Προς το περιεχόμενο

To Netflix ανακοίνωσε 35% ανάπτυξη από έτος σε έτος και 29 εκατομμύρια νέους συνδρομητές


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Netflix είναι πολύ καλή υπηρεσία. Δεν με ενοχλεί καθόλου να μην έχει ελληνικούς υπότιτλους, αφού πάντα έχει αγγλικούς σε ταινίες όπου η αγγλική δεν είναι η κύρια γλώσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

52 λεπτά πριν, palawiaris είπε

To καφέ της Χαράς το έχει μέσα;

Ψήνομαι να αγοράσω συνδρομή για να το δω.

Αυτο δυστυχως το αγορασε το HBO και απ οτι λενε θα πληρωνεις συνδρομη εξτρα.Και μπονους θα εχει Κωσταντινου και Ελενης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kundi είπε

15 euro cosmote tv cinema , και τοποθετηση και δρ πιατω  δωρεαν ,,,Τι netflix και πρασινα αλογα , μοδα ειναι θα περασει 

Netflix 3ευρώ το μήνα και χωρίς καλώδια. Έβαλα και εγώ τον προηγούμενο μήνα cosmote tv. Μόνο ρεύμα τρώει.

2 ώρες πριν, kundi είπε

Κάνεις λάθος φίλε μου γιατί έχει και πάρα πολλές σειρές ντοκιμαντέρ

Τι πολλές σειρές έχει ; Επανάληψη το prison break, agents of shield ? Ψάχνεις να δεις το βράδυ μια ταινία με το μικροσκόπιο ; Πόσες φορές έχω καταλήξει να βλέπω Star και όχι Cosmote Cinema, έχω χάσει το νούμερο και το χω μόνο ένα μήνα.

Το netflix δεν είναι τέλειο δεν λέω αυτό και μπορώ να σου πω διάφορους λόγους:

  • Δεν τελιώνει σειρές αρκετές φορές. Πχ το arrow έχει μείνει στην μέση και θα μείνει και το Daredevil με το συνάφι του.
  • Πολλές σειρές ή ταινίες δεν μπορούν να προβληθούν  Ελλάδα. Για παράδειγμα το "The last kingdom" το έχει δώσει στην cosmote TV και πότε θα το κυκλοφορήσει Ελλάδα ένας θεός ξέρει.


Το Cosmote TV Go δεν το δοκίμασα ακόμα να δω τι παίζει. Βέβαια το ξενέρωτο αυτό γεγονός ότι πρέπει να κατεβάσεις διάφορες βλακείες στο pc σου για να τρέξει μια υπηρεσία που απλά θα μπορούσε να τρέχει στο browser σου αμέσως, το κάνει εντελώς αποτρεπτικό για κάποιον που έχει λιγοστό χρόνο και δεν θέλει να τον αφιερώνει σε χαζές πολιτικές της cosmote.

Καταλήγω ότι και οι δυο υπηρεσίες μου πουλάνε φούμαρα. Το netflix είχε για παράδειγμα ανακοινώσει την ακύρωση του Daredevil και ταυτόχρονα το διαφήμιζε στα facebook adds. Το cosmote Tv υπόσχεται τις τελευταίες σειρές που κυκλοφορούν και καταλήγεις να έχεις ένα σωρό επαναλήψεις από το 1957 μέχρι και σήμερα, 7 Κανάλια για ταινίες(έτσι μου το διαφήμισαν) και δεν μπορεί να έχει  ποικιλία κάθε βράδυ ώστε να αναφέρεται σε ευρύ κοινό.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τεχνολογικό site έχει γίνει χειρότερο από τα μηχανολογικά φόρουμ του 2000 τότε που αγόραζες πόρσε με 1000 άτοκες δόσεις

το netflix όπως κάθε εταιρεία κοιτάζει το κέρδος της και εδώ ακόμη τη μετράμε ποιος την έχει μεγαλύτερη 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνουν γιατί είναι καλή υπηρεσία ,αλλά σύντομα θα υπάρξει πρόβλημα .

