Προς το περιεχόμενο

Σκύλος: αλλαγή στοιχείων ιδιοκτησίας


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά. Πριν το καλοκαίρι είχαμε υιοθετήσει με την -τότε- κοπελιά μου ένα σκυλάκι. Ήμασταν 4+ χρόνια μαζί, μέναμε μαζί, πήγαινε για αρραβώνα η κατάσταση, έως ότου στράβωσαν τα πράγματα και ο αλοπεριδόλης έγινε τάρανδος. 

🤣 

Δυστυχώς η ζωή μου πλέον ως ένα άτομο δε μου επέτρεπε να έχω την ευθύνη και ενός τετράποδου, οπότε το αποχωρίστηκα. Πήγε -μαζί με όλη του την... σκυλοπεριουσία- στον πατέρα της κοπέλας.

Εδώ και μήνες λέμε ότι θα βρεθούμε στο κτηνιατρείο ώστε να μεταβιβαστεί η ιδιοκτησία από το όνομά μου, στο δικό της, αλλά δε τη βλέπω και πολύ πρόθυμη. Η ιστορία πάει από μήνα σε μήνα και απο αναβολή σε αναβολή. Καταλαβαίνω φυσικά ότι δεν έχει σκοπό να το κάνει.

Επειδή δεν θέλω να περιπλέξω τα πράγματα και να μιλήσω στην οικογένεια (παρόλο που θα καταλάβαιναν, γιατί είναι σωστοί άνθρωποι - σ' αντίθεση με την κόρη 😂) σκέφτομαι τι εναλλακτικοί τρόποι υπάρχουν ώστε να διαγραφεί η καταχώρηση του ζώου από το όνομά μου χωρίς να εμπλακεί η κοπέλα ή η οικογένειά της.

Υπάρχει κάποια «νομική» οδός; Π.χ. να παρουσιαστώ σε δικαστική αρχή με μάρτυρα και να διαγραφεί η καταχώρηση του υπ' αριθμόν "τάδε" τσιπ από το μητρώο, ή απλά από το όνομά μου;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ίσως το πιο απλό θα ήταν να υπογράψει (και να σου δώσει) ο πατέρας της, μια υπεύθυνη δήλωση που να αναφέρει ότι υιοθέτησε το σκυλάκι από εσένα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να ειστε και οι δυο παροντες για την μεταβιβαση της κηδεμονιας. Πολυ πιθανο με καποια βεβαιωση να ειναι εφικτο να την πραγματοποιησει ο πατερας της αντι για την ιδια, σε καθε περιπτωση ομως θα πρεπει να μιλησεις με τον κτηνιατρο σας. Επειτα πας στο δημαρχειο που μενεις και καταθετεις ξανα τα νεα εγγραφα.

Καλη τυχη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Haldol είπε

Γεια σας παιδιά. Πριν το καλοκαίρι είχαμε υιοθετήσει με την -τότε- κοπελιά μου ένα σκυλάκι. Ήμασταν 4+ χρόνια μαζί, μέναμε μαζί, πήγαινε για αρραβώνα η κατάσταση, έως ότου στράβωσαν τα πράγματα και ο αλοπεριδόλης έγινε τάρανδος. 

🤣

Δυστυχώς η ζωή μου πλέον ως ένα άτομο δε μου επέτρεπε να έχω την ευθύνη και ενός τετράποδου, οπότε το αποχωρίστηκα. Πήγε -μαζί με όλη του την... σκυλοπεριουσία- στον πατέρα της κοπέλας.

Εδώ και μήνες λέμε ότι θα βρεθούμε στο κτηνιατρείο ώστε να μεταβιβαστεί η ιδιοκτησία από το όνομά μου, στο δικό της, αλλά δε τη βλέπω και πολύ πρόθυμη. Η ιστορία πάει από μήνα σε μήνα και απο αναβολή σε αναβολή. Καταλαβαίνω φυσικά ότι δεν έχει σκοπό να το κάνει.

