Προς το περιεχόμενο

O CEO της Microsoft, Satya Nadella λέει πως το Project xCloud είναι το «Netflix για παιχνίδια»


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μέλλον είναι στο gaming streaming όχι μόνο λόγο του mobile αλλά γιατί δεν χρειάζεσαι επεξεργαστική ισχύ στο σπίτι. Επιπλέον μια VDSL 50 είναι αρκετή στις περισσότερες περιπτώσεις. Το θέμα είναι οι υπηρεσίες να είναι διαθέσιμες στην Ελλάδα και να μην υπάρχει lag από Ελλάδα προς το Data Center. 

Ας σταματήσουμε λίγο να γκρινιάζουμε γιατί και εγώ που είμαι Αγγλία σε θέμα σταθερής συνδεσιμότητας τα πράγματα είναι χειρότερα από την Ελλάδα όσο και να σας φαίνεται περίεργο. Στη κινητή ναι είναι πιο μπροστά γιατί υπάρχει ανταγωνισμός. Δυστυχώς στην Ελλάδα  φαίνεται να έχει δημιουργηθεί  ιδιόμορφο καρτελ όπου δεν υπάρχει κάποιος με ένα εναλλακτικό βιώσιμο σχέδιο να ταράξει τα νερά. Ακόμα και στην Αγγλία τα νερά στη κινητή τα τάραξε η Three σε πρώτη φάση πριν από χρόνια δίνοντας απεριόριστα δεδομένα  και στη συνέχεια η GiffGaff. 

Bottom line μη γκρινιάζετε και κοιτάξετε να συνηθίσετε γιατί αυτό είναι το μέλλον (streaming and subscription based model for everything). 

Όποιος θέλει ας ρίξει μια ματιά στο https://shadow.tech/gben

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Και πάλι τα 1000 παιχνίδια δεν μου λέει κάτι. Αυτά που θέλω να παίξω θα τα έχει;

Αν την βρίσκω με Tribes 2 και Castlevania Symphony of the Night τι κάνουμε;

Φοβάμαι οτί τα exclusives και οι στρατηγικές συνεργασίες θα δίνουν και θα παίρνουν. Τα παιχνίδια Disney μεγάλοι εκδότες με δικές τους υπηρεσίες;

Δεν με πείθει. Δεν θέλω να παίξω 1000 παιχνίδια που θέλουν να παίξω θέλω να παίξω αυτά που θέλω εγώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή στην Ελλάδα υπηρεσίες "εταιριες" για Ιντερνετ Δεν Υπάρχουν πληρώνουμε πάρα μα πάρα πολλά για ΙΝΤΕΡΝΕΤ που δεν μπορούν να προσφέρουν.. δεν ξερω εαν με 20mb downloaod 0,80 upload σε μια "απλη" 24αρα Adsl θα μπορέσουν να αποδώσουν τα παιχνίδια...; κι τι παιχνίδια θα είναι αυτά ...Platforms ? Last of us 2*? ,δεν ξέρω...μένει να δούμε...  (Οταν λεω για παιχνιδια* "παράδειγμα")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

There is no cloud, just someone else’s computer.

 

Το μοντέλο του high end cloud gaming δεν πρόκειται να είναι επικερδές όταν πολύ πιο απλές υπηρεσίες όπως το videohosting μπαίνουν μέσα. Μιλάμε για ασύληπτο κόστος σε servers, συντήρηση, αναβάθμιση και κατανάλωση ρεύματος. Ο λόγος που έχουν φαγωθεί με το  cloud είναι γιατί θέλουν να μηδενίσουν την πειρατεία. Λεφτά πάντως δεν πρόκειται να  βγάλουν.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, michael92 είπε

There is no cloud, just someone else’s computer.

 

Το μοντέλο του high end cloud gaming δεν πρόκειται να είναι επικερδές όταν πολύ πιο απλές υπηρεσίες όπως το videohosting μπαίνουν μέσα. Μιλάμε για ασύληπτο κόστος σε servers, συντήρηση, αναβάθμιση και κατανάλωση ρεύματος. Ο λόγος που έχουν φαγωθεί με το  cloud είναι γιατί θέλουν να μηδενίσουν την πειρατεία. Λεφτά πάντως δεν πρόκειται να  βγάλουν.

Δεν πρόκειται να βγάλουν λεφτά από το cloud; Όταν κολοσσοί όπως Amazon, Microsoft, Alphabet επενδύουν δισεκατομμύρια.. Η Amazon έφτιαξε την Amazon Web Services που γεννάει χρήμα σαν χρυσή αγελάδα. 

