Προς το περιεχόμενο

Ντεμπούτο για το Meizu Zero που δεν έχει φυσικά πλήκτρα, ηχείο ή υποδοχή USB


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε 5-6 χρόνια θα είναι το standard!
Απλά είναι design  που δεν μπορεί να το υποστηρίξει η τεχνολογία ακόμα.

Και ναι, φαίνεται τώρα ως downgrade,  αλλά, με το που θα βγει  full wireless charging, ίσως ταχύτατο bluetooth(?) (σίγουρα έχουμε και το wifi 6 τώρα), θα είναι το λογικό βήμα να φύγουν όλες οι θήρες από πάνω.

 

Εδώ θα είμαστε anw, για όσους τους φαίνεται παρατραβηγμένο σενάριο.

(btw, είμαι και υπέρ του ότι θα φύγουν και γενικά τα laptops και όλο το laptop σου θα είναι μέσα στο mobile, έτσι οπός παν οι ARM θα έχουμε άνετα την απόδοση τον ultrabooks, ήδη μπαίνουν και 12GB Ram στα mobiles, θα παίζουν και παιχνίδια και light development, όταν τα ενώνεις με οθόνη).

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nero62 είπε

σε λίγο καιρό θέλουμε δε θέλουμε τα κινητά θα πωλούνται σε ενέσιμη μορφή...

Smartphone.jpg

Ενέργεια από το ίδιο μας το σώμα, ήχος σε κάποιο κεντρικό νεύρο, επεξεργαστής ο ίδιος μας ο εγκέφαλος  και φυσικά πλήρη αδιαβροχοποίηση!

Είσαι είκοσι χρόνια μπροστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και καποιοι εχετε χαρει τοσο πολυ που δεν εχει τπτ θελω να δω πως θα κανετε τα παρακατω πραγματα:

root/μεταφορα αρχειων χωρις ιντερνετ/ επαναφορα λογισμικου/αλλαγη sim

αυτη τη στιγμη τα παραπανω απλα πραγματα τα κανατε αμεσα και τον ελεγχο τον εχετε εσεις στα χερια σας, με ενα τετοιο κινητο δεν εχετε κανενα τετοιο ελεγχο ουτε να το κλεισετε θα μπορειτε αμα κατι απ'ολα χαλασει. αν θελετε τον ελεγχο να τον εχουν οι αλλοι πολυ απλα παραδωστε και τα κλειδια του σπιτιου σας του υπολογιστη σας στην Χ εταιρεια και τελειωσε και μην μας πριζετε περι ιδιωτικοτητας και αλλες μπουρδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μ' αρέσει, γενικότερα είναι ωραίο να εξελίσσεται η τεχνολογία και να υπάρχουν επιλογές. 

Αυτό που δεν μ' αρέσει είναι που οι συσκευές γίνονται όλο και πιο αναλώσιμες, αν χαλάσει κάτι όλο και πιο δύσκολα θα φτιάχνει, στην ουσία σε αναγκάζουν να αλλάζεις ανά τακτά διαστήματα συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Εμένα πάντως μ' αρέσει, γενικότερα είναι ωραίο να εξελίσσεται η τεχνολογία και να υπάρχουν επιλογές. 

Αυτό που δεν μ' αρέσει είναι που οι συσκευές γίνονται όλο και πιο αναλώσιμες, αν χαλάσει κάτι όλο και πιο δύσκολα θα φτιάχνει, στην ουσία σε αναγκάζουν να αλλάζεις ανά τακτά διαστήματα συσκευή.

δεν υπαρχει μου αρεσει το μισο και το μισο δε μαρεσει, συνολικα κρινεται σαν προιον οχι τα επιμερους τμηματα του. κανεις δε σε αναγκαζει, οι εταιριες παντα θα κανουν πειραματα το αν τα αποδεχεσε ειναι δικο σου προβλημα, επιλογες υπαρχουν δοξα το θεο πολλες δεν εισαι αναγκασμενος να παρεις κατι που δε σε εξηπηρετει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, George.Ember είπε

Mονο σε εμενα αρεσει? Παιδια το μελλον ειναι. Αυτο που προσπαθει να μας πει ειναι πως οι θυρες και τα κουμπια και τα καλωδια ειναι ξεπερασμενα. Υπαρχουν και bluetooth ακουστικα ψειρες χρονια τωρα! Τι jack και sim? Οι sim εχουν γινει σαν το κεφαλι καρφιτσας ποια.  ΧΡΗΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΟΥ ΞΑΠΛΩΜΕΝΟΣ ΒΙΝΤΕΑΚΙ ΣΤΟ YOUTUBE ΣΕ FULLSCREEN, ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΟΡΤΙΖΕΙ Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΑΛΩΔΙΟ ΚΑΒΛΙΤΖΕΚΙ ΝΑ ΠΕΤΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΑΙ!!! Εγω ψηφιζω ναι!

Μην φωνάζεις,κάποιοι insomniacs έχουμε ξενυχτήσει.Ολοι έχουμε δικαίωμα ψήφου,αλλά το αποτέλεσμα της χώρας δεν αλλάζει.

17 ώρες πριν, panoskatos είπε

Για όσους δεν χρειάζονται τις τρύπες είναι ωραίο. 

Εγώ θέλω με τρύπες! 

Το εφάρμοσαν γιατί οι Κινέζοι δεν έβρισκαν τρύπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Console Master0 είπε

Βλέπω ένα σωρό άτομα να κράζουν! Αν έκανε κάτι τέτοιο η Apple ή η Samsung δεν νομίζω ότι θα κράζατε τόσο πολύ...

