Προς το περιεχόμενο

κατάθεση χρημάτων σε λογαριασμό ανέργου


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρέπει κανεις να ειναι πολύ άτυχος για να ελεγχθει από την εφορία για ένα τόσο μικρό ποσό, το οποίο θα μπει μια και μονο φορά.

Και πάλι όμως, ακομα και αν η εφορία αποφασίσει να το κυνηγήσει, μπορεις να βάλεις μια δικαιολογία τυπου χρόνια πολλά, δώρο γάμου κτλ. Τυπικά και πάλι ΔΕΝ ειναι νομιμο, όμως όταν κάτι δεν ειναι επαναλαμβανόμενο δεν ασχολούνται. (ειδικά μεταξυ συγγενων ειναι τραγικο να ζητάει το κράτος το 10% του πατέρα που θέλει να δωσει λεφτά στο παιδί του....φανταστείτε τωρα να ζηταγε το κράτος 10% κάθε φορά που θα εστελνε ο πατέρας, χρηματα στον φοιτητή ή φαντάρο γιο. Γελάει το συμπαν δηλαδη)

Και μια που λέμε για τέτοιες περιπτώσεις. Πεθαίνει ο παππούς και αποφασίζει ο εγγονός να πάει να μείνει σπιτι του για να έχει τον χώρο του. Για λόγους ομως τεκμηρίου, ο εγγονος εξακολουθει να γράφει στη δηλωσή του φιλοξενείτε από τους γονείς του. Ε άμα γουστάρει η εφορία, μπορει να ελεγξει τον λογαριασμό ρευματος του σπιτιου του παππού και να καταλάβει οτι εκει κατοικεί κάποιος. Υπερβολή αλλά μπορεί να γινει. ΔΕΝ θα ασχοληθεί κανεις με αυτό, διοτι όντως ειναι τραγικό, νομικά ομως στέκει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ξερες μονο ποσες μεταφορες χρηματων εγιναν μεταξυ συγγενων και φιλων με την επιβολη των capital controls το 2015 για να μπορεσουν να κανουν αναληψη.. αν δηλωνε ο καθενας "δωρεα" και πληρωνε τον αναλογο φορο θα ειχε εισπραξει εκατομμυρια η εφορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, NasosNk είπε

Στο περιουσιολογιο τελικα δεν θα δηλωθουν οι καταθεσεις, εκει θα ειχαν θεμα πολλοι σχετικα με μεταφορες / κινησεις και υπολοιπα κυριως οι ανεργοι με μηδενικα εισοδηματα. 

Δε χρειάζεται να δηλωθούν αφού ήδη τις γνωρίζουν αυτοί θα ψάξουν να φορολογήσουν πράγματα που δεν γνωριζουν αυτός είναι ο σκοπός του άλλωστε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελενη μου,

Το ποσό που θα μπει δεν θα φορολογηθει παρα μονο σε αγορα καποιου ακριβου προιόντος π.χ αυτοκινητου όπου και θα σου ζητηθει να αποδειξεις (ποθεν εσχες) πως τα απεκτησες.

Γενικα ομως αν ειναι απο κοντινο προσωπο καλο θα ηταν να μην γινει καταθεση. Ας σου δωσει ελευθερο στον λογαριασμο του/της.

Επισης αν ειναι για αυτοκινητο μπορει να το αγορασει στο ονομα του και υστερα να στο δωρισει με μια μεταβιβαση. Ετσι θα εισαι καλυμμενη κι απο τις δυο πλευρες.

Απο προσωπικη εμπειρια που μου ειχαν κανει καταθεση 3,5Κ δεν ασχοληθηκε κανεις ποτε.

Φιλικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, bromiaris είπε

Στο Ελληνικό @@@@@ (κράτος) δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για οτιδήποτε άλλο, εκτός από το πόσο @@@@@ είναι…

Η παρακάτω ιστορία είναι αληθινή και την άκουγα σε πρωινή εκπομπή πριν λίγους μήνες…

Πολίτης έχοντας Νόμιμα 200.000 ευρώ σε κατάθεση (από οικονομίες χρόνων και αγοραπωλησία σπιτιού) το 2010 στην Εθνική Τράπεζα, αποφασίζει να τα μεταφέρει στην Πειραιώς για καλύτερο επιτόκιο…

Το 2011 τα μεταφέρει στην Eurobang, για τον ίδιο λόγο… και το 2012 στην Άλφα…

Το 2013 τα ξανά επέστρεψε σε μια από τις προηγούμενες (δεν θυμάμαι σε πια) και τότε άρχισε ο Γολγοθάς του…

Το Υπουργείο Οικονομικών, τον κυνηγά 5 χρόνια τώρα για Μαύρο χρήμα και του ζητά να αποδείξει που βρήκε το 1.000.000 ευρώ!!!!!!

Ο καημένος προσπαθεί 5 χρόνια να τους εξηγεί το αυτονόητο…

Ότι τα χρήματα παραμένουν 200.000 ευρώ!!!! Το ότι κάνω ανάληψη και ταυτόχρονα τα ίδια χρήματα κατάθεση, δεν σημαίνει ότι αυξάνονται τα χρήματα…

Δηλαδή αν εμένα με πληρώνουν στην Eurobank αλλά προτιμώ την Alphabank και μεταφέρω κάθε μήνα την μισθοδοσία μου εκεί, θα μου πουν να αποδείξω οτι δεν είμαι εκαρομμυριούχος;

Προφανώς ο άνθρωπος το έκανε με ανάληψη και κατάθεση για να γλιτώσει τις χρεώσεις τις τράπεζας.

 

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Πρέπει κανεις να ειναι πολύ άτυχος για να ελεγχθει από την εφορία για ένα τόσο μικρό ποσό, το οποίο θα μπει μια και μονο φορά.

Και πάλι όμως, ακομα και αν η εφορία αποφασίσει να το κυνηγήσει, μπορεις να βάλεις μια δικαιολογία τυπου χρόνια πολλά, δώρο γάμου κτλ. Τυπικά και πάλι ΔΕΝ ειναι νομιμο, όμως όταν κάτι δεν ειναι επαναλαμβανόμενο δεν ασχολούνται. (ειδικά μεταξυ συγγενων ειναι τραγικο να ζητάει το κράτος το 10% του πατέρα που θέλει να δωσει λεφτά στο παιδί του....φανταστείτε τωρα να ζηταγε το κράτος 10% κάθε φορά που θα εστελνε ο πατέρας, χρηματα στον φοιτητή ή φαντάρο γιο. Γελάει το συμπαν δηλαδη)

Και μια που λέμε για τέτοιες περιπτώσεις. Πεθαίνει ο παππούς και αποφασίζει ο εγγονός να πάει να μείνει σπιτι του για να έχει τον χώρο του. Για λόγους ομως τεκμηρίου, ο εγγονος εξακολουθει να γράφει στη δηλωσή του φιλοξενείτε από τους γονείς του. Ε άμα γουστάρει η εφορία, μπορει να ελεγξει τον λογαριασμό ρευματος του σπιτιου του παππού και να καταλάβει οτι εκει κατοικεί κάποιος. Υπερβολή αλλά μπορεί να γινει. ΔΕΝ θα ασχοληθεί κανεις με αυτό, διοτι όντως ειναι τραγικό, νομικά ομως στέκει. 

Είναι γελείο, αλλά κάποια στιγμή θα το κάνει αυτόματα ηλεκτρονικά και θα λεμε και ευχαριστώ που έφαγε μονο το 10%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση για κοινό λογαριασμό πατέρα-γιού, όπου ο πατέρας βάζει κάποια χρήματα μηνιαίως (λίγοτερα από 500) και ο γιος τα σηκώνει είτε από την κάρτα που είναι συνδεδεμένη με το κοινό λογαριασμό, είτε με αγορές μέσω της κάρτας. Υπάρχει περίπτωση φορολόγησης για δωρεά σε αυτή την περίπτωση ή όχι μιας και ο λογαριασμός είναι κοινός (βέβαια η κάρτα ανήκει στο γιο)

