Προς το περιεχόμενο

O CEO της Microsoft, Satya Nadella λέει πως το Project xCloud είναι το «Netflix για παιχνίδια»


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsibosp είπε

Ωραια πραγματα απο μια εταιρεια που εχασε εκατονταδες εκατομμυρια γιατι τολμησε να ψελλισει στο μακρινο παρελθον του 2013-2014 (!) οτι με το Xbox-1 αντιλαμβανεται τα παιχνιδια as a service και θα πρεπει ως εκ τουτου να ειναι always online. Με ολα αυτα που ακολουθησαν στην αντιστοιχη παρουσιαση του PS4. Η πιο απογοητευτικη γενια κονσολων απο πλευρας ανταγωνισμου στην ιστορια με την παντοκρατορια της SONY πριν ακομη κυκλοφορησουν καλα καλα οι κονσολες. Τωρα μετα απο 4-5 χρονια βγαινουν και λενε αυτες τις παπαριες και μερικοι χρηστες λενε "αυτο ειναι το μελλον γιατι γκρινιαζετε". Γκρινιαζω γτ οταν αγοραζω κατι το θελω δικο μου μαστορα. Γκρινιαζω γτ σε 5-10 χρονια που η καθε εταιρεια θα κρινει οικονομικα ασυμφορο τον server X θα τον κατεβασει και θα εχω πληρωσει κατι που δεν θα το εχω γτ ενδεχομένως να το παιζω μονο εγω και αλλοι 500 στον κοσμο. Γκρινιαζω γτ οποτε καποιος μαλακας που κανει καποια εργασια και κοψει ενα καλωδιο θα πρεπει να περιμενω 10-15 μερες(εργασιμες) για να μου φτιαξουν την συνδεση δεν θα εχω προσβαση. Γκρινιαζω γτ θα αγοραζω κατι και μετα δεν θα μπορω να το πουλησω η να το αγορασω μεταχειρισμενο(αυτο εχει ξεκινησει ηδη στον υπολογιστη εδω και καποια χρονια) ευτυχως το κρατησε η SONY σε αυτη τη γενια στην επομενη βλεπουμε. Γκρινιαζω γιατι δεν υπαρχει λογος στην τελικη να γινει ΜΟΝΟ ετσι. Το προβλημα ειναι οτι θελουν να το κανουν ΜΟΝΟ ετσι και οχι ΚΑΙ ετσι. Γιαυτο γκρινιαζω μαστορα.

Κανείς δεν είπε πως θα σου δίνεται μόνο μια επιλογή, αντιθέτος όλες (ΜΑ ΟΛΕΣ) οι ομιλίες της εταιρίας εικάζουν ακριβώς το αντίθετο. Το ό,τι είναι ναι μεν το μέλλον του gaming (κακά τα ψέμματα, το streaming κυριαρχεί παντού), αλλά θα προσφέρεται πάντα ως ΕΠΙΛΟΓΗ, γιατί ο σκοπός της Microsoft δεν έχει να κάνει με το από ποιό χαζοκούτη θα παίζεις, αλλά από το ποιό θα αγοράζεις! Τα hardware sales στη βιομηχανία των κοσνολών είναι μηδαμινά ως income στο συνολικό market cap της, αν όχι ζημιοφόρα, οι εταιρίες αυτές (βλ. Microsoft, Nintendo, Sony) ζούν και αναπτύσονται από το software, είτε αυτό λέγεται αποκλειστικότητα, είτε παιχνίδι τρίτων, είτε συνδορμή. Δες το από την άλλη, το Spotify αποτελεί τον βασιλιά της μουσικής βιομηχανίας εδώ και χρόνια, πάραυτα, οι πωλήσεις φυσικών αντιτύπων όχι μόνο δεν πέθαιναν, αλλά επέστρεψαν στην αγορά μέχρι και τα βινύλια. Το Netflix γιγαντώνεται εκθετικά, και όμως, οι ταινίες σπάνε στον κινηματογράφο το ένα Box Office μετά το άλλο, εγώ για παράδειγμα αγοράζω τις αγαπημένες μου σε Bluray μέχρι και σήμερα (και ξέρω πως μετά από 1 χρόνο θα έρθει το Dynamic HDR και θα πρέπει να τις αγοράσω ξανά). Ο στόχος της Microsoft μόνο εξέλιξη μπορεί να ονομαστεί, και από τη στιγμή που αποτελεί ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΕΠΙΛΟΓΗ, δεν βρίσκω κάνεναν λόγο να γκρινιάζεται και να κλαψομ..... σε ένα καθόλα τεχνολογικό φόρουμ, όταν η πληροφορία είναι ένα Google search μακριά.

