Προς το περιεχόμενο

Πένες γραφής


kitharas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, Iris_89 είπε

Σκέφτομαι να επενδύσω σε πένα Montblanc. Έχει κανείς, αξίζουν? Έχω στυλό και οκ έχει μια άλφα ποιότητα, αλλά με ενδιαφέρει για πένα κυρίως.

Για να μην ξοδευτείς, πολύ βολική για καθημερινή χρήση είναι μια Platinum Preppy που έχω. Και για λίγο πιο καλή έχω μια Pilot Metropolitan (ή MR). Μετά οι τιμές ξεφεύγουν και είναι επένδυση όπως είπαν και οι άλλοι.
Lamy και Rotring επίσης τίμιες που έχω δει σε άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Everest είπε

Για να μην ξοδευτείς, πολύ βολική για καθημερινή χρήση είναι μια Platinum Preppy που έχω. Και για λίγο πιο καλή έχω μια Pilot Metropolitan (ή MR). Μετά οι τιμές ξεφεύγουν και είναι επένδυση όπως είπαν και οι άλλοι.
Lamy και Rotring επίσης τίμιες που έχω δει σε άλλους.

Σαρκασμός;

Πάντως όχι ότι δεν είναι άξιες οι Safari, Preppy, MR, αλλά μπορείς να πάρεις αρκετά ακόμα αν δώσεις παραπάνω. Χρυσή μύτη, υλικά κατασκευής, σχεδιασμός, μέθοδοι γέμισης, εγγύηση-επισκευή, μικρότερες ανοχές στη ποιότητα. Ναι οι παραπάνω και άλλες είναι πολύ καλές για τα λεφτά τους και καλές απλά, αλλά όχι πολύ καλές. Βέβαια όπως σε όλα, θα φτάσεις σε ένα σημείο που παραπάνω λεφτά δεν αγοράζουν απαραίτητα παραπάνω ποιότητα ή τουλάχιστον όχι με τον ίδιο ρυθμό.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Iris_89 είπε

Σκέφτομαι να επενδύσω σε πένα Montblanc. Έχει κανείς, αξίζουν? Έχω στυλό και οκ έχει μια άλφα ποιότητα, αλλά με ενδιαφέρει για πένα κυρίως.

Θα σου έλεγα να αρχίσεις με μια απλή Lamy Safari από 20€.

Μετά με μια Lamy ή Faber Castell ή Waterman γύρο στα 100€ - 140€ 

Μια όμορφη Pelikan ή  μια όμορφη κόκκινη Aurora γύρο στα 300€

και μετά βλέπεις...

Σε προηγούμενες καταχωρήσεις έχουν γραφεί ωραίες προτάσεις.

Για όλες θα πάρεις αμπούλες μελανιού αρχικά, είναι εύκολες στην χρήση και μετά αγόρασε μπουκαλάκια με μελάνι, ίσως και διάφορα χρώματα. Κάποια μπουκαλάκια είναι ωραία και για την βιβλιοθήκη 😀... αρκεί να μην πέσουν κάτω  😯😯

Ο Ευαγγελίδης στο Σύνταγμα είναι ο Πατριάρχης στις πέννες.

Καλή και η MB αλλά είναι σαν το Rolex. Δεν χρειάζεται κάποια κουλτούρα για να το πάρεις αρκεί να έχεις τα λεφτά...  

Επεξ/σία από naftis
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, naftis είπε

Θα σου έλεγα να αρχίσεις με μια απλή Lamy Safari από 20€.

Μετά με μια Lamy ή Faber Castell ή Waterman γύρο στα 100€ - 140€ 

Μια όμορφη Pelikan ή  μια όμορφη κόκκινη Aurora γύρο στα 300€

και μετά βλέπεις...

Σε προηγούμενες καταχωρήσεις έχουν γραφεί ωραίες προτάσεις.

Για όλες θα πάρεις αμπούλες μελανιού αρχικά, είναι εύκολες στην χρήση και μετά αγόρασε μπουκαλάκια με μελάνι, ίσως και διάφορα χρώματα. Κάποια μπουκαλάκια είναι ωραία και για την βιβλιοθήκη 😀... αρκεί να μην πέσουν κάτω  😯😯

Ο Ευαγγελίδης στο Σύνταγμα είναι ο Πατριάρχης στις πέννες.