Το μέλλον του gaming είναι το game as a service. Πόσες φορές πληρώνουμε 70 ευρώ ένα game και μόλις το τερματίσεις σου είναι άχρηστο; Από την άλλη γιατί ένα multiplayer game να το πληρώνεις μία φορά ενώ παίζεις 2 και 3 χρόνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pral13 είπε

Δεν πρόκειται να βγάλουν λεφτά από το cloud; Όταν κολοσσοί όπως Amazon, Microsoft, Alphabet επενδύουν δισεκατομμύρια.. Η Amazon έφτιαξε την Amazon Web Services που γεννάει χρήμα σαν χρυσή αγελάδα. 

Το μέλλον του gaming είναι το game as a service. Πόσες φορές πληρώνουμε 70 ευρώ ένα game και μόλις το τερματίσεις σου είναι άχρηστο; Από την άλλη γιατί ένα multiplayer game να το πληρώνεις μία φορά ενώ παίζεις 2 και 3 χρόνια;

Το data hosting δεν απαιτεί μεγάλη επεξεργαστική ισχύ και παρόλα αυτά πληρώνεις ~100$ το χρόνο για 1TB HDD (+ τα LTO backups). Δεν έχει καμία απολύτως σύγκριση με το να εξυπηρετείς ταυτόχρονα εκατοντάδες χιλιάδες high end gaming συνδρομητές, που ο καθένας κάνει allocate μια dedicated GPU και multiple CPU cores.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, michael92 είπε

Το data hosting δεν απαιτεί μεγάλη επεξεργαστική ισχύ και παρόλα αυτά πληρώνεις ~100$ το χρόνο για 1TB HDD (+ τα LTO backups). Δεν έχει καμία απολύτως σύγκριση με το να εξυπηρετείς ταυτόχρονα εκατοντάδες χιλιάδες high end gaming συνδρομητές, που ο καθένας κάνει allocate μια dedicated GPU και multiple CPU cores.

Άρα, μάλλον φαντάζομαι πως παίζω Batman Arkham Knight, στο Nvidia Shield, μέσω G-Force Now.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, efo355 είπε

Αμήν και πότε.... Άντε να ξεμπερδευουμε από κονσόλες και gaming PCs. 

ναι και εκεί νομίζεις θα στα χαρίσουν , πάλι συνδρομές θα πληρώνεις και θα καταλήξει να έχεις περισσότερα παιχνίδια που απλά θα κάθοντε σε ένα library και δε θα τα παίζεις. Εξακολουθώ να είμαι παραδoσιακός και θα προτιμώ τα physical τις κονσόλες και τα gaming pcs.Δε νομίζω ότι θα εξαφανιστούν ποτέ, απλά θα τα σπρώξουν σε ένα πιο niche market (και πιο ακριβό κατ'επέκταση) μιας και το streaming solution θα πλασάρετε ως η πιο συμφέρουσα λύση για τον μέσο gamer.

Επεξ/σία από shadowlike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια πραγματα απο μια εταιρεια που εχασε εκατονταδες εκατομμυρια γιατι τολμησε να ψελλισει στο μακρινο παρελθον του 2013-2014 (!) οτι με το Xbox-1 αντιλαμβανεται τα παιχνιδια as a service και θα πρεπει ως εκ τουτου να ειναι always online. Με ολα αυτα που ακολουθησαν στην αντιστοιχη παρουσιαση του PS4. Η πιο απογοητευτικη γενια κονσολων απο πλευρας ανταγωνισμου στην ιστορια με την παντοκρατορια της SONY πριν ακομη κυκλοφορησουν καλα καλα οι κονσολες. Τωρα μετα απο 4-5 χρονια βγαινουν και λενε αυτες τις παπαριες και μερικοι χρηστες λενε "αυτο ειναι το μελλον γιατι γκρινιαζετε". Γκρινιαζω γτ οταν αγοραζω κατι το θελω δικο μου μαστορα. Γκρινιαζω γτ σε 5-10 χρονια που η καθε εταιρεια θα κρινει οικονομικα ασυμφορο τον server X θα τον κατεβασει και θα εχω πληρωσει κατι που δεν θα το εχω γτ ενδεχομένως να το παιζω μονο εγω και αλλοι 500 στον κοσμο. Γκρινιαζω γτ οποτε καποιος μαλακας που κανει καποια εργασια και κοψει ενα καλωδιο θα πρεπει να περιμενω 10-15 μερες(εργασιμες) για να μου φτιαξουν την συνδεση δεν θα εχω προσβαση. Γκρινιαζω γτ θα αγοραζω κατι και μετα δεν θα μπορω να το πουλησω η να το αγορασω μεταχειρισμενο(αυτο εχει ξεκινησει ηδη στον υπολογιστη εδω και καποια χρονια) ευτυχως το κρατησε η SONY σε αυτη τη γενια στην επομενη βλεπουμε. Γκρινιαζω γιατι δεν υπαρχει λογος στην τελικη να γινει ΜΟΝΟ ετσι. Το προβλημα ειναι οτι θελουν να το κανουν ΜΟΝΟ ετσι και οχι ΚΑΙ ετσι. Γιαυτο γκρινιαζω μαστορα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γατάκι Nadella... η Nintendo το έχει κάνει ήδη με το Switch στην Ιαπωνία όπου μπορούν να παίζουν το Assassin’s Creed Odyssey μέσω streaming εδώ και μήνες !

