Προς το περιεχόμενο

Η Apple επανακυκλοφορεί το iPhone SE στις ΗΠΑ με τιμές που ξεκινούν από τα $249


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, elorant said:

Η μεγαλύτερη διαφορά μεταξύ iPhone και Android είναι ότι η Google καταγράφει τα πάντα όσον αφορά την χρήση ενώ η Apple όχι. Επομένως όποιος ενδιαφέρεται για θέματα privacy αγοράζει iPhone. Ανεξάρτητα από το αν είναι καλύτερα κινητά ή όχι.

Ίσως σωστό. Δεν ξέρουμε τι καταγράφει η Apple. Στο android πάντως έχεις επιλογή aosp χωρίς google services. Προφανώς είναι για ελάχιστους (εγώ δεν συμπεριλαμβάνομαι). Και με τη δυνατότητα per app permissions Κλπ έχεις αρκετές δυνατότητες. Και micro g services πολλές εφαρμογές νομίζω τρέχουν κανονικά. Και on top έχεις και επιλογή firewall. Τώρα βέβαια αυτά είναι για απειροελάχιστους κλπ κλπ. Ακόμα και tor έχεις για android. Για ios Δεν ξέρω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 415
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Back to Basics.

Μια χαρά τηλεφωνάκι, να το κρατάς με το'να χεράκι, να το βάζεις στην κωλότσεπη να στέλνεις τα μηνυματάκια σου, να τραβάς και καμιά φωτό και είναι και σκυλί.

Άμα θες "μεγάλη" οθόνη, στο σπίτι σου, στο pc σου και όχι στο δρόμο και στ'αμάξι!

Άιντε επιτέλους, "Get A Life"!

Τις σιχαθήκαμε πια, τις "ζωάκλες", τις "ιντερνετικές περσόνες", τους "τσομπάνηδες" και τους "κλαρινογαμπρούς" και όλα τα "ζόμπι" που'χουν στραβωθεί απ'τις "παντόφλες" στους δρόμους και στα καφέ, μην χάσουν καμμιά κλανιά στο FB και στο Insta!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsakfot είπε

Μιλάς μωρέ για ασφάλεια και συγκρίνεις την Apple με την Google kai δη τα stores τους?? δλδ. και ο παραλογισμός έχει τα όρια του

Πέρνα απο το thread με τα Smart Home να μας τα δείξεις υπέρτατε τύπε 😂

έχεις και pm γιατί με προκάλεσες ;)

 

 

https://www.androidpolice.com/2019/01/18/es-file-explorer-vulnerability-leaves-your-files-exposed-to-anyone-on-the-same-network/

 

https://www.zdnet.com/article/malware-found-preinstalled-on-some-alcatel-smartphones/

 

 

Επεξ/σία από crossmo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Yiannis87 είπε

Κάνει για sms, call + video, photography, email, gps, calendar, notes.  Μια χαρά είναι

και δυστυχώς το θέμα είναι πως η Apple απλά 1. είτε το έβγαλε για να κόψει αν κινείται (ώστε να πάει σε SE 2), 2. είτε όντως είχε κάποια σε stock.

Και όχι αυτές οι χαζομάρες που γράφονται για μετοχές κλπ 

Γιατί κάτι μου λέει ότι ένα μεγάλο νούμερο από αυτά θα είναι refurbished? Και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

 

Επεξ/σία από mpermpatis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, DaemonLord92 είπε

Πλαπούτας - ο ήρωας που με αυταπάρνηση προτάσει τα στήθη του ενάντια στη διαβολική πολυεθνική εν ονόματι Apple 😂 άσε μας ρε Πλαπούτα με τις ιστορίες σου. Τέτοιες γκόμενες σου βρίσκω δεκάδες, μια βόλτα στα public να κάνεις όταν έχει εκπτώσεις και θα ακούσεις πολλά τέτοια από όλα τα στρατόπεδα. Αν νομίζεις ότι για τον τεχνολογικό αναλφαβητισμό ευθύνεται η Apple ή μάλλον το brainwashing της Apple τότε μάλλον είσαι πιο κολλημένος και από τον πιο κολλημένο οπάδο της Apple. 