Καλή και η MB αλλά είναι σαν το Rolex. Δεν χρειάζεται κάποια κουλτούρα για να το πάρεις αρκεί να έχεις τα λεφτά...  

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, να είσαι καλά. Πάντα θαύμαζα τις MB πένες και είναι μια επένδυση αλλά για καθημερινό γράψιμο δεν νομίζω να ξεκινήσω από κάτι τέτοιο. 

Btw ζω Αγγλία οπότε το Σύνταγμα μου πέφτει λίγο μακριά 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι σε έξοδα αυτό το insomnia... Πέρασα από το pen-store και πήρα την πρώτη μου πένα, 

Pilot MR Retro Pop Grey.

Κονταροχτυπιέται με την lafy στο γράψιμο, αλλά σε πιάσιμο και εμφάνιση υπερέχει. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, barimagas είπε

Πάλι σε έξοδα αυτό το insomnia... Πέρασα από το pen-store και πήρα την πρώτη μου πένα, 

Pilot MR Retro Pop Grey.

Κονταροχτυπιέται με την lafy στο γράψιμο, αλλά σε πιάσιμο και εμφάνιση υπερέχει. 

 

Αυτό με την MR/Metropolitan που συστήνεται τόσο ποτέ δεν το κατάλαβα. Προσωπικά μου φαίνεται καλή μόνο για τα χρήματά της. Λεπτό grip, ,μεγάλη διαφορά στη διάμετρο grip-body, μεταλλικό σώμα που κάνει οπισθοβαρή τη πένα στο γράψιμο, πολύ κακοί converters της Pilot (ευτυχώς η MR έχει standard international). Η Safari μου φαίνεται πολύ πιο τίμια επιλογή για πρώτη πένα: πολύ καλός converter (αν και επίσης proprietary), εύκολη αλλαγή μύτης με ανταλλακτικές, flat grip-body χωρίς διαφορά που να πιέζει το πιάσιμο. Ίσως δεν αρέσει το ότι είναι από πλαστικό (δίνει εικόνα φθηνής πένας) και το τριγωνικό σχήμα grip που έχει. 

Επίσης ρίξτε μια ματιά προς Κίνα μεριά. Delike, Penbbs, Hero, Wingsung, Moonman έχουν πολύ δυνατές προτάσεις που βάζουν τα γυαλιά σε mid-range "δυτικές" και σε τιμές Safari/MR.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dompred είπε

Αυτό με την MR/Metropolitan που συστήνεται τόσο ποτέ δεν το κατάλαβα. Προσωπικά μου φαίνεται καλή μόνο για τα χρήματά της. Λεπτό grip, ,μεγάλη διαφορά στη διάμετρο grip-body, μεταλλικό σώμα που κάνει οπισθοβαρή τη πένα στο γράψιμο, πολύ κακοί converters της Pilot (ευτυχώς η MR έχει standard international). Η Safari μου φαίνεται πολύ πιο τίμια επιλογή για πρώτη πένα: πολύ καλός converter (αν και επίσης proprietary), εύκολη αλλαγή μύτης με ανταλλακτικές, flat grip-body χωρίς διαφορά που να πιέζει το πιάσιμο. Ίσως δεν αρέσει το ότι είναι από πλαστικό (δίνει εικόνα φθηνής πένας) και το τριγωνικό σχήμα grip που έχει. 

Επίσης ρίξτε μια ματιά προς Κίνα μεριά. Delike, Penbbs, Hero, Wingsung, Moonman έχουν πολύ δυνατές προτάσεις που βάζουν τα γυαλιά σε mid-range "δυτικές" και σε τιμές Safari/MR.

