Προς το περιεχόμενο

Από €780 η νέα σειρά Samsung Galaxy S10 με το κορυφαίο Galaxy S10+ να φτάνει τα €1600


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Άρα λοιπόν υπάρχει ρίσκο. Εφόσον μπορεί να είσαι ο πρώτος που θα κάνει και την... αρνητική κριτική για κάποιο μαγαζί.

Εκτός αν είσαι τακτικός πελάτης συγκεκριμένου μαγαζιού που σε αυτή την περίπτωση δεν είναι εγγυημένο ότι θα βρεις την χαμηλότερη τιμή εκεί.

Ναι αλλα επειδη πουλανε στην ιδια τιμη 10 μαγαζια και οχι 1 θα πας σε αυτον που εχει τις καλυτερες αξιολογησεις...Ο μονος λογος να αγορασεις απο επισημο ειναι αν θες το πληρες σαπορτ του καταστηματος (ως επισημος αντιπροσωπος της Χ σαμσουνγκ) απο το να τρεχεις μονος σου με την σαμσουνγκ..πχ αν εισαι εταιρια και δεν εχεις χρονο να ασχοληθεις αν γινει κατι...αν αγοραζεις σαν ιδιωτης δεν υπαρχει καμια λογικη να πληρωσεις τα εξτρα στον επισημο..

 

Επεξ/σία από cpgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, JcD είπε

 Μην γελιόμαστε, δεν οδηγεί η apple της εξελίξεις χρόνια τώρα, η σάμμυ τις οδηγεί, η apple το μόνο που οδηγεί είναι τους πελάτες της προς το android!  

οδηγεί τις εξελίξεις σε ποια κατηγορία ? Στην Ινδία ή στο Μπαγκλαντές που κοντράρεται την Xiaomi ?

Εθελοτυφλείς αν λες ότι τις εξελίξεις τις προκαλεί παγκόσμια η Sammy. Και οι πέτρες ξέρουν ότι κλάνει η Apple , βρωμάει η Κίνα την επόμενη μέρα με κόπιες - κλώνους - notches - αλουμίνια - γυαλιά etc.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tsakfot είπε

άλλο λέω και εσύ κλασσικά πας να το κάνεις Apple vs the world .

Αυτό που λέω είναι πως με τον τρόπο τους οι υπόλοιποι, φτιάχνουν το perception της μεγαλειότητας της Apple .

Ο καταναλωτής, στο μικρό του μυαλό μπορεί να αγοράζει τελικά τον κινέζο των 200-300-400 ευρώ, αλλά ποθεί και στην πρώτη ευκαιρία θέλει να αποκτήσει το μήλο.

Εγώ καταλαβαίνω την λογική της Sammy, που τοποθετεί τα προιόντα της σε αυτή την κλίμακα τιμών.

Δεν θέλει να βγάλει κινητό των 800 ευρώ, γιατί στο μυαλό του καταναλωτή θα θεωρηθεί inferior προιόν , ενώ στοχεύει να καρπωθεί μερίδιο απο την Apple στην premium κατηγορία.

Μα το S10 Lite καμιά 800αρα θα κοστίζει. Και θεωρώ ακριβό το "φθηνό" S10. Είναι ενδιαφέρον να δούμε πάντως πόσο κοστίζουν τα OnePlus στην Ελλάδα συγκριτικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, newmail115 είπε

 

Παίρνεις Samsung, είτε ακριβό μοντέλο (βλέπε Note) πάρεις, είτε φθηνό (βλέπε σειρά J που είχαμε και πιο πρόσφατο περιστατικό)

και σε τρώει το άγχος πότε και αν θα κάνει μπαμ και θα κλαίς τα τρελά λεφτά που έδωσες για το Brandname...

Για την κινεζοεταιρία, δεν έχω ακούσει να έχει βγάλει κάποιο εκρηκτικό μοντέλο... άσε που απο προσωπική εμπειρία

έχω αγοράσει για όλη την οικογένεια και φίλους Xiaomi και "ακριβά" και φθηνά μοντέλα

και στην 4ετία τουλάχιστον δεν μου έχει βγει ΚΑΝΕΝΑ off, πλην ενός Redmi 4X που έγινε κομμάτια μετά

απο πτώση που είχε απο σκαλωσιά...