 Εσύ και ο κολλητός σου ο Istros λοιπόν καλά θα κάνετε να σταματήσετε να είστε σε οίστρο σε κάθε thread της Apple γιατί μας τα έχετε κάνει πλανήτες! 

Άμα δεν σου αρέσει κάνε με Ignore να μην διαβάζεις τα σχόλια μοιυ. 

 

Επεξ/σία από Plapoutas
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, elorant είπε

Η μεγαλύτερη διαφορά μεταξύ iPhone και Android είναι ότι η Google καταγράφει τα πάντα όσον αφορά την χρήση ενώ η Apple όχι. Επομένως όποιος ενδιαφέρεται για θέματα privacy αγοράζει iPhone. Ανεξάρτητα από το αν είναι καλύτερα κινητά ή όχι.

το λεει ποιος? διοτι το eula του μηλου διαφωνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lezantas26 είπε

το λεει ποιος? διοτι το eula του μηλου διαφωνει

Shh μόνο Privacy προσφέρει το iPhone, δεν είναι παραβιάσιμο, δεν έχει Malware Apps στο App Store, δεν έχει Data gathering Apps στο AppStore, η Apple δεν συλλέγει δεδομένα από τους χρήστες, οι υπηρεσίες της δουλεύουν στα τυφλά. Oh Wait κανείς δεν διαβάσει το Eula.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

το λεει ποιος? διοτι το eula του μηλου διαφωνει

Το λέει η επικαιρότητα. Όλα τα services που έχει η Google, από τον browser μέχρι τους χάρτες καταγράφουν προσωπικά δεδομένα. Στον Chrome καταγράφει μέχρι και τα bookmarks. Δεν έχω διαβάσει κάτι αντίστοιχο για τον Safari ή τον FF.

2 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Shh μόνο Privacy προσφέρει το iPhone, δεν είναι παραβιάσιμο, δεν έχει Malware Apps στο App Store, δεν έχει Data gathering Apps στο AppStore, η Apple δεν συλλέγει δεδομένα από τους χρήστες, οι υπηρεσίες της δουλεύουν στα τυφλά. Oh Wait κανείς δεν διαβάσει το Eula.

Το privacy δεν έχει καμία σχέση με malware. Μιλάμε καθαρά για την πολιτική της κάθε εταιρίας. Η Apple βγάζει το ψωμάκι της πουλώντας hardware. Η Google το βγάζει πουλώντας διαφημίσεις. Τα προσωπικά δεδομένα είναι πολύ πιο χρήσιμα στην μια από ότι είναι στην άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, actionstudiogr είπε

https://www.itsworthmore.com/blog/post/years-a-new-smartphone-last

Δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστη πηγή αλλά έχω καταλήξει και εγώ περίπου στα ίδια συμπεράσματα, fanboy δεν είμαι έχω windows pc, ubuntu laptop, iphone ,ipad και android tablet

δεν ειναι πηγη και δεν αναφερει καν πηγη. ακομα κ να το πιστεψουμε μιλαει για 3 χρονια μηλο και 2 χρονια κατ ελαχιστο αναλογα το κατασκευαστη... αρα διαφορα καμιαο. οπωςκαι να χει πολυ λιγο ειναι, κ αν η εμπειρια σου ειναι οτι τα μηλα κρατανε 3 χρονια να το ψαξεις τι κανεις λαθος 

αμα δε φαει στουκα τα περισσοτερα κινητα κρατανε πολυ περισσοτερο απο 2 και 3 χρονια. μονο ορισμενα κινεζικα δεν αντεχουν ταλαιπωρια (μικροχτυπηματα, κλπ) και παλι οχι ολα. 

10 λεπτά πριν, elorant είπε

Το λέει η επικαιρότητα. Όλα τα services που έχει η Google, από τον browser μέχρι τους χάρτες καταγράφουν προσωπικά δεδομένα. Στον Chrome καταγράφει μέχρι και τα bookmarks. Δεν έχω διαβάσει κάτι αντίστοιχο για τον Safari ή τον FF.

Το privacy δεν έχει καμία σχέση με malware. Μιλάμε καθαρά για την πολιτική της κάθε εταιρίας. Η Apple βγάζει το ψωμάκι της πουλώντας hardware. Η Google το βγάζει πουλώντας διαφημίσεις. Τα προσωπικά δεδομένα είναι πολύ πιο χρήσιμα στην μια από ότι είναι στην άλλη.

