Fifa και Cod. Δεν βάζεις καν BC? Τότε κάνεις reset την γενιά και χάνεις πόντους από το κοινό όπως εμείς που το ψάχνουμε με τεράστια backlogs κλπ., κλπ... 

Και τέλος πότε θα κοπεί ο ομφάλιος λώρος από την προηγουμένη γενιά?

Αυτούς που λυπάμαι όμως περισσότερο είναι τους devs. Έκδοση για slim, έκδοση για pro, έκδοση για S έκδοση για X, έκδοση για PS5 και αν βγουν αληθινές οι φήμες άλλες 2 εκδόσεις για τα Xbones 2?

Κακό χαμό προβλέπω και δεν θα μου έκανε εντύπωση sony-ms να παίζουν κρυφτούλι σκύλος-γάτα για να κυκλοφορήσουν την κονσόλα τους μετά τον άλλον για να μετρήσουν αντιδράσεις του κοινού. Το οποίο κοινό, πλέον, για εμένα, θεωρεί δεδομένη την συμβατότητα όπως π.χ. στα κινητά - έστω για κάποιες γενιές.

Ε οτι γινεται παντα θα γινει στην αρχη θα βγαινουν και για τις 2 κονσολες με την εκδοση του ps4 εντελως πετσοκομενη για να σπρωχνουν τον κοσμο να αγορασει το 5.μολις κτισουν μια ικανοποιητικη βαση με ps5 θα σταματησουν την υποστηριξη.και μετα ενας ενας το ταμειο παρακαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fotis13 είπε

Το ps4  να παιζει του ps5   δυσκολα βλεπω να συμβαινει .

Ειναι ευλογοι παντως οι προβληματισμοι σου ,υπαρχουν πολλα πρακτικης και εμπορικης  φυσεως προβληματα που εμεις ως gamers  τεινουμε να τα  παραβλεπουμε .

Δεν θα τα παιζει και αν θελετε τη γνωμη μου, ισως και να ειναι καλυτερο αυτο. Δεν θα μπορει να σημαινει καλα πραγματα για την ιπποδυναμη του πσ5 αν τα παιζει και το πσ4 προ, γιατι για το απλο δεν το συζητω, εκτος κι αν μιλουμε για το τελειο scalability στα επομενης γενιας παιχνιδια.

Ασχετο-σχετικο τωρα να προσθεσω πως για το Χ που ειναι πιο ισχυρο, ισως να ισχυσει προς τα μπροστα συμβατοτητα. Μενει να το δουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Sir_Teraflop said:

Πραγματικά πάντως αναμένω πως και πως την επόμενη γενιά για να δω πως θα χειριστούν το Backwards Compatibility αλλά περισσότερο το Crossgen κομμάτι (Forward Compatibility). Θα παίζει το 5 του 4? Ναι θα παίζει ωραία. Το 4 τι γίνεται? Παίρνει δικές του εκδόσεις ακόμα και το 5 τις παίζει enhanced ή μη, με patch ή Boost mode v2.0?

Τις εκδόσεις του 5 τις παίζει το 4? Βγαίνουν άλλες εκδόσεις? Γειώνεις το τεράστιο κοινό του 4, ενώ προσπαθείς αναγκαστικά ή μη να τους κάνεις να μεταβούν στην επόμενη κονσόλα? Και αν τις παίζει το 4 του 5, πως πείθεται ο άλλος να κάνει την μετάβαση και να μην πει - δεν βαριέσαι - αργότερα και δεν μιλάω για εμάς του φορουμάδες αλλά για το "απλό" κοινό έξω  - του Fifa και Cod. Δεν βάζεις καν BC? Τότε κάνεις reset την γενιά και χάνεις πόντους από το κοινό όπως εμείς που το ψάχνουμε με τεράστια backlogs κλπ., κλπ... 

Και τέλος πότε θα κοπεί ο ομφάλιος λώρος από την προηγουμένη γενιά?

Αυτούς που λυπάμαι όμως περισσότερο είναι τους devs. Έκδοση για slim, έκδοση για pro, έκδοση για S έκδοση για X, έκδοση για PS5 και αν βγουν αληθινές οι φήμες άλλες 2 εκδόσεις για τα Xbones 2?