μπα δε νομίζω.. Μια χαρά και περισσότερο θα κράζαμε. Αντιθέτως οι Appl-άκιδες χειροκροτούν. Αυτοί είναι "less is more" και γουστάρουν μινιμαλισμό και κλειστά συστήματα ασχέτως κόστους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπορεί να με θεωρήσετε υπερβολικό, αλλά ξέρετε τί βλέπω; Ένα κινητό χωρίς κανένα εξοπλισμό πάνω του, δηλαδή με χαμηλότερο κόστος κατασκευής, προσπαθεια πασαλίματος με παρένθετες τεχνολογίες αμφισβητούμενης αποτελεσματικότητας για να καλυφθούν τα κενά, ταυτόχρονη πλύση εγκεφάλου με κάθε μέσο , προκειμένου η έλλειψη σε βασικές τεχνολογίες, να περάσει ως τρελή καινοτομία για τους spec droolers, και αντίστοιχη φυσικά αύξηση της τιμής, αναλόγως της αντίστοιχης μείωσης του κόστους κατασκευής. Δε νομίζω αυτά τα ελλειμματικά κινητά να γίνουν μόδα. 

Μου κάνει όμως εντύπωση, η διαφορά με την οποία αντιμετωπίζονται δύο κινητά. Στο θέμα με το vivo , που και αυτό έχει αφαιρέσει τα πάντα, η πλειοψηφία μιλάει με τα καλλίτερα, δηλαδή καινοτομία και έτσι , κινητάρα και άλλα τέτοια, ενώ εδώ πέφτει κράξιμο. 

Βέβαια αυτή η φρενίτιδα με την καινοτομία , σε έναν υπερκορεσμένο ήδη κλάδο , που πλεόν  έχει πιάσει ταβάνι , ο κάθε ένας προσπαθεί με ό,τι ανοησία μπορεί, να κερδίσει τον τίτλο. 

9 ώρες πριν, Console Master0 είπε

Βλέπω ένα σωρό άτομα να κράζουν! Αν έκανε κάτι τέτοιο η Apple ή η Samsung δεν νομίζω ότι θα κράζατε τόσο πολύ...

 

δε θα συμφωνήσω , γιατί απλώς υπάρχει παράδειγμα με τη samsung και τη σειρά s6 , το κράξιμο που έφαγε για την κατάργηση της κάρτας μνήμης, όπου την ανάγκασε να ξαναβάλει σε όλες τις μετέπειτα σειρές. 

Επεξ/σία από gdriver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gdriver είπε

μπορεί να με θεωρήσετε υπερβολικό, αλλά ξέρετε τί βλέπω; Ένα κινητό χωρίς κανένα εξοπλισμό πάνω του, δηλαδή με χαμηλότερο κόστος κατασκευής, προσπαθεια πασαλίματος με παρένθετες τεχνολογίες αμφισβητούμενης αποτελεσματικότητας για να καλυφθούν τα κενά, ταυτόχρονη πλύση εγκεφάλου με κάθε μέσο , προκειμένου η έλλειψη σε βασικές τεχνολογίες, να περάσει ως τρελή καινοτομία για τους spec droolers, και αντίστοιχη φυσικά αύξηση της τιμής, αναλόγως της αντίστοιχης μείωσης του κόστους κατασκευής. Δε νομίζω αυτά τα ελλειμματικά κινητά να γίνουν μόδα. 

 

Σωστό και αυτό το σκεπτικό αλλά διαφωνώ ότι είναι η κύρια αιτία. Αυτό απλά είναι ένα "επιπλέον βολικό" αλλά όχι ο λόγος τέτοιων τάσεων.

Υπάρχει η αίσθηση με συντομευμένες ενέργειες που άρχισε να κάνει και το ανοικτό android στις τελευταίες εκδόσεις που ουσιαστικά οδηγούν στο "κλείσιμο" του συστήματος αυτού που θέλει πρακτικά να σε "δέσει" με υπηρεσίες (πχ cloud). Και ενώ τώρα το cloud είναι περίπου προαιρετικό λίγο λίγο γίνεται όλο και πιο "αναγκαίο" αλλά και σε λίγο "απαραίτητο"..

Πχ τώρα με καλώδιο έχεις usb storadge mode και sd και και.. Σιγά σιγά τα βγάζουν από την μέση αφήνοντας ως μόνη "εύκολη" επιλογή το.. σύννεφο και τις αγορασμένες υπηρεσίες (ότι κάνει η apple με το IOS). 

Αυτή η (εμπορικά καθοδηγούμενη) τάση συνδυάζεται και με το κινητό ως hardware. (δεν αλλάζουν μπαταρίες, σπάνε εύκολα, απαξιώνονται γρήγορα) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, dancer είπε

δεν υπαρχει μου αρεσει το μισο και το μισο δε μαρεσει, συνολικα κρινεται σαν προιον οχι τα επιμερους τμηματα του. κανεις δε σε αναγκαζει, οι εταιριες παντα θα κανουν πειραματα το αν τα αποδεχεσε ειναι δικο σου προβλημα, επιλογες υπαρχουν δοξα το θεο πολλες δεν εισαι αναγκασμενος να παρεις κατι που δε σε εξηπηρετει.

Όχι απαραίτητα, πρότεινε μου ας πούμε ένα καλό κινητό που να έχει αποσπώμενη μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...