Υ.Γ Ένας πιο πάνω λέει δεν θέλω να παίξω μια λίστα με πολύ συγκεκριμένα παιχνίδια... Φίλε, αυτό είναι το GamePass, μόνο τα βίντεο του άρθρου να έβλεπες (δεν σε πάω μακριά στο να διαβάσεις μια συνέντευεξη και κουραστείς), λέει ξεκάθαρα πως ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟ XBOX, μπορούν να τρέξουν κανονικά στην πλατφόρμα του Xcloud γιατι τα server racks έχουν μέσα  του custom-clusters από κανονικό hw που βρίσκεις εντός ενός Xbox! Οι devs δεν χρειάζεται να κάνουν τπτ, το παιχνίδι νομίζει πως τρέχει σε κονσόλα. ΆΡΑ, όλα τα παιχνίδια που έχετε αγοράσει ψηφιακά θα μπορείτε να τα stream-άρετε μέσω της υπηρεσίας σε τηλεοράσεις, υπολογιστές και κινητά. Όλα τα παιχνίδια που έχετε διαθέσιμα μέσω του GamePass θα μπορείτε επίσης να stream-άρετε μέσω της υπηρεσίας. Έχετε φυσική βιβλιοθήκη και θέλετε να αλλάξετε εντελώς τη μέχρι τώρα gaming ζωή σας και να πάτε Full-Streaming; Η Microsoft θα προσφέρει δωρεάν πρόγραμμα όπου όλα σας τα φυσικά αντίτυπα μπορείται να τα μετατρέψετε σε ψηφική μορφή (λες και τα έχετε αγοράσει από το Store). Δεν θέλετε να έχετε καμία σχέση με την υπηρεσία; Αγοράστε (είτε σε φυσική, είτε σε ψηφιακή μορφή) τίτλους όπως κάνατε μέχρι τώρα, τα πράγματα δεν αλλάζουν για εσάς, ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΖΩΗΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ!

Επεξ/σία από argipent
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, shadowlike είπε

ναι και εκεί νομίζεις θα στα χαρίσουν , πάλι συνδρομές θα πληρώνεις και θα καταλήξει να έχεις περισσότερα παιχνίδια που απλά θα κάθοντε σε ένα library και δε θα τα παίζεις. Εξακολουθώ να είμαι παραδoσιακός και θα προτιμώ τα physical τις κονσόλες και τα gaming pcs.Δε νομίζω ότι θα εξαφανιστούν ποτέ, απλά θα τα σπρώξουν σε ένα πιο niche market (και πιο ακριβό κατ'επέκταση) μιας και το streaming solution θα πλασάρετε ως η πιο συμφέρουσα λύση για τον μέσο gamer.

Ναι ενώ τώρα που θες 800 ευρώ για μια gpu ή 400 για μια κονσόλα είναι καλά;

Εγώ περιμένω να γίνει αυτό σαν το Netflix και να κάνω τη συνδρομή μου όταν με βολεύει εμένα πχ διακοπές και να μην χρειάζεται να δώσω μια περιουσία.