Κακό χαμό προβλέπω και δεν θα μου έκανε εντύπωση sony-ms να παίζουν κρυφτούλι σκύλος-γάτα για να κυκλοφορήσουν την κονσόλα τους μετά τον άλλον για να μετρήσουν αντιδράσεις του κοινού. Το οποίο κοινό, πλέον, για εμένα, θεωρεί δεδομένη την συμβατότητα όπως π.χ. στα κινητά - έστω για κάποιες γενιές.

Πλέον που το υλικό είναι πολύ κοντά, δεν έχουν δικαιολογία να μη δεν παίζουν του 4 στο 5.

Τώρα του 5 στο 4 δεν παίζει.. Λογικά θα γίνει ότι έγινε και με τα PS3/360 όταν βγήκαν τα PS4/One, cross-gen για μερικά χρόνια μέχρι να μεγαλώσει η βάση χρηστών στις νεώτερες κονσόλες. Δε νομίζω να θέλουν να χάσουν μερίδιο αγοράς οι εταιρίες, ενώ η μεταφορά θα είναι πολύ εύκολη μιας και είναι ίδια αρχιτεκτονική πλέον οι κονσόλες.

Λογικά 2 χρόνια αφού βγούν οι νέες..

Μπα.. Οι μηχανές πλέον είναι scalable, απλά θα κόβουν features και θα ρυθμίζουν ανάλογα για να τρέξει στο κατώτερο μοντέλο. Όπως έκαναν και τώρα, πρώτα το στήνουν στο δυνατό μοντέλο και μετά το μεταφέρουν στο βασικό.

Η ΜS έμαθε πολλά σε αυτή τη γενιά. H Sony από την άλλη με την επιτυχία του 4 καλοέμαθε, όπως και με το PS2 και έφαγε τα μούτρα της με το PS3. Ελπίζω να σταματήσει το χάιδεμα του κοινού σιγά-σιγά, αν και δεν φαίνεται για την ώρα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εδω θα βλεπουμε στην αρχη.μεχρι που ειπε ο φιλος πιο πανω να περασουν κανα 2 χρονακια για να το σταματησουν.ε ενδιαμεσα θα βγαινει και κανα exlusive ισως για το 5.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν έχει backwards comp θα πάρω πρώτος το φτυάρι :P Καμιά δικαιολογία και η Ms σου δίνει τροποποιημενο digital download που παίζει δε πα να ναι και από περασμένες δεκαετίες που λέγανε τα φανμπογια ότι για τεχνικούς λογούς μπλα μπλα . Ελπίζω να μάθανε το μάθημα τους με τη φούσκα του PSnow .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για  " mid gen "  οπως  το ps4 pro  θα εχουμε στην καινουρια γενια τι λετε ?

Εγω πιστευω πως θα εχουμε   ωστε να ειναι παντα update to hardware για τα δεδομενα των κονσολων  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fotis13 είπε

Για  " mid gen "  οπως  το ps4 pro  θα εχουμε στην καινουρια γενια τι λετε ?

Εγω πιστευω πως θα εχουμε   ωστε να ειναι παντα update to hardware για τα δεδομενα των κονσολων  .

Αν εννοείς όπως ps4 και ps4 pro είμαι σίγουρος ότι θα δούμε πχ ps5 pro αλλά ίσως όχι κατευθείαν μετά από 3-4 χρόνια ίσως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dinos234 είπε

Αν εννοείς όπως ps4 και ps4 pro είμαι σίγουρος ότι θα δούμε πχ ps5 pro αλλά ίσως όχι κατευθείαν μετά από 3-4 χρόνια ίσως. 

Ε ναι στην μεση περιπου της γενιας οπως εγινε και τωρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως κι εγώ θα ήθελα να υποστηρίζονται τα παιχνίδια του 4 είναι καιρός η sony να το κάνει και να πάψει να λέει αν το κάνουμε θα ξεφύγει τιμή κτλ γιατί δε αυτό τουλάχιστον το θέμα η Microsoft μια χαρά το εκανε και δίχως να ξεφύγει η τιμη.

1 λεπτό πριν, Fotis13 είπε

Ε ναι στην μεση περιπου της γενιας οπως εγινε και τωρα .