Ξεκίνησα με Lamy safari. Πράγματι πιάσιμο αξεπέραστο. Θα θελα να περάσω σε MR αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει με Fine μύτη στην Ευρώπη. Και δε θέλω να μπλέξω με πένες απέξω και propiatary μελάνια. Συνέχισα όμως με jinhao και wingsung. Πράγματι κοιτάνε στα ίσια τις μεγάλες με κόστος πολύ μικρότερο. Αυτή τη στιγμή γράφω με jinhao 599 της οποίας έχω αλλάξει τη μύτη σε EF (μαρέσουν οι λεπτές μύτες). Δεν την αλλάζω με τίποτα πια. Ελαφριά, η μύτη εξαιρετική παρότι κινέζικη και παίρνει και τις στάνταρ αμπούλες οπότε έχεις και τη σχετική ευκολία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, dompred είπε

Αυτό με την MR/Metropolitan που συστήνεται τόσο ποτέ δεν το κατάλαβα. Προσωπικά μου φαίνεται καλή μόνο για τα χρήματά της. Λεπτό grip, ,μεγάλη διαφορά στη διάμετρο grip-body, μεταλλικό σώμα που κάνει οπισθοβαρή τη πένα στο γράψιμο, πολύ κακοί converters της Pilot (ευτυχώς η MR έχει standard international). Η Safari μου φαίνεται πολύ πιο τίμια επιλογή για πρώτη πένα: πολύ καλός converter (αν και επίσης proprietary), εύκολη αλλαγή μύτης με ανταλλακτικές, flat grip-body χωρίς διαφορά που να πιέζει το πιάσιμο. Ίσως δεν αρέσει το ότι είναι από πλαστικό (δίνει εικόνα φθηνής πένας) και το τριγωνικό σχήμα grip που έχει. 

Οπως βολευει τον καθενα, στο δικο μου χερι η mr καθεται τελεια, tο ιδιο και η lamy. Εαν δεν βαλεις πανω το καπακι δεν ειναι τοσο πισωβαρη, με το καπακι ναι ειναι αρκετα. Και η lamy ναι καλη ειναι και εννοειται ειναι καλυτερη στο οτι μπορεις να αλλαξεις μυτη ενω στην mr αν στραβωσει παει για πεταμα.

Ομως αμα τις βαλεις διπλα, η μια μοιαζει με μια ομορφη πενα και η αλλη με πλαστικο στυλο καθημερινης χρησης. Τωρα για τους converters που αναφερεις δεν ξερω τι ειναι.

Επεξ/σία από barimagas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, barimagas είπε

Οπως βολευει τον καθενα, στο δικο μου χερι η mr καθεται τελεια, tο ιδιο και η lamy. Εαν δεν βαλεις πανω το καπακι δεν ειναι τοσο πισωβαρη, με το καπακι ναι ειναι αρκετα. Και η lamy ναι καλη ειναι και εννοειται ειναι καλυτερη στο οτι μπορεις να αλλαξεις μυτη ενω στην mr αν στραβωσει παει για πεταμα.

Ομως αμα τις βαλεις διπλα, η μια μοιαζει με μια ομορφη πενα και η αλλη με πλαστικο στυλο καθημερινης χρησης. Τωρα για τους converters που αναφερεις δεν ξερω τι ειναι.

Οι Converter ειναι αυτό το εξάρτημα που "ρουφάς" μελάνι από μπουκάλι, που έχει ένα περιστρεφόμενο έμβολο συνήθως (ή στην περίπτωση της Metropolitan μια φούσκα)

nw-standard-international-cartridge-converter-p-MV31065_800x.webp

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kitharas είπε

Ξεκίνησα με Lamy safari. Πράγματι πιάσιμο αξεπέραστο. Θα θελα να περάσω σε MR αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει με Fine μύτη στην Ευρώπη. Και δε θέλω να μπλέξω με πένες απέξω και propiatary μελάνια. Συνέχισα όμως με jinhao και wingsung. Πράγματι κοιτάνε στα ίσια τις μεγάλες με κόστος πολύ μικρότερο. Αυτή τη στιγμή γράφω με jinhao 599 της οποίας έχω αλλάξει τη μύτη σε EF (μαρέσουν οι λεπτές μύτες). Δεν την αλλάζω με τίποτα πια. Ελαφριά, η μύτη εξαιρετική παρότι κινέζικη και παίρνει και τις στάνταρ αμπούλες οπότε έχεις και τη σχετική ευκολία.