Απο το να πληρώνω κερατιατικα για hardware που σε ένα χρόνο έχει απαξιωθεί χίλιες φορές η συνδρομή. Συλλογές και λοιπά δεν με απασχολουν και δεν με ενδιαφερουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, michael92 είπε

Το data hosting δεν απαιτεί μεγάλη επεξεργαστική ισχύ και παρόλα αυτά πληρώνεις ~100$ το χρόνο για 1TB HDD (+ τα LTO backups). Δεν έχει καμία απολύτως σύγκριση με το να εξυπηρετείς ταυτόχρονα εκατοντάδες χιλιάδες high end gaming συνδρομητές, που ο καθένας κάνει allocate μια dedicated GPU και multiple CPU cores.

Οι cloud υπηρεσίες των Amazon, google κλπ δεν παρέχουν μόνο data hosting. Το cloud data hosting υπάρχει καμιά 10 αρια χρόνια τώρα.

Παρέχουν πολύ βαριά software μέσω cloud. Προς το παρόν κυρίως εταιρικά software. Επειδή λοιπόν βλέπουν πόσο κερδοφόρο είναι αναπτύσουν gaming cloud

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε πάρα πολύ νωρίς για κάτι τέτοιο πιστεύω. Μέχρι στιγμής το πιο κοντινό 'Νetflix για παιχνίδια' είναι το game pass το οποίο και αυτό έχει μεγάλα περιθώρια να εξελιχθεί ειδικά στο pc. Στο μέλλον βέβαια ένα cross-over των 2 υπηρεσιών δεν είναι αδύνατο πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pral13 είπε

Παρέχουν πολύ βαριά software μέσω cloud. Προς το παρόν κυρίως εταιρικά software. Επειδή λοιπόν βλέπουν πόσο κερδοφόρο είναι αναπτύσουν gaming cloud

Οι επιχειρήσεις δεν είναι το ίδιο με τους καταναλωτές και έχουν πολύ μεγαλύτερα budget. Δεν είναι τεχνολογικό θέμα αλλά θέμα κόστους. Αν το cloud gaming έχει συνδρομή 20$/μήνα τότε θα προσελκύσει πολύ κόσμο αλλά η επιχείρηση θα μπαίνει μέσα. Αν ζητάνε παραπάνω τότε δεν θα έχει νόημα καθώς θα κάνεις απόσβεση μια κονσόλα σε λιγότερο από 2 χρόνια η οποία θα σου ανήκει κιόλας. Επίσης η ποιότητα του cloud gaming είναι σαφέστατα κατώτερη (lossy compressed video, input lag).

Όλα αυτά χωρίς να υπολογίσουμε το κόστος των παιχνιδιών και αν οι devs θα είναι ικανοποιημένοι με το να παίρνουν μερικά cents ανά user.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tsibosp είπε

Ωραια πραγματα απο μια εταιρεια που εχασε εκατονταδες εκατομμυρια γιατι τολμησε να ψελλισει στο μακρινο παρελθον του 2013-2014 (!) οτι με το Xbox-1 αντιλαμβανεται τα παιχνιδια as a service και θα πρεπει ως εκ τουτου να ειναι always online. Με ολα αυτα που ακολουθησαν στην αντιστοιχη παρουσιαση του PS4. Η πιο απογοητευτικη γενια κονσολων απο πλευρας ανταγωνισμου στην ιστορια με την παντοκρατορια της SONY πριν ακομη κυκλοφορησουν καλα καλα οι κονσολες. Τωρα μετα απο 4-5 χρονια βγαινουν και λενε αυτες τις παπαριες και μερικοι χρηστες λενε "αυτο ειναι το μελλον γιατι γκρινιαζετε". Γκρινιαζω γτ οταν αγοραζω κατι το θελω δικο μου μαστορα. Γκρινιαζω γτ σε 5-10 χρονια που η καθε εταιρεια θα κρινει οικονομικα ασυμφορο τον server X θα τον κατεβασει και θα εχω πληρωσει κατι που δεν θα το εχω γτ ενδεχομένως να το παιζω μονο εγω και αλλοι 500 στον κοσμο. Γκρινιαζω γτ οποτε καποιος μαλακας που κανει καποια εργασια και κοψει ενα καλωδιο θα πρεπει να περιμενω 10-15 μερες(εργασιμες) για να μου φτιαξουν την συνδεση δεν θα εχω προσβαση. Γκρινιαζω γτ θα αγοραζω κατι και μετα δεν θα μπορω να το πουλησω η να το αγορασω μεταχειρισμενο(αυτο εχει ξεκινησει ηδη στον υπολογιστη εδω και καποια χρονια) ευτυχως το κρατησε η SONY σε αυτη τη γενια στην επομενη βλεπουμε. Γκρινιαζω γιατι δεν υπαρχει λογος στην τελικη να γινει ΜΟΝΟ ετσι. Το προβλημα ειναι οτι θελουν να το κανουν ΜΟΝΟ ετσι και οχι ΚΑΙ ετσι. Γιαυτο γκρινιαζω μαστορα.