Είναι υπερβολικά πολύς ο κόσμος ,υπάρχει θέμα με το bandwidth παγκοσμίως .

Ήδη περιορίζουν την ποιότητα όπου μπορούν ,(πχ chrome μόνο έως 720p αν δε βάλεις add-on).

Θα τους την πέσουν οι κυβερνήσεις να πληρώνουν παραπάνω ,και μαζί τους και εμείς.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως σιγά σιγά θα κόψω την συνδρομή μου στο netflix γιατι από ταινίες δεν αξίζει για εμένα

οι περισσότερες παλιές που τις είδα δει ούτως η άλλως στην tv και άλλες που τις ειδα... Από σειρές οκ έχει αρκετές αλλά οι πιο πολλές μου είναι σχεδόν αδιάφορες + μερικές που άξιζαν τις είδα 

 

Οπότε δεν υπάρχει λόγος να σκάω 10ρικο πλέον.... 

Ωραίο ήταν,είχε την ευκολία του,αλλα δεν με γεμίζει πια...

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλές παραγωγές από το Netflix και μια τίμια (για τον πελάτη) τιμολογιακή πολιτική - ειδικά με αυτό το share των κωδικών που γίνεται στην Ελλάδα (για το εξωτερικό δεν γνωρίζω) -.

Από εκεί και πέρα, προσωπικά δεν με καλύπτει ούτε στο ελάχιστο. Πέρα από τις αξιόλογες παραγωγές του, το υπόλοιπο περιεχόμενο είναι στην καλύτερη περίπτωση φτωχό. Επίσης όταν είχα συνδρομή, θυμάμαι ότι το bitrate των HD και 4K ήταν αστεία μικρό.

Οπότε θεωρώ ότι η μέχρι τώρα επιτυχία του Netflix είναι ότι έφερε σχετικά καλές παραγωγές στο μέσο καταναλωτή εύκολα και "οικονομικά". Μεγάλο πράγμα για την κυρά Μαρίκα να μπαίνει κατευθείαν στην προεγκατεστημένη εφαρμογή στην νέα της τιβί, να βάζει τους κωδικούς της και ως "δια μαγείας" να έχει αρκετό περιεχόμενο ανά πάσα στιγμή. Για εμάς που θέλουμε να ζοριστούμε ώστε να έχουμε ποικιλία και ποιότητα υπάρχουν λύσεις όπως NAS, Plex κλπ.

Επεξ/σία από Questioner
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
21 minutes ago, Questioner said:

Πολύ καλές παραγωγές από το Netflix και μια τίμια (για τον πελάτη) τιμολογιακή πολιτική - ειδικά με αυτό το share των κωδικών που γίνεται στην Ελλάδα (για το εξωτερικό δεν γνωρίζω) -.

Γίνεται και στο εξωτερικό. Το έχει αναφέρει ο CEO σε συνέντευξη ότι η εταιρεία δεν έχει θέμα με κάτι τέτοιο (μέχρι τώρα 😛 ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Γίνεται και στο εξωτερικό. Το έχει αναφέρει ο CEO σε συνέντευξη ότι η εταιρεία δεν έχει θέμα με κάτι τέτοιο (μέχρι τώρα 😛 ). 

Ίσως να άρχισαν να το σκέφτονται πλέον

https://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/news/netflix-password-share-ai-tracker-synamedia-artificial-intelligence-ces-2019-a8720586.html

😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, Questioner said:

Τελείως διαφορετικό αυτό. Το γράφω εδώ

On 16/01/2019 at 15:55, ThReSh said:

Η είδηση που έχει βγει για το ότι "μοιράζονται passwords" είναι για τις φάσεις που πχ μπαίνουν πολλά άτομα στο ίδιο profile του account. Αν πχ είστε 4 κι έχετε το μεγάλο πακέτο κι ο καθένας μπαίνει αποκλειστικά στο δικό του, δεν υπάρχει θέμα.

