Προς το περιεχόμενο

(How to) Πλήρως λειτουργικό Google Pay σε Ελλάδα


Delas.46

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Padmad είπε

Η revolut δεν παιζει με το google pay σε μενα. Ενω την εχω συνδεσει κανονικα δεν μπορω να την ενεργοποιησω για πληρωμες σε καταστηματα. Εχει κανεις καμια ιδεα για ποιο λογο?

Επειδή ποτέ δεν είπε επίσημα ότι υποστηρίζει Google Pay στην Ελλάδα. Είναι hit or miss το αν θα τη δεχτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 213
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 ώρες πριν, Delas.46 είπε

Επειδή ποτέ δεν είπε επίσημα ότι υποστηρίζει Google Pay στην Ελλάδα. Είναι hit or miss το αν θα τη δεχτεί.

Παιζει ρολο αν θα ειναι mastercard η visa γιατι απ οσο διαβασα η visa δεν μπορει να συνδεθει αν και υπαρχουν εξαιρεσεις. Και επισης ισχυει αυτο που καπου διαβασα οτι μπορεις να παρεις για το premium και μετα απο 14 μερες απ την ενεργοποιηση του να τo ληξεις μολις σου ερθει η καρτα χανοντας στην ουσια μονο τα 7.99 και κρατωντας την καρτα (που υπαρχει επιλογη για mastercard)?
Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, elpenor είπε

Ενημερώστε και εμένα τον άσχετο τι όφελος έχει κάποιος όταν πληρώσει με το κινητό του σε σχέση με το να πληρώσει με την κάρτα του;

Θα σου πω οτι προσωπικα θεωρω πως εχεις μεγαλυτερη ασφαλεια γιατι αν σου κλεψουν το κινητο πρεπει να βρουν 1ον το ΡΙΝ για να το ξεκλειδωσουν, 2ον το ΡΙΝ για να ανοιξουν την εφαρμογη και απο μερους σου μπορεις να το κλειδωσεις απομακρυσμενα (ειτε ειναι android ειτε iOS). Αν χασεις καρτα και δεν το καταλαβες εγκαιρα υπαρχει περιπτωση να σου εχουν κανει ηδη ανεπαφη συναλλαγη. Με το κινητο μεχρι να το ξεκλειδωσουν χωρις το ΡΙΝ σου (δεν ξερω αν γινεται καν να το ανοιξουν χωρις να κανουν format) θα το εχεις μπλοκαρει/σβησει/βρει ηδη. Και ειναι και ευκολια για να μην πρεπει να εχεις ολες τις καρτες σου μαζι. Τις εχεις σε ενα ασφαλες σημειο ολες μαζι και πληρωνεις με οποια θες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/11/2019 στις 10:08 ΠΜ, Padmad είπε

Παιζει ρολο αν θα ειναι mastercard η visa γιατι απ οσο διαβασα η visa δεν μπορει να συνδεθει αν και υπαρχουν εξαιρεσεις. Και επισης ισχυει αυτο που καπου διαβασα οτι μπορεις να παρεις για το premium και μετα απο 14 μερες απ την ενεργοποιηση του να τo ληξεις μολις σου ερθει η καρτα χανοντας στην ουσια μονο τα 7.99 και κρατωντας την καρτα (που υπαρχει επιλογη για mastercard)?
Ευχαριστω πολυ

από το περασμένο καλοκαίρι και visa. το θέμα είναι ότι η Revolut υποστηρίζει μόνο Apple Pay για ελληνικές κάρτες. Στο google pay βάζεις μόνο κάρτες με αριθμό χώρας που το υποστηρίζει. Αν έχεις πχ με αγγλικό νούμερο περνάει. Αλλάζεις διεύθυνση σε UK, Italy κτλ φτιάχνεις virtual Και περνάει. 

Δεν πολυενδιαφέρονται γι αυτά. Στη Λισαβόνα στο web summit μίλησα με εκπρόσωπο της Boon (Wirecard) στο περίπτερό τους, τον ρώτησα αν θα έρθει Ελλάδα και είπε είναι στα σχέδιά τους. Το πιο ενδιαφέρον ήταν ότι μου πρότεινε ο ίδιος να ανοίξω λογαριασμό με fake διεύθυνηση. . .  αφού δεν υπάρχει Ελλάδα ακόμα (αν και έχω ήδη) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Revolut με έκανε Suspend στο Google Pay ενώ πριν δούλευε και τώρα μου λέει ότι δεν υποστηρίζεται το Google Pay στην Ελλάδα.

Αυτά που δούλεψαν για μένα είναι:

Το Curve που λειτουργεί σαν wallet καρτών (δίνεις την Mastercard που σου δίνουν έχοντας επιλέξει μέσω της εφαρμογής πια από τις κάρτες σου θέλεις να χρεωθεί), το οποίο μπήκε επιτυχώς στο Google Pay μου. Αν εγγραφείτε με τον κωδικό DWGK9Y6E έχετε 5£ δώρο.

