Προς το περιεχόμενο

Πένες γραφής


kitharas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, να πω και εγώ την εμπειρία μου. Μου είχε κάνει δώρο κάποιος μαθητής μου, αρκετά χρόνια τώρα, μία πένα Parker. Δεν με πολύβόλευε τότε, κάποια στιγμή πριν από 2-3 χρόνια χάλασε το σπείρωμα και προσπάθησα να τη φτιάξω, δεν τα κατάφερα και στα νευρα μου πάνω, την πέταξα. Πριν κάνα εξάμηνο κάπου βρήκα σε κάτι προσφορές, στο e-shop νομίζω, κάτι Parker πάλι και αγόρασα δύο (IM Core Special edition Blue και Urban core metro metallic). Άρχισα να γράφω με αυτές Ε ενθουσιάστηκα και μετά άρχισα να ψάχνω αμπούλες με μελάνι. Έπεσε μπροστά μου μία διαφήμιση, είδα και το blog αυτό που γράφουμε τώρα... και έχω καεί...

Αγόρασα μια Lamy AL-star 025 White Silver Πένα EF (Extra Fine), μελάνια, μια TWSBI AL580, περιμένω κάτι Jing hao, κι ενώ είπα ότι θα σταματήσω αποφάσισα να κάνω και ένα μεγαλύτερο βήμα. Παραγγελία και μια Lamy 2000.

Έχω ξετρελαθει με τη γραφή και στις 2 πένες που αγόρασα τελευταία, και με τα μελάνια της pilot, το ruby της Diamine που χρησιμοποιώ πλέον στην AL-star για υπογράμμιση και σημειώσεις στα βιβλία.

Γενικά, τελευταία πολυ καμμενος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 26/3/2022 στις 8:33 ΜΜ, dimitrism21 είπε

Λοιπόν, να πω και εγώ την εμπειρία μου. Μου είχε κάνει δώρο κάποιος μαθητής μου, αρκετά χρόνια τώρα, μία πένα Parker. Δεν με πολύβόλευε τότε, κάποια στιγμή πριν από 2-3 χρόνια χάλασε το σπείρωμα και προσπάθησα να τη φτιάξω, δεν τα κατάφερα και στα νευρα μου πάνω, την πέταξα. Πριν κάνα εξάμηνο κάπου βρήκα σε κάτι προσφορές, στο e-shop νομίζω, κάτι Parker πάλι και αγόρασα δύο (IM Core Special edition Blue και Urban core metro metallic). Άρχισα να γράφω με αυτές Ε ενθουσιάστηκα και μετά άρχισα να ψάχνω αμπούλες με μελάνι. Έπεσε μπροστά μου μία διαφήμιση, είδα και το blog αυτό που γράφουμε τώρα... και έχω καεί...

Αγόρασα μια Lamy AL-star 025 White Silver Πένα EF (Extra Fine), μελάνια, μια TWSBI AL580, περιμένω κάτι Jing hao, κι ενώ είπα ότι θα σταματήσω αποφάσισα να κάνω και ένα μεγαλύτερο βήμα. Παραγγελία και μια Lamy 2000.

Έχω ξετρελαθει με τη γραφή και στις 2 πένες που αγόρασα τελευταία, και με τα μελάνια της pilot, το ruby της Diamine που χρησιμοποιώ πλέον στην AL-star για υπογράμμιση και σημειώσεις στα βιβλία.

Γενικά, τελευταία πολυ καμμενος.

Καλησπερα,

νομίζω με την Lamy 2000 μετά δεν έχει επιστροφή...θα σε βολέψει παρότι δεν την έχω δει ποτέ ούτε απο κοντά

Εγώ έμεινα κινέζος (και λόγω κόστους και λόγω ότι τελικά γράφουν μια χαρα!!!).

Ποιές Jinhao παρέγγειλες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

JinHao 35

JinHao 75

Hongdian 517D

Αυτές περιμένω. Αύριο - μεθαύριο θα έρθει η Lamy 2000, και ανυπομονώ και γι' αυτές καθώς εντάσσονται πιο εύκολα στην καθημερινότητα. 

Από μελάνια, έχετε να προτείνετε κάποιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, dimitrism21 είπε

JinHao 35

Γράφει σαν Lamy Safari, ίδια μύτη, στιβαρή κατασκευή αλλά δυστυχώς δέχεται μόνο αμπούλες Jinhao. Η μύτη φαίνεται να ειναι βαμμένη

JinHao 75

Hongdian 517D

Αυτές περιμένω. Αύριο - μεθαύριο θα έρθει η Lamy 2000, και ανυπομονώ και γι' αυτές καθώς εντάσσονται πιο εύκολα στην καθημερινότητα. 

Από μελάνια, έχετε να προτείνετε κάποιο;

Χρησιμοποιώ αμπλούλες. Έχω ακούσει καλά λόγια για τα Noodlers αλλά στην Ελλάδα πρέπει να ναι λίγο δυσεύρετα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή ποικιλία από Noodlers στην Ελλάδα έχει ο Ζαφειρίου (φυσικό κατάστημα στην Αθήνα, έχει και ηλεκτρονικό και στέλνει πανελλαδικά). Καλές τιμές, δεδομένου ότι εισάγει από Αμερική, και πολύ καλή εξυπηρέτηση. Διαφορετικά υπάρχουν μερικά ευρωπαϊκά καταστήματα που έχουν λίγο μεγαλύτερη ποικιλία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, jemadux είπε

Λοιπόν σκέφτομαι για μια lamy Safari . Θέλω η μύτη με είναι μαύρη

https://www.skroutz.gr/c/1947/penes/m/19273/Lamy.html?keyphrase=safari+charcoal&o=lamy+safari+charcoal

Γκρί σκούρο. Αλλά να ξέρεις οι ανταλλακτικές μύτες είναι ασημί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, να πω ότι οι JinHao 35 για τα χρήματα που δίνεις, τα σπάνε. Μόνο πρόβλημα είναι ότι κάνουν κάνα μήνα να έρθουν. Αλλά για 3,5 - 4 ευρώ η μία μαζί με μεταφορικά...

Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ε Σ

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Είπα να δοκιμάσω κι εγώ μια JinHao, συγκεκριμένα την Χ750.

Ήρθε με τρόμπα και είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ κάτι τέτοιο, στις άλλες πένες μου παίρνω αμπουλίτσες. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι με την Χ750 και την τρόμπα αν δεν γράψω για 2-3 λεπτά μετά δεν γράφει και χρειάζεται να πατήσω λίγο την μύτη ή να κουνήσω λίγο βίαια την πένα για να γράψει.

Λέτε να φταίει το μελάνι που έβαλα; Να είναι αραιό ή πηκτό. Έχω βάλει να δοκιμάσω με μια αμπούλα μήπως αλλάξει κάτι.

Έχετε κάποια πρόταση για μελάνι (σινική μελάνη είναι; ); 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2022 στις 7:12 ΜΜ, djcat είπε

Ευχαριστημένος είμαι, αν και δεν έχω μέτρο σύγκρισης

Και εγώ δεν έχω μέτρο σύγκρισης (με εξαίρεση όταν πήγαινα δημοτικό στην Γερμανία μας βάζανε - ή απλά έτσι ήταν η μόδα μεταξύ των παιδιών; δεν θυμάμαι καθαρά - να γράφουμε την καλλιγραφία μας με πένα, θυμάμαι μόνο να στραβώνω τις μύτες :P ) όταν έβγαλα καρνέ επιταγών είπα να πάρω μια Πάρκερ πένα δεν ειναι ότι ήταν χάλια αλλά πραγματικά δεν βρίσκω λόγο να την χρησιμοποιώ έναντι στυλό (πάλι Πάρκερ) είναι πολύ καλύτερο το στυλό.  Πχ η πένα (τουλάχιστον αυτή που έχω) δεν βγάζει σταθερά την ίδια ποσότητα μελάνης, παίζει ρόλο η κλίση της πένας και η ταχύτητα που γράφεις... με το στυλό δεν έχεις τέτοια θέματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filarhos είπε

Είπα να δοκιμάσω κι εγώ μια JinHao, συγκεκριμένα την Χ750.

Ήρθε με τρόμπα και είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ κάτι τέτοιο, στις άλλες πένες μου παίρνω αμπουλίτσες. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι με την Χ750 και την τρόμπα αν δεν γράψω για 2-3 λεπτά μετά δεν γράφει και χρειάζεται να πατήσω λίγο την μύτη ή να κουνήσω λίγο βίαια την πένα για να γράψει.

Λέτε να φταίει το μελάνι που έβαλα; Να είναι αραιό ή πηκτό. Έχω βάλει να δοκιμάσω με μια αμπούλα μήπως αλλάξει κάτι.

Έχετε κάποια πρόταση για μελάνι (σινική μελάνη είναι; ); 

Καλημέρα,

όχι δεν είναι σινική μελάνη. Απ όσο ξέρω η σινική θα κάνει και ζημιά (θα βουλώσει) η μύτη. Γενικά αν δεν την καπακώνεις άμεσα στεγνώνει το μελάνι και μετά θέλει λιγο ζόρι. Αν πάλι δε γραφει όπως πρέπει, δοκίμασε να την βάλεις κάτω από τρεχούμενο νερό 1 δευτερόλεπτο. Το νερό δημιουργεί ροή μελανιού και έτσι μετά γράφει πολύ καλύτερα.

Καλορίζικη επίσης!

Από μελάνια εγώ παίρνω συνήθως αμπούλες της pelikan ή τα κλασσικά μπουκάλια Pelikan 4001 που βγαίνουν σε πολλά χρώματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, kitharas είπε

Καλημέρα,

όχι δεν είναι σινική μελάνη. Απ όσο ξέρω η σινική θα κάνει και ζημιά (θα βουλώσει) η μύτη. Γενικά αν δεν την καπακώνεις άμεσα στεγνώνει το μελάνι και μετά θέλει λιγο ζόρι. Αν πάλι δε γραφει όπως πρέπει, δοκίμασε να την βάλεις κάτω από τρεχούμενο νερό 1 δευτερόλεπτο. Το νερό δημιουργεί ροή μελανιού και έτσι μετά γράφει πολύ καλύτερα.

Καλορίζικη επίσης!

Από μελάνια εγώ παίρνω συνήθως αμπούλες της pelikan ή τα κλασσικά μπουκάλια Pelikan 4001 που βγαίνουν σε πολλά χρώματα

Σε ευχαριστώ πολύ!

Θα πάω να πάρω της Pelikan, να δοκιμάσω...

Τώρα έχω:

https://www.skroutz.gr/s/27384143/Koh-I-Noor-Ανταλλακτικό-Μελάνι-για-Πένα-σε-Μπλε-χρώμα-20gr-141725.html

Δεν κάνει αυτή;

Επεξ/σία από filarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...