Προς το περιεχόμενο

Από €780 η νέα σειρά Samsung Galaxy S10 με το κορυφαίο Galaxy S10+ να φτάνει τα €1600


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στον "τεχνολογικό"  μικρόκοσμό μας υπάρχουν τρεις κατηγορίες ατόμων.

1. Αυτοί που έχουν περιορισμένη οικονομική δυνατότητα , ιδιαίτερα για προϊόντα υψηλής τεχνολογίας, αλλά παρ' όλα αυτά ασχολούνται κράζοντας ένθεν και ένθεν,  κατά την αντίληψή μου , οι μίζεροι*

2. Αυτοί που έχουν την οικονομική δυνατότητα για οτιδήποτε, αλλά για κάποια προϊόντα θέτουν περιορισμούς ως προς το αν θα πληρώσουν το κόστος τους , αν δηλ. αξίζει, κατά την αντίληψή μου , οι σώφρονες. **

3. Αυτοί που έχουν την οικονομική δυνατότητα για οτιδήποτε και ξοδεύουν ασύστολα για ότι τους πασάρουν προκειμένου να είναι πάντα update,  κατά την αντίληψή μου , οι άφρονες. 

* για να μην παρεξηγηθώ, μίζερος δεν είναι εκείνος που δεν έχει οικονομική δυνατότητα, κάθε άλλο,  μίζερος είναι εκείνος που ενώ για τους χ,ψ λόγους δεν έχει οικονομική δυνατότητα, κάθεται όλη μέρα και ονειρεύεται καρβέλια και κράζει την 3η κατηγορία. 

** έχω γνωρίσει και συναναστραφεί με ανθρώπους που έχουν εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ έσοδα ετησίως, αλλά στην Τράπεζα πχ. διαπραγματεύονται και τα 3 ευρώ προμήθεια που τους ζητούν να πληρώσουν. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πωλουνται smartphones οσο κοστιζει ενα δυνατο desktop pc η laptop/tablet convertible αλλα χωρις να μπορεις να κανεις αντιστοιχη εργασια σ αυτα λογω ελλειματικα σχεδιασμενου λογισμικου σε desktop enviroment.Η ισχυς του hardware υπαρχει αλλα η google δεν κανει τη μετωπικη με microsoft ειτε γιατι δε θελει ειτε γιατι πιστευει οτι δεν ειναι ετοιμη ακομη και ο καταναλωτης χρυσοπληρωνει συσκευες που απλα εξοπλιζονται με τα καινουργια προιοντα της Qualcomm.Σαν μια συσκευη κινητου η βασικη χρηση δεν θα αλλαξει γιατι δεν υπαρχει λογος περαν να συνομιλεις με οποιοδηποτε τροπο  να ελεγχεις και να ανταλλασεις mails ,photos etc..Για αλλες εργασιες θα θελες απλα να συνδεσεις το μαραφετι σε ενα monitor και να παιζει απροβληματιστα σαν desktop PC.Πας απ τον 821 στον 835 στον 845 στον 855 και η πλειοφηφια των χρηστων αυτων των socs θα συνεχισει να κανει τα ιδια πραγματα ΣΧΕΔΟΝ με τον ιδιο τροπο.Περαν του touch θες και monitor mouse keyboard γιατι μπορει να γινει απλα και ωραια γιατι μπαινεις στο price range μηχανηματων που κανουν εργασιες που δεν μπορεις να κανεις χωρις να υπαρχει ομως λογος επεξεργαστικης ισχυς αλλα θεμα OS.Αυτο ομως ειναι ξεκαθαρα θεμα της Google και οχι μονο αφου ξεφυτρωνουν συνεχεια καινουργια custom ROMS απο γνωστες εταιριες του χωρου και το android ειναι open source.Ωραιο το 855 αλλα οι ναυαρχιδες που θα κοστιζουν πανακριβα ειτε ακουγεται ασχημο ειτε οχι ειναι εκτος τοπου και χρονου.Δεν χρειαζομαστε απλα ενα καινουργιο και πιο δυνατο SoC αλλα ενα πληρες και ολοκληρωμενο OS διχως περιορισμους

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΧΑ_ΧΑ_ΧΑ Η ΑΠΛ ΒΓΑΖΕΙ ΚΙΝΗΤΑ 1500 ΕΥΡΩ Ο ΜΙ ΤΣΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ

First they laugh, then they copy. 