Δεν έχω πάρει την 599, αλλά έχω άλλες Jinhao και ήταν πολύ τίμιες για τα λεφτά τους. Το κακό είναι ότι δεν προσφέρουν κάτι καλύτερο. Από την άλλη υπάρχουν προτάσεις που είναι πολύ δελεαστικές, πχ Moonman M2 (eyedropper), WingSung 698 (piston filler), Penbbs 266 (Vacuum filler) με κόστος κάτω των 20 ευρώ. Άλλαξαν τα δεδομένα όπως η TSWBI άλλαξε τα δεδομένα όταν έφερε piston filler με γύρω στα 50-60$.

 

1 ώρα πριν, barimagas είπε

Οπως βολευει τον καθενα, στο δικο μου χερι η mr καθεται τελεια, tο ιδιο και η lamy. Εαν δεν βαλεις πανω το καπακι δεν ειναι τοσο πισωβαρη, με το καπακι ναι ειναι αρκετα. Και η lamy ναι καλη ειναι και εννοειται ειναι καλυτερη στο οτι μπορεις να αλλαξεις μυτη ενω στην mr αν στραβωσει παει για πεταμα.

Ομως αμα τις βαλεις διπλα, η μια μοιαζει με μια ομορφη πενα και η αλλη με πλαστικο στυλο καθημερινης χρησης. Τωρα για τους converters που αναφερεις δεν ξερω τι ειναι.

Ναι,  είναι θέμα προτίμησης το grip. Το τριγωνικό grip της Lamy έχει αρκετούς αντιπάλους που δεν τους βολεύει. Προσωπικά μου αρέσει το grip και δεν βρίσκω τόσο φθηνό το πλαστικό της. Ναι, στο μάτι δεν φαίνεται ακριβή αλλά και ποτέ δεν ήθελε να φανεί ακριβή. Στοχεύει ξεκάθαρα σε καθημερινή χρήση και θεωρώ ότι το πλαστικό λάμπει σε αυτό το τομέα. Αντίθετα η μπογιά στο μεταλλικό σώμα της Pilot μπορεί να φύγει σχετικά εύκολα (σε μένα έφυγε επειδή έβαζα το καπάκι πίσω).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τριγωνικό σχήμα τις lafy μπορεί να είναι και θετικό στοιχείο. Στην pilot mr κάποιες φορές μου τυχαίνει ασυναίσθητα να έχω γυρισει λίγο το πιάσιμο με  αποτελεσμα να μην γραφει. 

 

Επίσης άλλο αρνητικό, επειδή είμαι αριστερόχειρας, όταν πάω να γράψω γρήγορα παιρνώντας το χέρι μου εκεί που μόλις εγραψα γίνεται μουτζούρα αφού δεν έχει προλάβει να στεγνώσει το μελάνι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, barimagas είπε

Το τριγωνικό σχήμα τις lafy μπορεί να είναι και θετικό στοιχείο. Στην pilot mr κάποιες φορές μου τυχαίνει ασυναίσθητα να έχω γυρισει λίγο το πιάσιμο με  αποτελεσμα να μην γραφει. 

 

Επίσης άλλο αρνητικό, επειδή είμαι αριστερόχειρας, όταν πάω να γράψω γρήγορα παιρνώντας το χέρι μου εκεί που μόλις εγραψα γίνεται μουτζούρα αφού δεν έχει προλάβει να στεγνώσει το μελάνι. 

 

Φαντάζομαι την MR την έχεις με M μύτη, σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, barimagas είπε

F εχω, την λεπτοτερη.

Την έχεις αγοράσει απο Ελλάδα; Μιλάμε για το μοντέλο με το international cartridge, όχι το ειδικό της pilot. Την έψαχνα σε όλη την Ευρώπη και διαπίστωσα πως στην Ευρώπη φέρνουν τις MR και μόνο σε medium και όχι τις Metropolitan όπως στον υπόλοιπο κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...