Προς το περιεχόμενο
Πένες γραφής

kitharas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην παρέα.

Φίλος της πένας και εγώ, αρχίζοντας με μια Waterman που μου έκαναν δώρο. Στην συνέχεια ανακάλυψα την αγορά της Κίνας, όπου δοκίμασα σχεδόν όλες τις Jinhao, πήρα επίσης την Caliart's Ego καθώς και μερικές Wing Sung μεταξύ αυτών και την 698 αλλά και την εξαιρετική για την EF μύτη της 3008!

Κάποια στιγμή έκανα το βήμα και πήρα και μια Waterman Carene 18κ gold nib αλλά δεν είχε fine που ήθελα αλλά μόνο Μ.

Πήρα και την Faber Castel Loom (και λίγο αργότερα και την Ambition) που με μύτη F αν και ατσάλινες, γράφουν υπέροχα, αλλά επειδή ο γραφικός μου χαρακτήρας είναι με πολύ μικρά γράμματα, οτιδήποτε μεγαλύτερο από fine, δεν μου ταιριάζει.

Σιγά σιγά έχω μαζέψει αρκετές πένες και μου αρέσει να τις βλέπω μες την θήκη τους και άρχισα να δοκιμάζω να κάνω καλλιγραφικά γράμματα. Κατέβασα και διάφορα από το ίντερνετ, βασικά κάτι σελίδες με γράμματα καλλιγραφικά είτε ελληνικά είτε αγγλικά και μου αρέσει για ψυχοθεραπεία να κάθομαι και να κάνω πρόβες.

Ο υπέρτατος στόχος μου πια είναι να βρω μια παλιά πένα με εύκαμπτη μύτη (vintage - flex) Waterman, Pilot Sheaffer  ώστε να εξασκηθώ στην καλλιγραφία με αυτές. Τώρα ως υποκατάστατο χρησιμοποιώ μια Jinhao με Zebra-G flex nib καθώς και μια FPR (Fountain Pen Revolution) με ατσάλινη εύκαμπτη μύτη.

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 76
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Montblanc 149 του 1970😀  

Θα σου έλεγα να αρχίσεις με μια απλή Lamy Safari από 20€. Μετά με μια Lamy ή Faber Castell ή Waterman γύρο στα 100€ - 140€  Μια όμορφη Pelikan ή  μια όμορφη κόκκινη Aurora γύρο στα 300€

Ας μαζευτούμε όσοι γράφουμε με πένες σε αυτό το thread

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, aboulafia είπε

Καλημέρα στην παρέα.

Φίλος της πένας και εγώ, αρχίζοντας με μια Waterman που μου έκαναν δώρο. Στην συνέχεια ανακάλυψα την αγορά της Κίνας, όπου δοκίμασα σχεδόν όλες τις Jinhao, πήρα επίσης την Caliart's Ego καθώς και μερικές Wing Sung μεταξύ αυτών και την 698 αλλά και την εξαιρετική για την EF μύτη της 3008!

Κάποια στιγμή έκανα το βήμα και πήρα και μια Waterman Carene 18κ gold nib αλλά δεν είχε fine που ήθελα αλλά μόνο Μ.

Πήρα και την Faber Castel Loom (και λίγο αργότερα και την Ambition) που με μύτη F αν και ατσάλινες, γράφουν υπέροχα, αλλά επειδή ο γραφικός μου χαρακτήρας είναι με πολύ μικρά γράμματα, οτιδήποτε μεγαλύτερο από fine, δεν μου ταιριάζει.

Σιγά σιγά έχω μαζέψει αρκετές πένες και μου αρέσει να τις βλέπω μες την θήκη τους και άρχισα να δοκιμάζω να κάνω καλλιγραφικά γράμματα. Κατέβασα και διάφορα από το ίντερνετ, βασικά κάτι σελίδες με γράμματα καλλιγραφικά είτε ελληνικά είτε αγγλικά και μου αρέσει για ψυχοθεραπεία να κάθομαι και να κάνω πρόβες.

Ο υπέρτατος στόχος μου πια είναι να βρω μια παλιά πένα με εύκαμπτη μύτη (vintage - flex) Waterman, Pilot Sheaffer  ώστε να εξασκηθώ στην καλλιγραφία με αυτές. Τώρα ως υποκατάστατο χρησιμοποιώ μια Jinhao με Zebra-G flex nib καθώς και μια FPR (Fountain Pen Revolution) με ατσάλινη εύκαμπτη μύτη.

Καλωσόρισες!

Αν εξαιρέσουμε την καλλιγραφία που δεν έχω ασχοληθεί, στα άλλα μοιάζουμε, καθώς δε μπορώ μύτες μεγαλύτερες από F. Βέβαια όχι μόνο για τα μικρά γράμματα, αλλά επειδή γράφω μαθηματικούς τύπους και χρειάζομαι ακρίβεια.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.