ΥΓ: τι 12 Ram ρε πάτε καλά; 

ΟΚ υπάρχουν και φθηνότερα, δεν είναι ανάγκη να πάρει κάποιος το κορυφαίο μοντέλο των 1.600 ευρώ. Η κίνηση αυτή όμως η Samsung να λανσάρει ένα τόσο ακριβό κινητό, δεν είναι τυχαία. Σε 1-2 χρόνια από τώρα, η Samsung θα πουλάει κινητά κοντά στο κοστολόγιο της Apple. 

Επεξ/σία από TzortzisJosh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ahill2 είπε

Δυο αποριες,οι τιμές σε ευρω απο πού είναι? και είναι με το φπα μέσα?

Συνήθως η πανευρωπαϊκή τιμή ισχύει παντού, ασχέτως φορολογικού καθεστώτος εκάστοτε χώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rolexakias2 είπε

Όποιος μπορεί να περιμένει κανα 6μηνο το παίρνει στη μισή τιμή.. 

και αν περιμένει δύο χρόνια, θα το πάρει 200 ευρώ..

τι είναι αυτά που λέτε μωρέ :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, rolexakias2 είπε

Όποιος μπορεί να περιμένει κανα 6μηνο το παίρνει στη μισή τιμή.. 

Εγώ απορώ από που βγαίνει αυτός ο "κανόνας" της μισής τιμής στο εξάμηνο που διαβάζω συνέχεια... Κλεμμένο? Μεταχειρισμένο? Καινούργιο? Ισχύει μόνο για Ελλάδα?

Εδώ Αγγλία πάντως τα S9/S9+ μετά από τόσο καιρό έχουν πέσει μόλις 100 λίρες. Άντε αν είσαι τυχερός να βρεις καμιά προσφορά μέχρι 150 λίρες κάτω. Και δεν μιλάω για μαγαζί της Samsung αλλά για τις γνωστότερες τοπικές αλυσίδες και Amazon.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εταιρία έφτιαξε μια κατηγορία για απλούς χρήστες και μια άλλη κατηγορία για επαγγελματίες! Η τιμή είναι φυσιολογική για τα spec του. 1 tera Χωρητικότητα είναι ονειρική και φυσικά απευθύνεται σε εταιρίες / επαγγελματίες. Οι επαγγελματιες δεν νοιάζονται για την τιμή του παθητικού τους (καθώς μπορεί η αγορά τους να φοροεκπιπτει στην εφορία δλδ εχουν έκπτωση φόρου) Αυτό δεν είναι κινητό για να το πάρει ο καγκουρας ώστε να το παρκάρει στην καφετέρια δίπλα στον φραπέ του. Είναι εργαλείο δουλειάς και ως τέτοιο θα πρέπει να αντιμετωπίστει.  Ο καθε επαγγελματίας λοιπόν επενδύει χρήματα σε εξοπλισμού που με τον εναν ή τον αλλον τροπο θα του επιστραφουν πίσω. Εχω δει οθόνες για γραφιτάδες στα 10000$ Εχω δεί κάμερες για καμεραμαν στα 40000$ Εχω δει σοβαρούς ανθρώπους να πληρώνουν δικαιώματα για χρήση προγράμματος στα 15.000 ευρω. Ολοι αυτοι είναι οι βλακες που δεν βολευονται με φθηνές λύσεις ή είναι κορόιδα που πληρώνουν εναν σκασμο λεφτα για να κανουν πιο αποδοτικα την δουλεια τους.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostasxiaomi είπε

Οι πατάτες έχουν 1 ευρώ το κιλό...αυτή γιατί έχει 1600??