Εγώ έχω προσωπικά ακριβώς την αντίθετη άποψη για τα Xiaomi.  Φυσικά, αν ήταν χάλια όλα της τα κινητά δε θα πουλούσε τόσο καλά. Απλά στατιστικά υποθέτω ότι οι μεγαλύτερες εταιρείες κάνουν καλύτερους ποιοτικούς ελέγχους ώστε να μπορούν να δικαιολογήσουν ως ένα βαθμό και τις ακριβότερες τιμές τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panathatube είπε

Μα το S10 Lite καμιά 800αρα θα κοστίζει. Και θεωρώ ακριβό το "φθηνό" S10. Είναι ενδιαφέρον να δούμε πάντως πόσο κοστίζουν τα OnePlus στην Ελλάδα συγκριτικά

Μα αυτό λέω! Είναι το Lite! όχι το "καλό" το S10!

για τον καταναλωτή που θα ψάξει τι θα πάρει, είναι το inferior προιόν της Samsung

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Plapoutas είπε

536€ το έχει ήδη το Γερμανικό το Amazon αποστολή από Ιταλία. 

 Από το Amazon ή από κανέναν third-party/fulfilled by Amazon που σου πουλάει refurbished για καινούρια;

 

Μιλάω από προσωπική πείρα. Αν είναι από third-party/fulfilled είναι refurb 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, studiokristo είπε

Εγώ έχω προσωπικά ακριβώς την αντίθετη άποψη για τα Xiaomi.  Φυσικά, αν ήταν χάλια όλα της τα κινητά δε θα πουλούσε τόσο καλά. Απλά στατιστικά υποθέτω ότι οι μεγαλύτερες εταιρείες κάνουν καλύτερους ποιοτικούς ελέγχους ώστε να μπορούν να δικαιολογήσουν ως ένα βαθμό και τις ακριβότερες τιμές τους.

Φίλε μου έχω ακούσει πολλά λειτουργικά θέματα για τα Xiaomi, τα οποία όμως λύνονται με τα update που βγαίνουν συνεχώς

και προφανώς όχι και τόσο σοβαρά ανάλογα με τα χρήματα που δίνεις σε σχέση με αυτά που αμαύρωσαν το όνομα της Samsung.

Αυτό που έγραψα για την προσωπική μου εμπειρία ισχύει, ίσως γιατί ποτέ δεν παίρνω όποιοδήποτε μοντέλο με το που βγαίνει

οπότε και αποφεύγω την "φόλα" των λειτουργικών θεμάτων. Με κατασκευαστικό πρόβλημα δεν έχω μπλέξει ποτέ σε αυτά

τα 4 χρόνια. Όσο για το αν έχει και "χάλια" κινητά, το ίδιο νομίζω ότι ισχύει και για την Samsung με όλες τις σειρές πλην της S

αλλά και γενικότερα για όλες τις εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsakfot είπε

Μα αυτό λέω! Είναι το Lite! όχι το "καλό" το S10!

για τον καταναλωτή που θα ψάξει τι θα πάρει, είναι το inferior προιόν της Samsung

Με την ίδια λογική και τα iPhone 8 πέρυσι και το iPhone XR φέτος είναι inferior πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panathatube είπε

Με την ίδια λογική και τα iPhone 8 πέρυσι και το iPhone XR φέτος είναι inferior πάντως.

προφανώς και είναι !

μιλάμε marketing wise πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

 Από το Amazon ή από κανέναν third-party/fulfilled by Amazon που σου πουλάει refurbished για καινούρια;

Μιλάω από προσωπική πείρα. Αν είναι από third-party/fulfilled είναι refurb 

Δεν μιλάω για Refubrished.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται και η Samsung και η Apple βρίσκονται απλά σε ένα κυνήγι εντυπώσεων και διαγωνισμού "ποιός την έχει μεγαλύτερη". Θεωρώ πως όλα τα κινητά πάνω από 1000€ απλά στοχεύουν στην αναβάθμιση του γοήτρου της εταιρείας και όχι τόσο σε ανταπόκριση απέναντι σε πραγματικές συνθήκες χρήσης τους. Άλλωστε ποιός μπορεί να αξιοποιήσει 12gb ram σε κινητό τηλέφωνο; Για το 99% του αγοραστικού κοινού είναι εντελώς ανούσια η ενασχόληση με τα Top of the line κινητά.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsakfot είπε

οδηγεί τις εξελίξεις σε ποια κατηγορία ? Στην Ινδία ή στο Μπαγκλαντές που κοντράρεται την Xiaomi ?