Μάθε μπαλίτσαααααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι πως θα γίνεται η τιμολόγηση. Εγώ που θέλω να παίζω όλους τους ΑΑΑ τίτλους με τα πιο απαιτητικά γραφικά θα πληρώνω το ίδιο με τον άλλο που παίζει indy παιχνιδάκια ή προτιμά τα παλαιότερα. Μόλις δώσω την συνδρομή θα έχω στη διάθεσή μου ΟΛΑ τα games; Ολοκαίνουρια, παλιά, αποκλειστικότητες, τα πάντα;  Και ποιά έκδοση θα παίρνω; Την απλή ή την deluxe με όλα τα DLC. Θα πληρώνω τα DLC; Αν θέλω να παίξω 4Κ στα 120 FPS θα με χρεώνουν το ίδιο με τον άλλο που του φτάνει το 1080 στα 30 FPS; Επίσης τι απαιτήσεις θα έχει το 4Κ  σε υψηλό framerate;

  Γενικά πάντως πιστεύω ότι δεν είναι κίνηση που απευθύνεται στον hardcore gamer. Νομίζω ότι προσπαθούν να στοχεύσουν casual gamers που θέλουν να παίξουν παιχνίδια με μεγάλο hype που είναι στη μόδα αλλά δεν θέλουν να δώσουν πολλά λεφτά. Αυτοί που επενδύουν στο gaming σαν μέσο ψυχαγωγίας τους θα συνεχίσουν να υπάρχουν. Άποψή μου είναι η gaming industry δεν πάει προς τα εκεί απλά θα είναι ένας ακόμα εναλλακτικός τρόπος ενασχόλησης με τα παιχνίδια για αυτούς που θέλουν να παίξουν κανα ποδοσφαιράκι-fps αραιά και που.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, vastegial_74 είπε

Τα δεδομένα τα μετράμε με το σταγονόμετρο μόνο στην Ελλάδα. Στο εξωτερικό τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά. Στην Ιταλία ας πούμε με 9 € έχεις 50gb και απεριόριστες κλήσεις και μηνύματα Ιταλία και εξωτερικό. Ανάλογα πακέτα υπάρχουν και στις περισσότερες χώρες πλην της Ελλάδας. Να γιατί επένδύουν στο mobile κομμάτι. 

ΣΟΒΑΡΑ τωρα;;;Γιατι ρε φιλε να ειμαστε τοσο μπανανια χωρα;;;Μηπως εχουν βρεις τους μ@#$%ς εδω περα που τους πληρωνουμε με τους μισους μισθους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Vlad27 said:

Μπααα ούτε καν μου αρέσει σαν ιδέα. Έχω τόσο μεγάλο backlog που θα παίζω για χρόνια όταν με το κακό παγιωθούν αυτές οι πρακτικές.

Το να υπάρχει εναλλακτική δεν είναι κακό. Αρκεί μην το κάνουν τίποτα enforce. Δηλαδή αν υπάρχουν κάποιοι που θέλουν να παίξουν 1-2 μήνες σοβαρά και μετά μία στο τόσο γιατί να μην υπάρχει αυτή η δυνατότητα? Δεν ξέρω αν θα το προτιμούσα αλλά δεν με χαλάει καθόλου αυτή η δυνατότητα... Πιστεύω υπάρχουν πολλοί που θα θελαν να μπορούσαν να παίξουν παιχνίδια χωρίς να σκάσουν πολλά λεφτά για ένα μικρό διάστημα. Και δεν θα ήθελαν να επενδύσουν σε κονσόλα και κυρίως σε gaming pc γιατί κατά τα άλλα τους είναι άχρηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, fytotech είπε

Άρα, μάλλον φαντάζομαι πως παίζω Batman Arkham Knight, στο Nvidia Shield, μέσω G-Force Now.

Και στο onlive μια χαρά κανονικά έπαιζες όπου ήταν διαθέσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...