Επειδή δεν θέλω να περιπλέξω τα πράγματα και να μιλήσω στην οικογένεια (παρόλο που θα καταλάβαιναν, γιατί είναι σωστοί άνθρωποι - σ' αντίθεση με την κόρη 😂) σκέφτομαι τι εναλλακτικοί τρόποι υπάρχουν ώστε να διαγραφεί η καταχώρηση του ζώου από το όνομά μου χωρίς να εμπλακεί η κοπέλα ή η οικογένειά της.

Υπάρχει κάποια «νομική» οδός; Π.χ. να παρουσιαστώ σε δικαστική αρχή με μάρτυρα και να διαγραφεί η καταχώρηση του υπ' αριθμόν "τάδε" τσιπ από το μητρώο, ή απλά από το όνομά μου;

Απο την στιγμή που έχει τον σκύλο αυτή πρέπει να μεταβιβαστεί στο όνομά της.Προσωπικά εφόσον θα ήταν στο όνομά μου θα τον κρατούσα.Αν αποφάσιζα όπως εσύ να της τον παραχωρήσω δεν θα το έκανα αν δεν γινόταν η μεταβίβαση.Τώρα άντε να την πείσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Νεότερα:

Η ιστορία δείχνει ότι η κοπελιά μάλλον θα δεχτεί να κάνουμε τη μεταβίβαση.

Οπότε πως προχωράμε; Έχω τα στοιχεία του ζώου και της κοπέλας. Μου είπαν από το κτηνιατρείο ότι πρέπει να γίνουν 2 υπεύθυνες δηλώσεις - μία ότι αποδέχομαι εγώ τη μεταβίβαση (υπογεγραμμένη από εμένα) και άλλη μία ότι την αποδέχεται εκείνη (υπογεγραμμένη από εκείνη). Υπάρχει κάνα sample για το τι θα πρέπει να γράψω στις ΥΔ ή να αυτοσχεδιάσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοσχεδιασε,αρκει τα ελληνικα σου να ειναι σε καλο επιπεδο.

Αν ειναι αρχιδοσπαστες οι αρμοδιοι, ειναι πιθανο να σας ζητησουν να εχει και γνησιο υπογραφης η ΥΔ ,διευκρινησε το αυτο

Παντως νομιζω οτι δεν αξιζει τον κοπο ολη η φασαρια,ας το αφηνες κι ετσι,θα λυθει με φυσικο τροπο που λεει και ο Τσακαλωτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να το αφήσω έτσι. Το σκυλί μπορεί να χαθεί (αν το βρουν εμένα θα κυνηγάνε οι "φιλόζωες" για εγκατάλειψη) ή να δαγκώσει κανέναν (εμένα θα μηνύσουν) ή να μπει κάνας νόμος που θα πρέπει να πληρώνεις κάνα χαράτσι για την κατοχή του (που πάλι εγώ θα το επιβαρυνθώ).

Γενικώς, επειδή ο σκύλος ζει 10-15 χρόνια και όχι 1 μήνα, δε θέλω να έχω για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα στο όνομά μου (και να είμαι υπεύθυνος γι αυτό) ένα ζώο το οποίο δεν ελέγχω ο ίδιος.

Εννοείται με γνήσιο υπογραφής η υπεύθυνη δήλωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας έχω και εγώ ένα θέμα με το τσιπακι του σκύλου μου. Έχω ένα σκυλάκι που έχει τα στοιχεία του παλιού του ιδιοκτήτη. Παρόλα αυτά εγώ άλλαξα πόλη λόγω δουλειάς και τώρα σκοπεύω να περάσω τα στοιχεία μου στο τσιπακι του μικρού μπορεί να γίνει με το χαρτί υοθεσιας ή θα χρειαστεί και ο παλιό ιδιοκτήτης? Ξέρει κάποιος να με βοηθήσει

 

Επεξ/σία από Anzelik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2019 στις 12:02 ΜΜ, Haldol είπε

 ή να μπει κάνας νόμος που θα πρέπει να πληρώνεις κάνα χαράτσι για την κατοχή του 

Μη δίνεις ιδεες! Μετά τον ΕΝΦΙΑ να μας βάλουν και τον ΕΝΦΙΚ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
  • 4 μήνες μετά...