Επεξ/σία από Yiannis87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Ελένη_Μ είπε

Παίδες, γνωρίζει κανείς σας τι γίνεται αν σου μεταβιβάσει συγγενικό σου πρόσωπο κάποιο μεγαλούτσικο χρηματικό ποσό, ας πούμε 10000ευρώ, στον  τραπεζικό σου λογαριασμό ενώ είσαι άνεργος/η; Δεδομένου ότι κάνεις φορολογική δήλωση - μηδενική φυσικά - θα "δει" η εφορία τα εν λόγω χρήματα που θα κατατεθούν και θα τα φορολογήσει παρακρατώντας ένα ποσό τους, όπως γίνεται και με τα κέρδη από τυχερά παιχνίδια; Σε ένα googlάρισμα που έκανα εντόπισα ότι όντως η δωρεά χρημάτων φορολογείται στο 10% και χωρίς αφορολόγητο όριο, οπότε αν είναι να φάει η εφορία το ένα χιλιάρικο από τα δέκα που θα κατατεθούν, μήπως είναι ασφαλέστερο να μεταβιβαστούν τα χρήματα εξωτραπεζικά; ;)

1)Τα χρηματα σου ερχονται απο λογαριασμο και ετσι δεν εχεις προβλημα..

2)Το ποσο ειναι μικρο. Ειναι σαν να λεμε 10cm!!!

3)Στην δηλωση φαινονται μονο οι τοκοι που θα ειναι 1ευρω για ολο τον χρονο   ..αν δεν τα κλεινεις με προθεσμιακες...

Δεν εχεις προβλημα.. και αυτοκινητο μπορεις να παρεις μεχρι 2000ευρω τεκμηριο αν δεν εχεις τιποτα αλλο στο ονομα σου...

1 ώρα πριν, Yiannis87 είπε

Ερώτηση για κοινό λογαριασμό πατέρα-γιού, όπου ο πατέρας βάζει κάποια χρήματα μηνιαίως (λίγοτερα από 500) και ο γιος τα σηκώνει είτε από την κάρτα που είναι συνδεδεμένη με το κοινό λογαριασμό, είτε με αγορές μέσω της κάρτας. Υπάρχει περίπτωση φορολόγησης για δωρεά σε αυτή την περίπτωση ή όχι μιας και ο λογαριασμός είναι κοινός (βέβαια η κάρτα ανήκει στο γιο)

Δεν υπαρχει η καρτα ανηκει στον γιο αλλα ποιος ειναι κυριος δικαι.. του λογαρισμου..

1)Αγορες με πλαστικο χρημα πανε στον κυριο δικαι..

2)Τοκοι απο προθεσμιακες σε αυτον(αφμ) που κλεινει τα χρηματα..

2)Τοκοι στην φορ. δηλωση απλα καποιος απο τους 2 πρεπει να τους παρει..

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτησω κατι σχετικα με τους τοκους; Στο ΚΕΑ για παραδειγμα ζητανε τους τοκους που οπως ειπες για 10.000€ ειναι καπου 1€ με το τρεχων επιτοκιο 0.01%. Για ποιο λογο βαζουν οριο καταθεσεων 4.800€ το ατομο και τοκοι καταθεσεων 30€ αφου βλεπουν ΜΟΝΟ τους τοκους; δηλαδη καποιος που εχει 3.000€ αλλα μεγαλυτερο επιτοκιο και παρει τοκους πχ 35€ και αλλος που εχει 10-20.000€ αλλα 1-2€ τοκους θα το παρει κανονικα; τι γ***μ*νο συστημα ειναι αυτο..
 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση μιας και έγινε αναφορά σε φοιτητές κτλ. Γενικά πέρα από τα λεφτά που μου βάζουν οι γονείς, πολλές φορές βάζω και εγώ ο ίδιος επειδη πχ το καλοκαίρι κάθομαι 2 μήνες και τους βοηθάω με το μαγαζί, οπότε ότι μου δίνει ο πατέρας μου στο χέρι, το βάζω τράπεζα. 

