Προς το περιεχόμενο

GeForce vs Radeon : The Battle Of The Eternity


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν ανοίγω αυτό το θέμα για να συγκρίνουμε τις συγκεκριμένες κάρτες γραφικών ,

τα προγράμματα που θα τρέχουμε είναι φυσικά 

1)games σε ανάλυση 1080p, 1440p και  4κ

2)benchmarks όπως το 3d mark

3)3d rendering προγράμματα όπως το blender 

το blender κατεβαζουμε απο εδω

https://builder.blender.org/download/ την εκδοση 2.8 beta

τρεχετε αυτο στο blender 2.8

https://drive.google.com/file/d/1MrGqeoBCi93KIoDj2cdEYDdJNepuaTiR/view

πατατε f12 για να κανει rendering.

 

Πάντα θα αναφέρουμε τις ρυθμίσεις γραφικών και σε τι ανάλυση τις τρέξαμε για να γίνει πιο εύκολη η συγκρίσει 

σε λίγο θα ανεβάσω κάποια δικά μου αποτελέσματα 

shadow of the tomb raider 4k highest settings

aass.png.209365dece0588cf3258f13539d9a37e.png

assasins creed oddysey 4k ultra settings

saqqq.png.17ac374c535e7353f00df2f6bd27dec3.png

Επεξ/σία από nikos5800
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τσιμπηστε ενα απο far cry primal σε 1920x1080 HD Textures και ολα ultra και field of view 120 στο τερμα δηλαδη. Παω να τρεξω και ενα shadow. Η οθονη μου ειναι σε 2560x1080 πιστευω να μην επηρεαζει η αναλυση στις ρυθμισεις βαζω 16:9 1920x1080 για να τρεξω το benchmark.

FCPrimal-2019-01-21-12-00-09.png

 

Και απο shadow of the tomb raider. Full HD Ultra DX12 χωρις ΑΑ μιας και θολωνει τα textures. Μονιμα 2152 στην καρτα και θερμοκρασια πανω απο 49 με τα 3 benchmarks δεν ειδα. 

SOTTR-2019-01-21-12-18-15-769.png

SOTTR-2019-01-21-12-11-48-337.png

 

Οπως βλεπουμε το guru3d δινει 84fps average σε very high details σε full hd στην 1070ti και εγω ultra βγαζω 104fps average. Αυτο που λεω μην πιστευετε οτι διαβαζετε στα benchmarks μιας και παντου την κανουν benchmark στα 1623 που ειναι η stock συχνοτητα της 1070ti σε ολες τις υλοποιησεις. 

Screenshot-1.png

 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Arkin μην βαζεισ τα γραφικά σε custom βάλτο σε highest με TAA και ξανά τρέξτο σε full hd 

Εγώ βγάζω 88fps στο shadow of the tomb raider  μπορεί να τρώει ελαφρώς bottleneck από τον Ryzen 1600 στα 3.8ghz

Επεξ/σία από nikos5800
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

Arkin μην βαζεισ τα γραφικά σε custom βάλτο σε highest με TAA και ξανά τρέξτο σε full hd 

Εγώ βγάζω 88fps στο shadow of the tomb raider  μπορεί να τρώει ελαφρώς bottleneck από τον Ryzen 1600 στα 3.8ghz

Ναι κατσε να το τρεξω και μια ετσι. Για αυτο εγραψα τις ρυθμισεις μιας και χωρις ΑΑ το τρεχω γιατι το ΤΑΑ θολωνει τα παντα στην εικονα και δεν μου αρεσει. 

Ετοιμο. ΤΑΑ και highest details σε Full HD. 94fps average με δινει. Δινει πονο η καρτα. Δεν εχω αλλα παιχνιδια με benchmark αυτη τη στιγμη στον υπολογιστη. Θα βαλω καποια στιγμη το odyssey. Και εχω κρατημενα benchmarks απο wildlands far cry 5 και origins αν θελετε να βαλω.

 

Screenshot-1.png

 

 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι κατσε να το τρεξω και μια ετσι. Για αυτο εγραψα τις ρυθμισεις μιας και χωρις ΑΑ το τρεχω γιατι το ΤΑΑ θολωνει τα παντα στην εικονα και δεν μου αρεσει. 

Ετοιμο. ΤΑΑ και highest details σε Full HD. 94fps average με δινει. Δινει πονο η καρτα. Δεν εχω αλλα παιχνιδια με benchmark αυτη τη στιγμη στον υπολογιστη. Θα βαλω καποια στιγμη το odyssey. Και εχω κρατημενα benchmarks απο wildlands far cry 5 και origins αν θελετε να βαλω.