Εθελοτυφλείς αν λες ότι τις εξελίξεις τις προκαλεί παγκόσμια η Sammy. Και οι πέτρες ξέρουν ότι κλάνει η Apple , βρωμάει η Κίνα την επόμενη μέρα με κόπιες - κλώνους - notches - αλουμίνια - γυαλιά etc.

Σου περιέγραψα ήδη κάποιες από τις κατηγορίες. Από την αδιαβροχοποίηση και τις edge οθόνες, τα foldable, ακόμα και το headphone jack επανέρχεται σε κάποιες εταιρίες που το αφαίρεσαν στα προηγούμενα μοντέλα. Η σαμυ θα οδηγήσει καθώς φαίνεται και την τιμολογιακή πολιτική στις ναυαρχίδες μετά την πατατιά της apple!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, newmail115 είπε

Φίλε μου έχω ακούσει πολλά λειτουργικά θέματα για τα Xiaomi, τα οποία όμως λύνονται με τα update που βγαίνουν συνεχώς

και προφανώς όχι και τόσο σοβαρά ανάλογα με τα χρήματα που δίνεις σε σχέση με αυτά που αμαύρωσαν το όνομα της Samsung.

Αυτό που έγραψα για την προσωπική μου εμπειρία ισχύει, ίσως γιατί ποτέ δεν παίρνω όποιοδήποτε μοντέλο με το που βγαίνει

οπότε και αποφεύγω την "φόλα" των λειτουργικών θεμάτων. Με κατασκευαστικό πρόβλημα δεν έχω μπλέξει ποτέ σε αυτά

τα 4 χρόνια. Όσο για το αν έχει και "χάλια" κινητά, το ίδιο νομίζω ότι ισχύει και για την Samsung με όλες τις σειρές πλην της S

αλλά και γενικότερα για όλες τις εταιρίες.

Συμφωνούμε φίλε, οι περισσότερες εταιρείες έχουν φθηνές και ακριβές σειρές προϊόντων. Τα Xiaomi είναι γενικά value for money κινητά και δεν είπα ότι είναι χάλια, μάλλον δεν το τόνισα, το αντίθετο, για να πουλάει τόσο πολύ, σημαίνει ότι κάνει καλά.  Από την άλλη πλευρά η S της Samsung πρέπει να δικαιολογήσει την τιμή της. Πολύ βασική αρχή να μην πέρνουμε κάτι μόλις κυκλοφορήσει αλλά να περιμένουμε πρώτα να ομαλοποιηθεί η κατάσταση και να πέσουν και λίγο οι τιμές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

 Από το Amazon ή από κανέναν third-party/fulfilled by Amazon που σου πουλάει refurbished για καινούρια;

Μιλάω από προσωπική πείρα. Αν είναι από third-party/fulfilled είναι refurb 

Για πες, πως κατάλαβες ότι σου φύτεψαν refurbished? Είχε φθορές πάνω του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, project.breeze είπε

Μου φαίνεται και η Samsung και η Apple βρίσκονται απλά σε ένα κυνήγι εντυπώσεων και διαγωνισμού "ποιός την έχει μεγαλύτερη". Θεωρώ πως όλα τα κινητά πάνω από 1000€ απλά στοχεύουν στην αναβάθμιση του γοήτρου της εταιρείας και όχι τόσο σε ανταπόκριση απέναντι σε πραγματικές συνθήκες χρήσης τους. Άλλωστε ποιός μπορεί να αξιοποιήσει 12gb ram σε κινητό τηλέφωνο; Για το 99% του αγοραστικού κοινού είναι εντελώς ανούσια η ενασχόληση με τα Top of the line κινητά.

Kαποια στιγμη θα πρεπει να κανει μπαμ και αυτη η φουσκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...