Προς το περιεχόμενο

Νεο συστημα Ryzen 2600x vs 2700x or intel i5 vs i7


babyonboard

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, babyonboard είπε

Msi όντως? Όχι taichi ή crosshair? Και που βασίζεται αυτό? (Ρωτώ γιατί τις άλλες έβλεπα να παίζουν μπάλα)

Oταν λες παιζουν μπαλα?

Εχουμε και λεμε crosshair vii hero - χαλια sensors που προκαλουν προβληματα, bios bugs bugs bugs ,memory overclock καλο αλλα χειροτερο και απο prime x470 pro, cpu overclock χειροτερο και απο asus prime x470 pro

Taichi - τσακωμενη απο χρονια με stable bios ,memory overclock μετριο

M7 ac - μια χαρα Bios και με επιλογη για Offset πλεον ,το καλυτερο memory overclock απο ολες τις x470 μακραν

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Oταν λες παιζουν μπαλα?

Σαν τοπ υλοποιήσεις και πιο future proof, ειδικά για τα vrm διάβαζα για την c7h. Πάλι πολύ υποστήριζαν την taichi, αλλά δε διάβασα για την αντίστοιχη MSI. Αυτό εννοώ. Οπότε την προτείνεις λόγω τιμής ή και υλοποίησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, babyonboard είπε

Σαν τοπ υλοποιήσεις και πιο future proof, ειδικά για τα vrm διάβαζα για την c7h. Πάλι πολύ υποστήριζαν την taichi, αλλά δε διάβασα για την αντίστοιχη MSI. Αυτό εννοώ. Οπότε την προτείνεις λόγω τιμής ή και υλοποίησης?

Aυτο ειναι το κακο θαμπωνονται ολοι απο το vrm ,τι να τo κανω το σουπερ ντουπερ Vrm που ειναι πολυ πανω απο οτι πραγματικα χρειαζεται ενας 2700x που ειναι ρουφιχτρα και σε ολα τα αλλα να ειναι σκατα? 16 power phases λεει η Asrock και δεν μπορει να βγαλει ενα bios της προκοπης.

Την προτεινω απλα γιατι Overall ειναι καλυτερη απο τις αλλες δυο ,να σημειωσω οτι η ch7 εχει περασει απο τα χερια μου αλλα με απογοητευσε ακομα και σε σχεση με την prime x470 pro που εχω τωρα.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Aυτο ειναι το κακο θαμπωνονται ολοι απο το vrm ,τι να τo κανω το σουπερ ντουπερ Vrm που ειναι πολυ πανω απο οτι πραγματικα χρειαζεται ενας 2700x που ειναι ρουφιχτρα και σε ολα τα αλλα να ειναι σκατα? 16 power phases λεει η Asrock και δεν μπορει να βγαλει ενα bios της προκοπης.

Την προτεινω απλα γιατι Overall ειναι καλυτερη απο τις αλλες δυο ,να σημειωσω οτι η ch7 εχει περασει απο τα χερια μου αλλα με απογοητευσε ακομα και σε σχεση με την prime x470 pro που εχω τωρα.

Ρε συ, σε πιστεύω αλλά δεν μπορώ να φανταστώ τέτοιο χάλι. Για την C6H εγώ λέω τα καλύτερα, τόσο πολύ την χαλάσανε;

Μήπως έκατσες σε χάλια bios, σε κακό/προβληματικό κομμάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Ρε συ, σε πιστεύω αλλά δεν μπορώ να φανταστώ τέτοιο χάλι. Για την C6H εγώ λέω τα καλύτερα, τόσο πολύ την χαλάσανε;

Εγω θα σου πω τα προβληματα μου και εσυ πες μου αν θα την αγοραζες για 300 ευρω που την ειχα παρει.

1) ενταλως λαθος μετρησεις απο τους σενσορες και εντος Bios και σε Hwinfo (oταν τα εχεις ολα default μπορει να μην σε ενδιαφερει ,αλλα οταν θες να σκαλισεις σου σπαει τα @....δια.)

2) Βug με dmi ,ανοιγες Hwinfo και cpuz μαζι και crasssshhhhhh

3) Q FAN function ,δεν δουλεψε ποτε ,οι ανεμιστηρες του κουτιου μονιμα πανω απο τις 1000 στροφες και να μην μπορεις να τους δουλεψεις πιο κατω.

4) Xειροτερο Overclock απο την asus prime x370 pro που ειχα πριν και απο την x470 που ειχα μετα (το εχει παραδεχτει και η ιδια η rog team)

5) Χειροτερο memory overclock απο την Prime x470 pro.

Kατα τα αλλα ηταν γαματη ,πληθος επιλογων στο bios (αχρηστες για την πλειοψηφια των χρηστων ,πες μου εσυ που εχεις την ch6 τι εχεις πειραξει απο ολα αυτα που εχει το bios) ,το μονο που αξιζε πραγματικα ηταν τα clear cmos button και cmos flash με usb απο πισω  ,α και η εμφανιση.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εγω θα σου πω τα προβληματα μου και εσυ πες μου αν θα την αγοραζες για 300 ευρω που την ειχα παρει.