Το πρόβλημα γι' αυτούς είναι να έχει κάποιος το μικρό πακέτο που έχει 1 profile και να βλέπουν (όχι ταυτόχρονα ofc) από αυτό παραπάνω από 1 άτομο. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το θέμα της Netflix θα ασχοληθεί ο κ. Παππάς και το Υπουργείο Ψηφιακής Πολιτικής μόλις συνέλθουν από τους πανηγυρισμούς και τις σαμπάνιες από την επιτυχημένη πρώτη συμμετοχή της Ελλάδας στο CES 2019 στο Las Vegas.

Δεν θα αφήσει έτσι την εκμετάλλευση των Ελλήνων φορολογουμένων από τις ξένες πολυεθνικές. Θα μπει μια τάξη και θα ρυθμιστεί η αγορά. Θα ανοίξει μια πλατφόρμα και θα δηλώσει όποιος επιθυμεί να γίνει συνδρομητής. Θα γίνει ένα μητρώο όσων θα βλέπουν Neflix (ίσως υπάρξει και μια εφάπαξ χρέωση 10€). Πρέπει να μπει και το τέλος συνδρομητικής τηλεόρασης που σήμερα είναι 10% (είναι υπό σκέψη να γίνει 5€ ανά άτομο γιατί πολλοί έχουν βρει τη λύση να μοιράζουν τη συνδρομή ώστε να φοροδιαφεύγουν). Μετά θα μπει και μια μικρή επιβάρυνση υπέρ ΕΡΤ για να καταπολεμηθεί ο αθέμιτος ανταγωνισμός. Στο τέλος μπει φόρος πολυτελείας και σε όλα αυτά θα μπει ΦΠΑ 24%  για να είμαστε δίκαιοι. Η συνδρομή θα μετράει στα τεκμήρια αλλά και στο συμπληρωματικό φόρο πολυτελείας γιατί όποιος θα δίνει 50€/μήνα για Netflix (κάπου εκεί υπολογίστε ότι θα φτάσει μετά τις παρεμβάσεις) φυσικά θα έχει λεφτά. Αλλιώς ας κάτσει να δει ΕΡΤ που κοστίζει μόνο 5€/μήνα. Μετά από αυτή την ενίσχυση της επιχειρηματικότητας θα δούμε ποιοι είναι οι νομοταγείς και πατριώτες που θα υποστηρίξουν την επιχειρηματικότητα και τη ρύθμιση της αγοράς, και ποιοι θα είναι οι φοροφυγάδες που θα προσπαθήσουν να φοροδιαφεύγουν με VPN και ξένες συνδρομές.

Στα οφ τοπικ τώρα. Έβαλα το δοκιμαστικό μήνα αφού άκουσα πολλά για την υπηρεσία. Πολύ καλή και σωστή κίνηση από την εταιρία ο δοκιμαστικός μήνας. Δοκιμάζεις και αν σου κάνει προχωράς. Επίσης πολύ εύκολη η διαδικασία με την εφαρμογή να υπάρχει ήδη στην smartTV (Sansung). Πολύ εύκολη και η θέαση. Δεν χρειάζεται έξτρα συσκευή, δεν χρειάζεται να αναζητάς και να συγχρονίζεις υπότιτλους. Ότι πρέπει για τον "τεμπέλη" θεατή που θέλει απλά και εύκολα να ανοίξει την τηλεόραση και να δει μια ταινία (και όχι να γίνει εξπέρ στις τεχνολογίες και να παιδεύεται 30' μέχρι να τα καταφέρει). Επίσης πολύ καλό και η δυνατότητα να μοιράζεσαι στην συνδρομή γιατί σου έρχεται πολύ φθηνά η υπηρεσία. Εδώ τελειώνουν τα καλά για εμένα. Είδα 2 ταινίες την ημέρα που το έβαλα, άλλες 2 λίγο πριν το τέλος του μήνα και 2 επεισόδια από μια σειρά. Σειρές δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρουν οπότε δεν μπορώ να πω. Ταινίες είχε αρκετές αλλά λίγες (έως πολύ λίγες) ποιοτικές. Προσωπικά θέλω να δω λίγες, 15-20 ταινίες το χρόνο, αλλά να είναι πραγματικά καλές. Το Netflix δεν νομίζω να μου κάνει. Επίσης δεν ήταν όλες με ελληνικούς υπότιτλους, άρα ακόμα μικρότερη δεξαμενή. Οπότε εγώ δεν το συνέχισα. Για όποιον όμως του αρέσουν οι σειρές που έχει και βλέπει πολλές ταινίες (άρα θέλει ποσότητα) είναι μια χαρά και με το δεδομένο ότι θα βρεις και άλλους 1-2-3 να το μοιράζεται τότε είναι ότι πρέπει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, vasilk said:

