Προς το περιεχόμενο

Η Apple επανακυκλοφορεί το iPhone SE στις ΗΠΑ με τιμές που ξεκινούν από τα $249


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Το ios φιλε bill ηταν δικαιολογια το 2010. Οχι το 2019. 

Πες μου λιγο τι αλλαξε απο τοτε??εγω πχ κατεβαζω game of thrones και τα streamαρω στην tv μου για απαντησε μου λοιπον αφου βρισκομαστε στο 2019 πως θα το κανω ??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 415
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πολύ καλό κινητό στο σωστό μέγεθος για να μπαίνει σε τσέπη.Δεν θέλουν όλοι παντόφλες.Ειδικά αν φοράς skinny jeans είναι πακέτο το μεγάλο κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Solatorobo είπε

Πολύ καλό κινητό στο σωστό μέγεθος για να μπαίνει σε τσέπη.Δεν θέλουν όλοι παντόφλες.Ειδικά αν φοράς skinny jeans είναι πακέτο το μεγάλο κινητό.

Skinny.. εσύ τώρα ή Γυναίκα είσαι ή Άντρας με το παντελόνι στα γόνατα και δείχνεις το μποξεράκι σου στον κόσμο ή είσαι ο στάθης ψάλτης. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι άδικο να μπαίνουν εργάσιμη μέρα τέτοια θέματα! Εμείς που δουλεύουμε χάσαμε όλη την δράση! :(

Επεξ/σία από JcD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, neo83_gr είπε

Οι λέξεις "android" και "ναυαρχίδα" σε μια πρόταση πάντα έχουν πλάκα

Εχεις δει την camera του mate20 pro σε σχεση με το xs max???εκει να δεις πλακα εκει να δεις να γελασεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Plapoutas είπε

Θα μπορούσε να κυκλοφορούσε ένα ανανεωμένο SE όχι το παλιό στα 250€. Όσο για το ότι είναι όμοια δεν αντιλέγω, όμοια είναι αλλά άμα είσαι Power User σε δεσμεύει γιατί έχει ακόμα περιορισμούς. Η USB-C θύρα δεν θα αλλάξει και πολλά όπως είδαμε στο iPad, δεν υποστηρίζει universal περιφερειακά, ακόμα και εκεί την έχουν περιορισμένη την συνδεσιμότητα. Παρόλο που το διαφημίζουν ως υπολογιστή και κοστίζει μία περιουσία. Το να ανεβάζουν τις τιμές δίχως να προσφέρουν κάτι το καινούργιο δεν βοηθά κανέναν. Φαίνεται και στην μετοχή της εταιρίας το τελευταίο διάστημα. Από το 6S Και μετά δεν είδαμε κάποιο ουσιαστικό Innovation που να δικαιολογεί την αύξηση της τιμής στα 1700€ που φτάσαμε σήμερα. Απλά ήταν πρόφαση για να καλύψουν την τρύπα. Έχουν ξεμείνει από ιδέες, όχι ότι ο ανταγωνισμός τα πάει καλύτερα αλλά τουλάχιστον εκεί κάτι γίνεται και δεν σου αυξάνουν τις τιμές κάθε χρόνο δίχως κάποιο ουσιαστικό Feature. Ο ανταγωνισμός προχωράει και η Apple έχει μείνει στάσιμη και άρχισε να πουλάει τα παλιά προϊόντα γιατί τα καινούργια δεν πουλάνε όπως περίμεναν. Κάποτε τα Mac Και τα iPhone ήταν μπροστά από τον ανταγωνισμό, Bug-free, Smooth, πρόσφεραν αυτά που ανταγωνισμός δεν είχε, θυμάμαι εποχές Galaxy S3 - iPhone 5 που η Apple πουλούσε συσκευές που δεν μπορούσε να φτάσει ο ανταγωνισμός, που το Android κολλούσε και δεν έφτανε την ομορφιά και την εμπειρία του iOS: Από τότε που ανέλαβε ο Cook και ο Ive άρχισε το πρόβλημα. Το 6S ήταν η κορυφή της Apple, είχε πουλήσει τεράστια νούμερα. Από εκεί και μετά δεν πουλούσε τα ίδια νούμερα, άρχισαν να πέφτουν οι πωλήσεις και μαζί να ανεβαίνουν οι τιμές για να καλύψουν την χασούρα και βρήκαν τοίχο φέτος μετά το iPhone X. Τώρα ψάχνουν τρόπο να πουλήσουν ξανά για να καλύψουν την ζημιά, γιαυτό πουλάνε ξανά το iPhone X και το SE ενώ είπαν ότι θα τα έβγαζαν από τα ράφια.