Καλημέρα.Ήθελα να ρωτήσω κάτι.Πήρα έναν σκύλο από ένα γείτονα που τον είχε παρατημένο του έκανα τις απαραίτητες εξετάσεις εμβόλια κ του έβαλα κ τσιπ.

Μου είπε ο κτηνίατρος να τον δηλώσω στο Δήμο που έμενα αλλά λόγω κάποιων υποχρεώσεων το αμέλισα  κ τώρα που μετακόμισα θέλω να τον δηλώσω στο Δήμο που πήγα.Ξέρετε ποιά είναι η διαδικασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, amstaf είπε

Καλημέρα.Ήθελα να ρωτήσω κάτι.Πήρα έναν σκύλο από ένα γείτονα που τον είχε παρατημένο του έκανα τις απαραίτητες εξετάσεις εμβόλια κ του έβαλα κ τσιπ.

Μου είπε ο κτηνίατρος να τον δηλώσω στο Δήμο που έμενα αλλά λόγω κάποιων υποχρεώσεων το αμέλισα  κ τώρα που μετακόμισα θέλω να τον δηλώσω στο Δήμο που πήγα.Ξέρετε ποιά είναι η διαδικασία?

Πιθανότατα γίνεται σε άλλο κτηνίατρο στην περιοχή σου.Νομίζω ο ίδιος σου βγάζει βιβλιάριο του σκύλου στο οποίο αναγράφονται τα στοιχεία σου και αυτά του σκύλου.Σε αυτό υπάρχουν αντίγραφα αυτοκόλλητα με τον αριθμό του τσίπ.Ο κτηνίατρος στέλνει τα στοιχεία στην βάση δεδομένων (Δεν θυμάμαι πως λέγεται).Αν θυμάμαι σωστά, ο κτηνίατρος πρέπει να σου δώσει 1 χαρτί στο οποίο αποδεικνύεται η καταχώρηση.

Εφόσον ο σκύλος έχει το τσίπ και είναι δηλωμένος στο όνομά σου, όταν σκαναριστεί, θα εμφανίζεται 1 αριθμός που αντιστοιχεί στο ονοματεπώνυμό σου.

Η χρησιμότητα του τσίπ, είναι σε περίπτωση που χάσεις τον σκύλο να μπορεί αυτός που τον βρήκε να μάθει σε ποιόν "ανήκει".Η σε περίπτωση που εσύ γνωρίζεις ποιός έχει τον σκύλο και αρνείται να σου τον επιστρέψει, να μπορείς να αποδείξεις πως είναι στο όνομά σου.

Το πρόβλημα σε περίπτωση που χάσεις τον σκύλο, είναι πως υπάρχουν λίγες πιθανότητες να ασχοληθεί αυτός που τον βρήκε και να τον κρατήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 21/1/2019 στις 1:47 ΜΜ, lightsout είπε

Η αλλαγή του κηδεμόνα ζώου γίνεται από κτηνίατρο όπου καταχωρεί στο σύστημα τα στοιχεία του νέου ιδιοκτήτη. Προφανώς, αυτός που πρέπει να παρίσταται οπωσδήποτε είναι ο νέος ιδιοκτήτης. 

 

--off topic--

Η ύπαρξη του τσιπ, καθώς επίσης η καταχώρηση των στοιχείων του ιδιοκτήτη στην πλατφόρμα, εκτός από την περίπτωση που το ζώο χαθεί, είναι και για να προστατεύονται τα ζώα από άτομα σαν εσάς, που τα βάζετε σπίτι και μετά, με χίλιες δυο προφάσεις, ψάχνετε τρόπους να τα ξεφορτωθείτε. Γι΄ αυτό το σενάριο "Π.χ. να παρουσιαστώ σε δικαστική αρχή με μάρτυρα και να διαγραφεί η καταχώρηση του υπ' αριθμόν "τάδε" τσιπ από το μητρώο, ή απλά από το όνομά μου;" πολύ απλά δεν παίζει. Εκτός κι αν επιστρέψεις το ζώο στο τμήμα αστικής πανίδας του οικείου σου Δήμου, ώστε να δοθεί προς υιοθεσία (ΑΝ ο Δήμος έχει αρμόδιο τμήμα). Μόνο τότε μπορεί να διαγραφεί από την πλατφόρμα η καταχώρηση. 