Η iCard που έχει δικό της interface για NFC πληρωμές (κάτι σαν το MyAlphaWallet)

Η Monese που υποστηρίζει το Google Pay στην Ελλάδα. Με τον κωδικό KYRIA450 έχετε και 5€ δώρο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που έχω αλλάξει στη ρεβολουτ τα στοιχεία μου σε βρετανικά ( βάλτε ότι οδό να ναι και αριθμούς) και έφτιαξα μετά μια virtual κάρτα την εμφανίζει αυτόματα για προσθήκη στο gpay όπου και δουλεύει άψογα. Αν δε δουλέψει αυτό μπορείτε να φτιάξετε έναν dipocket λογαριασμό. Θα βρείτε την εφαρμογή στο playstore.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2019 στις 11:30 ΜΜ, koullisch είπε

Η Revolut με έκανε Suspend στο Google Pay ενώ πριν δούλευε και τώρα μου λέει ότι δεν υποστηρίζεται το Google Pay στην Ελλάδα.

Αυτά που δούλεψαν για μένα είναι:

Το Curve που λειτουργεί σαν wallet καρτών (δίνεις την Mastercard που σου δίνουν έχοντας επιλέξει μέσω της εφαρμογής πια από τις κάρτες σου θέλεις να χρεωθεί), το οποίο μπήκε επιτυχώς στο Google Pay μου. Αν εγγραφείτε με τον κωδικό DWGK9Y6E έχετε 5£ δώρο.

Η iCard που έχει δικό της interface για NFC πληρωμές (κάτι σαν το MyAlphaWallet)

Η Monese που υποστηρίζει το Google Pay στην Ελλάδα. Με τον κωδικό KYRIA450 έχετε και 5€ δώρο.

Η κάρτα που λειτουργούσε με το Google Pay μέχρι τώρα ήταν απλή? Δηλαδή όχι charity ούτε virtual? Επίσης πότε είχε εκδοθεί; 

Πως κατάλαβες το suspend? Ήρθε ειδοποίηση η την πάτησες σε ταμείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2019 στις 7:39 ΜΜ, vagstef είπε

από το περασμένο καλοκαίρι και visa. το θέμα είναι ότι η Revolut υποστηρίζει μόνο Apple Pay για ελληνικές κάρτες. Στο google pay βάζεις μόνο κάρτες με αριθμό χώρας που το υποστηρίζει. Αν έχεις πχ με αγγλικό νούμερο περνάει. Αλλάζεις διεύθυνση σε UK, Italy κτλ φτιάχνεις virtual Και περνάει. 

Δεν πολυενδιαφέρονται γι αυτά. Στη Λισαβόνα στο web summit μίλησα με εκπρόσωπο της Boon (Wirecard) στο περίπτερό τους, τον ρώτησα αν θα έρθει Ελλάδα και είπε είναι στα σχέδιά τους. Το πιο ενδιαφέρον ήταν ότι μου πρότεινε ο ίδιος να ανοίξω λογαριασμό με fake διεύθυνηση. . .  αφού δεν υπάρχει Ελλάδα ακόμα (αν και έχω ήδη) 

Σε ευχαριστω πολυ εκανα αυτο που μου ειπες με Αγγλικη διευθυνση και ολα ειναι μια χαρα εκανα και την πρωτη μου αγορα σε POS ανεπαφα με GooglePay. Ισως θα ηταν καλυτερα με Ιταλικη διευθυνση λογω του οτι σου δημιουργει account με λιρες αλλα μικρο το κακο ετσι κι αλλιως εσυ κανεις top-up το account των Ευρω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2019 στις 11:30 ΜΜ, koullisch είπε

Η Monese που υποστηρίζει το Google Pay στην Ελλάδα. Με τον κωδικό KYRIA450 έχετε και 5€ δώρο.

Δεν υποστηρίζει Ελλλαδα , αλλά στέλνει FR Κάρτες οι οποίες υποστηρίζονται . Πρόσφατα άρχισε να υποστηρίζει Γαλλία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/11/2019 στις 11:39 ΠΜ, dimitris48 είπε

Μπορούμε να εισάγουμε χρήματα στο Google Pay balance και να τα παίρνει το GPay από εκεί για ανέπαφες αγορές σε καταστήματα; 

Στο Google Pay συνδεεις μια καρτα απο καποια τραπεζα. Αν η καρτα αυτη ειναι απο ελληνικη τραπεζα δεν την υποστηριζει το Google Pay και συνεπως δεν δουλευει για αγορες σε καταστηματα. Αν εχεις μια καρτα απο χωρα του εξωτερικου (οπως η Revolut (αυτην εχω και για αυτη θα μιλησω)) τοτε το Google Pay την δεχεται κανονικα και πληρωνεις και σε POS ελληνικων καταστηματων μεσω του Google Pay app (δεν υπαρχει στο Play Store και το κατεβαζεις σε apk) αν και το κινητο σου υποστηριζει NFC, αλλα και online αν σου δινει τη δυνατοτητα για πληρωμη μεσω Google Pay. Ελπιζω να βοηθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Padmad είπε