Δεν θα αφήσει έτσι την εκμετάλλευση των Ελλήνων φορολογουμένων από τις ξένες πολυεθνικές. Θα μπει μια τάξη και θα ρυθμιστεί η αγορά. Θα ανοίξει μια πλατφόρμα και θα δηλώσει όποιος επιθυμεί να γίνει συνδρομητής. Θα γίνει ένα μητρώο όσων θα βλέπουν Neflix (ίσως υπάρξει και μια εφάπαξ χρέωση 10€). Πρέπει να μπει και το τέλος συνδρομητικής τηλεόρασης που σήμερα είναι 10% (είναι υπό σκέψη να γίνει 5€ ανά άτομο γιατί πολλοί έχουν βρει τη λύση να μοιράζουν τη συνδρομή ώστε να φοροδιαφεύγουν). Μετά θα μπει και μια μικρή επιβάρυνση υπέρ ΕΡΤ για να καταπολεμηθεί ο αθέμιτος ανταγωνισμός. Στο τέλος μπει φόρος πολυτελείας και σε όλα αυτά θα μπει ΦΠΑ 24%  για να είμαστε δίκαιοι. Η συνδρομή θα μετράει στα τεκμήρια αλλά και στο συμπληρωματικό φόρο πολυτελείας γιατί όποιος θα δίνει 50€/μήνα για Netflix (κάπου εκεί υπολογίστε ότι θα φτάσει μετά τις παρεμβάσεις) φυσικά θα έχει λεφτά. Αλλιώς ας κάτσει να δει ΕΡΤ που κοστίζει μόνο 5€/μήνα. Μετά από αυτή την ενίσχυση της επιχειρηματικότητας θα δούμε ποιοι είναι οι νομοταγείς και πατριώτες που θα υποστηρίξουν την επιχειρηματικότητα και τη ρύθμιση της αγοράς, και ποιοι θα είναι οι φοροφυγάδες που θα προσπαθήσουν να φοροδιαφεύγουν με VPN και ξένες συνδρομές.

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι! :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι! :D

Τόσο χρόνια κάτι μάθαμε για την ενίσχυση της ανταγωνιστικότητας στη χώρα. Είμαι σίγουρος ότι παράγοντες των υπουργείων σκέφτονται τέτοια σενάρια. Το αν και πότε θα αποπειραθούν "να ρυθμίσουν την αγορά" εξαρτάται από το πόσο θα καταφέρει η Netflix να εδραιωθεί. Αν εδραιωθεί και η υπόθεση "έχει ψωμί" μην έχεις την παραμικρή αμφιβολία ότι θα υπάρξει "ενίσχυση της ανταγωνιστικότητας" (μαζί με "έξαρση επιχειρηματικότητας" και "δίκαιη ανάπτυξη").