Screenshot-1.png

Αυτά είναι ακριβώς τα settings από guru3d.....και σωστό screen !

highest graphics preset / dx12 / fullscreen on / exclusive fullscreen off /taa

Ωραίος.......

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BabisTs είπε

Αυτά είναι ακριβώς τα settings από guru3d.....

highest graphics preset / dx12 / fullscreen on / exclusive fullscreen off /taa

Ωραίος.......

Οποτε ειμαστε ακριβως στα ιδια με guru3d που βγαζει 84 συμφωνα με το benchmark του και την 1070ti. Το ΤΑΑ ριχνει αρκετα επιδοσεις. Σε Ultra που το ειχα πριν που εβγαλα 104 ηταν ολα τερμα στις ρυθμισεις απλα δεν ειχα ΑΑ το highest στις ρυθμισεις γραφικων εχει πιο κατω γραφικα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, mcrae13 είπε

Nice 

Το απόγευμα θα ανεβάσω και εγώ μερικά σκορακια 

stay tuned.. 

Εσυ παιζεις με 1080ti εισαι αλλο επιπεδο μονο με την γαμαουα vega 64 του billerios κοντραρεσαι 😛 

 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Arkin είπε

7fps πανω απο guru3d. Στα ποσα mhz εισαι στο benchmark? 

Σηκώνει μπουκάλι το setup του guru3d σε κάποια games σε 1080P και από 1080ti και πάνω (σαπάκια μνήμες 2400mhz ddr4 φοράει το setup του guru3d )........αλλά και γενικά θα δεις και η 1080ti stock του @mcrae13 (bro) στα ίδια με μένα θα είναι και ας λέει το site ότι η 1080ti βγάζει 115fps (είναι το εν λόγω μπουκάλι που σου μίλησα πρίν)......

 

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BabisTs είπε

Σηκώνει μπουκάλι το setup του guru3d σε κάποια games σε 1080P και από 1080ti και πάνω (σαπάκια μνήμες 2400mhz ddr4 φοράει )........αλλά και γενικά θα δεις και η 1080ti stock του @mcrae13 (bro) στα ίδια με μένα θα είναι και ας λέει το site ότι η 1080ti βγάζει 115fps (είναι το εν λόγω μπουκάλι που σου μίλησα πρίν)......

Ολοκληρο review site και δεν μπορει να βαλει εναν 9900k με 3200cl14 μνημες? Τι σοι review να δει μετα καποιος ποσο αξιοπιστο να ειναι? Εγω παντως εχω 10fps πανω απο το guru3d λογικα εκει δεν θα παιζει καποιο bottleneck. Απλα θα την τρεχουν στα 1623 δεν εξηγειτε αλλιως τετοια διαφορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Απλα θα την τρεχουν στα 1623 δεν εξηγειτε αλλιως τετοια διαφορα. 

Την reference 1070ti σε stock χρονισμούς έχει εκεί (όπως και όλες τις gpu που έχουν τεστάρει εκεί)........οπότε με το overclock που έχεις στα 2100mhz+ έχεις ανετότατα 10fps perfomance gain (84fps stock vs 94fps oc).....

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ολοκληρο review site και δεν μπορει να βαλει εναν 9900k με 3200cl14 μνημες? Τι σοι review να δει μετα καποιος ποσο αξιοπιστο να ειναι? Εγω παντως εχω 10fps πανω απο το guru3d λογικα εκει δεν θα παιζει καποιο bottleneck. Απλα θα την τρεχουν στα 1623 δεν εξηγειτε αλλιως τετοια διαφορα. 

Αυτοι ολα στοκ τα τρεχουν.

Εσυ εισαι oc💪

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BabisTs είπε

Την reference 1070ti σε stock χρονισμούς έχει εκεί........οπότε με το overclock που έχεις στα 2100mhz+ έχεις ανετότατα 10fps perfomance gain (84fps stock vs 94fps oc).....

 

Μόλις τώρα, azazil1190 είπε

Αυτοι ολα στοκ τα τρεχουν.

Εσυ εισαι oc💪

Μιλαμε για μια διαφορα 15% πανω κατω. Οποτε ναι ισως να δικαιολογητε. Απλα η καθε καρτα σε stock εχει αλλη συχνοτητα επρεπε να τις γραφουν για μενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...