Προς το περιεχόμενο

GeForce vs Radeon : The Battle Of The Eternity


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, Acmilangr2 said:

Ε τον Ρουφ. 

Τον άτιμο, τον Γούγλη...

Με έκανες και έλιωσα βραδιάτικα... κλαίω... 😂 😂

Επεξ/σία από renaxan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 1/3/2019 στις 7:16 ΜΜ, chrisde είπε

Ας βάλω και εγώ τα δικά μου (Vega56 Red Dragon)

firestrike.png Superposition-Benchmark-v1-0-4657-155145 Superposition-Benchmark-v1-0-6245-155145 timespy.png

Λοιπόν σήμερα κάθισα και πέρασα το bios που έβαλε και ο Πέτρος (Xfx Vega64). Το θετικό είναι ότι όλα πήγαν οκ. (εξαιρετικά απλή και  γρήγορη η διαδικασία). Το αρνητικό είναι ότι η μνήμη όπως φοβόμουν δεν ανεβαίνει και πολύ, πήγε μέχρι 1035 χωρίς artifacts και τα αποτελέσματα που σας επισυνάπτω δεν τα λες και εντυπωσιακά σε σχέση με το πριν... Ούτε 2% διαφορά...

firestrike.png Superposition-Benchmark-v1-0-4720-155198 Superposition-Benchmark-v1-0-6331-155198 timespy.png

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, chrisde είπε

Λοιπόν σήμερα κάθισα και πέρασα το bios που έβαλε και ο Πέτρος (Xfx Vega64). Το θετικό είναι ότι όλα πήγαν οκ. (εξαιρετικά απλή και  γρήγορη η διαδικασία). Το αρνητικό είναι ότι η μνήμη όπως φοβόμουν δεν ανεβαίνει και πολύ, πήγε μέχρι 1035 χωρίς artifacts και τα αποτελέσματα που σας επισυνάπτω δεν τα λες και εντυπωσιακά σε σχέση με το πριν... Ούτε 2% διαφορά...

firestrike.png Superposition-Benchmark-v1-0-4720-155198 Superposition-Benchmark-v1-0-6331-155198 timespy.png

Με τι μνήμες είσαι στην vega ?

Πόσο ήταν το ram oc πριν το bios flash ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, IoaZ είπε

Με τι μνήμες είσαι στην vega ?

Πόσο ήταν το ram oc πριν το bios flash ? 

Samsung. Από 935 πήγα 1035. Ήλπιζα για 1100 περίπου για να έχει νόημα το flash αλλά δεν μαμιέται. Απ' το τίποτα...

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, chrisde είπε

Samsung. Από 935 πήγα 1035. Ήλπιζα για 1100 περίπου για να έχει νόημα το flash αλλά δεν μαμιέται. Απ' το τίποτα...

Πόσα mVolt δίνεις στην ram ?

Την θερμοκρασία από την ram να την κρατάς κάτω από 80 και το σωστό είναι κάτω από 70 για να έχεις επιδόσεις . 

Επεξ/σία από IoaZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραθέτω τα settings μου

wattman.png

Τα mVolt της ram πάντως δεν έχει να κάνει με το ρεύμα που παίρνει. Αυτό είναι σταθερό και είναι πλέον 1,35. Απλά δηλώνεις το όριο κάτω από το οποίο θα πέφτει η συχνότητα. Εγώ έβαλα 1000.

Υγ) Για όποιον πει ότι είμαστε off-topic να υπενθυμίσω ότι πριν λίγο κάποιος ισχυρίστηκε ότι είναι ο δίδυμος αδερφός του Bruce Dickinson :lol:

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, chrisde είπε

Παραθέτω τα settings μου

wattman.png

Τα mVolt της ram πάντως δεν έχει να κάνει με το ρεύμα που παίρνει. Αυτό είναι σταθερό και είναι πλέον 1,35. Απλά δηλώνεις το όριο κάτω από το οποίο θα πέφτει η συχνότητα. Εγώ έβαλα 1000.