δεν το ειπε η επικαιροτητα αρα δεν γινεται? αληθεια τωρα?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Plapoutas είπε

H Μυστική συνταγή της εταιρίας είναι Brainwashing μέσω παραπλανητικού Marketing. Δεν έχουν smartphone έχουν iPhone, δεν έχουν Laptop έχουν Macbook, παλιά δεν είχαν Mp3 Player είχαν iPod και πάει λέγοντας, ο τεχνολογικός αναλφαβητισμός είναι αυτός που φέρνει τα λεφτά στην εταιρία, κάνοντας τον πελάτη σου τυφλό ακόλουθο. Δεν σου λέει τι κάνει καλύτερα το καινούργιο τηλέφωνο, σου λέει είναι γρήγορο έχει καλή κάμερα και "Retina" οθόνη, έχεις "Magic Mouse" "Magic Keyobard" μαρκετίστικα ονόματα υποδεέστερων προϊόντων που στα πουλάνε χρυσά. Επειδή δεν μπορούσαν να ξαναπετάξουν την καραμέλα με την Retina στο XR το έκαναν "Liquid Retina" ενώ είναι η ίδια LCD που φορούσαν τα iPhone τόσα χρόνια, τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά ο κλασσικός Fan νιώθει μοναδικός. 

Μήπως είναι first movers λέω εγώ?... To είπες μόνος σου με το iphone και το ipod -δεν υπήρχαν smartphones και mp3 player με την έννοια που τα καθόρισε το iphone και το ipod,  πχ playstore και apps...

Αντίστοιχα για τα ultrabook , το macbook επαναπροσδιόρισε την κατηγορία 3 χρόνια πριν!!! Βρες μου ένα laptop που να ζυγίζει 0.9 kg με κανονικό πληκτρολόγιο και ωραίο σχεδιασμό και κατασκευή, γιατί όντως συγγενικό πρόσωπο ψάχνει κάτι σαν το macbook 12". Του άρεσε πολύ το μέγεθος και η κατασκευή, αλλά δεν μπορεί mac os.

Όσο για το marketing και τις τιμές, αν χρησιμοποιείς κάτι άλλο πέρα από turbo-x, δεν στέκουν αυτά που λες. 

Δες λίγο παρουσιάσεις microsoft surface, δες πως προμοτάρονται αυτά και αντίστοιχα τις τιμές τους... Ένα microsoft surfacebook 13" είναι πιο ακριβό από ένα macbook pro 13" στα ίδια specs, ενώ ένα lenovo thinkpad carbon X κοστίζει όσο το macbook. Μιλάω για 16 ram πάντα. Βέβαια το surface έχει και άλλες δυνατότητες, οπότε δικαιολογείται να είναι πιο ακριβό.

Προσωπικά κιόλας μου αρέσει το surface, αλλά προτιμώ το λειτουργικό του mac os. Σαν design όμως το surface με κερδίζει.

Επόμενως αν μιλάμε σοβαρά και όχι για turbo-x ή κινητά κατώτερα του Google Pixel, Huawei Mate Pro κλπ. ό,τι γράφεται είναι άστοχο.

Καθένας επιλέγει με βάση τις προτιμήσεις του σε χαρακτηριστικά και τη τσέπη του. Πχ αν το πιο σημαντικό για σένα είναι φωτογραφική μηχανή, πάρε το Huawei, όσα mac και iphone να έχεις σπίτι σου. 

Τέλος, μην ξεχνάς ότι ο τρόπος που γράφεις κείμενο σε υπολογιστή σήμερα οφείλεται στην Apple. Είναι πρωτοπόρα σε πολλά, αλλά έχουμε ελεύθερη αγορά, οπότε πάρε ότι θες. Το πως θα το μαρκετάρουν είναι δικό τους θέμα και δεν νομίζω πως όλοι εδώ μέσα είμαστε ειδικοί να κρίνουμε. Αν δεν σου αρέσει, μην αγοράζεις.

 

Επεξ/σία από Yiannis87
  • Like 4
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...