Προς το περιεχόμενο

Σοβαρό πρόβλημα ασφαλείας στα Pixi 4 και A3 Max smartphones της Alcatel


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, papadakn είπε

αφορά τον κατασκευαστή του εν λόγω κινητού ο οποίος μην διαθέτοντας χρόνο/πόρους στο να γράψει μια εφαρμογή πρόγνωσης καιρού, έκανε embed στο λειτουργικό του τηλεφώνου το κινέζο spyware. 

Ναι απλά οι άλλοι κατηγορούν το Android αντί για τον κατασκευαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Ναι απλά οι άλλοι κατηγορούν το Android αντί για τον κατασκευαστή.

εν προκειμένω δεν ευθύνεται η google.

Συνολικότερα, σαν εταιρεία η οποία όποιο προιόν λανσάρει έχει σκοπό  να συλλέξει και να πουλήσει προσωπικά δεδομένα χρηστών σε διαφημιστές, έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης για το χάλι του ιντερνετ το 2019

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, kirileman είπε

Τι δεν καταλαβαίνεις από το προεγκατεστημένη; Καμία τέτοια εφαρμογή δεν μπορεί να έρθει προεγκατεστημένη σε iPhone για προφανείς λόγους. Μπορεί να ξεφύγει του ελέγχου στο εκάστοτε store, αλλά θα αφαιρεθεί.

Ούτε στις συσκευές της Google (pixel) είναι προεγκατεστημενη η εφαρμογή. Μόνο σε συσκευές της Alcatel και αυτή ευθύνεται, καθώς σε αναγκάζει να έχεις την εφαρμογή με την ενεργοποίηση της συσκευής (πολλοί χρήστες δεν μπαίνουν καν στον κόπο να δουν ποιες εφαρμογές τρέχουν από πίσω και στην ουσία αυτούς έβλαψε η Alcatel).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, alexis67676767 είπε

Ούτε στις συσκευές της Google (pixel) είναι προεγκατεστημενη η εφαρμογή. Μόνο σε συσκευές της Alcatel και αυτή ευθύνεται, καθώς σε αναγκάζει να έχεις την εφαρμογή με την ενεργοποίηση της συσκευής (πολλοί χρήστες δεν μπαίνουν καν στον κόπο να δουν ποιες εφαρμογές τρέχουν από πίσω και στην ουσία αυτούς έβλαψε η Alcatel).

Άρα φταίει ο κατασκευαστής. Ο χρήστης δεν έχει καμία υποχρέωση να κάθεται να ψάχνει μία μία τις προεγκατεστημένες εφαρμογές για να διαπιστώσει αν κάποια συμπεριφέρεται περίεργα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, kirileman είπε

Άρα φταίει ο κατασκευαστής. Ο χρήστης δεν έχει καμία υποχρέωση να κάθεται να ψάχνει μία μία τις προεγκατεστημένες εφαρμογές για να διαπιστώσει αν κάποια συμπεριφέρεται περίεργα.

Όλοι μας θα πρέπει να ελέγχουμε τη συσκευή μας, ανεξαρτήτως λειτουργικού. Αλλά είναι αυτονόητη υποχρέωση της κάθε εταιρίας, να ελέγχει τις εφαρμογές που η ίδια επιλέγει να βάζει στις συσκευές της. 

Επεξ/σία από alexis67676767
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους σε βρήκα! 😂 Τόσα χρόνια μπερδεύουν το επίθετο μου με το επίθετο του αρθρογράφου. Σαραπανίδης και όλοι με λένε Σαραγιανίδη. Δεν είναι το ίδιο αλλά μοιάζει 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν είναι ούτε του κατασκευαστή, ούτε του Android.
Απλά η Google μάλλον περνάει από έλεγχο της πλάκας τις εφαρμογές που ανεβάζει στο Store (το έκανε και παλιά για να πιάσει τα νούμερα του Apple Store, θυμάστε...).
Η Alcatel θεώρησε ότι, για να έχει περάσει από τους ελέγχους της Google, θα είναι ασφαλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PainfulTruth είπε

Επιτέλους σε βρήκα! 😂 Τόσα χρόνια μπερδεύουν το επίθετο μου με το επίθετο του αρθρογράφου. Σαραπανίδης και όλοι με λένε Σαραγιανίδη. Δεν είναι το ίδιο αλλά μοιάζει 😂

Παρακαλώ το ΑΦΜ σας,διεύθυνση,Ε9 κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω Pixi 4. Ειχα βρεθει σε αναγκη εν μεσω tour στο Αιγαιο και το ειχε προσφορα το public στα 40€, οποτε το τσιμπησα. 1,5 χρονο το εχω και δεν εχει καποιο θεμα, περα απο τα προφανη του μικρου χωρου και της μικρης ram. Αλλα εχω και ταμπλετα/λαπιτοπ, οποτε δεν εχω ιδαιτερο προβλημα. Μαλιστα, αν και το σερφαρισμα ειναι δυσκολο, το wifi hotspot παει σφαιρα. Γενικα εχει αποδειχθει αρκετα value for money.

Τωρα για το παρον νημα, απο οτι βλεπω ειναι μονο σε συγκεκριμενες περιοχες, αλλα θεωρω οτι ισως και υπερβαλλει λιγο η upstream για τα ευρηματα της. Την εφαρμογη "Καιρος" την τσεκαρα και δεν προσεξα κατι περιεργο, αν ειναι η ιδια. Την απενεργοποιησα παντως για καλο και για κακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/1/2019 στις 7:39 ΜΜ, papadakn είπε

Το άρθρο λέει ξεκάθαρα πως η εν λόγω εφαρμογή ερχεται προ-εγκατεστημένη στο 

Ωραία την απενεργοποιείς και ησυχάζεις και ησυχάζεις τουρκικά τα αλκατέλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BILL5 είπε

Ωραία την απενεργοποιείς και ησυχάζεις και ησυχάζεις τουρκικά τα αλκατέλ

Μπορεί να μην υπάρχει επιλογή απενεργοποίησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Μπορεί να μην υπάρχει επιλογή απενεργοποίησης.

Ο Miracle Worker   πιο πάνω λεει την απενεργοποίησε την εφαρμογή του καιρού όλες απενεργοποιούνται Εκτός και αν κάνεις root και τη σβήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...