Στο Google Pay συνδεεις μια καρτα απο καποια τραπεζα. Αν η καρτα αυτη ειναι απο ελληνικη τραπεζα δεν την υποστηριζει το Google Pay και συνεπως δεν δουλευει για αγορες σε καταστηματα. Αν εχεις μια καρτα απο χωρα του εξωτερικου (οπως η Revolut (αυτην εχω και για αυτη θα μιλησω)) τοτε το Google Pay την δεχεται κανονικα και πληρωνεις και σε POS ελληνικων καταστηματων μεσω του Google Pay app (δεν υπαρχει στο Play Store και το κατεβαζεις σε apk) αν και το κινητο σου υποστηριζει NFC, αλλα και online αν σου δινει τη δυνατοτητα για πληρωμη μεσω Google Pay. Ελπιζω να βοηθησα.

Έχω διαβάσει το thread και έχω καταλάβει περίπου πως γίνεται αλλά η σύνοψή σου βοήθησε αρκετά! Η απορία μου όμως είναι αν μπορώ να βάλω χρήματα μέσω των καρτών της Google που πουλάνε στα Public πχ (15,25,50€πχ) και να χρησιμοποιήσω αυτά μέσω του Google Pay. Ευχαριστώ!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimitris48 είπε

Έχω διαβάσει το thread και έχω καταλάβει περίπου πως γίνεται αλλά η σύνοψή σου βοήθησε αρκετά! Η απορία μου όμως είναι αν μπορώ να βάλω χρήματα μέσω των καρτών της Google που πουλάνε στα Public πχ (15,25,50€πχ) και να χρησιμοποιήσω αυτά μέσω του Google Pay. Ευχαριστώ!! 

Δεν υπάρχει wallet στο Google Pay, τουλάχιστον στην Ελλάδα. Το μόνο που κάνει η υπηρεσία είναι να μεσολαβεί ενδιάμεσα σε μια κάρτα και το POS. Αν δεν έχεις υποστηριζόμενη κάρτα εξωτερικού δεν μπορείς να βάλεις λεφτά μέσα γιατί δεν υπάρχει κάρτα GPay (τουλάχιστον στην Ελλάδα). Νομίζω ότι Αμερική υπάρχει κάτι σαν αυτό που θες (ή υπήρχε).

Και μόλις συνειδητοποίησα ότι μάλλον μπερδεύεις το Google Play με το Google Pay. Είναι δύο τελείως διαφορετικές υπηρεσίες.

Επεξ/σία από Delas.46
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2019 στις 4:15 ΜΜ, Delas.46 είπε

Η κάρτα που λειτουργούσε με το Google Pay μέχρι τώρα ήταν απλή? Δηλαδή όχι charity ούτε virtual? Επίσης πότε είχε εκδοθεί; 

Πως κατάλαβες το suspend? Ήρθε ειδοποίηση η την πάτησες σε ταμείο;

Μου εμφάνισε σφάλμα το Google Pay ότι έχει ανακλήθεί η κάρτα και πρέπει να επικοινωνήσω με την τράπεζά μου. Μίλησα με την Revolut και μου είπαν πως η κάρτα εκ παραδρομής μπόρεσε να προστεθεί στο Google Pay, καθώς το λειτουργούν σε Beta και δεν υποστηρίζουν ακόμη την Ελλάδα.

Στις 24/11/2019 στις 2:15 ΜΜ, mitsos-5 είπε

Εγώ πάντως που έχω αλλάξει στη ρεβολουτ τα στοιχεία μου σε βρετανικά ( βάλτε ότι οδό να ναι και αριθμούς) και έφτιαξα μετά μια virtual κάρτα την εμφανίζει αυτόματα για προσθήκη στο gpay όπου και δουλεύει άψογα. Αν δε δουλέψει αυτό μπορείτε να φτιάξετε έναν dipocket λογαριασμό. Θα βρείτε την εφαρμογή στο playstore.

Επειδή το δοκίμασα εκτός από το ότι μου κλείδωσαν για δύο μέρες τον λογαριασμό από το Compliance για έλεγχο στοιχείων (ευτυχώς τυχαίνει να έχω και βρετανική διεύθυνση) το Google Pay δεν δούλεψε ούτε με την φυσική ούτε με την Virtual κάρτα ακόμη και όταν αυτές είχαν βρετανικό BIN. Για την Virtual συγκεκριμένα δεν δούλευε ούτε πριν το Google Pay. 

Στις 26/11/2019 στις 11:44 ΜΜ, vagstef είπε

Δεν υποστηρίζει Ελλλαδα , αλλά στέλνει FR Κάρτες οι οποίες υποστηρίζονται . Πρόσφατα άρχισε να υποστηρίζει Γαλλία

Δεν γνωρίζω την προέλευση της κάρτας, Έκανα τον λογαριασμό δέκα ημέρες πριν και από την ημέρα που ήρθε η κάρτα κάνω καθημερινά συναλλαγές με Google Pay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...