Τώρα εσύ ή τρολάρεις ή δεν έχεις καταλάβει κάτι...... Θα υπάρχουν κανονικά κονσόλες για όποιον θέλει, μην αγχώνεσαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, argipent είπε

Κανείς δεν είπε πως θα σου δίνεται μόνο μια επιλογή, αντιθέτος όλες (ΜΑ ΟΛΕΣ) οι ομιλίες της εταιρίας εικάζουν ακριβώς το αντίθετο. Το ό,τι είναι ναι μεν το μέλλον του gaming (κακά τα ψέμματα, το streaming κυριαρχεί παντού), αλλά θα προσφέρεται πάντα ως ΕΠΙΛΟΓΗ, γιατί ο σκοπός της Microsoft δεν έχει να κάνει με το από ποιό χαζοκούτη θα παίζεις, αλλά από το ποιό θα αγοράζεις! Τα hardware sales στη βιομηχανία των κοσνολών είναι μηδαμινά ως income στο συνολικό market cap της, αν όχι ζημιοφόρα, οι εταιρίες αυτές (βλ. Microsoft, Nintendo, Sony) ζούν και αναπτύσονται από το software, είτε αυτό λέγεται αποκλειστικότητα, είτε παιχνίδι τρίτων, είτε συνδορμή. Δες το από την άλλη, το Spotify αποτελεί τον βασιλιά της μουσικής βιομηχανίας εδώ και χρόνια, πάραυτα, οι πωλήσεις φυσικών αντιτύπων όχι μόνο δεν πέθαιναν, αλλά επέστρεψαν στην αγορά μέχρι και τα βινύλια. Το Netflix γιγαντώνεται εκθετικά, και όμως, οι ταινίες σπάνε στον κινηματογράφο το ένα Box Office μετά το άλλο, εγώ για παράδειγμα αγοράζω τις αγαπημένες μου σε Bluray μέχρι και σήμερα (και ξέρω πως μετά από 1 χρόνο θα έρθει το Dynamic HDR και θα πρέπει να τις αγοράσω ξανά). Ο στόχος της Microsoft μόνο εξέλιξη μπορεί να ονομαστεί, και από τη στιγμή που αποτελεί ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΕΠΙΛΟΓΗ, δεν βρίσκω κάνεναν λόγο να γκρινιάζεται και να κλαψομ..... σε ένα καθόλα τεχνολογικό φόρουμ, όταν η πληροφορία είναι ένα Google search μακριά.