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, vasilk said:

Με το θέμα της Netflix θα ασχοληθεί ο κ. Παππάς και το Υπουργείο Ψηφιακής Πολιτικής μόλις συνέλθουν από τους πανηγυρισμούς και τις σαμπάνιες από την επιτυχημένη πρώτη συμμετοχή της Ελλάδας στο CES 2019 στο Las Vegas.

Δεν θα αφήσει έτσι την εκμετάλλευση των Ελλήνων φορολογουμένων από τις ξένες πολυεθνικές. Θα μπει μια τάξη και θα ρυθμιστεί η αγορά. Θα ανοίξει μια πλατφόρμα και θα δηλώσει όποιος επιθυμεί να γίνει συνδρομητής. Θα γίνει ένα μητρώο όσων θα βλέπουν Neflix (ίσως υπάρξει και μια εφάπαξ χρέωση 10€). Πρέπει να μπει και το τέλος συνδρομητικής τηλεόρασης που σήμερα είναι 10% (είναι υπό σκέψη να γίνει 5€ ανά άτομο γιατί πολλοί έχουν βρει τη λύση να μοιράζουν τη συνδρομή ώστε να φοροδιαφεύγουν). Μετά θα μπει και μια μικρή επιβάρυνση υπέρ ΕΡΤ για να καταπολεμηθεί ο αθέμιτος ανταγωνισμός. Στο τέλος μπει φόρος πολυτελείας και σε όλα αυτά θα μπει ΦΠΑ 24%  για να είμαστε δίκαιοι. Η συνδρομή θα μετράει στα τεκμήρια αλλά και στο συμπληρωματικό φόρο πολυτελείας γιατί όποιος θα δίνει 50€/μήνα για Netflix (κάπου εκεί υπολογίστε ότι θα φτάσει μετά τις παρεμβάσεις) φυσικά θα έχει λεφτά. Αλλιώς ας κάτσει να δει ΕΡΤ που κοστίζει μόνο 5€/μήνα. Μετά από αυτή την ενίσχυση της επιχειρηματικότητας θα δούμε ποιοι είναι οι νομοταγείς και πατριώτες που θα υποστηρίξουν την επιχειρηματικότητα και τη ρύθμιση της αγοράς, και ποιοι θα είναι οι φοροφυγάδες που θα προσπαθήσουν να φοροδιαφεύγουν με VPN και ξένες συνδρομές.

Το (ιδιαίτερα) ανησυχητικό είναι πως τουλάχιστον τα μισά απ' όσα αναφέρεις, είναι ρεαλιστικά εφαρμόσιμα ΧΘΕΣ από την κυβέρνηση μας...🙄

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, mad_apo είπε

Μην αγορασεις εσυ συνδρομη. Τοσο απλα και ασε την κλαψα. Ολοι πληρωνουμε λογαριασμους. Τωρα εσυ αν θες να τα αναφερεις ολα αυτα τα θεματα σου, σε τεχνολογικο site μαλλον καπου κανεις λαθος να το πω οσο πιο ευγενικα γινεται :P . Γραψε μια επιστολη λεω εγω εκει που πρεπει και πες τα παραπονα σου.

Δυστυχώς δεν ειναι μονο <<θεματα μου>>,  (εγω δεν εχω προβλημα μιας και εργαζομαι και τα φερνω βόλτα)  αλλά θεμα εχουν  4,5 εκατ.ελληνων (των μισών δηλαδη) που εχουν ληξηπροθεσμα καθως και 2 εκ. που ειδαν κατασχεση και 500 χιλ.νεων που εφυγαν εξωτερικό......μακάρι να εγραφαν ολοι μια επιστολη εκει που πρεπει και ειδικα εσεις οι νέοι που σε λιγα χρονια ουτε οικογενεια δεν θα μπορείτε να κανετε με τους μισθους- χαρτζηλικι που σας δινουν ουτε να φυγετε απο το σπιτι του μπαμπα..........μην κλεινετε τα ματια σε αυτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...