1) ενταλως λαθος μετρησεις απο τους σενσορες και εντος Bios και σε Hwinfo (oταν τα εχει ολα default μπορει να μην σε ενδιαφερει ,αλλα οταν θες να σκαλισεις σου σπαει τα @....δια.

2) Βug με dmi ,ανοιγες Hwinfo και cpuz μαζι και crasssshhhhhh

3) Q FAN function ,δεν δουλεψε ποτε ,οι ανεμιστηρες του κουτιου μονιμα πανω απο τις 1000 στροφες και να μην μπορεις να τους δουλεψεις πιο κατω.

4) Xειροτερο Overclock απο την asus prime x370 pro που ειχα πριν και απο την x470 που ειχα μετα

5) Χειροτερο memory overclock απο την Prime x470 pro.

Kατα τα αλλα ηταν γαματη ,πληθος επιλογων στο bios (αχρηστες για την πλειοψηφια των χρηστων ,πες μου εσυ που εχεις την ch6 τι εχεις πειραξει απο ολα αυτα που εχει το bios) ,το μονο που αξιζε πραγματικα ηταν τα clear cmos button και cmos flash με usb απο πισω  ,α και η εμφανιση.

 

Το μόνο περίεργο που έχω εγώ είναι να γράφει για 1.41 στις μνήμες ενώ ειμαι καρφωτά στα 1.35. Τα VRΜ που γράφει περίπου 25-40 ανάλογα το load, η ψύκτρα ειναι κρύα, και λογική αν σκεφτείς τους δυο scythe 110cfm που έχω ακριβώς απο πάνω να τα φυσάνε. Τα ανεμιστηράκια δουλεύουν, σε σημείο να idlαρουν οι Kaze στα 515rpm (κάπου στα 3.5 βολτ) και να είναι αθόρυβοι.

Το μόνο που έχω δει είναι να μην δουλεύει το 7z σε πολλά πακέτα (κάνεις unzip το πρώτο μέρος και κάνει τα υπολοιπα, ε εμένα κάνει μόνο το 1ο), αλλά δουλεύει το Winrar.

3200 μνήμες Hynix σε 1ης γενιάς Ryzen, τι να πω, κωλόφαρδος.

Απλώς μου φαίνεται περίεργο αυτό που λες, και μάλλον θα έπεσες σε προβληματικό κομμμάτι. Αν και 300 δεν θα έδινα, εγώ την πήρα στα 160.

Επεξ/σία από Sheogorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Sheogorath είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Το μόνο περίεργο που έχω εγώ είναι να γράφει για 1.41 στις μνήμες ενώ ειμαι καρφωτά στα 1.35. Τα VRΜ που γράφει περίπου 25-40 ανάλογα το load, η ψύκτρα ειναι κρύα, και λογική αν σκεφτείς τους δυο scythe 110cfm που έχω ακριβώς απο πάνω να τα φυσάνε. Τα ανεμιστηράκια δουλεύουν, σε σημείο να idlαρουν οι Kaze στα 515rpm (κάπου στα 3.5 βολτ) και να είναι αθόρυβοι.

Το μόνο που έχω δει είναι να μην δουλεύει το 7z σε πολλά πακέτα (κάνεις unzip το πρώτο μέρος και κάνει τα υπολοιπα, ε εμένα κάνει μόνο το 1ο), αλλά δουλεύει το Winrar.

3200 μνήμες Hynix σε 1ης γενιάς Ryzen, τι να πω, κωλόφαρδος.

Απλώς μου φαίνεται περίεργο αυτό που λες, και μάλλον θα έπεσες σε προβληματικό κομμμάτι. Αν και 300 δεν θα έδινα, εγώ την πήρα στα 160.

Aν τα ειχα μονο εγω αυτα τα προβληματα θα την ειχα στειλει πισω ;) ,παρακαλαγαμε στο overclock.net τον elmor να μας πει ποτε θα βγαλουν κανα bios της προκοπης και τελικα τους σιχαθηκε και εφυγε και αυτος απο την asus 😂

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks for the info (gigabyte δεν αναφέρθηκε οπότε θαρρώ την ξεχνάμε και αυτή?). Τώρα μας μένουν οι μνήμες ,

Αντί για flarex σε trident rgb τι έχουμε? ( ή κάτι αντίστοιχο ). Γίνεται γενικά ένας χαμός με τους κωδικούς και λίγο μπερδεύονται για το ποια είναι τα καλά κομμάτια και ποια όχι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, babyonboard είπε

Thanks for the info (gigabyte δεν αναφέρθηκε οπότε θαρρώ την ξεχνάμε και αυτή?). Τώρα μας μένουν οι μνήμες ,

Αντί για flarex σε trident rgb τι έχουμε? ( ή κάτι αντίστοιχο ). Γίνεται γενικά ένας χαμός με τους κωδικούς και λίγο μπερδεύονται για το ποια είναι τα καλά κομμάτια και ποια όχι.