Υγ) Για όποιον πει ότι είμαστε off-topic να υπενθυμίσω ότι πριν λίγο κάποιος ισχυρίστηκε ότι είναι ο δίδυμος αδερφός του Bruce Dickinson :lol:

Έτσι που το έχεις σε παίρνει να ανεβάσεις το soc δοκίμασε 1100 mV και 1050 , 1055 , 1060 κτλ . άμα είσαι σταθερός κάπου ποιο ψιλά κατέβασε το soc  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, IoaZ είπε

Πόσα mVolt δίνεις στην ram ?

Την θερμοκρασία από την ram να την κρατάς κάτω από 80 και το σωστό είναι κάτω από 70 για να έχεις επιδόσεις . 

Την θερμοκρασία της ram πως την βλέπουμε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Την θερμοκρασία της ram πως την βλέπουμε?

hw info βλεπω εγω. μπορεις να το βαλεις να εμφανιζεται κιολας μεσω riva tuner. 

1 ώρα πριν, chrisde είπε

Παραθέτω τα settings μου

wattman.png

Τα mVolt της ram πάντως δεν έχει να κάνει με το ρεύμα που παίρνει. Αυτό είναι σταθερό και είναι πλέον 1,35. Απλά δηλώνεις το όριο κάτω από το οποίο θα πέφτει η συχνότητα. Εγώ έβαλα 1000.

Υγ) Για όποιον πει ότι είμαστε off-topic να υπενθυμίσω ότι πριν λίγο κάποιος ισχυρίστηκε ότι είναι ο δίδυμος αδερφός του Bruce Dickinson :lol:

κατεβασε λιγο πυρηνα και ανεβασε μνημη. παιζει να μη μπορουν core και hbm να ναι ψηλα μαζι. επισης θελει να ναι κρυα. οποτε ανεβαζοντας core η ζεστη εμποδιζει τη μνημη. απ οτι καταλαβα συνδεονται μεταξύ τους. επισης το 50% ειναι πολυ. για μενα το 30 ειναι υπεραρκετο

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisde είπε

 

Υγ) Για όποιον πει ότι είμαστε off-topic να υπενθυμίσω ότι πριν λίγο κάποιος ισχυρίστηκε ότι είναι ο δίδυμος αδερφός του Bruce Dickinson :lol:

Είδες τι καλό σας κάνω; ότι και να πεις θα είσαι on topic τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisde είπε

Παραθέτω τα settings μου

wattman.png

Τα mVolt της ram πάντως δεν έχει να κάνει με το ρεύμα που παίρνει. Αυτό είναι σταθερό και είναι πλέον 1,35. Απλά δηλώνεις το όριο κάτω από το οποίο θα πέφτει η συχνότητα. Εγώ έβαλα 1000.

Υγ) Για όποιον πει ότι είμαστε off-topic να υπενθυμίσω ότι πριν λίγο κάποιος ισχυρίστηκε ότι είναι ο δίδυμος αδερφός του Bruce Dickinson :lol:

Το voltage της ram μην το ριχνεις κατω απο 1050 ρίχνει την συχνότητα της μαζί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Το voltage της ram μην το ριχνεις κατω απο 1050 ρίχνει την συχνότητα της μαζί

παπαλα  ο ελεγχος του voltage για τη μνημη! παιχνιδακι εγινε το oc (αν σηκωνει oc βεβαια) απλα σερνεις το slider για τη μνημη και τα κανει ολα αυτο. μονο την καμπυλη για το core ελέγχεις πλεον.... αλλα και εκει οσο ανεβαζεις η κατεβαζειςνβαζει το αντιστοιχο ρεύμα για καθε συχνοτητα! αμα θες να μειωσεις μετα μειωνεις. κι αυτο στην ακρη της καμπυλης... αλλαξε εντελως το wattman για την  vii. και το interface και ολα... 

edit. χρειαζομαι υπνο.... νομισα οτι το ποσταρες στο νημα για vii.... 😅

πλακα πλακα περνα κι απο κει μια βολτα να μου  πεις τη γνωμη σου

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...