 

Το σκυλί μου το πήρα από φιλοζωική, ήταν ήδη 4 χρονών, και είχε δύο ανεπιτυχείς υιοθεσίες. Στην μία δε περίπτωση το γύρισαν στη φιλοζωική μετά από έναν χρόνο. 

Απλά θα πω ότι το ζώο διακατέχεται από απίστευτο στρες αποχωρισμού, επί έναν ολόκληρο χρόνο με το που έβγαινα από το σπίτι κατευθείαν κατούραγε από το άγχος, και σήμερα, 3 χρόνια μετά, αν και σαφώς βελτιωμένος, ακόμα παρουσιάζει τέτοιες συμπεριφορές. Αυτό προφανώς είναι αποτέλεσμα των εγκαταλείψεων που βίωσε το σκυλί. 

Θα αναφέρω ότι μέσα σε αυτά τα τρία χρόνια έγινα πατέρας, άλλαξα σπίτια, είχα γενικότερα πολλές αλλαγές στη ζωή μου, το σκυλί μου όμως δεν σκέφτηκα ούτε μία στιγμή να το αποχωριστώ.

Αυτό το γράφω μπας και το διαβάσει κανένας άνθρωπος που σκέφτεται να πάρει σκύλο και προβληματιστεί λιγάκι παραπάνω για το αν τελικά είναι ικανός να φροντίσει ένα τετράποδο. 

 

Καλησπέρα. Εγώ πάλι έχω το αντίθετο ακριβώς πρόβλημα. Είχα μαζέψει το σκυλο μου κάποτε από το δρομο μαζί με τον τότε σύντροφο μου(που εδώ κ πολλά χρόνια δεν είμαι πια μαζι). Όταν λοιπόν χωρίσαμε αποφασίσαμε να μοιράζουμε το χρόνο για να βλέπουμε κ οι δύο το σκυλο. Σα κίνηση καλής θελήσεως όταν τον ζήτησε να τον έχει πρώτος τον έδωσα για λίγο. Την επόμενη μέρα τον τσιπαρε στο όνομα του απλά κ μόνο για να με εκδικηθεί για το χωρισμό κ από τότε νομικά του ανήκει. Με μεγάλες φασαρίες κ κόπο κατάφερα να τον πάρω πίσω λίγες μέρες μετά κ μέσα σε όλα αυτά τα πολλά πια χρόνια μετά το χωρισμό τον σκυλο τον έχω εγώ, τον πληρώνω εγώ, τον πάω στους γιατρούς εγώ, τον τρέχω εγώ, τον φροντίζω εγώ, ζει μαζί μου παντού κ πάντοτε κ εκείνος εμφανίζεται τουρίστας οπότε θέλει και απαιτεί να τον πάρει κ εκείνος για όσο τον βολεύει κ φυσικά αφού νομικά του ανήκει απλά δε μπορώ να πω όχι. Έχω μπλέξει άσχημα χρόνια τώρα. Η απάντηση όλων... Είναι άστον μωρέ κ εσύ σε εκείνον κ πάρε άλλο. Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση! Δε θα εγκαταλείψω ποτέ τον σκυλο μου ότι κ αν γίνει. Όλο αυτό το έκανε απλά για να χτυπάει παλαμάκια κ εγώ να χορεύω αφού ήξερε πόσο αγαπάω το σκυλο μου.

Α και Φυσικά δε θα δεχτεί ποτέ να μεταφέρουμε το τσιπ στο όνομα μου έτσι από πείσμα κ ας μη ζει το σκύλο σχεδόν καθόλου πια. Αν λοιπόν ξέρει κάποιος από εσάς κάποιον τρόπο νόμιμο η παράνομο δε με νοιαζει(θα έκανα τα πάντα για να πάρω στο όνομα μου το σκύλο "μου" που μεγάλωσε και ζει όλα του τα χρόνια μαζί μου) ας μου πει! Εγώ όποιον κτηνίατρο ρώτησα βρήκα τοίχο. Όλοι μου είπαν θέλουν δική του υπογραφή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...