Υ.Γ Ένας πιο πάνω λέει δεν θέλω να παίξω μια λίστα με πολύ συγκεκριμένα παιχνίδια... Φίλε, αυτό είναι το GamePass, μόνο τα βίντεο του άρθρου να έβλεπες (δεν σε πάω μακριά στο να διαβάσεις μια συνέντευεξη και κουραστείς), λέει ξεκάθαρα πως ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟ XBOX, μπορούν να τρέξουν κανονικά στην πλατφόρμα του Xcloud γιατι τα server racks έχουν μέσα  του custom-clusters από κανονικό hw που βρίσκεις εντός ενός Xbox! Οι devs δεν χρειάζεται να κάνουν τπτ, το παιχνίδι νομίζει πως τρέχει σε κονσόλα. ΆΡΑ, όλα τα παιχνίδια που έχετε αγοράσει ψηφιακά θα μπορείτε να τα stream-άρετε μέσω της υπηρεσίας σε τηλεοράσεις, υπολογιστές και κινητά. Όλα τα παιχνίδια που έχετε διαθέσιμα μέσω του GamePass θα μπορείτε επίσης να stream-άρετε μέσω της υπηρεσίας. Έχετε φυσική βιβλιοθήκη και θέλετε να αλλάξετε εντελώς τη μέχρι τώρα gaming ζωή σας και να πάτε Full-Streaming; Η Microsoft θα προσφέρει δωρεάν πρόγραμμα όπου όλα σας τα φυσικά αντίτυπα μπορείται να τα μετατρέψετε σε ψηφική μορφή (λες και τα έχετε αγοράσει από το Store). Δεν θέλετε να έχετε καμία σχέση με την υπηρεσία; Αγοράστε (είτε σε φυσική, είτε σε ψηφιακή μορφή) τίτλους όπως κάνατε μέχρι τώρα, τα πράγματα δεν αλλάζουν για εσάς, ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΖΩΗΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ!

Αν το υστερόγραφο πάει προς εμένα επαναλαμβάνω με ενδιαφέρουν συγκεκριμένα παιχνίδια τα οποία είναι σε διάφορες πλατφόρμες και θα παραμείνουν έτσι καθώς ανήκουν σε ανταγωνιστικές εταιρείες. Ποτέ δεν θα σου δώσει ή Microsoft την δυνατότητα να παίξεις Persona ή Zelda και φοβάμαι ότι δεν θα σου δώσω ούτε καν την δυνατότητα για να παίξεις ας πούμε παιχνίδια Lego ή Disney αν δώσει την αποκλειστικότητα του streaming στην Σόνυ λέμε τώρα.

Ένας φίλος το είπε καλά στο νήμα καλό για περιστασιακούς gamer για FiFA και Call of Duty ούτε αναβαθμίσεις ούτε να περιμένεις Black Friday και Christmas Sale.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Console Master0 είπε

Τώρα εσύ ή τρολάρεις ή δεν έχεις καταλάβει κάτι...... Θα υπάρχουν κανονικά κονσόλες για όποιον θέλει, μην αγχώνεσαι!

Δεν τρολλαρω φίλε. Σου λέω απλά που θέλουν να πάει το πράγμα οι εταιρείες και τα αρνητικά του. Επίσης δεν λέω ότι θα γίνει αυτό μεθαύριο. Εδώ ακόμα δεν μπορούν να υποστηρίξουν το store τους σε μερικές χώρες πόσο μάλλον το game streaming με αποδεκτό lag input.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Choutas είπε

Αν το υστερόγραφο πάει προς εμένα επαναλαμβάνω με ενδιαφέρουν συγκεκριμένα παιχνίδια τα οποία είναι σε διάφορες πλατφόρμες και θα παραμείνουν έτσι καθώς ανήκουν σε ανταγωνιστικές εταιρείες. Ποτέ δεν θα σου δώσει ή Microsoft την δυνατότητα να παίξεις Persona ή Zelda και φοβάμαι ότι δεν θα σου δώσω ούτε καν την δυνατότητα για να παίξεις ας πούμε παιχνίδια Lego ή Disney αν δώσει την αποκλειστικότητα του streaming στην Σόνυ λέμε τώρα.

Ένας φίλος το είπε καλά στο νήμα καλό για περιστασιακούς gamer για FiFA και Call of Duty ούτε αναβαθμίσεις ούτε να περιμένεις Black Friday και Christmas Sale.