 

Κοίτα αυτό που λες για Power User είναι μια ψευδαίσθηση για να νομίζεις ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα απο το κινητό σου..

Και εγώ μπορώ να τραβήξω ssh από το iphone μου και το android μου, αλλά δεν είμαι παπάρας να ξεστραβωθώ πατώντας εντολές απο το κινητό μου όσο μεγάλο και να είναι.

έχω λάπτοπ και κάνω την δουλειά μου.Μην τρελαθούμε κιόλας.

Εκτός και αν εννοείς power user το να αλλάξεις themes και γραμματοσειρές.. εκεί απλά δεν αξίζει να συζητάμε.

Και έχοντας την τύχη να δουλέψω σε τεράστιους ελληνικούς τεχνολογικούς οργανισμούς, δεν θέλεις να μάθεις τι συσκευές χρησιμοποιεί ο IT κόσμος.

Τώρα για να περάσουμε και στον αντίλογο που λέγεται Android ανταγωνισμός, θα μου πει κάποιος γιατί το 2ο μου S9+ (για να μην πω Lagsung και ξενερώσετε) χάνει frames οταν είναι φορτωμένο και πατάω να πάω στον task manager ?

Είμαι κακομαθημένος το ξέρω απο το buttery-smoothess του iOS.

Αλλά , να κάνω format ?

να κάνω root?

να βάλω xposed ?

Να πάρω Xiaomi ή OnePlus?

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsakfot είπε

Κοίτα αυτό που λες για Power User είναι μια ψευδαίσθηση για να νομίζεις ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα απο το κινητό σου..

Και εγώ μπορώ να τραβήξω ssh από το iphone μου και το android μου, αλλά δεν είμαι παπάρας να ξεστραβωθώ πατώντας εντολές απο το κινητό μου όσο μεγάλο και να είναι.

έχω λάπτοπ και κάνω την δουλειά μου.Μην τρελαθούμε κιόλας.

Εκτός και αν εννοείς power user το να αλλάξεις themes και γραμματοσειρές.. εκεί απλά δεν αξίζει να συζητάμε.

Και έχοντας την τύχη να δουλέψω σε τεράστιους ελληνικούς τεχνολογικούς οργανισμούς, δεν θέλεις να μάθεις τι συσκευές χρησιμοποιεί ο IT κόσμος.

Τώρα για να περάσουμε και στον αντίλογο που λέγεται Android ανταγωνισμός, θα μου πει κάποιος γιατί το 2ο μου S9+ (για να μην πω Lagsung και ξενερώσετε) χάνει frames οταν είναι φορτωμένο και πατάω να πάω στον task manager ?

Είμαι κακομαθημένος το ξέρω απο το buttery-smoothess του iOS.

Αλλά , να κάνω format ?

να κάνω root?

να βάλω xposed ?

Να πάρω Xiaomi ή OnePlus?

Εσύ προφανώς δεν ξέρεις τον ορισμό του Power User. Πάλι γράφεις ανακρίβειες που θα έγραφε ένας φαν της Apple. Όσο για το S9+ κάτι θα κάνεις λάθος γιατί το παραμικρό Frame drop δεν το έχω αντιμετωπίσει, αντίθετα και σε iPhone αλλά και σε iPad παρόλο που έχει πάνω μόνο 10 εφαρμογές και οι υπόλοιπες είναι Stock τρώει κολλήματα και θέλει να κάνω Force Close τις εφαρμογές, μην μιλήσω για την διάρκεια της μπαταρίας και ότι ζεσταίνεται σαν τοστιέρα άμα ζοριστεί λίγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ειναι οντως αρκετα παλιο το iphone se για επανακυκλοφορια ακριβως το ιδιο. Δεν ξερω τι γινεται. Εδω σταματησε τα iphone x και τα ξανα κυκλοφορησε. Πρεπει να ειναι δραμα η κατασταση απο το 1τρις που ειχε φτασει πριν κατι μηνες εχει πεσει στα 600 και κατεβαινει.

Προσπαθουν να ανεβάσουν τις πωλήσεις με πιο φτηνές συσκευές.(SE,X).Είχαν την εντύπωση ότι θα πουλάνε συσκευές των 1200+ και θα αγοράζει ο κόσμος ασταμάτητα.Το XR που έβγαλαν για φτηνό δεν έπιασε τους στόχους και τώρα ψάχνουν τρόπο να ανεβάσουν τις πωλήσεις με πιο φτηνές συσκευές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Istros είπε

Ειλικρινά απορώ με τόση αγάπη για το συγκεκριμένο πως γίνεται και έχουμε ακόμα στοκ στην Ελλάδα.