καλα κομματια

Gskill trident z rgb f4-3200c14d / f4-3600c16d

Gskill SniperX  f4-3400c16d(xωρις rgb)

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/1/2019 στις 2:38 ΠΜ, akoinonitos είπε

καλα κομματια

Gskill trident z rgb f4-3200c14d / f4-3600c16d

Gskill SniperX  f4-3400c16d(xωρις rgb)

Οπότε νομίζω ολοκληρωσαμε. Οι trident οπόταν ως παραπάνω έχουν τα b-dies της προσφοράς του @mpokwsths ? 

Για σύνοψη: με MSI m7 ac  , trident z 3200c 14d , και με 2600x κλείνω.

Παρακατω βρηκα αυτα. οι 3600 με την 3200 τι διαφορες θα εχω. Παιζουν στην ιδια τιμη βασικα απο οτι βλεπω (εκτος και αν δεν εχω βρει τα σωστα κομματια)

 

https://www.amazon.fr/G-Skill-F4-3600C16D-16GTZR-Mémoire-RAM-DDR4/dp/B01MR4Y3JE/ref=sr_1_5?ie=UTF8&qid=1548644321&sr=8-5&keywords=F4-3600C16D

https://www.amazon.de/GSkill-202713-Gskill-F4-3600C16D-16GTZR-Speicherkarte/dp/B01MR4Y3JE/ref=olp_product_details?_encoding=UTF8&me=

https://www.amazon.co.uk/G-SKILL-F4-3600C16D-16GTZR-Trident-Channel-Memory/dp/B01MR4Y3JE/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1548644732&sr=8-1&keywords=F4-3600C16D

https://www.amazon.de/Gskill-F4-3200C14D-16GTZ-Memory-TridZ-TridentZ/dp/B01ACODPHI/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1548644231&sr=8-2&keywords=F4-3200C14D

https://www.amazon.de/Memory-3200-16GB-C14-GSkill/dp/B076XPD3N6/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1548645301&sr=8-1&keywords=f4-3200c14d-16gtzrx

https://www.amazon.fr/G-Skill-F4-3200C14D-16GTZR-Mémoire-RAM-DDR4/dp/B01N6PVEAW/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1548644182&sr=8-1&keywords=F4-3200C14D

 

Επεξ/σία από babyonboard
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, babyonboard είπε

Τα σωστα βρηκες , οι 3600 ειναι ελαχιστα πιο ακριβες απο τις 3200 ,εγω θα επαιρνα τις 3600 αν δεν σε πειραζει η μιρκη διαφορα τιμης. Μεγαλυτερη συχνοτητα οι  3600, και στην Msi με λιγο σκαλισμα θα παιζουν στα  3600 με cl14. Μπορεις να ριξεις και μια ματια στο 2700x thread ,msi m7 , tridentz rgb 3600c15d

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babyonboard είπε

Αυτές είναι ακόμα καλύτερες με cl15?

https://www.amazon.de/Gskill-F4-3600C15D-16GTZ-Arbeitsspeicher-3600-TridentZ/dp/B01EI5YROC/

Εγω θα επαιρνα αυτες μιας και εχει πεσει λιγο η τιμη τους

https://www.skroutz.gr/s/15373233/G-Skill-Sniper-X-16GB-DDR4-3400MHz-F4-3400C16D-16GSXW.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Εγω θα επαιρνα αυτες μιας και εχει πεσει λιγο η τιμη τους

https://www.skroutz.gr/s/15373233/G-Skill-Sniper-X-16GB-DDR4-3400MHz-F4-3400C16D-16GSXW.html

Περισσότερο με ενδιαφέρει ο καλύτερος συνδυασμός παρά το κόστος. Οπότε μόνο αν είναι καλύτερη θα το προχωρήσω. Τιιιι λες?

(Έφτασε η ώρα να καταθέσω, με μόνο μείον ότι εξαφανίζεται ή ανεβαίνει η τιμή της m7 παράλογα, οπότε πρέπει να προλαβω :-P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, babyonboard είπε

Περισσότερο με ενδιαφέρει ο καλύτερος συνδυασμός παρά το κόστος. Οπότε μόνο αν είναι καλύτερη θα το προχωρήσω. Τιιιι λες?

(Έφτασε η ώρα να καταθέσω, με μόνο μείον ότι εξαφανίζεται ή ανεβαίνει η τιμή της m7 παράλογα, οπότε πρέπει να προλαβω :-P)

Σκοπευεις να τις σκαλισεις καθολου τις μνημες η απλα θα τις κουμπωσεις και δεν θα ασχοληθεις μαζι τους ξανα?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...