Κάπου έχεις μπερδευτεί, το Persona είναι franchise που ανήκει στην Sony, ενώ το Zelda στην Nintendo. Δεν είναι η Microsoft που δεν θα δώσει στο GamePass και xCloud τα εν λόγω παιχνίδια, είναι οι εταιρίες από τις οποίες παράγονται. Οι δύο προαναφερθείσες υπηρεσίες θα έχουν όλα τα παιχνίδια που έχει το XBOX ως έχει αυτή τη στιγμή (βλ. 1st Party Exclusives, 3nd Party Exclusives και 3nd Party Titles), δεν θα αλλάξει δηλαδή το περιεχόμενο του καταλόγου, αλλά ο τρόπος με τον οποίο έχεις πρόσβαση σε αυτό. Αν πρίν δεν σου έφτανε η γκάμα παιχνιδιών της Microsoft δεν θα σου φτάνει και μετά το launch των υπηρεσιών αυτών. Εκείνος πάραυτα που είναι καλυμμένος με τον κατάλογο του Microsoft Store, θα αποκτήσει ακόμη έναν τρόπο πρόσβασης σε αυτόν.

Όσον αφορά τα παιχνίδια της Lego ή της Dinsey (και της κάθε Disney), θα συνεχίσουν να κυκλοφούν κανονικά, τόσο σε δισκάκι, όσο και σε ψηφιακή μορφή. Το αν θα μπούν ή όχι στο GamePass είναι άλλο θέμα και δεν επηρεάζει με κάνεναν τρόπο την άλλη υπηρεσία. Ένας χρήστης του xCloud θα μπορεί φερειπείν να παίξει από την τηλεόραση, τον υπολογιστή, το κινητό ή το τάμπλετ του το 'The LEGO Movie Videogame' είτε έχοντας αγοράσει το εν λόγω παιχνίδι σε ψηφιακή μορφή μέσω του Microsoft Store, είτε αν αυτό βρίσκεται διαθέσιμο στο GamePass χωρίς να χρειαστεί δηλαδή να προβεί στην αγορά του. Αν το GamePass δεν έχει τα παιχνίδια που θέλεις, αγόρασε τον τίτλο που σε ενδιαφέρει και αυτομάτως θα είναι διαθέσιμος στο xCloud για streaming απ' όλες τις υποστηριζόμενες συσκευές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2019 στις 9:36 ΜΜ, christos4 είπε

Η παρομοίωση με το Netflix είναι για την ευκολία του "έχω διαθέσιμο περιεχόμενο, πατάω play και παιζει", όχι για τα δικαιώματα.. 

Αλήθεια, τα δικαιώματα των παιχνιδιών είναι στην ίδια φάση με τα δικαιώματα των ταινιών/σειρών; 

Αν σκεφτείς πως η κάθε χώρα έχει εντελώς διαφορετικό audience rating system στα παιχνίδια (πχ ένα παιχνίδι που είναι 13+ σε μια χώρα, σε άλλη χώρα είναι 18+, σε άλλες χώρες αλλάζουν οι διάλογοι ή το περιεχόμενο ώστε να είναι νόμιμο, ή σε άλλες χώρες απαγορεύεται εντελώς η κυκλοφορία του ή πχ αλλάζουν τα εφφέ πχ αντί για αίμα να πετάγεται πράσινη βιομάζα), τότε μάλλον τα δικαιώματα των παιχνιδιών είναι σε χειρότερη φάση από τα δικαιώματα των ταινιών, οι οποίες έχουν ένα κοινό rating και δεν αλλάζουν το σενάριο για να συμφωνεί με την κάθε χώρα. Πχ η Γερμανία θα πρέπει να έχει εντελώς δικό της library ώστε να παίρνει τροποποιημένα τα Wolfenstein (μεταξύ άλλων), ενώ με VPN θα μπορούν να παίζουν απαγορευμένα παιχνίδια. Not cool. Όχι πως δεν γίνεται και τώρα, αλλά τότε θα είναι πιο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...