Στην Ελλάδα έχουμε αγάπη για τα κινέζικα και ας μας ψήνουν τον εγκέφαλο.Αρκεί να είναι φθηνά με καλά specs στα χαρτιά.Το se δεν πούλησε λόγω μικρού μεγέθους.Οι περισσότεροι θέλουν μεγάλες οθόνες για σειρές, ταινίες αλλά και games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Solatorobo είπε

Πολύ καλό κινητό στο σωστό μέγεθος για να μπαίνει σε τσέπη.Δεν θέλουν όλοι παντόφλες.Ειδικά αν φοράς skinny jeans είναι πακέτο το μεγάλο κινητό.

maxresdefault.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsakfot είπε

Κοίτα αυτό που λες για Power User είναι μια ψευδαίσθηση για να νομίζεις ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα απο το κινητό σου..

Και εγώ μπορώ να τραβήξω ssh από το iphone μου και το android μου, αλλά δεν είμαι παπάρας να ξεστραβωθώ πατώντας εντολές απο το κινητό μου όσο μεγάλο και να είναι.

έχω λάπτοπ και κάνω την δουλειά μου.Μην τρελαθούμε κιόλας.

Εκτός και αν εννοείς power user το να αλλάξεις themes και γραμματοσειρές.. εκεί απλά δεν αξίζει να συζητάμε.

Και έχοντας την τύχη να δουλέψω σε τεράστιους ελληνικούς τεχνολογικούς οργανισμούς, δεν θέλεις να μάθεις τι συσκευές χρησιμοποιεί ο IT κόσμος.

Τώρα για να περάσουμε και στον αντίλογο που λέγεται Android ανταγωνισμός, θα μου πει κάποιος γιατί το 2ο μου S9+ (για να μην πω Lagsung και ξενερώσετε) χάνει frames οταν είναι φορτωμένο και πατάω να πάω στον task manager ?

Είμαι κακομαθημένος το ξέρω απο το buttery-smoothess του iOS.

Αλλά , να κάνω format ?

να κάνω root?

να βάλω xposed ?

Να πάρω Xiaomi ή OnePlus?

Να κατεβασω τορρεντ?

Να βρω υποτιτλους ??

Να στρημαρω στην tv μου ?? 

Χωρις appletv??

Να βαλω κανα στηκακι να κανω κι ενα backup γιατι τα θρλω σε αρχεια?

Να στειλω με wifidirect ?

 Α διαβασω απο εναν σκληρο δισκο και να παρω κατι σημαντικα αρχεια γιατι μου τα κακαροσε το mac?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ τόσο καιρό όλα τα σχόλια σας για την Apple εδώ και καιρό. Ωρ κάτοικος Αγγλίας και επειδή είμαι σε έναν τομέα του ΙΤ και έχω πάει σε διαφορά πανεπιστήμια και μεγάλα συνέδρια σε Αμερική και Αυστραλία έχω να σας πω ότι όλοι περνούμε MacBook Apple και όχι για μόστρα γιατί εδώ μπορεί να πάρει ο καθένας iPhone με μια σύνδεση το μήνα 40£. Όλοι η φαν Android και Apple haters γράφετε ότι νανε ανακρίβειες. 

 

Hardware 

snapdragon 855 (2019) 

Apple bionic chip (2018) 

Apple chip 2018  7νμ είναι ποιο γρήγορος από τον Android high end chip 2019 ( ο οποίος θέλει και 6+ Ram ) 

 

Software 

iOS closed software

δεν έχεις πολλές δυνατότητες σαν απλός χρήστης στο ιφον αν όμως είσαι έμπειρος και ξέρεις τι κανείς μπορείς να κανείς ότι θες. 

 

Android 

Ένα operating system που το δίνει η

γκουγκλ σε όλους! Open source

 

 

Όταν οι κάθε Samsung και άλλες εταιρίες ανδροιντ επενδύσουν λεφτά να φτιάξουν δικό τους os τότε θα αρχίσετε να συγκρίνεται την Apple με της άλλες εταιρίες. 

 

Δεν ξέρω γιατί κάποιο που σας διαβάζω τόσο καιρό βγάζετε μίσος για μια εταιρία που δεν αναγκάζει κανεναν να αγοράσει από αυτούς. Γιατί δεν κάνετε το ίδιο για της κινεζικές που τώρα τελευταία πήρανε αέρα από τα 200£ μ βγάζουν κινητό στα 900£ αν είναι δυνατόν άλλο Samsung άλλο Apple αλλά ποια Huawei.... είναι το ίδιο με τα αυτοκίνητα όλα έχουν εξαρτήματα κινεζικά αλλά κάποια από μεγάλα ονόματα κρατάνε και δεν χαλάνε. 

Κάτοχος iPhone XS Max 

Msi computer. 

Και τα έχω κάνει sync.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...