Προς το περιεχόμενο

RX 580


Giwrg Mavridis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδιά θα ήθελα να κανω μια ερώτηση για την συγκεκριμένη κάρτα rx 580.(Πρόκειται να αγοραστεί και να συνδυαστεί με r5 2600). Αρχικά κοιτούσα την φθηνότερη υλοποίηση της αλλά αφού με παρακινήσετε εδώ έτρεξα να διαβάσω review και από οτι ανακάλυψα οι θερμοκρασίες δεν είναι ικανοποιητικές. (Εδώ μου προτείνατε την νίτρο και εγώ ειδα και την special edition αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια διαφορα έκτος από το χρώμα) Λοιπόν επειδή όμως είμαι σε budget και θα ήθελα να ξοδέψω κοντά στα 250 βρήκα από αξιολόγηςεις και λόγω των εταιρειών gigabyte και Msi αυτές:https://www.skroutz.gr/s/11721846/Gigabyte-Radeon-RX-580-8GB-GV-RX580GAMING-8GD.html           https://www.skroutz.gr/s/11715603/MSI-Radeon-RX-580-8GB-ARMOR-8G-OC.html μπορείτε να μου πείτε ποιες είναι οι διάφορες με την νίτρο+ και αν αξίζουν την χρηματική διαφορα; (Και αν γνωρίζετε τις διάφορες με την special edition) ευχαριστώ πολύ!

Επεξ/σία από Giwrg Mavridis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικο αγοράζεις μόνο από Πλαίσιο γιατί μόνο αυτό κ το e shop δίνουν τα δωρεάν παιχνίδια , αν κ τώρα δε το βρίσκω από το site της amd κ ούτε το e shop λέει κάτι. Οπότε πας στη nitro στο Πλαίσιο με 270 κ δεν ασχολησαι καθόλου. 

 

 Πάντως  nitro έχει factory overclock κ η nitro special edition έχει ακόμα μεγαλύτερο oc

 

Edit το βρήκα μόνο Πλαίσιο e shop

https://www.amd.com/en/where-to-buy/raise-the-game

 

 

Επεξ/σία από nickk0kkav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Βασικο αγοράζεις μόνο από Πλαίσιο γιατί μόνο αυτό κ το e shop δίνουν τα δωρεάν παιχνίδια , αν κ τώρα δε το βρίσκω από το site της amd κ ούτε το e shop λέει κάτι. Οπότε πας στη nitro στο Πλαίσιο με 270 κ δεν ασχολησαι καθόλου. 

 Πάντως  nitro έχει factory overclock κ η nitro special edition έχει ακόμα μεγαλύτερο oc

Δεν με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια απλά θέλω μια απάντηση από κάποιον που γνωρίζει τις διάφορες για να καταλάβω αν αξίζει η διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Βασικο αγοράζεις μόνο από Πλαίσιο γιατί μόνο αυτό κ το e shop δίνουν τα δωρεάν παιχνίδια , αν κ τώρα δε το βρίσκω από το site της amd κ ούτε το e shop λέει κάτι. Οπότε πας στη nitro στο Πλαίσιο με 270 κ δεν ασχολησαι καθόλου. 

 

eshop.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγω αγορασα πριν κατι βδομαδες την Nitro+ Special edition (απο μελος του ινσομνια).Δεν μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα απο θερμοκρασια και θορυβο, αλλα υποτιθεται αυτην ειναι μια απο της καλυτερες υλοποιησεις της καρτας οποτε δεν θελω να φανταστω πως ειναι οι πιο "φτηνες" υλοποιησεις.Για συγκριση δυστηχως εχω μονο στην κατοχη μου gtx 1050 ti msi gaming x, αθορυβη με χαμηλες θερμοκρασιες με λιγοτερα fps προφανως στα ιδια settings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, geo4sar είπε

Εγω αγορασα πριν κατι βδομαδες την Nitro+ Special edition (απο μελος του ινσομνια).Δεν μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα απο θερμοκρασια και θορυβο, αλλα υποτιθεται αυτην ειναι μια απο της καλυτερες υλοποιησεις της καρτας οποτε δεν θελω να φανταστω πως ειναι οι πιο "φτηνες" υλοποιησεις.Για συγκριση δυστηχως εχω μονο στην κατοχη μου gtx 1050 ti msi gaming x, αθορυβη με χαμηλες θερμοκρασιες με λιγοτερα fps προφανως στα ιδια settings.

δεν αξιζεις πιστευεις η διαφορα με αυτην; https://www.skroutz.gr/s/11842734/XFX-Radeon-RX-580-8GB-GTS-XXX-Edition-RX-580P8DFD6.html?keyphrase=XFX+Radeon+RX+580+8GB+GTS+XXX+Edition

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Gkoukouz είπε

καλησπερα.Για την powercolor εχει αποψη κανεις?

Είναι η πιο φθηνή τώρα, βέβαια δεν θα χει διαφορά με άλλες απλά ψύξη όπως καταλαβαίνεις αλλά αξίζουν τα 30ευρω για αυτήν που έβαλα πιστεύω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Giwrg Mavridis είπε

Εαν η XFX είχε κοντα στα 200 θα επαιρνα XFX (οπως ειχε πριν κανα μηνα). Τωρα η διαφορα τους ειναι ελαχιστη, οποτε καλυτερα Νιτρο. Και καλυτερα καινουργια με τα δυο χρονακια εγγυησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για να παει καποιος σε xfx στα 240 οταν με 270 παιρνει nitro με 2 παιχνιδια και 1 χρονο εγγυηση+ πρεπει να χει τασεις μαζοχισμου.