Πιστεύω ναι θα δούμε όπως γίνεται τουλάχιστον ένα mini πχ θα βγει κάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν θα μου κάνει εντύπωση αν αυτή είναι η τελευταία παραδοσιακή γενιά κονσολών, έτσι όπως τις ξέρουμε. Το ίδιο εντύπωση δεν θα μου κάνει, αν ανά τρία χρόνια (κατά μέσο όρο) βλέπουμε νέο revision από κάθε εταιρία. Αυτή η γενιά έδειξε ότι μπορούν να ακολουθήσουν τον δρόμο των smartphones με νεώτερα και δυνατότερα μοντέλα, κάτι που σίγουρα θα εκμεταλλευτούν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, JohnVani18 είπε

Πλέον που το υλικό είναι πολύ κοντά, δεν έχουν δικαιολογία να μη δεν παίζουν του 4 στο 5.

Τώρα του 5 στο 4 δεν παίζει.. Λογικά θα γίνει ότι έγινε και με τα PS3/360 όταν βγήκαν τα PS4/One, cross-gen για μερικά χρόνια μέχρι να μεγαλώσει η βάση χρηστών στις νεώτερες κονσόλες. Δε νομίζω να θέλουν να χάσουν μερίδιο αγοράς οι εταιρίες, ενώ η μεταφορά θα είναι πολύ εύκολη μιας και είναι ίδια αρχιτεκτονική πλέον οι κονσόλες.

Λογικά 2 χρόνια αφού βγούν οι νέες..

Μπα.. Οι μηχανές πλέον είναι scalable, απλά θα κόβουν features και θα ρυθμίζουν ανάλογα για να τρέξει στο κατώτερο μοντέλο. Όπως έκαναν και τώρα, πρώτα το στήνουν στο δυνατό μοντέλο και μετά το μεταφέρουν στο βασικό.

Η ΜS έμαθε πολλά σε αυτή τη γενιά. H Sony από την άλλη με την επιτυχία του 4 καλοέμαθε, όπως και με το PS2 και έφαγε τα μούτρα της με το PS3. Ελπίζω να σταματήσει το χάιδεμα του κοινού σιγά-σιγά, αν και δεν φαίνεται για την ώρα..

Συμφωνώ αλλά ξέρεις που κολλάω? Ότι έχουμε 2 steam machines πέστα έτσι για την απλότητα της συζήτησης και το ένα τρέχει Windows και το άλλο Linux. Και τα δύο έχουν διαφορετικά API (DX11-12/GNM-X). Σίγουρα το hardware αν και με διαφοροποιήσεις είναι κοινό με κοινή αρχιτεκτονική (X86-64). Καταλαβαίνεις πόσα προβλήματα δημιουργούνται? Δεν είναι όπως στα PC που απλά αλλάζει ο Driver μόνο στις GPU γιατί θα τρέχουν σε Windows συνήθως. Η διαφοροποίηση έρχεται μεν με το software (αυτό που λέμε low-level/coding to the metal) και μετά για πόσο και ποιο "μέταλλο" θα προγραμματίσεις.

Αν το δεις σφαιρικά το One-S "έπεφτε" στα συγκριτικά  τόσο πολύ, γιατί τα ποιο πολλά παιχνίδια ήταν DX11 (και όχι μόνο). Ακόμα και το Ace Combat 7 του 2019 για αυτό έχει τραγικές επιδόσεις στα XBOX. Γιατί απλώς δεν είχαν κανέναν λόγο οι Ιάπωνες να χρησιμοποιήσουν DX12 (άσε που είναι μανίκι από ότι λένε και σιγά μην ασχολούνταν - και πάλι καλά που βγήκε να λέμε). Από την άλλη έχει και τα πλεονεκτήματα του ένα φιλικό API αλλά και πάλι μιλάμε για προγραμματιστική κόλαση να έχεις να κάνεις με 2(4) διαφορετικά api και πόσες εκδόσεις κονσολών.

Για να μην μακρηγορώ αν δεις πως υλοποιήθηκε η "συμβατότητα" του PS4PRO με το απλό  - μόνο για κοινή αρχιτεκτονική δεν μιλάς.... (butterfly GPU σχέδιο και άλλα τέτοια). Αν μη τι άλλο "στυλ PC" όπως το αντιλαμβανόμαστε οι περισσότεροι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...