Φαντάζομαι τελευταία φορά που πήγες super market- λαϊκή ήτανε προ κρίσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mtzs είπε

Παλι η Apple φταιει. Για ολα η Apple φταιει :)

Ακριβώς το αυτό!

Και πείτε μου και το άλλο.

  • Αντιγράφουμε το marketing της Apple. 
  • Αντιγράφουμε το notch της Apple. (εξαιρώ την Sammy αλλά αφορά όλους τους υπόλοιπους)
  • Αντιγράφουμε το headphone jack removal.(εξαιρώ την Sammy αλλά αφορά όλους τους υπόλοιπους)
  • Αντιγράφουμε το design.
  • Αντιγράφουμε την τιμή.

Γιατί στον μπέοντα να μην αγοράσω λοιπόν το Original παρά τον κακό αντιγραφέα? Σκεφτείτε πως λειτουργεί αυτό στον μέσο καταναλωτή.. για να αντιγράφουν όλοι το μήλο, κάτι κάνει πολύ καλά το μήλο, άρα δικαιολογείτε και η τιμή κτλπ. κτλπ.

Αφού την αντιγράφουν όλοι να μην έχει το προνόμιο να παίζει σαν πρωτοπόρος σε premium τιμές.

Εγγυηθείτε μου ότι Huawei - Samsung - Xiaomi αν ήταν στην πλεονεκτική θέση της Apple δεν θα έκανε τα ίδια και χειρότερα? 

Είναι φιλόπτωχα ταμεία και η Apple κακιά τελικά  ή απλά μισούμε γιατί έχει από πίσω το μήλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιρνεις samsung βγαζεις τεσερρα χρονια, παιρνεις xiaomara και σε ενα χρονο βγαινει off.

Τι συμφαιρει να αγορασεις αλλα και για να μην χανεις κλησεις;

Σε τεσσερα χρονια εχεις ακουμπισει χιλιαρικο στην κινεζοεταιρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεε, ναι, οκει! Παιδιά ενημερωτικά κάπου εκεί έξω υπάρχει διαθεσιμότητα σε S9 & S9+ PLUS σε δελεαστικές τιμές, κι άμα παίξει και τιμολόγιο τότε μιλάμε για χώμα.

Τώρα, για τον επόμενο χειμώνα ίσως πάμε στο S10 μέχρι τότε, S9 POWER ALL THE WAY!

 

BTW το pc μου έχει 8άρα RAM και μαντέψτε? ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ 😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Εγώ απορώ από που βγαίνει αυτός ο "κανόνας" της μισής τιμής στο εξάμηνο που διαβάζω συνέχεια... Κλεμμένο? Μεταχειρισμένο? Καινούργιο? Ισχύει μόνο για Ελλάδα?

Εδώ Αγγλία πάντως τα S9/S9+ μετά από τόσο καιρό έχουν πέσει μόλις 100 λίρες. Άντε αν είσαι τυχερός να βρεις καμιά προσφορά μέχρι 150 λίρες κάτω. Και δεν μιλάω για μαγαζί της Samsung αλλά για τις γνωστότερες τοπικές αλυσίδες και Amazon.

S9 στο σκρουτζ 3/2018 - > 840ε... 6 μηνες μετα 9/2018 - > 540ε...σημερα 480ε οχι ακριβως 50% κατω αλλα και το 36% δεν ειναι μακρια...Οι επισημοι αντιπροσωποι φυσικα τα πουλανε ακομη >700ε..

Καλυτερα γυρνα Ελλαδα να ψωνιζεις κινητα..H Αγγλια ειναι για πλουσιους..:P

Επεξ/σία από cpgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...