απ οτι εχω διαβασει παιζει να ναι και η χειροτερη υλοποιηση της 580. στο 200αρι οπως λεει κι απο πανω

ενδεικτικα 

 

Επεξ/σία από rofl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ αλλά από την άλλη δυστυχώς οι τιμές είναι υψηλές ακόμη, ενώ έχει πέσει κατά πολύ (250€) η πολύ καλή Palit 1060 6gb Dual και η nvidia «άνοιξε» το freesync στις κάρτες τις, δεν είναι παρά παράλογο να αγοράσεις τόσο μια κάρτα amd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

προβλημα πρωτο > palit vs saphire. η palit δεν φημιζεται ακριβως για το οτι βγαζει ακριβες υλοποιησεις, ειναι παντα η φθηνοτερη επιλογη. αντιθετα η nitro θεωρειται ακριβη υλοποιηση και ειχε περιπου ενα 50αρικο πανω απο τις περισσοτερες 580.

προβλημα δευτερο > τα παιχνιδια ειναι πολυ σεβαστη προσφορα και μειωση τιμης , αν καποιος ενδιαφερεται για τα παιχνιδια να τα παιξει η να τα πουλησει

ενα 40αρι αξιζουν, οποτε εμμεσως η nitro πεφτει στα 230~.

προβλημα τριτο > 1 χρονο λιγοτερο εγγυηση.

και το αμφιλεγομενο η 580 μαλλον εχει καλυτερο hardware απο την 1060 (λιγο)

 

παντως σε 1 προς 1 συγκριση δεν υπερεχει σε καμια περιπτωση η palit που λες σαν vfm

 

στο αμαζον εχει παιξει asus 6 γβ που ειναι καλη υλοποιηση στα 230 με τα μεταφορικα και οι φθηνες υλοποιησεις 580 γυρω στο 200αρι.

 

 

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rofl είπε

προβλημα πρωτο > palit vs saphire. η palit δεν φημιζεται ακριβως για το οτι βγαζει ακριβες υλοποιησεις, ειναι παντα η φθηνοτερη επιλογη. αντιθετα η nitro θεωρειται ακριβη υλοποιηση και ειχε περιπου ενα 50αρικο πανω απο τις περισσοτερες 580.

προβλημα δευτερο > τα παιχνιδια ειναι πολυ σεβαστη προσφορα και μειωση τιμης , αν καποιος ενδιαφερεται για τα παιχνιδια να τα παιξει η να τα πουλησει

ενα 40αρι αξιζουν, οποτε εμμεσως η nitro πεφτει στα 230~.

προβλημα τριτο > 1 χρονο λιγοτερο εγγυηση.

και το αμφιλεγομενο η 580 μαλλον εχει καλυτερο hardware απο την 1060 (λιγο)

παντως σε 1 προς 1 συγκριση δεν υπερεχει σε καμια περιπτωση η palit που λες σαν vfm

στο αμαζον εχει παιξει asus 6 γβ που ειναι καλη υλοποιηση στα 230 με τα μεταφορικα και οι φθηνες υλοποιησεις 580 γυρω στο 200αρι.

Κατάλαβα τι λες, το βλέπεις ως προς τα χρήματα-εγγύηση που σου ποσφερει η εταιρία. Αλλά από οτι διάβασα έχει καλύτερα σχολεία η palit για αυτό και την ανέφερα, και στα δημοφιλή παιχνίδια περνάει την 580 (pubg,fortnite) περισσότερο από οτι περνάει η nitro την 1060 στα υπόλοιπα και αυτό με προβληματίζει αρκετά, μια και είναι φθηνότερη, αφού θα παίζω σε ultrawide και τα 10 FPS θα είναι πολύτιμα. Όσο για τα παιχνίδια το σκέφτηκα αυτό αλλά όλοι προσπαθούν να τα πουλήσουν και δεν νομίζω να με πληρώσεις κάποιο με paysafecard όπως και με βολεύει. Επίσης θερμοκρασίες και θόρυβος είναι αμφιλεγόμενα ζητήματα στη νίτρο. Και ενέργεια κατανάλωνει περισσότερο μπορει να χρειαστώ 650W αντί για 550 που θα παίρνα με την 1060.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα

Εγώ που έχω την rog strix 8gb σε οθόνη 21:9 ultra wide 34" δεν έχει ανέβει ποτέ η θερμοκρασία, αθόρυβη ultra

(battelfield 1 - V / farcry's / Just cause 3-4 / Witcher 3 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Grizx3 είπε

Καλησπέρα

Εγώ που έχω την rog strix 8gb σε οθόνη 21:9 ultra wide 34" δεν έχει ανέβει ποτέ η θερμοκρασία, αθόρυβη ultra

(battelfield 1 - V / farcry's / Just cause 3-4 / Witcher 3 

ευχαριστω για τις πληροφοριες, αλλα με ενδιφερουν τα fps. Πως τα βλεπεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...