Υπάρχει κάποιο θέμα με τις κινήσεις του λογαριασμού? Είναι στο όνομα μου με δικαιούχο μόνο εμένα. Γενικά έχω κάνει και αγορές πχ μέχρι 500 ευρώ. 

Επίσης, και μόνο από τους τόκους (πχ φέτος 5 λεπτά), πρέπει να κάνω φορολογική? Ήθελα να ρωτήσω τον λογιστή μας και το ξέχασα. Είμαι ακόμα προστατευόμενο μέλος κανονικά στην φορολογική του πατέρα μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, NasosNk είπε

Να ρωτησω κατι σχετικα με τους τοκους; Στο ΚΕΑ για παραδειγμα ζητανε τους τοκους που οπως ειπες για 10.000€ ειναι καπου 1€ με το τρεχων επιτοκιο 0.01%. Για ποιο λογο βαζουν οριο καταθεσεων 4.800€ το ατομο και τοκοι καταθεσεων 30€ αφου βλεπουν ΜΟΝΟ τους τοκους; δηλαδη καποιος που εχει 3.000€ αλλα μεγαλυτερο επιτοκιο και παρει τοκους πχ 35€ και αλλος που εχει 10-20.000€ αλλα 1-2€ τοκους θα το παρει κανονικα; τι γ***μ*νο συστημα ειναι αυτο..
 

Ναι ετσι ακριβως!!!  Βεβαια δεν ξερω μηπως σε βαζουν και υπογραφεις καποια δηλωση για το ποσο των καταθεσεων.. Και καποια στιγμη γινει ελεγχος και στα ζητησουν πισω!

8 λεπτά πριν, overpower είπε

Μια ερώτηση μιας και έγινε αναφορά σε φοιτητές κτλ. Γενικά πέρα από τα λεφτά που μου βάζουν οι γονείς, πολλές φορές βάζω και εγώ ο ίδιος επειδη πχ το καλοκαίρι κάθομαι 2 μήνες και τους βοηθάω με το μαγαζί, οπότε ότι μου δίνει ο πατέρας μου στο χέρι, το βάζω τράπεζα. 

Υπάρχει κάποιο θέμα με τις κινήσεις του λογαριασμού? Είναι στο όνομα μου με δικαιούχο μόνο εμένα. Γενικά έχω κάνει και αγορές πχ μέχρι 500 ευρώ. 

Επίσης, και μόνο από τους τόκους (πχ φέτος 5 λεπτά), πρέπει να κάνω φορολογική? Ήθελα να ρωτήσω τον λογιστή μας και το ξέχασα. Είμαι ακόμα προστατευόμενο μέλος κανονικά στην φορολογική του πατέρα μου. 

Δεν ειχαν πει απο τα 18 κανουν ολοι φορ. δηλ.???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

 

Δεν ειχαν πει απο τα 18 κανουν ολοι φορ. δηλ.???

Δεν γνωρίζω, αλλά λογικά θα το είχε προτείνει ο λογιστής μας. Αλλά αν έκανα φορολογική, τότε δεν θα μπορούσα να πάρω και το στεγαστικό που παίρνω ως φοιτητής (δικαιούχος ο πατέρας μου προφανώς και στον δικό του λογαριασμό). Λες να μου κάνει, και απλά να μην το γνωρίζω? Αλλά και πάλι θα έπρεπε να του λέω τους τόκους που παίρνω κάθε χρόνο στον λογαριασμό μου (έστω και το 0.01).

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, overpower είπε

Δεν γνωρίζω, αλλά λογικά θα το είχε προτείνει ο λογιστής μας. Αλλά αν έκανα φορολογική, τότε δεν θα μπορούσα να πάρω και το στεγαστικό που παίρνω ως φοιτητής (δικαιούχος ο πατέρας μου προφανώς και στον δικό του λογαριασμό). Λες να μου κάνει, και απλά να μην το γνωρίζω? Αλλά και πάλι θα έπρεπε να του λέω τους τόκους που παίρνω κάθε χρόνο στον λογαριασμό μου (έστω και το 0.01).

Τους εμφανιζει μεσα..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...